Destylat capi drożdżami , jak się tego pozbyć ?

Wszystko na temat chemicznego oraz mechanicznego oczyszczania końcowego produktu destylacji, włączając węgiel aktywny, nadmanganian potasu, filtracje, klarowanie, pozbywanie się niechcianych substancji, zapachów drożdży itp...

Autor tematu
AndrzejGdz
10
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 27 wrz 2019, 05:40
Podziękował: 9 razy

Post autor: AndrzejGdz »

Witam ,

Ponieważ jestem laik w tej materii mam pytanie gdzie popełniłem błąd ?
Mianowicie nastaw cukrowy 8 kg cukru , drożdże Turbo 3 Niebieskie i 24 l wody. Po przepracowaniu drożdży i sprawdzeniu zawartości cukru cukromierz pokazywał 0 ( brak cukru ).
W beczce nastawa była praktycznie wyklarowana - widziałem dno beczki. Przenosząc beczkę z nastawą wiadomo wszystko się bujało i wymieszało i nastaw zrobił się mleczny. Nie stosowałem preparatu do klarowania -->> KLAR gorzelniczy Spiritferm 24.
Jak to laik , działając na emocjach ;) wlałem ten cały nastaw do kega i przystąpiłem do procesu destylacji.
Wszystko ok , wyszło około 4,4 litra , najwyższy % to 85 % min 78 %.
Najgorsze jest to że destylat "capi " drożdżami !!!
Pytanie ?
1. Czy do każdej nastawy po skończonej fermentacji stosować klar gorzelniczy ?
2. Czy do kega trzeba obowiązkowo wlewać czysty nastaw nie zmętniony i to jest przyczyna że capi drożdżami ?
3. Czy jak przepuszczę destylat w kolumnie filtracyjnej szklanej z węglem aktywnym wys 50 cm gdzie na dole podłącza się destylat a górą odbiera oczyszczony destylat to pozbędę się zapachu drożdży ?

Pozdr Andrzej
koncentraty wina

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Destylat capi drożdżami , jak się tego pozbyć ?

Post autor: arTii »

Po pierwsze - też Cię witamy na forum....
Po drugie - nie napisałeś na jakim sprzęcie prowadziłeś proces
Po trzecie - po zakończeniu fermentacji przy takich proporcjach cukru i wody wyszło Ci 25BLG więc na koniec powinieneś mieć -3BLG (minus trzy)
A po czwarte - weź otrzymany produkt potraktuj jako surówkę, rozcieńcz wodą i przeprowadź proces jeszcze raz z zachowaniem zasad
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Destylat capi drożdżami , jak się tego pozbyć ?

Post autor: lesgo58 »

AndrzejGdz pisze:Witam ,
1. Czy do każdej nastawy po skończonej fermentacji stosować klar gorzelniczy ?
Nie nie do każdej. Klarowanie może nastąpić też samoistnie/grawitacyjnie. Tak jak to miało miejsce u ciebie. Popełniłeś błąd zlewając nastaw bezpośrednio z fermentatora do destylatora w najprostszy spośób - czyli przechylając fermentator. A wystarczyło lewarować płyn znad osadu drożdżowego za pomocą wężyka.
2. Czy do kega trzeba obowiązkowo wlewać czysty nastaw nie zmętniony i to jest przyczyna że capi drożdżami ?
Do aparatów prostych raczej tak. Mając kolumnę rektyfikacyjną można sobie pozwolić na wlanie mętnego. Jest jedna fundamentalna zasada - im czystszy nastaw tym lepszy destylat/rektyfikat. Dotyczy to oczywiście tylko cukrówek.
3. Czy jak przepuszczę destylat w kolumnie filtracyjnej szklanej z węglem aktywnym wys 50 cm gdzie na dole podłącza się destylat a górą odbiera oczyszczony destylat to pozbędę się zapachu drożdży ?
Jest duże prawdopodobieństwo, że tak. Ale filtrować też trzeba umieć.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
AndrzejGdz
10
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 27 wrz 2019, 05:40
Podziękował: 9 razy
Re: Destylat capi drożdżami , jak się tego pozbyć ?

