Pierwsza kolumna czyli jaka ??

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

Autor tematu
karollo1985
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 2 lip 2019, 09:49
Podziękował: 3 razy

Post autor: karollo1985 »

Witam,
Aktualnie pracuję na turbo pot stillu 28mm.
Chciałbym zbudować kolumnę, ale nie bardzo wiem jaką ?
Zaczęło się niewinnie w zamyśle był Bokakob 54mm, ale im więcej czytam forum tym bardziej uświadamiam sobie że nie zaspokoi on moich oczekiwań, więc w zamyśle powstał plan budowy Thora 76 ( wys. pomieszczenia 2,3m), ale koszta duże i mam wątpliwości czy uda mi sie go zbudować prawidłowo bo dokumentacji niewiele w tej tematyce. Są jeszcze inne kolumny o których pisze się niewiele lub wcale (puszkowa, ufo, nixona stonea,etc), więc podchodzę do tematu od początku- niczym Nasa najpierw opracuje założenia, a potem dopasuje sie projekt.
Mianowicie zależałoby mi na:
- jakości produktu, więc kolumna będzie z rury Cu h max 150cm - średnica ? nie wiem.. już zgłupiałem :D
- szybkość odbioru (nie chciałbym stać całej soboty przy "garach")
- możliwość łatwej adaptacji sterowania w przyszłości
- możliwość zamontowania bufora
- prostota obsługi (kumple by chcieli nową dziewczynę porwać na weekend ;) )
- produkcja 96% + smakówki (choć mam pot stilla, to wydajność leży na rurze 28mm)

Dostępne materiały i warunki:
- posiadam pozostałości rur Cu 28; 15; 10; 8
- mam trochę elektrod srebrnych do lutowania miedzi
- mam trochę plastrów grubości 2,7mm; fi 90mm z mosiądzu ( do wykorzystania jako kapy, wziernik, lub do łączenia kolumny)
- kolumna będzie stać na kegu 50l
- w zamyśle jest bufor (u kumpla w zakładzie sporo mają odpadu z blachy SS 3mm, więc zwinie się rurę z blachy)
- zasilanie 3 fazy
- mam trochę siatki miedzianej na wypełnienie, a resztę sprężynki.

To chyba tyle, teraz bardzo bym prosił doświadczonych kolegów o poradę jaką kolumnę byście mi polecili ?
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 wrz 2019, 15:44 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
karollo1985
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 2 lip 2019, 09:49
Podziękował: 3 razy
Re: Pierwsza kolumna czyli jaka ??

Post autor: karollo1985 »

Zero podpowiedzi ?
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Pierwsza kolumna czyli jaka ??

Post autor: jatylkonachwile »

Głowica ma za zadanie tylko skroplić pary, więc czy to będzie bokakob czy aabratek czy ufo to nie ma znaczenia dla większości ludzi.
Ważne jest wypełnienie i ewentualny boczny odbiór (OVM lub OLM), bufor też jest dobrym rozwiązaniem.
Ja jak bym robił to bufor na szerokim wlewie zamontowany wewnątrz kega co by nie tracić wysokości kolumny, na szczyt aabratek, Thor lub ufo/puszkowa (bokakob i NS są wysokie), OLM wedle uznania (przynajmniej 20cm pod głowicą).
Średnica rury? To zależy jak szybko chcesz mieć fajrant, ale szybkość przekłada się na jakość, niestety im szybciej tym gorsza jakość.

aakk
1150
Posty: 1163
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Pierwsza kolumna czyli jaka ??

Post autor: aakk »

.. Im szybciej odbieramy na danej średnicy rury tym gorsza jakość a nie im większa średnica rury to gorsza jakość. Nowe osoby mogą źle zrozumieć.
Ostatnio zmieniony czwartek, 12 wrz 2019, 14:23 przez aakk, łącznie zmieniany 1 raz.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Pierwsza kolumna czyli jaka ??

Post autor: jatylkonachwile »

Oczywiście aakk ma rację.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Pierwsza kolumna czyli jaka ??

