Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Wstępna obróbka zacierów i redestylacja z wykorzystaniem podstawowych metod kociołkowych.

Autor tematu
Black3r
20
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 4 gru 2018, 02:26
Podziękował: 1 raz

Post autor: Black3r »

Witam szanownych forumowiczów !

Jako iż mam dostęp do sadu sąsiada i możliwość zerwania "kilku śliwek" mam kilka pytań do doświadczonych kolegów odnośnie zrobienia nastawu ze śliwek i destylacji go na kolumnie, oczywiście przeczytałem mnóstwo tematów wcześniej i chciałbym bardziej doświadczonym kolegą opisać co udało mi się wyczytać i czy mam zamiar dobrze postąpić i się doradzić :)
Posiadam dokładnie o taką kolumnę : https://allegro.pl/oferta/destylator-aa ... 6769952055

Nastaw chciałbym zrobić w następujący sposób: Zakupić pektoenzym i drożdże turbo do owoców (jaka ilość drożdży na około 50kg węgierki ?) owoce umieszczam w całości w beczce i rozbijam za pomocą wiertarki z mieszadłem do farb. 10 ml pektozymu rozpuszczam w 250 ml ciepłej wody dolewam roztwór do rozbitych owoców, dodaje 5kg cukru celem zwiększenia wydajności, dodaję drożdże oraz raz dziennie mieszam cały kożuch- po około tygodniu pestki i skórki odławiam i wyciskam z nich płyn. W ten oto sposób chcę uzyskać nastaw celem destylacji go na kolumnie. Czy opisany przeze mnie sposób może być, czy uda mi się uzyskać z tego dobrą śliwowice której ja i szwagier jesteśmy wielbicielami?

Teraz pytanie odnośnie destylacji na aabratku, po przeczytaniu wielu tematów planuje postąpić następująco:

-Nastaw przelewam do kega
-używam krótką rure 30 cm wypełnioną sprężynkami
-Grzeję pełną mocą
-W momencie podskoczenia temperatury na głowicy zaczynam podawać wodę oraz odłączam grzałke 2kW, jadę dalej tylko na 1,5kW.
-Stabilizować czy przy owocówce nie ma takiej potrzeby? Jeżeli stabilizować, to w jaki sposób, w taki sam jak przy cukrówce do momentu uzyskania stabilnej temperatury na głowicy?
-Odbieram kropelkowo przedgony
-Otwieram całkowicie zawór i odbieram śliwowice do momentu aż jej moc spadnie poniżej 50%

Czy dobrze panowie myśle i jak zastosuje się do tego co tu napisałem to mogę liczyć na w miare przyzwoitą śliwowicę ?:) Jeżeli otworzę na maksa zawór odbioru to pewnie temperatura na głowicy zacznie się zmieniać prawda? Tym się nie przejmować, czy może odbierać serce przy jakiejś określonej temperaturze? Jeżeli tak to jak utrzymywać ją stabilną przy całkowicie otwartym zaworku? Co zrobić z pozostałym zacierem jak moc spadnie poniżej 50%? Odbierać jako pogony i dodać do następnego gotowanka śliwowicy?

Zbliżają się moje urodziny, i chciałbym gości zaskoczyć wybitnym trunkiem, dziękuje bardzo za odpowiedzi i rady
Ostatnio zmieniony wtorek, 6 sie 2019, 00:56 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
promocja

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: PETER29 »

Pierwszy raz odbierz przedgon kropelkowo a dalej do końca na otwartym zaworku. Za drugim razem przedgon kropelkowo i dalej na otwartym zaworku do ok 45 - 50%. Reszta jako pogon. W destylacji prostej zawsze będzie temp szła do góry w miarę ubywania alko. Zaopatrz się w rybkę destylacyjną a życie stanie się łatwiejsze.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: Pablito »

Uważaj na moc grzania. Pewnie nastaw nie będzie tak klarowny jak cukrówka, więc na bank przypalisz grzałki na pełnej mocy. Ja przyłożyłem tylko 1/3 mocy i troszkę nastaw porzeczkowy przyłapał na grzałce
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."

Autor tematu
Black3r
20
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 4 gru 2018, 02:26
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: Black3r »

Co to jest rybka destylacyjna? Czyli kega nie rozgrzewac na pełnej mocy? Tylko na 1 grzalce 1,5 kw, tak?
Ile kupić drożdży na 50 kg śliwek?
Co zrobić z pogonami? Dorzucić do następnego gotowania?
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: Pablito »

Grzałki podłącz przez regulator. Podłączenie jakiejkolwiek grzałki na pełnej mocy w mętnym owocowym nastawie spowoduje przypalenie kawałków owoców/musu owocowego.
Jeśli się znasz na elektryce, to podłącz grzałki szeregowo, sumaryczna moc wyniesie +- 900 wat i nie powinno się przypalić.
Do temperatury 70-80 stopni mieszaj nastaw np. kijem od szczotki, a dopiero potem załóż resztę kolumny

Rybka destylacyjna - wykres zależności temperatury wrzenia od zawartości alkoholu oraz zawartości alkoholu w parach.
Znajdziesz na forum

Drożdże według zaleceń na opakowaniu

Pogony zbieram do odzysku w bliżej nieokreślonej przyszłości
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."