Post autor: AndrzejGdz »

arTii pisze:Po pierwsze - też Cię witamy na forum....
Po drugie - nie napisałeś na jakim sprzęcie prowadziłeś proces
Po trzecie - po zakończeniu fermentacji przy takich proporcjach cukru i wody wyszło Ci 25BLG więc na koniec powinieneś mieć -3BLG (minus trzy)
A po czwarte - weź otrzymany produkt potraktuj jako surówkę, rozcieńcz wodą i przeprowadź proces jeszcze raz z zachowaniem zasad
Hmmm czy bezwzględnie muszę produkt potraktować jako surówkę i przeprowadzić destylację jeszcze raz?
Nie bardzo mnie się uśmiecha bo sprzętu nie mam w mieszkaniu a trochę km od miejsc zamieszkania.
A jak przefiltruję przez kolumnę filtracyjną z aktywnym węglem to da radę konsumować rozrobiony destylat do 50%?
Sprzęt jest taki tylko nie elektryczny, ale keg stawiany jest na taboret gazowy
https://sklep.sklepyhobby.pl/destylacja ... still.html
Jeżeli chodzi o filtrację z węglem to wyczytałem, że musi to trwać powoli spust max 1 litr na godzinę , węgiel potraktować wrzątkiem potem płukać aż będzie "czysty".
Ostatnio zmieniony piątek, 27 wrz 2019, 10:30 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Destylat capi drożdżami , jak się tego pozbyć ?

Post autor: aakk »

Nic nie musisz robić ponownie, do Ciebie należy decyzja czy towar jest dla Ciebie akceptowalny czy nie na forum możesz uzyskać informacje co robić aby otrzymany towar był lepszej jakości ale jak już pisałem, to do operatora należy decyzja jak będzie przeprowadzał cały proces i czy otrzymany towar mu odpowiada czy też nie..
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Destylat capi drożdżami , jak się tego pozbyć ?

Post autor: arTii »

@AndrzejGdz - nie musisz go ponownie destylować :) Jeśli lubisz pić takie trunki - nikt Ci nie zabroni.
Sprzęt masz akurat nieszczególnie lubiany przez tutejsze grono. Mi osobiście bardzo nie smakuje produkt z takiego sprzętu - capi drożdżami i cholera wie czym jeszcze. Dla mnie jest to niepijalne.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Autor tematu
AndrzejGdz
10
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 27 wrz 2019, 05:40
Podziękował: 9 razy
Re: Destylat capi drożdżami , jak się tego pozbyć ?

Post autor: AndrzejGdz »

W tej chwil przepuszczam destylat przez filtr z węglem kokosowym , może robię błąd bo przepuszczam destylat 80 % a wyczytałem że max to 50 %. No ale to poryw emocji wiadomo jak to jest pierwszy raz.
Urobiłem na razie już na gotowo 0,5 l ( bajka nic nie capi drożdżami :klaszcze: ). Oczywiście pierwsze 0,5 l destylatu -> 80 % poszło się je.... nie opanowałem zaciągnięcia do filtra zanim założyłem na dolny króciec to 0,5 poleciało do nieba ;) , węże mam zwykle fi 10 środek 8 mm dość twarde , a nie silikonowe natychmiast muszę wymienić na silikonowe bo to elastyczne. Nie mam tez zaciskacza na wąż zastosowałem miniaturowe imadełko , zresztą zaciskacz pewnie sprawdzi się na wężu ale silikonowym.
Prędkość przepuszczania przez filtr z węglem mam chyba dobrą 0,5 l = 45 min.
Kolumna Aabratek bo pewnie o taką chodzi na razie dam spokój . Ponoć to ekstraliga destylacji , wiem też że kto kupuje tanio kupuje 2 x. Cóż na razie mam to co mam i muszę się z tym pogodzić.
Męczę się i filtruję przez węgiel kokosowy i już nie capi drożdżami a to było na dziś dla mnie najważniejsze jak się tego pozbyć.
Dziękuję za konstruktywne uwagi które sobie wklepię do łepetyny :read:
Działam dalej.

