DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.

Jan_Ovc
20
Posty: 28
Rejestracja: środa, 12 wrz 2018, 13:01
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Jan_Ovc »

No ja chyba jednak pójdę w 3 kilo jęczmienia i 10 kilo kaszki, żeby zrobić bourbon, żeby beczkę zaprawi a potem wlać urobek z wędzonego torfem jęczmienia. Do pełni szczęścia tylko skądś muszę wykombinować jakieś listewki z beczek po sherry oloroso albo pedro ximenez.

biały19905
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 5 sty 2019, 04:46
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: biały19905 »

Witam wszystkich forumowiczów. Jestem tu nowy dlatego za błędy od razu sorki.
Przeczytałem prawie wszystkie strony na tym poście ale dużo rzeczy nie rozumiem dlatego piszę i proszę o odpowiedź.
Interesuje mnie ten przepis:
CORN WHISKEY

30l wody
8kg śruty kukurydzianej
1,5kg słodu jęczmiennego

Do wody o temp. 74 st.C wsypać kukurydzę i mieszając czekać aż temp. spadnie do 64 st.C. Wsypać zmielony słód i utrzymywać temp. przez 1,5h od czasu do czasu mieszając nastaw, następnie schłodzić do temp. 30 st.C i dodać drożdże Turbo 48 (tak jest w oryginale).

Czy wystarczy zrobić to co jest napisane? Czy są jakieś magiczne sztuczki, lub szczegóły które warto zawrzeć?

I jaki naprawdę alkohol wychodzi z tak przyrządzonego przepisu? Dodam że koneserem typu (wyczuwam tutaj nuty smakowe orzecha macadamia) to nie jestem :).

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony sobota, 5 sty 2019, 05:30 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3806
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Doody »

Dodaj kukurydzę do wody o temp. 95-97 stopni. Dodaj też dla pewności 2-2,5 kg słodu, oczywiście w 64 stopniach. Dalej jak w przepisie.
Ostatnio zmieniony sobota, 5 sty 2019, 12:18 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Darek

Jan_Ovc
20
Posty: 28
Rejestracja: środa, 12 wrz 2018, 13:01
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Jan_Ovc »

Bialy1995, jeśli mogę coś doradzić, to nie bądź leniwy, tak jak autor tegoż posta był razu pewnego. Wrzuciłem kaszkę kukurydzianą, kleikowałem na szybko i uznałem, że jak dorzucę słodu, wymieszam i zostawię na noc, to się samo zrobi (przecież czas i enzymy zrobią swoje, nie?. Jakież było moje zaskoczenie, gdy rano miałem gar polenty ;). Bez pracy manualnej się nie obejdzie.
Wszystkich, którzy chcą mnie wyśmiać od razu mówię, że zrobiła to już moja dziewczyna, hehe.
Ostatnio zmieniony sobota, 5 sty 2019, 13:05 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 524
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: dynio »

Tak jak napisał @Doody daj kuku do wrzątku i najlepiej pogotuj z 15min, a później po ostygnieciu do 65° tak jak pisałeś. I koniecznie zrób próbę jodową żeby nie stracić części skrobi

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony sobota, 5 sty 2019, 13:37 przez dynio, łącznie zmieniany 1 raz.
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem

biały19905
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 5 sty 2019, 04:46
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: biały19905 »

Próbę jodową w jakiej temperaturze zrobić? I czy dodać drożdże whisky czy jakieś zwykle turbo? Dziękuję za odpowiedzi.
Gotować kukurydzę czy tak jak w przepisie 74 stopnie?

