Termometr w kolumnie LM Bokakoba

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Psotek88
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 19 gru 2018, 01:47
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber ;)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 2 razy

Post autor: Psotek88 »

Witam serdecznie drogich kolegów :D

Od jakiegoś czasu już jestem na forum i czytam i czytam. Pięknego dnia postanowiłem że, zbuduję sobie sprzęt samodzielnie. po długiej lekturze z początkowego potstilla, urodziła się z tego kolumna LM .
ale mam pewien problem natury technicznej. Mianowicie Z termometrem na 10-tej półce. Czytam szukam i nie mogę znaleźć informacji jak wyliczyć to teoretyczne miejsce. już mam za sobą kilka procesów. Moc bardzo mnie zadowala pokazuje 96 % Ale wiadomo że, chciałbym mieć coraz pełniejszy obraz i zrozumienie tego co się tam w środku dzieje i dojść do jakiegoś poziomu który będzie mnie zadowalał. Czy któryś z kolegów mądrzejszych ode mnie mógłby mi to wyjaśnić "łopatologicznie" jak to z tym miejscem jest. może że tak powiem za rączke i pokazać jak to wyliczyć.

Trochę specyfikacji
KEG 30l
Rura KO Fi44 wewnątrz
Katalizator KO 20 cm wypełniony sprężynkami CU
Kolumna KO 120 cm Wypełnienie Zmywaki KO (około 260 g/l) Przyszłościowo będę zmieniał na sprężynki KO
Głowica Bokakoba
Grzałka podwójna 3,5kw - Bez regulatora mocy

no i zdjęcie maszynerii
https://imgupload.pl/zdjecie/daPIk
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 8 lip 2019, 11:39 przez Psotek88, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3847
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Termometr w kolumnie LM Bokakoba

Post autor: Doody »

Jak będziesz miał sprężynki KO to 22-24cm nad katalizatorem będzie dobrym miejscem na umieszczenie termometru zwanego "10-tą półką" . Zmywaki mają gorszy HETP czyli wysokość półki teoretycznej i termometr musisz dać wyżej. Ale namawiam Cię od razu na sprężynki.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 8 lip 2019, 15:12 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Termometr w kolumnie LM Bokakoba

Post autor: mtx »

Zdejmij ocieplenie z głowicy - to tak poza tematem ;)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Psotek88
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 19 gru 2018, 01:47
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber ;)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 2 razy
Re: Termometr w kolumnie LM Bokakoba

Post autor: Psotek88 »

Doody pisze:Jak będziesz miał sprężynki KO to 22-24cm nad katalizatorem będzie dobrym miejscem na umieszczenie termometru zwanego "10-tą półką"
Posłucham się rady I wstrzymam się chwilę do zakup sprężynek. Mam zamiar kupić chwalone sprężynki od kolegi plipek1. jeśli dobrze zrozumiałem to według przeprowadzonych testów na forum. wysokość półki na ww spręzynkach powinna wynosić około 1.6 cm? tylko teraz pytanie jak policzyć katalizator. jak mam tam miedziane sprężynki I podporę ze zmywaka.

wybaczcie, ale tyle informacji jest na forum że , początkujący taki jak ja się gubi.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3847
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Termometr w kolumnie LM Bokakoba

Post autor: Doody »

"10 półka" nie musi być dokładnie na 10 półce teoretycznej. 10 półka to minimum utrzymania stabilnej temperatury, ale może to być 13-14 i też będzie dobrze. Miedź ma HETP na poziomie 6cm. Umieść termometr tak jak napisałem, a będziesz pan zadowolony ;)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Autor tematu
Psotek88
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 19 gru 2018, 01:47
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber ;)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 2 razy
Re: Termometr w kolumnie LM Bokakoba

Post autor: Psotek88 »

Tak zrobię :D dziękuję za sugestie i pomoc.
Ostatnio zmieniony wtorek, 9 lip 2019, 14:12 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”