Post autor: Szlumf »

aakk pisze:.. Im szybciej odbieramy na danej średnicy rury tym gorsza jakość a nie im większa średnica rury to gorsza jakość. ..........................
Nie masz racji co do średnic. Dla kolumny rektyfikacyjnej rura o większej średnicy przy tej samej wysokości i takim samym wypełnieniu ma mniej półek teoretycznych a co za tym idzie gorzej oczyszcza destylat.
Wyklad_20_2013.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

aakk
1150
Posty: 1163
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Pierwsza kolumna czyli jaka ??

Post autor: aakk »

O, to nowość dla mnie. Ale jak to ma się do rzeczywistości? Czy tak samo jak z olm/ovm różnicę widać tylko w badaniach.. A na smak jeden pierun
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Pierwsza kolumna czyli jaka ??

Post autor: Szlumf »

Zmieniłem rurę ze średnicy wewnętrznej 55mm na 75mm. Po zmianie prowadziłem proces jak wcześniej na mniejszej średnicy i stwierdziłem pogorszenie jakości. Musiałem trochę pokombinować by powrócić do przyzwoitej jakości. Choć ciągle mam wrażenie, że na 55mm destylat był lepszy.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Pierwsza kolumna czyli jaka ??

Post autor: lesgo58 »

aakk pisze:O, to nowość dla mnie. Ale jak to ma się do rzeczywistości? Czy tak samo jak z olm/ovm różnicę widać tylko w badaniach.. A na smak jeden pierun Obrazek
Różnica jest odczuwalna - nawet dla laików.
Co do różnicy miedzy OVM a OLM to też jest do uchwycenia bez konieczności badania. Wystarczy - mając jeden nastaw podzielony na pół - odbierać raz na OLM a drugi raz na OVM. I porównać.
Gdyby ktoś był takim "szczęściarzem i miał zainstalowane obydwa systemy na tej samej róże to porównując równolegle prowadzone odbiory to też będzie miał możliwość "zaobserwowania" różnic w urobkach. Na początku odbioru różnice będą większe i będą się zmniejszać wraz z postępującym procesem.
Kilka lat temu poczyniłem u siebie takie obserwacje eksperymentując ze swoim sprzętem.
A opisał swoje podobne doświadczenia kolega akas na jednym z forów. Chyba na białym.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Pierwsza kolumna czyli jaka ??

Post autor: .Gacek »

karollo1985 pisze: Aktualnie pracuję na turbo pot stillu 28mm.
Chciałbym zbudować kolumnę, ale nie bardzo wiem jaką ?
Zaczęło się niewinnie w zamyśle był Bokakob 54mm,
Fajny pomysł na początek przygody z rektyfikacją. Skok z 28 na 54 mm jest spory, 76 to już ogromna armata a i przeskok cenowy 54/76 jest duży. Miedź jest droga niestety.
karollo1985 pisze: - posiadam pozostałości rur Cu 28; 15; 10; 8
- mam trochę elektrod srebrnych do lutowania miedzi
Już masz materiał na chłodnicę Liebiga do OVM-a.

Możesz zbudować mniejszą kolumnę a gdy ją opanujesz wystawić na sprzedaż w dziale targowisko.
Co do bufora to musiałbyś dokładnie poczytać ale przede wszystkim musiałby być zaprojektowany do pojemności kotła oraz do średnicy kolumny. Keg 50l do rury CU 54mm oraz KO 63,5mm wydaje się być idealny. Znojomy ma teraz thora CU 76mm i proces robi w cztery godziny na 3,5kW. Niby szybko bo mi schodzi na 54mm przynajmniej 6-7 godzin.
Rozrysuj jakiś projekt i przedstaw
go na forum, do takich konkretnych postów na pewno ktoś się ustosunkuje i dobrze doradzi.
Pozdrawiam Gacek.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Pierwsza kolumna czyli jaka ??

Post autor: Szlumf »

[quote="lesgo58"................................
A opisał swoje podobne doświadczenia kolega akas na jednym z forów. Chyba na białym.[/quote]
Na "czarnym" opisał to kolega Kula i dodatkowo zbadał na chromatografie.