Mod.
Nie cytuj postów poprzedników w całości i nie pisz posta pod postem. Używaj opcji "edytuj".
Ostatnio zmieniony piątek, 27 wrz 2019, 18:17 przez radius, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Destylat capi drożdżami , jak się tego pozbyć ?

Post autor: Góral bagienny »

Wrzuć do deflegmatora tak z pół litra sprężynek miedzianych bo z tego co wyczytałem to masz tylko 2 zmywaki :o
Pozdrawiam Góral :)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
AndrzejGdz
10
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 27 wrz 2019, 05:40
Podziękował: 9 razy
Re: Destylat capi drożdżami , jak się tego pozbyć ?

Post autor: AndrzejGdz »

Nigdzie nie pisałem że mam 2 zmywaki ? Mam zwykły flirt zasypany węglem kokosowym. Destylat podłączony do dolnego króćca kolumny filtracyjnej odbiór górnym krócciem.

Mod.
Przypominam o niecytowaniu posta poprzedzającego w całości.
Ostatnio zmieniony piątek, 27 wrz 2019, 20:27 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Destylat capi drożdżami , jak się tego pozbyć ?

Post autor: Góral bagienny »

Kolego ja pisze o Twoim aparacie do destylacji ;) nie o filtrze.
Podałeś link do strony i pisze w nim że wypełnienie to 2 zmywaki.
Pozdrawiam Góral :)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
AndrzejGdz
10
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 27 wrz 2019, 05:40
Podziękował: 9 razy
Re: Destylat capi drożdżami , jak się tego pozbyć ?

Post autor: AndrzejGdz »

To było tylko zdjęcie ilustracyjne kolumny co napisałem.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Destylat capi drożdżami , jak się tego pozbyć ?

Post autor: Góral bagienny »

To może napisz co masz w deflegmatorze bo ja szklanej kuli nie mam ;)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Arti44
20
Posty: 20
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2018, 16:53
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Destylat capi drożdżami , jak się tego pozbyć ?

Post autor: Arti44 »

Z 15 lat destylowalem cukrowki na pot-stillu (a raczej prymitywny spiral stillu) i uzyskiwałem zacne rezultaty. Na taborecie gazowym.

IMO uważam, że grzanie gazem z butli pozwala na uzyskanie lepszego destylatu niż grzałki elektryczne (gaz w butli nie zmienia znienacka wartości opałowej, a napięcie w sieci skacze).

Twoje zimne palce to coś pomiędzy kolumną rektyfikacjyjna a pot stillem, mój wynalazek (w zasadzie to mego Ojca) też był czymś pomiędzy.
Dlatego pozwolę sobie na kilka rad.

Tak jak już Ci lesgo radził podejdź z powagą do kwestii przelewanią zacieru do kega. Powiem więcej - podejdź bardzo poważnie do kwestii fermentacji (czas, temperatura, odżywki, klarowanie). Proces fermentacji, w twoim wypadku, będzie miał dramatyczny wpływ na jakość urobku.

Następnie posłuchaj Górala bagiennego i zrób szybki odpęd z miedzią. Nie baw się w refluks, cięcie frakcji itp. Walisz z pełną mocą od początku do końca.
Tak uzyskaną surówkę sugeruję macerować kilka dni z owocami lub przyprawami (polecam czerwone winogrona lub goździki, ale opcji jest mnóstwo). Nie jest to oczywiście konieczne ale moim zdaniem warto.

Tak uzyskaną surówkę destyluj z na swoim sprzęcie, dbając o moc grzania, refluks i przede wszystkim, cięcie frakcji. Możesz wypełnić kolumnę sprężynkami lub pocietymi zmywakami, będziesz miał czysciejszy spirytus, ale stracisz aromaty z maceracji. Serce powinno Ci smakować bez filtracji, resztę gonu możesz przefiltrowac i użyć np. Do nalewek.
Poradnik o cięciu frakcji, z tego co pamiętam, spisał kiedyś kolega lesgo. Warto przeczytać.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Destylat capi drożdżami , jak się tego pozbyć ?

