Jak szczelny musi być korek przy rurce fermentacyjnej? (produkcja wina)

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
hmmm
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 11 wrz 2019, 12:59

Post autor: hmmm »

Dzień dobry,

Wczoraj nastawiłem moje pierwsze winko. Nastaw chyba zaczyna pracować bo słychać syczenie w dymionie.

Kwestią, która mnie zastanawiam to jak bardzo szczelny musi być korek przy rurce fermentacyjnej. Użyłem korku z korka i plastikowej rurki, całość oblałem parafiną. Pomimo tego, przykładając nos do korka, czuję bardzo delikatną woń winogron.

Czy lekka woń winogron wydzielająca się w okolicy korka powinna mnie niepokoić? Czy powinienem wymienić mój zestaw? Czy korek gumowy albo szklana rurka są lepsze, w kwestii szczelności.

Dziękuję i pozdrawiam
promocja
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Jak szczelny musi być korek przy rurce fermentacyjnej? (produkcja wina)

Post autor: Zygmunt »

Korek nie musi być szczelny, zalewanie woskiem/ parafiną, czy parafilmem to już przesada. Chodzi tylko o uniemożliwienie dostępu powietrza z jednoczesną możliwością odprowadzenia nadmiaru CO2 z fermentacji- stąd potrzeba stosowania rurki fermentacyjnej, jednokierunkowej drogi dla uchodzącego gazu. Ciśnienie CO2 zapobiega dostawaniu się tam powietrza, więc w początkowej fazie fermentacji (gdy gazu jest dużo) nawet korek z waty spełni swoją rolę.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

czamnian
100
Posty: 133
Rejestracja: wtorek, 11 kwie 2017, 13:11
Krótko o sobie: Młody winiarz i smakosz nalewkowy
Ulubiony Alkohol: Miód pitny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Jak szczelny musi być korek przy rurce fermentacyjnej? (produkcja wina)

Post autor: czamnian »

Jeśli korek będzie zalakowany i zbyt szczelny, to gdy zdarzy się sytuacje że np. rurka się zatka, to rozsadzi balon... Ja używam silikonowych korków, a gdy mi wspomniana akcja się przytrafiła, to wystrzelił tylko korek a owoce wykipiały ( moja wina, moja bardzo wielka wina ), nic więcej na szczęście!

zaradek
250
Posty: 256
Rejestracja: sobota, 16 wrz 2017, 21:39
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Jak szczelny musi być korek przy rurce fermentacyjnej? (produkcja wina)

Post autor: zaradek »

Zapach wina czuć przy wyrzucanym z balonu CO2 jak najbardziej.
Nie ma powodów do niepokoju.
Chciałem w objęcia Morfeusza, ale Dionizos był szybszy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”