Autor tematu
karollo1985
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 2 lip 2019, 09:49
Podziękował: 3 razy
Re: Pierwsza kolumna czyli jaka ??

Post autor: karollo1985 »

Witam Czytelników,
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
No właśnie waham się miedzy konkretnymi projektami, bo czytając forum znalazłem temat gdzie mocno zachwalane było UFO, ze względu na stabilność procesu na tej głowicy ( subiektywna ocena?), ale jednak chyba najlepiej by było wybrać Thora w moim przypadku by mieć jak najwięcej wypełnienia. Przy wysokości pomieszczenia 2,3m, 50cm pójdzie na kega 50l, bufor ok 20cm, wypełnienie 1,3m, to na głowice zostaje max 30cm.
W przypadku thora można mieć wiecej wypełnienia korzystając z poziomego skraplacza, ale trzeba by zastosować trójnik albo dwa, które są drogie, lub spawać gazowo miedź wcinając jedną rure w drugą przy kacie 90 stopni. I weź tu człowieku bądź mądry ?! :help:
BTW : Czy w Thorze można zastosować głowice grzybkową? Jak
@gacek
Mam "silne poczucie własności", szybko sie przyzwyczajam do rzeczy i nie lubie zmian, dlatego szukam optymalnego rozwiązania na lata.
Jeśli chodzi o koszta, to róznice w materiale między 54 a 76 nie są aż takie duże - jakieś 200zł na rurze, więc wg mnie lepiej dołożyć i zrobić optymalną docelową kolumne i na niej sie uczyć i szlifować kunszt.
jak sam kolega zauważył na jednym procesie 76 versus 54, można zaoszczędzić ok2h. Licząc ok 10 procesów w ciągu roku daje nam to 20h- a to już sporo i czasu i pieniędzy.
pozdrawiam

prolog1975
450
Posty: 473
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Pierwsza kolumna czyli jaka ??

Post autor: prolog1975 »

Popatrz na to swinia-t18989.html
Fi 76 jest fajny ale do kega 100l. Do 50l fi 64 jest ok. Chyba, że w przyszłości chcesz większy kocioł to nie ma o czym gadać tylko fi 76
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Pierwsza kolumna czyli jaka ??

Post autor: .Gacek »

karollo1985 pisze: Czy w Thorze można zastosować głowice grzybkową? Jak
Można jak najbardziej:
miedz-42-thor-t20715.html

Co do bufora to chyba bym go odpuścił na rzecz dłuższej rury. Jeżeli rzeczywiście zrobisz armatę fi 76 to prędzej czy później będziesz się rozglądał za kegiem 100 litrów.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 527
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Pierwsza kolumna czyli jaka ??

Post autor: dynio »

Szlumf pisze:Zmieniłem rurę ze średnicy wewnętrznej 55mm na 75mm. Po zmianie prowadziłem proces jak wcześniej na mniejszej średnicy i stwierdziłem pogorszenie jakości. Musiałem trochę pokombinować by powrócić do przyzwoitej jakości. Choć ciągle mam wrażenie, że na 55mm destylat był lepszy.
Potwierdzam, sam mam 51mm h=180cm. Kolega udostępnił mi tej samej wysokości kolumnę 71mm
wydajność jest większa, ale jakość (tak samo prowadzonego procesu 2,5 wg. Leszka) zdecydowanie gorsza wg. mojego nosa :problem:
Ostatnio zmieniony wtorek, 17 wrz 2019, 21:30 przez dynio, łącznie zmieniany 1 raz.
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem

Autor tematu
karollo1985
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 2 lip 2019, 09:49
Podziękował: 3 razy
Re: Pierwsza kolumna czyli jaka ??

