Nastaw z brzoskwiń

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...
Awatar użytkownika

Autor tematu
antymones
10
Posty: 10
Rejestracja: środa, 11 lip 2018, 16:56

Post autor: antymones »

Dzień dobry,
Mama mały problem jako że dopiero zaczynam przygodę to nie wiem co teraz robić zrobiłem nastaw na winko z brzoskwiń .... :

16kg wypestkowałem zrobiłem miazgę i do fermentatora
8L wody
3kg cukru
Drożdże Alcotec Fruit 25 l

Wszytko pyrkało jak szalone. Dziennie mieszam owoce, które zbierają się na górze. Po 3 dniach fermentacja wyraźnie ustała więc dosłodziłem 1kg cukier plus 1l wody. Poszło i znowu ładnie zaczęło pracować. Dziś jest kolejne 3 dni - patrzę w rurce już prawie nie widać pracy. Mieszam kosztuję nastaw i czuć duża kwasowość aż za bardzo i teraz moje pytanie co robić dosładzać? Czekać? Jak dosypię kolejną partię cukru to drożdże się obudzą i będzie mocniejsze nie wiem co robić ?!

Dzięki i pozdrawiam Jacek

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony wtorek, 13 sie 2019, 13:48 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki

Bloku
5
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 22 sty 2019, 20:41
Podziękował: 1 raz
Re: Nastaw z brzoskwiń

Post autor: Bloku »

A czy to nie są przypadkiem turbo drożdże gorzelnicze? Bo jeżeli tak, to niezbyt nadają się do win. Ich celem jest jak najszybsze przerobienie cukru, kosztem jakości. To że przerobiły nastaw w 3 dni jest całkiem normalne w ich przypadku, a dzieje się tak gdyż są wspomagane przez różne odżywki. Gdybyś zamierzał ten nastaw destylować, wszystkie te odżywki i inne wspomagacze ich szybkiej pracy nie przeszły by do destylatu. Natomiast nie polecam pić "surowego nastawu", tudzież wina, bo może brzuch rozboleć albo gorzej :D

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Nastaw z brzoskwiń

Post autor: eldier »

Odcedzić - tydzień fermentacji w miazdze w zupełności wystarczy, zmierzyć ile jest nastawu, zmierzyć blg i napisać tutaj.
Tak w ciemno wg mnie trzeba dosłodzić, ale wstrzymaj się zanim nie dowiemy się jakie jest blg.

Tak swoją drogą nie są to drożdże, które służą do nastawów do destylacji?
Awatar użytkownika

Autor tematu
antymones
10
Posty: 10
Rejestracja: środa, 11 lip 2018, 16:56
Re: Nastaw z brzoskwiń

Post autor: antymones »

Czyli nie do uratowania ? Widzę że błąd nowicjusza będzie mnie kosztował trochę pracy ... Nie przygotowałem się bo miałem drożdże "Wine high alkohol " Bulldog ale nie wystartowały nie chciałem nastawu zostawiać samego sobie a że mam zapasy :D drożdży do innych celów to wybrałem do owoców ... Szkoda by tego było bo całkiem ładnie się zapowiadało pomiar blog zrobię wieczorem przy zlaniu do balonu .

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Autor tematu
antymones
10
Posty: 10
Rejestracja: środa, 11 lip 2018, 16:56
Re: Nastaw z brzoskwiń

Post autor: antymones »

Zlane blg chyba z - 2 dodałem 1 kg cukru teraz jest 4. Próba organoleptyczna na tą chwilę subiektywnie 6/10 może być. Zobaczymy czy drożdże nie ruszą.

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony środa, 14 sie 2019, 20:06 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Nastaw z brzoskwiń

Post autor: eldier »

A ile tego teraz tam masz?
Chodzi o to, że w tych turbo do owocówek masz bardzo dużo pożywek i innych substancji ułatwiających fermentacje, które zbyt pozytywnie na smak nie wpłyną, jednak nic straconego moim zdaniem.
Zrobisz słodkiego mocarza, który przykryje wszystkie niedoskonałości i przez zimę wypijesz :D
Awatar użytkownika

Autor tematu
antymones
10
Posty: 10
Rejestracja: środa, 11 lip 2018, 16:56
Re: Nastaw z brzoskwiń

Post autor: antymones »

Dokładnie będę starał się to jakiś wyciągnąć żeby dało się wypić bo czuć ładnie brzoskwinkę ale wiadomo.... Jak będę ściągał z nad osadu to zobaczymy najwyżej jeszcze się dosłodzi :) Szkoda że taka wtopa na samym początku, no cóż będę wiedział na przyszłość. No jest z 16 l więc na rurki szkoda zachodu no chyba, że nie będzie wyjścia.

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony środa, 14 sie 2019, 21:54 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Gammorin
50
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 4 wrz 2018, 02:03
Re: Nastaw z brzoskwiń

Post autor: Gammorin »

Witam, również zrobiłem nastaw z brzoskwiń w beczce 60l. Ogólnie natsawiałem na raty nastaw, bo od razu wszystkie owoce mi nie dojrzały. Tak więc wygląda u mnie to tak:
Nastaw wina z brzoskwiń 1 września 2019.
Składniki na 1 partię:
Brzoskwinie - 3,25 kg
Cukier - 3 kg
Woda - 2 l
2 partia:
Brzoskwinie- 3,5 kg
Woda - 1l
3 partia:
Brzoskwinie - 3 kg
Drożdże winne
Cukier 1 kg
Woda - 2l
4 partia:
Brzoskwinie - 4 kg
Cukier - 3 kg
Woda - 3 l
5 partia:
Brzoskwinie - 8kg
Woda - 5 l
6 partia:
Brzoskwinie - 5,5 kg
Cukier - 3 kg
Woda - 9 l

To jest kopia mojego notatnika, tak bym wiedział co mam. Praktycznie dodawanie kolejnej partii trwało w odstępach 2 dni, jak kolejne owoce dojrzewały na drzewie.