Scalone
Ostatnio zmieniony sobota, 5 sty 2019, 14:05 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 524
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: dynio »

Próbę jodową (jeżeli nie masz to kup płyn lugola w aptece) robisz w trakcie zacierania słodem, sprawdzasz czy enzymy przerobiły skrobie na cukry proste. Z doświadczenia nie wczesniej niż godzinę po dodaniu słodu. Kuku wsyp przy ok 70° i doprowadź do gotowania, w ten sposób "upłynnisz" ku-ku. Ja używam jeszcze enzymu do upłynniania (alfa-amylaza).
Jeżeli masz to oczywiscie użyj drożdży do whisky

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony sobota, 5 sty 2019, 16:58 przez dynio, łącznie zmieniany 1 raz.
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem

biały19905
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 5 sty 2019, 04:46
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: biały19905 »

Panowie mam jeszcze jedno pytanko. Mam aparaturę post still plus ZP. jak odbieram cukrówkę to tak ustawiam kolumnę że leci mi około 92% prawie cały czas. Przepuszczając kukurydzianke lepiej odłączyć ZP czy nie przeszkadza jak będę miał tak wysoko procentowy alkohol? Proszę o odpowiedz osoby które przerabiały ten temat. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 7 sty 2019, 21:55 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

blue
30
Posty: 31
Rejestracja: sobota, 4 lis 2017, 06:03
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: blue »

Ja odbieram od ok 80 - 55~50. Przy wysokim procencie aromaty będą słabo wyczuwalne.

biały19905
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 5 sty 2019, 04:46
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: biały19905 »

Panowie czy do przepisu corn whiskey gdzie wlewamy 30l wody 8kg śruty kuku i 1,5 kg słodu czy wystarczy jedno opakowanie drożdży whisky, które jest na 25l nastawu?
Ostatnio zmieniony wtorek, 8 sty 2019, 18:30 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

blue
30
Posty: 31
Rejestracja: sobota, 4 lis 2017, 06:03
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: blue »

Wystarczy spokojnie. Może tylko dłużej pracować.

biały19905
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 5 sty 2019, 04:46
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: biały19905 »

Panowie a czy w przepisie corn whiskey potrzebne jest wysładzanie słodu czy tylko wsypać w odpowiedniej temperaturze?
Ostatnio zmieniony wtorek, 8 sty 2019, 20:41 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3806
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Doody »

Tylko wsypać. Wysładzanie stosuje się głównie przy zacieraniu samego słodu.
Pozdrawiam
Darek

biały19905
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 5 sty 2019, 04:46
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: biały19905 »

Witam. W przepisie corn whisky jeżeli do kuku dodaje słód to czy muszę dać enzym scukrzajacy? Czy nie muszę go dawać? Wytłumaczcie mi proszę o ci w tym chodzi. Dziękuję z góry za info.
Ostatnio zmieniony środa, 9 sty 2019, 21:36 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3806
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Doody »

Jeżeli dajesz 25% słodu to nie musisz dodawać enzymów. Słód zawiera je w sobie. Jeżeli nie dodajesz słodu, musisz użyć enzymów w celu upłynnienia i scukrzenia skrobi.
Pozdrawiam
Darek

biały19905
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 5 sty 2019, 04:46
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: biały19905 »

Witam wszystkich. Dzisiaj odbyła się premiera mojego pierwszego zacieru. Podgrzalem wodę w temperaturze 70 wrzuciłem śrutę kuku 8kg i gotowałem około 15 min. Po czym ostudzilem do 64 i wsypalem słód 2.5 kg. 1.5 godz utrzymywałem temperature mieszając co chwilę. Po około 3 godzinach ostudzony zacier zamieszalem i zrobiłem próbę jodowa. Wyszła ciemno brązowa tzn. pozytywna. Zacier jest słodki jak kosztowalem. Jak myślicie co dalej mam zrobic? Wrzucać drożdże czy jeszcze raz coś powtórzyć?

blue
30
Posty: 31
Rejestracja: sobota, 4 lis 2017, 06:03
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: blue »

Daj drożdże bo dzikusy ruszą.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3806
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Doody »

