Fermentacja stanęła, czy wino jest gotowe?

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
arturros
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 5 wrz 2019, 18:24

Post autor: arturros »

Witam.
Zacznę od opisu czynności które wykonałem. 7 kilogramów wypestkowanej i umytej węgierki wrzuciłem do wiadra i zalałem 12 litrami gorącej wody, zakryłem wiadro i zostawiłem na 4 dni (mieszałem 2 razy dziennie) dodałem w tym czasie 2g pożywki kombi. Piątego dnia dodałem 3 kilogramy cukru oraz drożdże enovini (nie jestem na 100% pewny czy to te) przygotowane wg przepisu na opakowaniu, zamknąłem wiadro i odstawiłem na 5 dni (mieszałem co jakiś czas) dodałem w tym czasie kolejne 2g pożywki. Po łącznie 9 dniach w wiadrze przelałem wszystko do balonu i zakryłem korkiem z rurką. W domu, w temperaturze około 24 stopni pracowało mocno, po kilku dniach zniosłem balon do piwnicy (w domu mam żonę) gdzie temperatura oscyluje w granicach 18-20 stopni. W piwnicy wino przestało pracować, dosypałem 2g pożywki oraz kilogram cukru. Jeszcze nie wiem czy coś się dzieje.
Napiszcie mi proszę czy coś z tego będzie. Czy to wino jest już gotowe i można je przelewać w butelki i klarować.
Jest to moje pierwsze wino, proszę o wyrozumiałość.
Pozdrawiam.
alembiki
Awatar użytkownika

Kasko
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 22 gru 2018, 22:18
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 43 razy
Re: Fermentacja stanęła, czy wino jest gotowe?

Post autor: Kasko »

Daj mu czas. Wino czym dłużej stoi tym lepsze. Po około tygodniu licząc od dziś przelej przez sito i wino znów do pojemnika na cichą fermentację. Nie wlewaj do butelek bo to za wcześnie.

Autor tematu
arturros
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 5 wrz 2019, 18:24
Re: Fermentacja stanęła, czy wino jest gotowe?

Post autor: arturros »

Po dodaniu cukru i pożywki zaczęło ładnie robić. Przez jaki czas poddawać je cichej fermentacji? Nie skiśnie/spleśnieje jak będzie tak stało?
online
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Fermentacja stanęła, czy wino jest gotowe?

Post autor: Góral bagienny »

Zostaw je w spokoju niech fermentuje nic złego się nie stanie ;)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
arturros
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 5 wrz 2019, 18:24
Re: Fermentacja stanęła, czy wino jest gotowe?

Post autor: arturros »

Nastaw po dodaniu cukru fermentował ładnie przez około 1,5 miesiąca. Dzisiaj spróbowałem tego co wyszło, okazało się że jest dość kwaśne i jakieś takie drapiące w przełyk. Podczas sprawdzania blg cukromierz wpadł do końca skali. Coś z tego będzie? przypominam że jestem bardzo początkujący.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”