Post autor: karollo1985 »

prolog1975 pisze:Popatrz na to swinia-t18989.html
Fi 76 jest fajny ale do kega 100l. Do 50l fi 64 jest ok. Chyba, że w przyszłości chcesz większy kocioł to nie ma o czym gadać tylko fi 76
A jak sprawa wygląda z wsadem do Kega 80lub 100l? Można go napełnić np. do połowy? Czy zmniejszenie ilości nastawu w kotle pogorszy prace kolumny?
Pytam bo różnica w cenie między kegiem 50l a 80 czy nawet 100l to tylko kilkadziesiąt PLN, więc może warto dołożyć wziąć większego kega i zrobić kolumnę 64 ?
Martwi mnie jeszcze jedna ważna dla mnie rzecz: mianowicie waga kega 100l.
O ile keg 100l jest trochę wyższy od pięćdziesiątki to jest już znacznie cięższy, co mogłoby wskazywać że ze względu na objętość jest zrobiony z grubszej blachy co mogłoby skutkować trudniejszą obróbką ( wiercenie otworów na grzałki,szeroki wlew, etc) ?
Miał ktoś jakieś trudności lub doświadczenia w tej materii?
Ostatnio zmieniony środa, 25 wrz 2019, 16:18 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Pierwsza kolumna czyli jaka ??

Post autor: przegab »

Przeróbką kega się nie przejmuj. Fachowiec sobie poradzi, z grubą blachą nawet lepiej chyba. Jeśli Ty jesteś skłonny dźwigać 100-kę albo masz plan jak ustawić go na stałe i jakoś zautomatyzować mycie, to bierz 100-kę.
Trzeba tylko pamiętać by wsad przykrywał grzałki do końca procesu i to niezależnie od sposobu jego prowadzenia.

prolog1975
450
Posty: 473
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Pierwsza kolumna czyli jaka ??

Post autor: prolog1975 »

Ilość wsadu nie ma znaczenia ważne by grzałki były zalane jak odparuje alko. W mojej ocenie sadzanie kolumny fi 64 na kegu 100l to niepotrzebna strata czasu. Co za różnica czy wiercisz 1.5 czy 2 mm. Jak masz zalewać połowę to bardziej mobilny jest keg 50l z kolumną fi 64

baltic80
100
Posty: 136
Rejestracja: niedziela, 15 sty 2012, 16:10
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Pierwsza kolumna czyli jaka ??

Post autor: baltic80 »

cześć,
podepnę się pod temat.
Dotychczas 5 litrowy garnuszek pora zamienić na coś poważnego. Od zawsze myślałem o aabratku. Co powiecie o tym? Chce wlać do KEGa towar i na wyjściu mieć 90-96% towaru bez smrodu i nieprzyjemnego smaku.

Czy taki sprzęt będę musiał w jakiś sposób serwisować/ coś wymieniać?

https://allegro.pl/oferta/destylator-ke ... cb2247f238

mocho
50
Posty: 73
Rejestracja: środa, 18 gru 2013, 06:28
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Pierwsza kolumna czyli jaka ??

Post autor: mocho »

Powinno działać tak jak jest, ale możliwości rozbudowy spore. Warto się zastanowić nad buforem i modułem olm. Poza tym wymienił bym termometr w kotle na coś elektronicznego i wypełnienie na sprężynki

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Pierwsza kolumna czyli jaka ??

Post autor: Drupi »

Tak jak kolega pisze, i tam gdzie zaworek, i szlałfy na prosto, to ci się bedzie zaginać, przymykać, mogą być problemy, bo takie coś wymaga precyzji w obsłudze. Powinno płynąć swobodnie tak jak tu : https://www.aabratek.pl/produkty/780/el ... i_kat.html . Ten termometr w zbiorniku ma " spóźniony pomiar " zacofany, bo jego kreski nie powiedzą ci kiedy bedzie 95,4 st. żeby zmniejszyć odbiór, możesz przeholować. Albo dużo wcześniej zmniejszyć, to znowu się nasiedzisz. Rurka lepiej jak jest od góry do samego dna, i na dnie sonda. Czy cały zbiornik czy pól masz właściwy pomiar. A wszystko czym wyżej to nawet 4 stopnie różnicy. Tu ci nie pokaże prawdy. Włożyłem sonde na dno woda miała maks. 100 st. a pod wierzchem para 96 st. ta sama moc.
I like noble drinks.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”