Palnik i regulacja mocy destylacji

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.

Autor tematu
jendra512@o2.pl
30
Posty: 33
Rejestracja: środa, 19 wrz 2018, 18:09

Post autor: jendra512@o2.pl »

Witam, mam mały problem z grzaniem w mojej kolumnie. Kolumna fi76, wys. Całkowita ok 2,6m
Czy ma ktoś pomysł na to jak ustawić w miarę precyzyjnie moc? Chodzi mi o to żebym w danym momencie wiedział z jaką mocą grzeje. Mam palnik 7,5kw max mocy, grzejąc na największej mocy nie dochodzi do zalania kolumny (prawdopodobnie błąd konstrukcyjny przy projektowaniu, albo zbyt przewiewne wypełnienie)
Teraz drugie pytanie, czy mogę grzać w takim razie na maksymalnej mocy 7,5kw skoro nie dochodzi do zalania? Czy to nie będzie wpływać negatywnie na jakość destylatu? Wiem że przy mojej średnicy wew. Fi70 według schematu powinienem pracować na 4kw mocy.
Proszę o radę
Ostatnio zmieniony czwartek, 17 paź 2019, 09:14 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki

aakk
1150
Posty: 1164
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Palnik i regulacja mocy

Post autor: aakk »

Kolumna ocieplona? To że nie możesz jej zalać może wynikać po prostu z zbyt małej nocy grzania. To 7.5kw na taborecie to pewnie tak jak byś grzał grzłką o połowę słabszą.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Palnik i regulacja mocy

Post autor: jatylkonachwile »

Palnik 7,5kW realnie dostarcza do 3kW mocy cieplnej do kega, a dla rury 76 to stanowczo za mało. Przejdź na prąd to wszystko będzie prostsze i bezpieczniejsze.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Palnik i regulacja mocy

Post autor: lesgo58 »

W naszych warunkach nie ma możliwości dokładnej regulacji mocy palnika gazowego. A 7,5 kW deklarowanej przez producenta mocy palnika nie zawsze odpowiada takiej samej mocy jaką dają grzałki elektryczne znajdujące się w środku zbiornika. Doświadczyłeś tego na swoim sprzęcie.
Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele.
Konkludując - skoro grzejąc pełną mocą nie zauważyłeś że zalewa to spokojnie możesz tak pracować.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 29 lip 2019, 08:51 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
jendra512@o2.pl
30
Posty: 33
Rejestracja: środa, 19 wrz 2018, 18:09
Re: Palnik i regulacja mocy

Post autor: jendra512@o2.pl »

Miałem taki pomysł żeby zainstalować na przewodzie do gazu rotametr/przepływomierz który podawałby aktualny przepływ liczony w militrach i na tej podstawie przeliczyć na kilowaty moc roboczą (1kg gazu propan butan to ok. 12,8kw mocy) ale po waszych wypowiedziach raczej zrezygnuję z tego i zainwestuję w grzałki. Jakiej mocy kupić grzałki żeby pracowało się optymalnie?
jendra512@o2.pl pisze:Miałem taki pomysł żeby zainstalować na przewodzie do gazu rotametr/przepływomierz który podawałby aktualny przepływ liczony w militrach i na tej podstawie przeliczyć na kilowaty moc roboczą (1kg gazu propan butan to ok. 12,8kw mocy) ale po waszych wypowiedziach raczej zrezygnuję z tego i zainwestuję w grzałki. Jakiej mocy kupić grzałki żeby pracowało się optymalnie?
Dodam że zbiornik 50l, wypełnienie spreżynki miedziane 20cm w buforze, 170cm nierdzewne, kolumna wew. Fi 70
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 29 lip 2019, 12:54 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

aakk
1150
Posty: 1164
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Palnik i regulacja mocy

Post autor: aakk »

Jeśli instalacja pozwala to grzałka 6kw moim zdaniem była by optymalna. Szybkie rozgrzewanie, możliwość zalania kolumny.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
jendra512@o2.pl
30
Posty: 33
Rejestracja: środa, 19 wrz 2018, 18:09
Re: Palnik i regulacja mocy

Post autor: jendra512@o2.pl »

Dzięki za cenne uwagi, a więc trzeba będzie zaopatrzeć się w grzałki 6kw po 2kw na fazę, instalacja powinna wytrzymać.

aakk
1150
Posty: 1164
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Palnik i regulacja mocy

