Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
karol.bernaciak
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 29 sty 2019, 07:52
Podziękował: 4 razy

Post autor: karol.bernaciak »

Cześć, dziś po raz pierwszy przeprowadzałem proces na moim aabratku (nie liczę wcześniejszego przepału na "rozruszanie" i przeczyszczenie kolumny). Mam pewien problem, mianowicie z 25l cukrówki przerobionej na -4 blg wyszło mi 3,5 l urobku, z tym że od początku do 2,5l leciało 40%, ostatni litr 50%, a później już okolice 30%. Co mogę robić nie tak? Czy zakładając że popełniłem jakieś mega duże błędy, lub zakładając słabej jakości cukrówkę, możliwe jest to, że nawet na początku nie ukapało minimum 70%? Mój sprzęt to kolumna 160 cm z rury 60 mm wypełniony zmywakami, bufor 30 cm wypełniony miedzią i sprężynkami (również miedzianymi). Po około 50 minutach grzania na 2 grzałkach: 1,5 i 2 kw, temperatura na szczycie kolumny wyniosła około 79 st. C. Wyłączyłem grzałkę 1,5 kw spuściłem około 200 ml syfu i zamknąłem zawór. Stabilizowałem około 25 minut, aż temperatura na 10 półce wyniosła 78,9 st. I wahała się o 0,1 st C, ale z braku czasu stwierdziłem że rozpocznę proces. Niestety, w zasadzie praktycznie przez cały proces leciało z mocą 40%. Gdzie popełniłem błąd/ błędy? Sorry za ewentualne błędy rzeczowe w opisie, ale jak wspomniałem na początku jestem początkującym magikiem.
Ostatnio zmieniony sobota, 13 lip 2019, 21:49 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: arTii »

Moim zdaniem pracowałeś na zalanej kolumnie i nie było właściwej rektyfikacji.
Nie rozumiem dlaczego ludzie wydają 2-3 tysiące na kolumnę i nie mogą wydać 200-300zł na porządne sprężynki.
Na takim sprzęcie przy prawidłowo prowadzonym procesie nie ma możliwości uzyskać nic innego niż 96%
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1183
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: psotamt »

Kolumnę masz OK, tylko z wiedzą i jej wdrożeniem jesteś na bakier. Uwierz mi, na Aabratku nie da się zrobićić niżej niż 96% jeśli prowadzi się prawidłowo proces. Czytaj, ucz się, a będziesz w niebie:
Tego nauczę się jak pacierza, w nocy, o północy odpowiem na wszystko co tu napisane
karol.bernaciak pisze:...ale z braku czasu...
Musisz go odpowiedni rezerwować. Czas. Bo pośpiech jest wskazany tylko przy łapaniu pcheł. Przy rektyfikacji czas jest Twoim sprzymierzeńcem, o ile masz go w odpowiedniej ilości. Brak czasu = klęska.
Ostatnio zmieniony sobota, 13 lip 2019, 22:03 przez psotamt, łącznie zmieniany 1 raz.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
online
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: Góral bagienny »

Nie mam kolumny bo spiryt mnie nie interesuje nie moja bajka :) .
Ale 40% :o to u mnie na pot stillu więcej kapie na początku :o
Sprawdz może swój cukromierz i alkoholomierz bo chyba tu jest problem.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: johnex »

Kolego proponuję sprawdzić połączenie chłodnicy z króćcami na węża. Kiedyś czytałem o takim przypadku, że śrubunek na połączeniu chłodnicy i króćca przeciekał i woda chłodząca wracała z urobkiem jako refluks i działy się cyrki. Druga sprawa to nie pisałeś z jaką prędkością odbierałeś.
A z takich prozaicznych spraw to alkoholomierz nasz sprawdzony bo jeżeli masz dobrze ułożone zmywaki to nawet bez refluksu na początku powinno lecieć ok. 70%.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

Autor tematu
karol.bernaciak
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 29 sty 2019, 07:52
Podziękował: 4 razy
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: karol.bernaciak »

Na początku odbierałem około 1l/godz, później zwolniłem, do 1l/1,5 godz i nadal ta sama sytuacja :cry2: Więcej niż te 40% wskazywane przez alkoholomierz nie miało, bo sprawdzałem smakowo - czuć jak czystą. W pierwszym poście nie napisałem, ale moja cukrówka po przerobieniu przez drożdże oczekiwała jeszcze przez miesiąc w beczce, czy to mogło mieć wpływ? :scratch:
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: Kamal »

Oczekiwanie cukrówki nie miało wpływu na uzysk, trzeba szukać przy sprzęcie.
K.
Obrazek
online
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: Góral bagienny »

Sprawdź cukromierz, bo ewidentnie coś jest nie tak z nastawem.
Ostatnio zmieniony sobota, 13 lip 2019, 22:50 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: .Gacek »

