Wino nie fermentuje

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
Krakonos
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 23 lip 2010, 10:21

Post autor: Krakonos »

Witam!
Postanowiłem się zająć wyrobem wina. Po raz pierwszy życiu robię wino. Dość nietypowe bo z morw. Wstępna fermentacja przebiegła bardzo burzliwie, bardzo się pieniło. Po zlaniu do butli, zakorkowaniu i wstawieniu rurki praktycznie brak wydzielania CO2. W rurce nic się nie dzieje.

Nastawiłem około 20 litrów wina, popełniłem błąd na początku, bo dodałem cały cukier. Wino stoi w butli 40l. Temperatura to ok 25*C. Co mam zrobić żeby fermentacja ruszyła? Czy to jest normalne? Proszę o szybką poradę! Bo szkoda chyba 20 l wina :D
alembiki
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Wino nie fermentuje

Post autor: Zygmunt »

Opisz krok po kroku co zrobiłeś.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Dines
50
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 23 lut 2010, 19:28
Ulubiony Alkohol: wszystko co ma promile a sam zrobiłem
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wino nie fermentuje

Post autor: Dines »

Rozumiem, że pierwsza fermentacja zakończyła się :ok: (objawiło się to spokojem w rurce fermentacyjnej) zlałeś wino z nad osadu. Umyłeś balon i wlałeś wino z powrotem. Przy ściąganiu stwierdziłeś, że jest dość słodkie i podarowałeś sobie dodawanie cukru.
Dobrze się domyślam??
Jeżeli było tak jak opisałem, to z czego drożdże mają wytwarzać CO2 ;) ??
Czas to pieniądz, pieniądz to piwo.
Więc pijmy to piwo puki czas.
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 972
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 213 razy
Kontakt:
Re: Wino nie fermentuje

Post autor: manowar »

Jeśli przy ściąganiu wino byłoby słodkie to znaczy, że cukier był i fermentacja powinna trwać nadal chyba, że drożdże padły. Sprawdź jaki masz blg - być może cały cukier - lub prawie cały - został przerobiony i fermentacja w naturalny sposób się kończy.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

Autor tematu
Krakonos
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 23 lip 2010, 10:21
Re: Wino nie fermentuje

Post autor: Krakonos »

Wstępna fermentacja odbyła się w 30l pojemniku plastikowym, postało 4-5 dni burzliwie fermentując (dodałem 2 kg cukru), następnie zlałem w balon (wyparzony, czyściutki) zakorkowałem i przestało fermentować, dodałem jeszcze 2 kg cukru i zaczęło się coś ruszać, później dość intensywnie, "popykało" w rurce około tydzień i teraz się uspokaja. Rozumiem że teraz powinienem ściągnąć wino znad osadu? Tylko że jest problem bo oprócz osadu na dnie jest również coś na powierzchni. Jam mam to teraz zrobić?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”