Zmierz Blg odfiltrowanej próbki. Będziesz miał obraz tego, co możesz z tego zacieru wyciągnąć. Dodaj pożywkę i drożdże w temp. około 32-34 stopnie.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 524
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: RE: Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: dynio »

biały19905 pisze:Po około 3 godzinach ostudzony zacier zamieszalem i zrobiłem próbę jodowa. Wyszła ciemno brązowa tzn. pozytywna.
Jeżeli była brązowa a nie fioletowa tzn że próba wyszła NEGATYWNA (próba jodowa określa obecność niefermentowalnej skrobi) ale to POZYTYWNIE dla zacierającego ;-)
Nie czekaj aż ruszą dzikusy (to nie wino czy destylat owocowy). Jak najszybciej zchłódź zacier i dodaj drożdże dedykowane. Polecam Fermiole można je dodawać już w 35°

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem

biały19905
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 5 sty 2019, 04:46
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: biały19905 »

Ja użyłem drożdży coobra whisky. Pisze, że mają pożywkę i enzym amyloglukozydaze. Blg 16 bo pomiarze. Dzięki za wszelkie info
Ostatnio zmieniony wtorek, 15 sty 2019, 09:56 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

biały19905
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 5 sty 2019, 04:46
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: biały19905 »

Witam. Pisze o poradę. Tak jak pisałem wcześniej zrobiłem wszystko według instrukcji corn whiskey o zostawiłem zacier do ostygnięcia. Na jakieś 10 godz. Po czym dodałem drożdże zacier miał jakieś 20 stopni. Dałem drożdże whisky coobra. Pisze na nich że dodaje się ich w temperaturze pokojowej. Zacier stoi z drożdżami jakieś 12 godz. Ale słabo pracuje i ma zapach kwaśny. Nie wiem czy się nie zepsuł co wy o tym myślicie. Dodać coś czy czekać jeszcze?
Ostatnio zmieniony środa, 16 sty 2019, 11:34 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

biały19905
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 5 sty 2019, 04:46
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: biały19905 »

Witam forumowiczów. Chciałbym zrobić zacier z kukurydzy z dodatkiem żyta i pszenicy, żyta i jęczmienia lub inną kombinacje. I teraz pytanie czy macie fajny przepis? I jeżeli będę używał enzymów (uplynniajacy i scukrzajacy) to czy jęczmień muszę utrzymywać przez jakiś czas w odpowiedniej temperaturze aby dodatkowo scukrzyl skrobię?

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy 25% dundru dodane do zacieru jest ok? I jak się go dodaje bo jeszcze tego nie robilem.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 lut 2019, 16:21 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: wawaldek11 »

Każde zboże należy skleikować przed zacieraniem, aby uzyskać maksymalną wydajność.
Jeśli masz możliwości, to porób czyste destylaty z poszczególnych ziarenek. Możesz je później łączyć w dowolnych proporcjach dopasowując do swoich preferencji. Takie destylaty wymagają czasu, aby się ułożyć - zaraz mogą być niepijalne.
Nic też nie stoi na przeszkodzie, abyś łączył zboża przed zatarciem i fermentacją. W ten sposób znajdziesz swoje smaki.
Pozdrawiam,
Waldek

biały19905
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 5 sty 2019, 04:46
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: biały19905 »

Panowie podpowiedzcie mi czy mogę tak zrobić. Kleikuje 2 lub 3 ziarna razem lub osobno ale nie wiem jak lepiej i później dodaje słód żeby przerobiła się skrobia na cukier lub enzymy i na koniec drożdże. Czy popełnię jakiś blad? Prosze o rady. I chciałbym dodać do tego Dunder ale niewiem jak proszę o odpowiedź z góry dziękuję

biały19905
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 5 sty 2019, 04:46
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: biały19905 »

Witam. Powiedzcie mi panowie dlaczego w przepisach podanych przez radiusa stosunek wody do ziarna w niektórych jest 1:5 a w innych 1:3 czy ma to jakieś duże znaczenie? Robiłem zacier z przepisu corn whiskey gdzie był stosunek 1:3 teraz chciałbym zrobić przepis whisky Jack Daniels w którym jest stosunek 1:5. Jakie to ma znaczenie?
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 524
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: dynio »