Post autor: aakk »

"Serce powinno Ci smakować bez filtracji, resztę gonu możesz przefiltrowac i użyć np. Do nalewek."

A nie na odwrót? Do nalewek lepszy towarek a reszta jak kto woli?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
AndrzejGdz
10
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 27 wrz 2019, 05:40
Podziękował: 9 razy
Re: Destylat capi drożdżami , jak się tego pozbyć ?

Post autor: AndrzejGdz »

Góral bagienny pisze:To może napisz co masz w deflegmatorze bo ja szklanej kuli nie mam ;)
W tej rurze co jest bezpośrednio przykręcana do kega chyba fachowa nazwa się to deflegmator to niestety nic tam nie ma żadnego wypełnienia. Ot pusta rura.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Destylat capi drożdżami , jak się tego pozbyć ?

Post autor: masterpaw2 »

@AndrzejGdz, może zacznijmy od początku, mianowicie opisz dokładnie swój aparat (najlepiej zdjęcia), jak prowadzisz proces, jakimi mocami grzejesz. Z tego co piszesz to już wiadomo, że drożdżami capić będzie - pusty deflegmator (z pustego i Salomon nie naleje), do cukrówek konieczne jest wypełnienie, choćby dobrze ułożone zmywaki z Lidla.
Do dzieła, siadaj opisuj, wstawiaj zdjęcia, z pewnością coś się poradzi.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Destylat capi drożdżami , jak się tego pozbyć ?

Post autor: Góral bagienny »

@masterpaw2 To wszystko już jest parę postów wcześniej ;)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
AndrzejGdz
10
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 27 wrz 2019, 05:40
Podziękował: 9 razy
Re: Destylat capi drożdżami , jak się tego pozbyć ?

Post autor: AndrzejGdz »

Teraz jestem 320 km od miejsca gdzie jest sprzęt. Tak jak kolega Góral bagienny wszystko opisałem wcześniej.
Reasumując , muszę bezwzględnie dostosować się do zaleceń kolegi Arti44.
P.S A te zmywaki, druciaki z Lidla to są jakieś specjalne ? Mają jakaś nazwę ? Czy zakupić obojętnie jakie, ale wyłącznie tylko z Lidla ?
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Destylat capi drożdżami , jak się tego pozbyć ?

Post autor: masterpaw2 »

Góral bagienny pisze:@masterpaw2 To wszystko już jest parę postów wcześniej ;)
Upsss :oops:, zaspany jeszcze byłem i nie doczytałem...
Andrzeju, chodzi o to by nie kupować najtańszego badziewia, tylko dobrej jakości zmywaki z nierdzewki, a najlepiej sprężynki pryzmatyczne z KO, jednak przy tej wysokości kolumienki cudów spodziewać się nie należy. Poczytaj temat : jak-otrzymac-spirytus-luksusowy-neutral ... 10969.html
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Destylat capi drożdżami , jak się tego pozbyć ?

Post autor: Góral bagienny »

Andrzej zacznij od zrobienia nastawu, uwierz dobrze zrobiony nastaw to połowa jak nie więcej sukcesu :)
Nastaw około21-22blg czyste drożdże typu crystal, pure temp. pomieszczenia 20stopni grawitacyjne klarowanie.
Wrzuć do deflegmatora trochu miedzi sprężynki, kabel miedziany(linka) parę zmywaków.
A na koniec dwa słowa :D CIERPLIWOŚĆ, POWOLI :D
Co do cierpliwości to widzę że jesteś w gorącej wodzie kąpany proponuję wziąść zimny prysznic przed destylacją :D
Powoli , czym wolniej odbierasz tym masz czystszy(lepszy) destylat :odlot:
Pozdrawiam Góral :)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oczyszczanie destylatu”