Karol ja miałem takie zboczenie że, gdy nastaw wlewalem do gara to zawsze musiałem go spróbować... 15% czuć na języku oraz gardle a także czy nastaw jest słodki czy wytrawny. Wiadomo, że dobry nastaw to podstawa destylacji/rektyfikacji, od tego się zaczyna.
Jeżeli nastaw był sprawdzony i wypracowany to oznacza, że wina leży po stronie operatora, rzadziej jest to wina sprzętu. Na początek sprawdź dokładnie całą aparaturę tak jak radzi kolega @johnex. Zmierz temperaturę wody wychodzącej z głowicy, być może jest za słabe chłodzenie i procenty lecą przez odpowietrznik. Ale według mnie kolumna jest zalana na samym dole i to dość ostro. Byc może masz założone jakieś fabryczne sitko lub bardzo wąskie przewężenie na początku kolumny... kolumna jest ocieolona? Jakieś dziwne odgłosy wydobywają się z rury?

Edyta:
Jaki masz keg i ile nastawu do niego wlałeś? Może za dużo... A w dodatku nastaw się spienił ?
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 lip 2019, 00:00 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: radius »

@karol.bernaciak, czy temperatura na dolnym termometrze była przez cały proces stała? Jeśli tak, to nie widzę innej przyczyny jak tylko wadliwa konstrukcja chłodnicy, przez co do destylatu dostaje się "lewa" woda :shock: Wyciągnij chłodnicę, puść przez nią wodę i sprawdź czy gdzieś nie przecieka :scratch:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

marcingrzesik
50
Posty: 57
Rejestracja: sobota, 11 maja 2019, 22:27
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: marcingrzesik »

Ja ostatnio na swoim pot stillu przerabiałem cukrówke nie do końca wypracowaną bo blg było coś około 3-4.Brak czasu bo urlop tuż tuż więc robione na szybko, bez klarowania itp.Kolumna to jedyne 80cm a i tak urobek przez cały procesu to 94, więc jak bym posiadał aabratek i miał 50% no to lipa straszna. Obrazek

Sent from my LYA-L09 using Tapatalk

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: arTii »

@.Gacek, @Góral bagienny - nastaw nie ma tutaj nic do rzeczy! Te 3,5l urobku to ponad 1,5l czystego alkoholu, więc alkohol w nastawie był, tylko że leciał rozwodniony.
Czyli ewidentnie jakiś błąd przy procesie.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

Autor tematu
karol.bernaciak
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 29 sty 2019, 07:52
Podziękował: 4 razy
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: karol.bernaciak »

Gotowałem 25 litrów nastawu. Po tych ponad 3 godzinach gotowania temperatura na kegu wynosiła 85 st C. Czyli wg mnie alkohol w kegu jeszcze był. @radius, temperatura przez większość procesu była stała, jej wahania to max +/- 0,2 st C.

Teraz czytam jeszcze o wypełnieniu kolumny. A może problem rzeczywiście leży po tej stronie? 30 cm katalizator wypełniłem od dołu zwiniętymi drucikami miedzianymi, następnie wsypałem praktycznie do pełna miedzianych sprężynek i od góry również zwinięte druciki miedziane. Wszystko bardzo solidnie ubite (być może za bardzo?), tak że od góry zostawiłem około 8-10 cm wolnej przestrzeni. Natomiast kolumnę wypełniłem 10 rozciągniętymi i poczochranymi zmywakami.

Tak jak piszecie postaram się jeszcze dziś sprawdzić tą chłodnice, czy aby na pewno wszystko jest szczelne.
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 lip 2019, 10:18 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: lesgo58 »

Jeśli temperatura stała w miejscu to wypełnienie nie ma nic do rzeczy.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: johnex »

10 zmywaków w 160 cm rury fi60 to stanowczo za mało. Powinno ich być około 250-270 g/l. Teraz dokładnie ci nie oblicze ale znając podstawy geometrii i wagę jednego zmywaka wyliczysz sobie potrzebną ilość. Co do katalizatora to daj na dół jeden zmywak później sprężynki miedziane a później zmywaki. Daruj sobie drut miedziany i nie zostawiaj pustego miejsca.