Autor tematu
Black3r
20
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 4 gru 2018, 02:26
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: Black3r »

Niestety nie posiadam regulatora, ile taki regulator napięcia kosztuje?

Troszkę znam się na elektryce ale możesz sprecyzować jak by to miało być? Chodzi o to żeby 2 grzałki połączyć pod jeden kabel zasilający i przewodem fazowym połączyć obie? Albo może opisalbys schemat to na pewno bym sobie poradził.

Mod.
Nie cytuj posta poprzednika w całości.
Ostatnio zmieniony wtorek, 6 sie 2019, 17:59 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: Góral bagienny »

Google bracie GOOGLE Tam masz i schematy i opisy.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: Pablito »

Black3r pisze: Troszkę znam się na elektryce [...] Chodzi o to żeby 2 grzałki połączyć pod jeden kabel zasilający i przewodem fazowym połączyć obie? Albo może opisalbys schemat to na pewno bym sobie poradził.
Z prądem nie ma żartów i jak pytasz o całkowite podstawy, to ja wolę przemilczeć. Wolę nie mieć nikogo na sumieniu. Regulator bezpieczniejszy i w późniejszym czasie może być pomocny przy innych destylacjach.

PS. Dużo czytaj - forum to potężna kopalnia wiedzy, a pytaj, gdy coś nie jest jasne lub nie znalazłeś odpowiedzi
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."

Autor tematu
Black3r
20
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 4 gru 2018, 02:26
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: Black3r »

Pablito jestem po szkole elektrycznej, tylko po szkole już około 10 lat i sporo mi się pozapominało, na szczęście wystarczyło chwilę pomyśleć i już sobie przypomniałem :) i jest to naprawdę proste. I spokojnie wszystko będę robił pod wyłączonym napięciem.
Czyli mówisz jak połączę 2 grzałki szeregowo (2 i 1,5 kw) to wszystko będzie cacy i nie powinno przypalić? Natomiast czas rozgrzewania nastawu na pewno ulegnie znacznemu wydłużeniu prawda?

A powiedz mi jeżeli jechałbym na 1,5 kw przypalenie nastawu mocno zepsuje smak śliwowicy?
Ostatnio zmieniony wtorek, 6 sie 2019, 22:59 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: Pablito »

Szeregowe połączenie da ci ok 850 watów mocy, bardziej rozchodzi się o gęstość mocy. Standardowo grzałka ma ją za dużo (coś ponad 30w/cm2), co przy nastawach w postaci musu lub z kawałkami owoców, skórek gwarantuje przypalenie. Forumowy producent @Zugmunt stosuje w swoich sprzętach grzałki o małej gęstości mocy i tamte nie przypalają. Zwykle grzałki to albo łączenie szeregowe lub regulator mocy. Ja stosuje oba rozwiązania

Czas się wydłuży, bo musisz dostarczyć taką samą ilość ciepła, im mniejsza moc tym dłużej - proste i logiczne

Przypalenie nastawu zawsze negatywnie odbija się na smaku - identycznie jak przypalisz potrawę. Ostatnio destylowałem nastaw porzeczkowy i trochę przypaliły się grzałki - w pogonie czuć było przypalenie (po drugiej destylacji)
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."

Autor tematu
Black3r
20
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 4 gru 2018, 02:26
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: Black3r »

@Pablito chyba jednak uderze w ten regulator mocy, bo nie chcę mi się za bardzo bawić w łączenie szeregowe, skoro patrzę na allegro a te regulatory są takie tanie, a dodatkowo przyda mi się tak jak mówisz w przyszłości.

Czy taki regulatorek mocy napięcia się nada? :
https://allegro.pl/oferta/regulator-obr ... 8180330728

Chcę kupić też te drożdze:
https://allegro.pl/oferta/drozdze-gorze ... 6899927740

te drożdże są na 25l nastawu- Ile mniej więcej otrzymam litrów z 50kg śliwek i 5 kg cukru? tak +/- żebym wiedział ile sobie paczek kupić ? :)
Ostatnio zmieniony piątek, 9 sie 2019, 20:19 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: Pablito »

Co do drożdży to 2 paczki wystarczą. Ja na 90 kg czarnych porzeczek + 6 kg cukru wziąłem 2 paczki turbo drożdży do owoców i też przerobiło. Wolniejsza praca to więcej aromatów, a jak chcesz mieć ich więcej to zastosuj drożdże Bayanusy.