Chodzi o jak najlepszą wydajność, to nie są wielkości które muszą akurat takie być. Ja po kilkudziesięciu zacieraniach (w garze, nie mam kadzi zaciernej) stosuje zasadę 1:4 (Ale mi tak pasuje że wzgl na wielkości fermentatorow, fermentacji z młotem i późniejszego zalewu kega)

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem
Awatar użytkownika

shorty1988
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 1 lut 2015, 10:46
Ulubiony Alkohol: Jameson, Bushmills, Malibu
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: shorty1988 »

Powiedzcie mi czy wg przepisu Head whisky gdzie mamy mąkę kukurydziana oraz słód jęczmienny nie jest potrzebne zacieranie? Czy w taki sposób skrobia się rozłoży na cukry?
Z góry dziękuję za odpowiedź
"Jest kilka rzeczy które są dla mnie święte: moja kobieta, mój samochód i moja rodzina. Jeśli zranisz którekolwiek z nich - módl się by Bóg znalazł Cię przede mną"
Awatar użytkownika

Aksen
10
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 8 mar 2019, 08:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 9 razy
Pszenica

Post autor: Aksen »

Witam :ok:
Posiadam 200 kg pszenicy :punk:
Podkreślę, że jest ona z zeszłego roku :bardzo_zly:
Dużo czytałem na ten temat, lecz jestem w ciemnym lesie :scratch:
Chciałbym dowiedzieć się od państwa co mógłbym z tym owo towarem zrobić, lecz bardzo szczegółowo, ponieważ w tym temacie "zacierania" jestem bardzo "zielony" i z góry dziękuję za każda wiadomość :)

Pozdrawiam, nowicjusz Zacieru ! :D :punk:
Ostatnio zmieniony środa, 28 sie 2019, 22:30 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie śpimy, Pędzimy! :punk:
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3806
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Doody »

Poczytaj wątek "Zacieranie na lenia"
Do niesłodowanego ziarna będziesz potrzebował enzymów aby je zatrzeć. Wystarczy duża plastikowa beczka, gorąca woda, enzymy ze sklepu internetowego i zacieranie staje się proste ;)
Zboże musisz ześrutować przed zacieraniem czyli rozdrobnić do granulacji bardzo grubej mąki.
Potrzebujesz enzymu upłynniającego (alfaamylazy) oraz enzymu scukrzającego (glukoamylazy). Dostępne są one w sklepach z "naszym" asortymentem. Te dwa enzymy wystarcza aby skutecznie zatrzeć pszenicę. Są jeszcze enzymy pomocnicze takie jak "redukujący lepkość, oraz "antypiana", które tez możesz kupić ale nie musisz.
Jak już zdobędziesz potrzebne materiały i nabierzesz wiedzy o zacieraniu - zacieraj! :)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Vinagaut
20
Posty: 28
Rejestracja: piątek, 15 lis 2019, 17:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Vinagaut »

Pytanie odnośnie przepisu na head whisky... Myślicie, że można dodać taki np. słód jęczmienny?
https://aabratek.pl/produkty/871/ekstra ... 1_5kg.html
Jezus umiał zamienić wodę w wino... Czyli My jesteśmy level wyżej?


Pozdrawiam, Krzysiek.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3806
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Doody »

Można oczywiście zastosować taki ekstrakt, ale nie zastąpi to moim zdaniem aromatów i smaków tworzących się przy zacieraniu słodu.
Pozdrawiam
Darek

Gucio11
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 19 lis 2019, 13:48
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Gucio11 »

Witam planuje zrobić pierwszy zacier a dokładniej z przepisu JACK DANIELS BLACK LABEL
Mam pytanie czy przy użyciu słodu konieczne jest dodanie enzymow

mpolak154
10
Posty: 17
Rejestracja: sobota, 22 paź 2016, 11:59
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: mpolak154 »

Jeżeli używasz słodów to nie

Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka

Gucio11
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 19 lis 2019, 13:48
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Gucio11 »

Znalazłem taki węgiel myślicie ze o to chodzi https://www.ebay.com/itm/Basques-Sugar- ... 3248944415

