Bardzo dużo osadu co zrobić?

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
Pawelbrusy
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 7 wrz 2019, 15:24

Post autor: Pawelbrusy »

Witam. Mam pytanie do starszych doświadczonych winiarzy. Otóż nastawiłem wino z brzoskwin 25 kg owoców wrzuconych do pojemników fermentacyjnych w 10 l wody i dwa ra razy syrop cukrowy z 3.5 kg cukru . Trzymałem tak owoce przez 3 tyg w pierwszym tygodniu codziennie mieszałem. Po odrzuceniu owoców żalem do balona a po dwóch dniach osad zrobił się bardzo spory sięgający 30-35 % objętości balona . Czy czekać do 3 tyg z wykonaniem pierwszego zlania czy zrobić to teraz? ( Po dwóch dniach od odrzucenia owoców i przelania wina do balonu) ? Dodam że fermentacja przebiegła prawidłowo i dalej słychać bulgotanie w rurce . Proszę o pomoc bo jestem świeży w tym a nie chcę spartolic pierwszego winka;)
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2920
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Bardzo dużo osadu co zrobić?

Post autor: Góral bagienny »

Czekać aż fermentacja się skończy ;) Osad siądzie na dnie po fermentacji :)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Bardzo dużo osadu co zrobić?

Post autor: freek »

Ja w takim przypadku po oddzieleniu od owoców czekam ok 1 tydzień i zlewam znad sporego osadu , a to ze względu na to że są już w nim(osadzie) obumarłe drożdże i mam pewność że nie przejda do wina dziwne niepożądane aromaty. Jeżeli tego osadu jest jakaś większą ilość to zlewam to do butelek litrowych lub ewentualnie damy 5l odstawiam na jakiś czas i tam odzyskuje jeszcze sporo wina jak osad się zbije mocno, wtedy tylko zlewam z góry i jak jest takie samo jak tamto to łączę razem, a jak jednak złapało smrodek jakiś to niewielka strata, rozumiesz nie?.
Musisz sam zdecydować jak to zrobić, czytaj i zgłębiaj wiedzę, a nastanie jasność.
Pozdro
Awatar użytkownika

Kasko
300
Posty: 300
Rejestracja: sobota, 22 gru 2018, 22:18
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 43 razy
Re: Bardzo dużo osadu co zrobić?

Post autor: Kasko »

Niepotrzebnie mieszaleś tak często,też tak robiłem do momentu kiedy wrzuciłem owoce i musiałem wyjechać do pracy a po powrocie wszystko odlałem i miła niespodzianka bo wino było bardzo klarowne i łatwe do przefiltrowania. Ogólnie brzoskwinie są trudnym materiałem na wino gdyż mają dużo miąższu podobnie jak inne śliwki. Ja na twoim miejscu bym zostawił winko na jakiś tydzień lub dwa wtedy osad zrobi się bardziej zwarty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”