Wino z jarzębiny

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kami
20
Posty: 23
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2010, 20:10
Krótko o sobie: Jestem z charakteru melancholikiem i mam wyjątkowo słaby zmysł ekspresji. Mnie nie da się poznać ;]
Ulubiony Alkohol: Tanie winiacze z laurami konsumenta... joke jeszcze nie jestem smakoszem na tyle by coś wybrać
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii

Post autor: Kami »

Witam, przeczytałem polecaną na stronie książkę odnośnie produkcji domowych alkoholi, ale nadal mam wątpliwości co do produkcji wina z jarzębiny. Na podwórku mam 3 jarzębiny i nie chcę żeby się zmarnowały :smiech:
Do rzeczy, w ww. książce było napisane, że jarzębina ciężko fermentuje, chodzi tutaj o czas fermentacji i leżakowanie, czy problemy z gallizacją?
Rozumiem, że aby zrobić znośny winiacz powinienem mocno odkwasić moszcz i dosypać dużo cukru, ale może jest jakaś dobra proporcja do mieszanek owocowych, żeby poziom cukru i kwasu się wyrównał?
Aha najważniejsze, jaka jest najlepsza data na zbiory jarzębiny?
Jestem wód(z/a) pędzący jeleń
alembiki
Awatar użytkownika

kuchara
20
Posty: 20
Rejestracja: czwartek, 15 kwie 2010, 11:24
Re: Wino z jarzębiny

Post autor: kuchara »

Ludowa mądrość głosi, że jarzębinę należy zbierać po pierwszych przymrozkach, żeby była już "zważona", ale do tego czasu ptaki mogą cię ubiec :) W zeszłym roku zbierałam w sierpniu, gdy nabrała kolorku, a potem ją w zamrażalnik żeby tradycji stało się zadość. Przemrażanie czy też obgotowanie pozbawi ją też części cierpkości.
Wina nigdy nie robiłam, za to nalewki - marzenie...

Maro.
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 13 lis 2009, 22:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Wino z jarzębiny

Post autor: Maro. »

Witaj Kami ;)

Ja troszke szukałem wcześniej bo też mnie fascynowało wino z jarzębiny.
Oto co znalazłem:
Na wino nadaje się tylko jeden gatunek Jarzębina słodka morawska.
Jarzębina morawski, zwana także Jarząb mączysty charakteryzuje są:
- liście od spodu mączyste, krztałt liści zbliżony do grabu (jarzębina ma liście podobne do akacji, wielocześciowe)
- owoce słodkie, w smaku przypominaja głóg, rosnace w mniej plaskich kiściach.
W wielu miestach można ja spotkac, trzeba tylko poszukać...

Pozdrawiam Maro :D
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kami
20
Posty: 23
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2010, 20:10
Krótko o sobie: Jestem z charakteru melancholikiem i mam wyjątkowo słaby zmysł ekspresji. Mnie nie da się poznać ;]
Ulubiony Alkohol: Tanie winiacze z laurami konsumenta... joke jeszcze nie jestem smakoszem na tyle by coś wybrać
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Re: Wino z jarzębiny

Post autor: Kami »

Dzięki, jutro z rana sprawdzę swoją :D
Jestem wód(z/a) pędzący jeleń
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kami
20
Posty: 23
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2010, 20:10
Krótko o sobie: Jestem z charakteru melancholikiem i mam wyjątkowo słaby zmysł ekspresji. Mnie nie da się poznać ;]
Ulubiony Alkohol: Tanie winiacze z laurami konsumenta... joke jeszcze nie jestem smakoszem na tyle by coś wybrać
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Re: Wino z jarzębiny

Post autor: Kami »

Okazało się, że mam dobrą jarzębinę na winko. Poczytałem jeszcze i mam kilka rad. Zawsze pasteryzować moszcz bo jarzębina zawiera kwas parasorbinowy powodujący bardzo ogólnie biegunkę :smiech: Kwas ten ulega degradacji w wysokich temperaturach lub w niskich (dlatego można zamrozić w zamrażalce ;) )
Poza tym największym problemem jest jej kwasowość, więc ja rozcieńczyłem mój moszcz o 100% objętość wodą i zamierzam dodać trochę węglanu wapnia (kredy) bo podobno pochłania/wiąże kwas cytrynowy z moszczu (jeśli mógłby mi to ktoś wyjaśnić dokładniej to bardzo mnie ciekawi jak to działa) i potem usuwa się z klarowaniem.
Reszta podobno przypomina robienie wina z dzikiej róży. Dzisiaj spróbuje wyhodować na tym matkę drożdżową i za 2 dni zobaczę co z tego będzie ;)
Jestem wód(z/a) pędzący jeleń

endriu1985
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 9 gru 2010, 00:47
Re: Wino z jarzębiny

Post autor: endriu1985 »

Ciekawy przepis trzeba postawić jakiś gąsior, jutro idę na zbiory!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”