Grzesius88
30
Posty: 37
Rejestracja: czwartek, 9 sty 2020, 19:01
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Destylaty nieczyste
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Małopolskie
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Grzesius88 »

Witam. Zrobiłem zacier z kukurydzy,jęczmienia i żyta w takich samych proporcjach. Ziarna było około 30kg,zacieru wyszło trochę ponad 100l. Zatarłem enzymami,drożdży użyłem Cobra Whysky Jest dałem 2 paczki. Blog wyniosło trochę ponad 18blg. Fermentowało to dość długo 4 tygodnie. Dzis zaglądam do beczek i zacier przestał pracować,ładnie się wyklarował,na powierzchni sama woda. Fermentowałem z młótem. Jestem właśnie w trakcie destylacji,grzeje całość w płaszczu z dużego gara. Będę destylował 2 razy. Na razie zapach taki nieciekawy ale w smaku ok. Pierwszy raz zacierałem i nie piłem wyrobu za zboża,całkiem inne doznania jak przy wójku jessym.

Mod.
Pisz staranniej i używaj spacji po znakach przestankowych.
Ostatnio zmieniony piątek, 10 sty 2020, 20:41 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Pij, Bracie, pij, na starość torba i kij

Grzesius88
30
Posty: 37
Rejestracja: czwartek, 9 sty 2020, 19:01
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Destylaty nieczyste
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Małopolskie
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Grzesius88 »

Właśnie kończę proces. Jestem średnio zadowolony z efektu. Zapach jest trudny do zaakceptowania, ciężko go określić, po prostu capi. Będę gonił jeszcze raz z miedzią to może coś się poprawi.
Pij, Bracie, pij, na starość torba i kij
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Skir »

Właśnie zacieram qq, ale przyszła mi myśl: cholera dziś wszystkie zboża to czysta chemia. Rolnicy częściej sypią i pryskają wszelkim paskudztwem niż ja podlewam ogródek, Aż dziwne, że po zjedzeniu chleba nie świecę. Znajomy rolnik "produkuje" wieprze na sprzedaż, oraz po kryjomu (bo jakieś zategowanie sztuk jak za okupanta) dla siebie na zdrowej żywności, bo mówi, że nie będzie się truł! Macie może koledzy kontakt z pewnym dostawcą zbóż lub qq? Taki, co to robi, jak dla siebie?
I love the smell of bimber in the morning.

Zbyszek T
200
Posty: 248
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Zbyszek T »

Ja spotkałem 2 główne aspekty "capienia" destylatu zbożowego:

1) Capi jajem - brak miedzi w destylacji. Nawet przy porawnym, pachnącym zacierze może w destylacie ujawnić się zapach jaja.

2) Wali zgnilizną - jak się zacieru nie zakwasi, szczegolnie przy życie - to wchodzi jakaś zaraza która powoduje smród. Ten smród przechodzi do destylatu.

Grzesius88
30
Posty: 37
Rejestracja: czwartek, 9 sty 2020, 19:01
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Destylaty nieczyste
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Małopolskie
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Grzesius88 »

Przed chwilą zrobiłem próbę zapachową- czuć kwaśne jajo. Zapachu zgnilizny się niedoszukałem. Jedna rzecz mnie zdziwiła, przechowuje produkt w balonie 20l zatkanym korkiem, jest tego około 18-19l, jak wyjmowałem korek to mało nie wystrzelił, w balonie zrobiło się ciśnienie. Pierwszy raz coś takiego mi się stało. W pomieszczeniu jest stała temperatura 15-16st. Zapach zdecydowanie zelżał, jest mniej nachalny. Zobaczymy co wyjdzie po drugim podejściu.
Pij, Bracie, pij, na starość torba i kij

Zbyszek T
200
Posty: 248
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Zbyszek T »

Jak dasz miedź do kolumny, to w 2-gim podejściu zapach jaja zniknie. Sprawdzone! Kiedyś też miałem taki problem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”