Co do regulatora to wygląda na jednorazówkę. Mam spore wątpliwości, czy ścieżki wytrzymają obciążenie. Po zakupie będziesz musiał je wzmocnić lub zdecyduj się na coś porządniejszego: kup lub zdziałaj sam, np. taki: prosty-regulator-do-pot-stilla-t19561.html
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: Góral bagienny »

Nie zgodzę się z twierdzeniem że przypalenie zepsuje destylat ;)
Przypaliłem raz delikatnie śliwowice i smak był zajefajny :D
Pozdrawiam Góral :)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: szatajoh »

To znaczy że nie przypalłles tylko letko ci utwardzilo się na grzałkach.
jak mi się przypaliło w kotle z plaszczem to capi spalonym nawet po 3 destylacji. :D
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: Góral bagienny »

Czuć było ale tak delikatnie i nie wiem jak to nazwać nuta suszono-wędzonej węgierki :D
Ale o czyszczeniu grzałek nie wspomnę MASAKRA :D
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
Black3r
20
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 4 gru 2018, 02:26
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: Black3r »

Panowie zamówiłem regulator napięcia mam go juz w domu, teraz pytanie na jakię napięcie go ustawić +/- żeby było dobrze. nie mam watomierza, mam miernik universalny więc napięcie sobię mogę zmierzyć :) Proszę o pomoc pozdrawiam
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: .Gacek »

Szczerze to najlepiej by było żebyś miał ten watomierz, nawet jakbyś musiał od kogoś pożyczyć i rozrysować sobie jako tako skalę. Zwykły elektroniczny miernik nie zda egzaminu gdyż mierzy napięcie szczytowe, musiałbyś mieć woltomierz analogowy, taki ze wskazówką. Jaki regulator zamowiłeś?
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
Black3r
20
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 4 gru 2018, 02:26
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: Black3r »

Mam miernik który ma funkcję pomiaru napięcia zmiennego taki się nie nada? Niestety na te chwile mam bardzo ograniczony budżet dlatego też nie kupiłem watomierza i taki oto średni regulstor(mam nadzieję że chociaż 1 destylacje wytrzyma, będzie to mija pierwsza owocowka chce zobaczyć jak wyjdzie. Jak wyjdzie primasort to oczywiście zainwestuje w watomierz i lepszy regulator) : https://allegro.pl/oferta/regulator-obr ... witemShare

Może podpowiesz jakie ustawić mniej więcej napięcie nawet na tym moim średnim regulatorze które będę odczytywal na tym swoim multimetr em żeby wyszło w miarę dobrze... Grzałek 1,5 kw będę regulowal. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: .Gacek »

Trochę to takie wróżenie z fusów... masterpaw ma chociaż szklaną kulę, ja tylko pusty kubek :hahaha:
Ustaw ten regulator na połowę mocy pi razy drzwi... ewentualnie podłącz pod niego odkurzacz i nanieś sobie jakąś prowizoryczną skalę, dzięki temu dowiesz się jak ten regler działa i czy w miarę liniowo. Jak już będziesz grzać połową mocy to zobaczysz jak to idzie. W dół raczej nie zejdziesz, prędzej w górę... eksperymentuj ☺
Pozdrawiam Gacek.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: wawaldek11 »

Jak chcesz się trochę pobawić, to zrób pomiar prądu płynącego przez grzałkę np. co 1A i nanieś odpowiednio punkciki na skalę. Następnie zmierz napięcie na grzałce przy danych punktach. I mając np. przy 3A 100V możesz w przybliżeniu wyliczyć moc - 300W P=U x I cosφ pomijamy. I tak z grubsza możesz policzyć dla kilku punktów. Z doświadczenia widzę, że moc w moim reglerze nie jest zależna liniowo od położenia pokrętła, ale nie wiem jaki tam potencjometr jest - A, B czy C.
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
Black3r
20
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 4 gru 2018, 02:26
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: Black3r »

Pomysł dobry, tylko że wymaga trochę zabawy. Bo trzeba by jeden multimetr z połączenia równoległego do pomiaru napięcia przestawiać na połączenia szeregowe do pomiaru natężenia prądu. Czy są jakieś zaciski lub coś takiego żeby przewody od miernika z łatwością przepinac z połączenia równoległego na szeregowe?
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: Kamal »

Zobacz sobie zaciski krokodylki do mierników, oraz wtyki bananowe. Szypka możliwość przepinania.
K.
Obrazek

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: wawaldek11 »

Black3r pisze:Pomysł dobry, tylko że wymaga trochę zabawy. Bo trzeba by jeden multimetr z połączenia równoległego do pomiaru napięcia przestawiać na połączenia szeregowe do pomiaru natężenia prądu. Czy są jakieś zaciski lub coś takiego żeby przewody od miernika z łatwością przepinac z połączenia równoległego na szeregowe?
Zrób w takiej kolejności jak napisałem - ustal punkty co 1 A i po przełączeniu miernika pomierz napięcie ustawiając pokrętło w tych punktach. czyli raz zmieniasz konfigurację miernika.
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
Black3r
20
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 4 gru 2018, 02:26
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: Black3r »

Waldek nie rozumiem, mógłbyś wytłumaczyć to jak krowie na rowie?