A teraz do meritum problemu. W beczce mam około 50l całej pulpy. Zostawiłem sobie trochę miejsca na ewentualne dosładzanie i by nie wykipiało. Dzisiaj odkręcam beczkę tak by spróbował jak to smakuje, bo praca wyraźnie zwolniła. Zapewne to też przez pogodę, dni i noce są wyraźnie chłodniejsze. Tak wiec próbuję a tu taki gorzkawy smak. Według was co powinienem zrobić? Rozpuścić parę kilo cukru w wodzie i dolać do tego ?
Dodam jeszcze, że brzoskwinie nie były do końca takie przejrzałe, tzn, nie taka ciapa, że się rozpada w rękach.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Nastaw z brzoskwiń

Post autor: Góral bagienny »

Za dużo cukru ;) Proporcje to 10kg owoców 1 kg cukru ;)
Pozdrawiam Góral :)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Gammorin
50
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 4 wrz 2018, 02:03
Re: Nastaw z brzoskwiń

Post autor: Gammorin »

Za dużo ? Napisałem, że gorzkie wyszło w smaku, także nie wiem. Wziąłem dosłodziłem jeszcze 3kg cukru i zobaczę co to wyjdzie.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Nastaw z brzoskwiń

Post autor: Góral bagienny »

Gorzkie wytrawne bo drożdże przerobiły cukier :)
To co zrobiłeś to nie nastaw z brzoskwiń tylko z cukru :)
Podałem Ci proporcje jak powinien wyglądać nastaw owocowy porównaj do swojego ;)
No ale Ty pewnie wiesz lepiej i dlatego doładowałeś jeszcze cukier ;)
Po co pytasz skoro i tak nie słuchasz tylko robisz po swojemu :o
Pozdrawiam Góral
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Gammorin
50
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 4 wrz 2018, 02:03
Re: Nastaw z brzoskwiń

Post autor: Gammorin »

Mój błąd polega na tym, że nie dałem kwasku cytrynowego w ogóle. Zalazłem jakiś dziwny przepis i jego się trzymałem zamiast porównać to z innymi przepisami. Jutro wezmę dodam kwasku cytrynowego. Też wydaje mi się, że niedługo powinienem pozbyć się pulpy owocowej i niech sobie samo wino dalej pracuje.
Dziękuję za radę kolego, to nie jest tak, że nie słucham, bardzo sobie cenię Twoje rady. Widać, że znasz się na rzeczy ;-).
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Nastaw z brzoskwiń

Post autor: Kamal »

Góral ta proporcja jest do nastawów na destylat. Na wino można podnieść, a nawet czasami trzeba, abyśmy nie mieli cienkusza :piwo:
K.
Obrazek
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Nastaw z brzoskwiń

Post autor: Góral bagienny »

:scratch: No jak to ma być wino to co innego. Kolega pisze że nastawił nastaw :scratch:
No i jak na wino to chyba za długo trzyma owoce?
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Nastaw z brzoskwiń

Post autor: Kamal »

Nastaw na wino :)
Tak za długo, najlepiej max do tygodnia. :)
K.
Obrazek

Gammorin
50
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 4 wrz 2018, 02:03
Re: Nastaw z brzoskwiń

Post autor: Gammorin »

Źle się wyraziłem, ech. Jednego wyrazu zabrakło i od razu inny przekaz wiadomości. Oczywiście chodziło mi o wino z brzoskwiń ;-). Wczoraj dodałem kwasku cytrynowego 10g na każde 10l. czyli łącznie 50g na te 50l nastawu co mam.
Piszecie, że za długo trzymam owoce :-/. To dzisiaj wezmę to zleje. Z tego przepisu co mam to było, że z owocami nastaw może być do miesiąca czasu, ale najlepiej tak około 3 tygodni. Jak to dzisiaj ogarnę to dam znać co z tego będzie :)
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Nastaw z brzoskwiń

Post autor: Góral bagienny »

Kolego Gammorin przepraszam za wprowadzenie w błąd nie doczytałem że to wino miało być :hammer:
Zasugerowałem się tym że tak długo trzymasz owoce ;)
Pozdrawiam Góral :)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Gammorin
50
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 4 wrz 2018, 02:03
Re: Nastaw z brzoskwiń

Post autor: Gammorin »

Góral bagienny, spokojnie, najważniejsze, że wszystko się wyjaśniło :).

Przedwczoraj odcedziłem nastwa i przeniosłem beczkę do domu, bo już chłodno się robi, a w domu lepiej pracuje.

Pytanie mam jeszcze takie czy do tego nastawu co mam ile około cukru powinienem dodać by wino miało około 18%?
Na razie wygląda to tak, że jest 13kg cukru łącznie po dosłodzeniu w moim nastawie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”