Automaty i sztuczna inteligencja- czyli ludzie coraz mniej potrzebni do pracy

Dział, w którym znajdują się różne "napromieniowane ;) wiedzą" tematy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:

Post autor: JanOkowita »

Dzisiaj z żonką robiłem zakupy w w sklepie sieci drogerii R. Wrzuciliśmy do koszyka kilkanaście produktów, podchodzę do kasy - a tu kolejka na 7 osób.
Ale naprzeciwko kas były dwa stanowiska samoobsługowe do opłacania zakupów - oczywiście warunek to zapłata kartą kredytową. No to bum (bo lubię nowinki techniczne) zacząłem skanować produkty. Żonkę ustawiłem z torbą zakupową jako pakowaczkę, a ja z koszykiem po prawej tylko podstawiałem kody kreskowe pod "oczko skanera" - pi,pi,pi... Potem jeszcze tylko zapytanie monitora, czy jesteś członkiem klubu R - żonka ma w smartfonie - więc odpaliła smartfona i się zeskanowała, następnie płatność kartą i wszystko zagrało. Wydrukowało paragon, dało potwierdzenie obciążenia karty płatniczej...

I w tym momencie gdy wychodziliśmy ze sklepu dostrzegłem smutek w oczach pani obsługującej kasę. Ona oglądając to codziennie wie, że jej dni są policzone. Wyobraziłem sobie co czuje - gdy zaczyna się czuć coraz mniej potrzebna w tym bezdusznym świecie. I też zrobiło mi się smutno na duszy... :cry:
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Automaty i sztuczna inteligencja- czyli ludzie coraz mniej potrzebni do pracy

Post autor: aakk »

Jej dni są policzone.. utrata pracy w R to nie koniec świata, zawsze jest robak z kropkami. A na poważnie, dzisiaj oferty pracy jest dość sporo, jest w czym wybierać.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Automaty i sztuczna inteligencja- czyli ludzie coraz mniej potrzebni do pracy

Post autor: chprzemo »

Jest w czym wybierać ale to się zmienia tak jak Jan pisze...
Pracowałem jakiś czas temu dość dużej firmie produkującej spożywkę, jak przyszedłem do pracy pełną parą pracowała linia którą obsługiwało jakieś 10 osób, w trakcie pracy firma zakupiła nową linię produkcyjną o większym asortymencie, częstszych przezbrojeniach i z pozoru bardziej skomplikowaną- co się okazało? Do obsługi linii potrzebne max 4 osoby które da się zredukować nawet do 3 jeśli jest taka potrzeba (choroba czy coś w tym stylu) i wszystko jedzie bez zbytniego obciążania operatora. Oczywiście na linii 4 roboty Kuka i wszystko zautomatyzowane na bardzo wysokim poziomie.

Czasy się zmieniają, widać to w przemyśle jeśli ktoś ma okazje spojrzeć od środka, powoli wyłazi to też do miejsc bardziej popularnych/dostępnych jak np. Sklepy.... jedno jest pewne, bez twardego czy konkretnego fachu w ręku naszym dzieciom będzie ciężko za pare lat...
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Automaty i sztuczna inteligencja- czyli ludzie coraz mniej potrzebni do pracy

Post autor: szatajoh »

Nie widze tego tak czarno, ktoś musi te roboty zaprojektować potem zbudowac do tego jest potrzebna konserwacja oprogramowanie kto to będziei robic roboty ?

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Automaty i sztuczna inteligencja- czyli ludzie coraz mniej potrzebni do pracy

Post autor: bociann2 »

No, na pewno nie panie z kasy w stonce...

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: RE: Re: Automaty i sztuczna inteligencja- czyli ludzie coraz mniej potrzebni do pracy

Post autor: przegab »

szatajoh pisze:kto to będziei robic roboty ?
Obecnie mówi się już , że zawód programisty i projektanta robotów będzie tracił na znaczeniu. Maszyny mają się programować i doskonalić same albo precyzyjniej powstaną maszyny które się będą specjalizować w projektowaniu maszyn.
Wydaje się nam teraz, że to odległa przyszłość ale jak ocenić postęp technologiczny tylko ostatniego dziesięciolecia to skóra cierpnie...

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Automaty i sztuczna inteligencja- czyli ludzie coraz mniej potrzebni do pracy

Post autor: chprzemo »

Programowanie utrzymanie i konserwacja to według mnie właśnie jeden z ‚twardych’ fachów w ręku... Może ‚twardy’ to złe określenie, lepiej pasuje ‚techniczny/secjalistyczny’ :)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Automaty i sztuczna inteligencja- czyli ludzie coraz mniej potrzebni do pracy

Post autor: bociann2 »

"Maszyny mają się programować i doskonalić same albo precyzyjniej powstaną maszyny które się będą specjalizować w projektowaniu maszyn."

Tak dobre 10 lat temu widzialem w Internecie film, jak maszyna buduje dom/mieszkanie. Tylko, ja się pytam, dla kogo???. Chyba sama ona będzie tam mieszkać? Kurva, ludzie mrou( to specjalnie tak fonetycznie) z głodu na świecie, a tu Cię chip w kasie wyreczy przy zakupach. Jakieś to wszystko chore jest, a może się tylko takim wydaje.
Awatar użytkownika

orzeszek87
150
Posty: 182
Rejestracja: sobota, 13 wrz 2014, 06:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Automaty i sztuczna inteligencja- czyli ludzie coraz mniej potrzebni do pracy

Post autor: orzeszek87 »

Według mnie to nie jest aż taki problem, postęp techniczny jest wszędzie widoczny, stety albo i niestety. Lepiej zobaczcie ile w ostatnim czasie lodowca stopniało...żarty się kończą powoli...
https://www.alkoholeforum.pl

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Automaty i sztuczna inteligencja- czyli ludzie coraz mniej potrzebni do pracy

Post autor: bociann2 »

Nauczycielka pyta małego Johnyego, co robi jego tatuś. Johny odpowiada:
- pracowal w fabryce, ale go zwolnili, bo w jego miejsce zamontowali jakiś taki wihajster, co robi to samo co tata, tylko lepiej i szybciej.
Nauczycielka pyta: co na to mama?
Johnny: powiedziala, że też kupi sobie taki wihajster
ODPOWIEDZ

Wróć do „Radioaktywne”