Czy to słaby słód?

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.

Autor tematu
Kamyk12
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 30 lip 2017, 19:18
Podziękował: 2 razy

Post autor: Kamyk12 »

Witam!
Mam mały problem. Chodzi o słód pilzneński Zero. Aby zatrzeć niesłodowany jęczmień muszę dać 50% słodu i 50% zboża niesłodowanego. Przepisy podają mniejszą ilość np: 1,5 kg słodu na 6-8 kg niesłodowanego. Tak też robiłem w tamtym roku, i zacierało się szybko i w 100%. Teraz taka proporcja nie przerabia całej skrobi, dopiero proporcja pół na pół działa. Co może być przyczyną słabej siły diastatycznej tego słodu? Sprzedawca zarzeka się, że słód jest śrutowany zaraz przed wysyłką i w tym momencie ma 2 tyg. Robiłem różne próby z ilością wody i temperaturami, ale taka proporcja nie pozwala zatrzeć 100% skrobi.
promocja

Mrzon
50
Posty: 57
Rejestracja: sobota, 27 sty 2018, 20:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Kontakt:
Re: Czy to słaby słód?

Post autor: Mrzon »

Witam sprawdź termometr jeżeli masz nie elektroniczny czy czasem nie przekłamuje raz tak miałem z Al France. Jeżeli nie to trzeba szukać innego pomysłu najlepiej slod kupować z sklupu piwowarskiego nie podam bo nie wiem czy wolno Pzdr
https://www.facebook.com/BrowarWest11Pietro/ - mój browar i nie tylko

kwik44
1250
Posty: 1266
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Czy to słaby słód?

Post autor: kwik44 »

Termometr to faktycznie pierwszy podejrzany ;) Domowy słód w ilości 20% zacierał mi wszystko w pół godziny. W teorii wystarczy 5%. Druga rzecz to możesz spróbować skleikować skrobię z jęczmienia siesłodowanego i jak ostygnie dodać słodu. No chyba że w słodowni coś sknocili i cała partia jest "nie teges"

Autor tematu
Kamyk12
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 30 lip 2017, 19:18
Podziękował: 2 razy
Re: Czy to słaby słód?

Post autor: Kamyk12 »

Panowie sprawdziłem termometr porównując z bardzo dokładnym termometrem laboratoryjnym. Odchyłki są rzędu +- 0,2 stopnia w zależności od charakterystyki termoelemetu.

Mrzon
50
Posty: 57
Rejestracja: sobota, 27 sty 2018, 20:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Kontakt:
Re: Czy to słaby słód?

Post autor: Mrzon »

W takim razie kupić słód z innego miejsca oraz z innej słodowni i sprawdzić czy będzie taka sama sytuacja. Napisz skąd masz słód jekieś dokładniejsze i do. Pzdr
https://www.facebook.com/BrowarWest11Pietro/ - mój browar i nie tylko

Autor tematu
Kamyk12
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 30 lip 2017, 19:18
Podziękował: 2 razy
Re: Czy to słaby słód?

Post autor: Kamyk12 »

Słód PILZNEŃSKI Viking Malt ze słodowni Strzegom.
Aukcja sprzedawcy Deptana.

Mrzon
50
Posty: 57
Rejestracja: sobota, 27 sty 2018, 20:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Kontakt:
Re: Czy to słaby słód?

Post autor: Mrzon »

W takim razie musisz zakupić inny podstawowy z bruntala weyermana czy faceta wszystkich używałem łącznie ze strzegomskim i na niego pojawiały się od czasu do czasu info od kolegów piwowarów że może być różnie nie będę pisał bo to nie ten temat ale spróbuj zmienić na inny kup od razu 5kg i jak nie masz srutownika czy gniotownika to kup ześrutowany. Zrób jeszcze raz w takich samych proporcjach i powinno być jasne. Na razie więcej do głowy mi nie przychodzi.
https://www.facebook.com/BrowarWest11Pietro/ - mój browar i nie tylko
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”