Post autor: aakk »

Na Aliexpress masz 6kw w cenie 99zł. Średni czas oczekiwania na przesyłkę około 11dni więc znośnie Obrazek Obrazek
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Palnik i regulacja mocy

Post autor: radius »

A nie lepiej popierać polskich sprzedawców :scratch: - https://allegro.pl/oferta/grzalka-nierd ... 8308540935
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Palnik i regulacja mocy

Post autor: lesgo58 »

Albo tego:
https://www.jtmikro.pl
Dobra stara firma - dbająca o klientów. Wystarczy podać medium jakie ma rozgrzewać (wbrew pozorom jest to ważne) i producent wykona grzałkę z odpowiedniego materiału. Poza standardowymi grzałkami można podać każdą możliwą konfigurację i kształt. Ceny normalne.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
jendra512@o2.pl
30
Posty: 33
Rejestracja: środa, 19 wrz 2018, 18:09
Re: Palnik i regulacja mocy

Post autor: jendra512@o2.pl »

Sprawa rozwiązana, pomogło wymiana palnika na grzałeczki 3x2kw (po jednej na fazę) jak pary ruszą do góry to zalewa kolumnę po kilku minutach :) dzięki chłopaki!
Zrobiłem ręczne odłączenie 1 grzałki i moc robocza wynosi 4kw na 2 grzałkach. Zauważyłem że raczej bez regulatora się nie obędzie bo przy temp Na zbiorniku 96-99 stopni podnosi się znacząco temp. Na 10-półce i odbiór muszę przykręcić na powolne, bardzo powolne kroplowanie...
Co sądzicie? Warto czy nie inwestować?

aakk
1150
Posty: 1164
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Palnik i regulacja mocy

Post autor: aakk »

Skok temperatury na 10P to nie wina braku regulatora lecz zbyt szybkiego odbioru jak sam zauważyłeś. Po rozgrzaniu powinieneś ustawić moc roboczą i na takiej jechać do końca procesu. Przy Twojej średnicy moc robocza około 4kW więc akurat praca na dwóch grzałkach. Możesz rzucić okiem tu, był poruszany taki temat:
topic17835.html
Ostatnio zmieniony niedziela, 4 sie 2019, 11:18 przez aakk, łącznie zmieniany 1 raz.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Palnik i regulacja mocy

Post autor: arTii »

@jendra512@o2.pl - gratuluję zmiany na lepsze, ale dlaczego wziąłeś 3x2kW? Ja cały czas powtarzam, że dużo lepszy efekt jest wziąć 2,5+2+1,5kW
Sumarycznie masz tą samą moc maksymalną, możesz również osiągnąć 4kW jak i 2kW
Ale dodatkowo masz 1,5kW, 2,5kW, 3,5kW, 4,5kW - i to wszystko beż żadnych regulatorów :)
Na pewno taniej kosztuje kawałek skrzynki elektrycznej na 3 bezpieczniki S301 niż regulator + obudowa i na pewno jest bardziej niezawodna :D
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Autor tematu
jendra512@o2.pl
30
Posty: 33
Rejestracja: środa, 19 wrz 2018, 18:09
Re: Palnik i regulacja mocy

Post autor: jendra512@o2.pl »

arTii- akurat taką grzałeczkę posiadałem w swoim asortymencie więc ją zainstalowałem bez generowania dodatkowych kosztów. ;)
Więc tak z tego co wyczytałem to przydałby mi się zbiornik 100l do mojej kolumny fi76 (być może czeka mnie przeróbka) a poza tym twierdzisz że regulator jest zbędny w moim przypadku i wystarczy regulacja odbiorem. Ok, dzięki za odpowiedź :poklon;
Ostatnio zmieniony niedziela, 4 sie 2019, 13:58 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Palnik i regulacja mocy

Post autor: arTii »

Na 90% wystarczy przykręcić odbiór przy tak wysokiej temperaturze w zbiorniku. Jednak jeśli Ci się trochę ubija sprężynki, albo sam je ubijesz przy zasypywaniu, może okazać się, że 4kW to "odrobinę" za dużo. U mnie 4kW przy takiej samej rurze potrafi zalewać miejscowo kolumnę, więc praca jest na 3,5kW.
Ale jeśli faktycznie nie zalewa Ci wcale kolumny, to nie ma co ruszać.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”