Szklana chłodnica spiralna w układzie odwrotnym

Budowa i eksploatacja chłodnic.
Awatar użytkownika

Autor tematu
druid7
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 4 sty 2016, 12:48
Ulubiony Alkohol: Tarka
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: druid7 »

Jestem w trakcie wymieniania wężyków w mojej maszynce i zaświtała mi myśl o odwrotnym podłączeniu chłodnicy. Wzięło się to stąd, że mam w kolumnie tak na prawdę dwie chłodnice - wstępną na zimnych palcach i końcową, szklaną spiralę na obniżonym odbiorze. Chłodzenie mam w układzie zamkniętym z chłodnicą od klimatyzacji. Do tej pory wszystko w tym układzie śmigało bez żadnego problemu i z cukrówki wykapuję 96%. Jedyne co mnie wkurza w tym wszystkim, to rozmiary połączeń, mianowicie króćce zimnych palców mają fi12, a króćce płaszcza w szkle fi8. Żeby to wszystko zachowywało zasadę działania przeciwprądowego musi być podłączone w kolejności "szkło -> zimne palce". I tutaj pojawia się problem taki, że po pierwsze podłączenie jednej chłodnicy do drugiej jest upierdliwe, bo muszę stosować przelotkę, a po drugie ciśnienie wody na zimnych palcach jest za małe (bo woda leci najpierw przez fi8) i powoduje to załamywanie się wężyków łączących.

Jako że króćce spirali w szkle mają fi10, to przyszło mi do głowy podłączenie tej chłodnicy w układzie odwrotnym, tzn. zimną wodę puścić przez spiralę, a pary w płaszcz. Zastanawia mnie tylko wydajność takiego połączenia i czy istnieje niebezpieczeństwo, że nie wszystkie pary zostały by skroplone. Niby powierzchnia wymiany jest taka sama ale musi ona "obsłużyć" większą ilość par...

Jakie jest Wasze zdanie? Ktoś ma doświadczenie ze stosowaniem takiego układu?

P.S. Od wczoraj przeglądałem forum w poszukiwaniu zadowalającej odpowiedzi na moje pytanie ale nie znalazłem. Jeśli jednak gdzieś jest już ten temat poruszony, to przepraszam za zaśmiecanie.
alembiki
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Szklana chłodnica spiralna w układzie odwrotnym

Post autor: .Gacek »

Ze szkłem miałem bardzo mało wspólnego. Zawsze wydawało mi się, że moje łapska coś potłuczą, ale pomysł wydaje mi się całkiem sensowny.
Spróbuj, być może to rozwiązanie okaże się sukcesem :ok: zanotuj gdzieś sobie dokładnie temperatury, może wydajność wzrośnie a nie spadnie ku Twojej radości.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
druid7
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 4 sty 2016, 12:48
Ulubiony Alkohol: Tarka
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Szklana chłodnica spiralna w układzie odwrotnym

Post autor: druid7 »

No właśnie chyba najlepiej będzie przetestować, bo nie widzę żeby do postu waliły tłumy ludzi z doświadczeniem w tym temacie. W sumie cała aparatura jest dość eksperymentalna, więc kolejne doświadczenie wzbogaci tylko zasób wiedzy :D
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Szklana chłodnica spiralna w układzie odwrotnym

Post autor: Góral bagienny »

Przetestować ale co najważniejsze nie zapomnieć opisać efektu ;) nawet jeżeli nie zda egzaminu :)
Pozdrawiam Góral :)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

scalak
150
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek, 1 lip 2013, 22:36
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Domowy
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 130 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Szklana chłodnica spiralna w układzie odwrotnym

Post autor: scalak »

@druid7. Jaki masz teraz sprzęt? Na zdjęciu jest malutka kolba szklana, deflegmator i chłodnica. Na czym masz zamontowane te zimne palce? Podejrzewam że na kolumnie, która stoi na kegu. Jeżeli tak, to wstrzymaj się z kombinowaniem, dopóki nie sprawdzisz czy chłodnica ma wejście na wodę fi 8 wewnątrz, czy na zewnątrz.
Jeżeli to jest wymiar zewnętrzny, to nawet nie próbuj zamieniać wejść. W stanie wojennym działałem na szkle: kolba 10 litrów, w niej deflegmator i na stojaku chłodnica.
Kilka lat mi ten zestaw służył. Nawet jak masz w środku fi 6 mm, to dla wody wystarczy, ale dla pary to mało. Niekontrolowany wzrost ciśnienia w połączeniu ze szkłem, to
niebezpieczny duet. Zgłoś się na PW, wyślę Ci chłodnicę Liebiga za cenę 20 złotych i ja opłacam kuriera. Chłodnica ma wejście fi 12 zewnątrz na wodę i na urobek.
OVM-a już nie potrzebuję.
Tadek
„strzeżcie się fałszywej wiedzy - jest ona groźniejsza od ciemnoty!”
George Bernard Shaw
Awatar użytkownika

Autor tematu
druid7
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 4 sty 2016, 12:48
Ulubiony Alkohol: Tarka
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Szklana chłodnica spiralna w układzie odwrotnym

Post autor: druid7 »

Faktycznie, dawno nie aktualizowałem na forum mojego sprzętu - muszę uzupełnić, bo tak jak mówisz w tym momencie używam miedzianej kolumny na kegu.
Z tym ciśnieniem to chyba masz rację - odpuszczam temat, bo im dłużej o tym myślę tym mniej mi się ten pomysł podoba. I rzeczywiście - fi8 to wymiar zewnętrzny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”