Edit. Jeżeli masz standardową rurę 60.3x1.5 (fi wewnętrzne 57mm) to objętość 160 cm wynosi 4.08 l. Przy założeniu 250g/l potrzebujesz minimum kilogram zmywaków.
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 lip 2019, 10:51 przez johnex, łącznie zmieniany 1 raz.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: .Gacek »

karol.bernaciak pisze:Gotowałem 25 litrów nastawu. Po tych ponad 3 godzinach gotowania temperatura na kegu wynosiła 85 st C. Czyli wg mnie alkohol w kegu jeszcze był.
Przy temperaturze wrzenia zawartości kotła 85*C wsad musiałby mieć jakieś 35% !!!
Termometry sprawdzałeś ?
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
karol.bernaciak
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 29 sty 2019, 07:52
Podziękował: 4 razy
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: karol.bernaciak »

radius pisze:Jeśli tak, to nie widzę innej przyczyny jak tylko wadliwa konstrukcja chłodnicy, przez co do destylatu dostaje się "lewa" woda :shock: Wyciągnij chłodnicę, puść przez nią wodę i sprawdź czy gdzieś nie przecieka :scratch:
Radius i jonex chyba mieliście rację ;) podłączyłem chłodnice do wody i przy króćcach woda kapie jak szalona :( na 99% wadliwa konstrukcja chłodnicy. Muszę dać komu do podawania tej nierdzewki i wtedy sprawdzę. Czyli wychodzi na to że wczoraj leciało ok, tylko z automatycznym rozcieńczeniem :lol:
Dzięki wszystkim za poświęcony czas i rady!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: radius »

Napisz jeszcze, innym dla przestrogi, od kogo kupiłeś tak sfuszerowany i nie sprawdzony sprzęt ;)
Aaa, już zauważyłem tę wewnętrzną rurkę. Gdzieś już był opisywany ten sprzęt, ale teraz nie chce mi się szukać :)
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 lip 2019, 13:06 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: johnex »

To chyba wyrób z Kotlina.
Ja osobiście ten sprzęt bym oddał (posiada wady: cieknie skraplacz, termometry do dupy), zażądał zwrotu pieniędzy i kupił coś od sprawdzonego producenta. Swoją drogą ile zapłaciłeś za to cudo.
Najlepiej wrzuć zdjęcia lub link do aukcji gdzie kupiłeś.
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 lip 2019, 14:07 przez johnex, łącznie zmieniany 1 raz.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

Autor tematu
karol.bernaciak
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 29 sty 2019, 07:52
Podziękował: 4 razy
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: karol.bernaciak »

Zgadza się, z Kotlina. Z oddaniem może być taki problem, że ja go kupiłem jakieś 3 miesiące temu. Tylko nie było mnie na miejscu i dopiero teraz go wypróbowałem. Nie będzie problemów ze zwrotem w takim wypadku? Dodatkowo transakcja była poza allegro, że tak powiem umowa mailowa.

Edit:
https://allegro.pl/oferta/destylator-aa ... witemShare

Plus w tych pieniądzach szeroki wlew i wysyłka
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 lip 2019, 14:24 przez karol.bernaciak, łącznie zmieniany 1 raz.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: johnex »

https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/re ... /rekojmia/
Podstawa roszczenia niegodność towaru z opisem: miało być 96% jest 40%, termometry miały być precyzyjne a nie są (sądząc po termometrach dostępnych niego to są to termometry tablicowe z odświeżaniem co 10 sekund i rozrzutem o kilka stopni - nie nadają się jako termometry prowadzące).
Zapewne paragonu też nie dostałeś więc postrasz skarbówką. Będzie pewnie straszył, że za destylację też jest paragraf ale aparaturę możesz mieć i destylować na przykład wodę do żelazka lub olejki zapachowe.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: czytam »

No to przyoszczędziłeś na prowizji allegro.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: herbata666 »

Nie panikujmy, nie znamy sprzedawcy, ale podejrzewam że nie będzie robił problemu i naprawi chłodnice. Co do termometrów to widać że koszt takiego u chinola to pewnie 3-4zł w dodatku tarczowy w zbiorniku też nadaję się do wędzarni a nie do destylatora, ale w tych pieniądzach nie ma co żądać cudów. Wymienisz termometry, zasypiesz rurę sprężynkami, producent poprawi Ci chłodnicę i będziesz robił 96,8% jak się patrzy :D.

PS.
Naprawdę ciężko jest coś zepsuć w konstrukcji aabratka, a niedospaw może przytrafić się każdemu.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

Autor tematu
karol.bernaciak
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 29 sty 2019, 07:52
Podziękował: 4 razy
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: karol.bernaciak »

Jakie termometry i sprężynki proponujecie?

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Urobek o bardzo słabej mocy od początku procesu

Post autor: johnex »

Co do sprężynek to albo plipek1 (Pracownia Metaloplastyczna) albo Henitom. Mam te pierwsze i nie mogę złego słowa powiedzieć.
Co do termometru to: TERMOMETR TABLICOWY ST-9290C. Tyle, że nie będą pasować w twoje ramki. Możesz też zainwestować w jakiś centralny np. MSR-P od Boleckiego.
Te termometry które masz możesz do biedy użyć do pomiaru temperatury w kegu i na wyjściu wody z chłodnicy.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”