Mod.
Nie cytuj posta poprzedzającego.
Ostatnio zmieniony piątek, 30 sie 2019, 07:14 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: wawaldek11 »

Włączasz miernik szeregowo z grzałką do pomiaru prądu.
Kręcisz pokrętłem regulatora aby uzyskać natężenie płynącego prądu 1A(amper)
Zaznaczasz np. markerem, rysikiem na obudowie reg. położenie pokrętła przy tej wartości
Następnie zaznaczasz położenie pokrętła dla wartości 2 A
I dalej robisz to samo dla kolejnych wartości prądu - 3, 4, 5, 6A....
Przestawiasz miernik na pomiar napięcia na zaciskach grzałki
Ustawiasz pokrętło na 1A i odczytujesz napięcie
Ustawiasz pokrętło na 2A i odczytujesz napięcie itd.
Mając wartość prądu i napięcia w przybliżeniu policz sobie moc pobieraną przez grzałkę w danych położeniach pokrętła
Jak dalej nie kumasz, to pisz ;)
Dyplom ukończenia szkoły elektrycznej chyba dostałeś za masło lub nalewki :mrgreen:
Ostatnio zmieniony piątek, 30 sie 2019, 09:03 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
Black3r
20
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 4 gru 2018, 02:26
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: Black3r »

@wwaldek dobra już wszystko wiem, temat ogarnięty już sobie zrobiłem mała skrzyneczke z regulatorkiem i na stałe włączonym amperomierzem analogowym który udało mi się znaleźć jeszcze z czasów szkoły :(

Co prawda dostałem dyplom ukończenia szkoły ale nie za nalewki :D Nalewki to się piło zamiast szkoły czasem :P, eh że wtedy jeszcze nie było swojego % wtedy kiedy człowiek był zawsze spłukany :P Koledzy to by mnie po nóżkach całowali :P
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: .Gacek »

Black3r pisze: ...temat ogarnięty już sobie zrobiłem mała skrzyneczke z regulatorkiem i na stałe włączonym amperomierzem analogowym...
Proponuję zrobić sobie dodatkowy
bypass ze zwykłego bezpiecznika, niektóre mierniki nie lubią długich obciążeń a na niektórych wręcz jest napisane że maksymalny czas pracy to 10 sekund.
Łatwo o pożar w takiej sytuacji.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
Black3r
20
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 4 gru 2018, 02:26
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: Black3r »

Chłopaki temat ogarnięty regulator podłączony, forma pomiarów ogarnięta. Winko odcedzone, teraz najważniejsze pytanie jaka moc ustawić żeby było miód malina? :)
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: .Gacek »

Żeby kapało ☺
A tak na poważnie to jeżeli jest czyste i rzadkie to wal na początek pełną mocą, jeżeli dość gęste to nie przekraczaj 1kW.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: Góral bagienny »

Pełną moc to bym odradzał ;) Ja dzisiaj destylowałem morele keg 3ol grzałka 2000w z regulatorem :) od Zygmunta
Grzałem 1500w i za mocno było :( W destylacie nie czuć ale grzałka do czyszczenia :(
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
Black3r
20
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 4 gru 2018, 02:26
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: Black3r »

Czyli biorąc pod uwagę wasze rady ustawiam grzałke na 900w i jadę z tą mocą od samego początku do samego końca jeżeli będzie dobrze. Panowie dzisiaj lecę z tematem dlatego ostatnie bardzo ważne pytanie, po ruszeniu temp na głowicy stabilizować czy od razu lecieć z odbiorem przdgonow? Oraz sliwiowce ciągnąć do około +/- 50% a wszystko poniżej już jako pogodny?
Koledzy bardzo dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Pierwszy zacier śliwowica + destylacja na aabratku kilka pytań

Post autor: Doody »

Wszystko poniżej zbieraj do osobnych buteleczek po np. 100 gram. Za 2 -3 dni sam zdecydujesz, które butelki nadają się do połączenia z sercem, a które trzeba przeznaczyć do powtórnej destylacji.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i rektyfikacja metodą pot still”