Studnia głębinowa - automatyczne napełnianie zbiornika hydroforowego

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.

Autor tematu
szadok34
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 14 sty 2017, 00:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szadok34 »

Panowie i panie liczę na Waszą pomoc.
Plan jest taki:
Studnia głębinowa wraz z pompą śrubową,która ma napełniać zbiornik mauser 1000l.
Ze zbiornika woda będzie pobierana do podlewania za pomocą pompy hydroforowej.
O ile temat poboru wody ze zbiornika i automatyzację mam ogarniętą o tyle automatyczne napełnianie zbiornika ze studni troszkę mnie zastanawia. Szukam w necie rozwiązania lecz nie wiem jak nazwać to czego szukam i wychodzi z tego dupa blada.
Czy jest coś co może zautomatyzować napełnianie zbiornika czyli stan w zbiorniku opada np do 50% i wtedy pompa załącza się automatycznie napełniając zbiornik do pełna. Zależy mi aby działało to właśnie na zasadzie ...jest 50% fru pompa startuje i napełnia do 100%. Dlaczego tak? A no podobno pompy śrubowe nie lubią częstych i krótkich załączeń.
Będę wdzięczny za wszelką pomoc. :D
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 lip 2019, 14:20 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Studnia głębinowa

Post autor: Zygmunt »

Pompa podpięta pod stycznik, który włączany jest czujnikiem umieszczonym w boku zbiornika. O, takim:
Obrazek
https://www.e-czujnik.pl/czujnik-poziom ... -p-26.html
Drugi taki sam, odwrócony, wyłącza zasilanie pompy.
Link to przykład, na Allegro i w sklepach on-line jest tego pełno, na rożne napięcie, z różnych materiałów i różnie montowanych.

EDIT: W sumie wystarczy jeden z odpowiednio długim ramieniem- wtedy włącza się, gdy woda opadnie do ustalonego poziomu, a wyłącza, kiedy będzie pełny.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 1 lip 2019, 18:15 przez Zygmunt, łącznie zmieniany 2 razy.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
szadok34
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 14 sty 2017, 00:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Wrocław
Re: Studnia głębinowa

Post autor: szadok34 »

Niby fajnie tylko czy ogarnie taki włącznik poziom 50% -100%?
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Studnia głębinowa

Post autor: .Gacek »

Zygmunt pisze:W sumie wystarczy jeden z odpowiednio długim ramieniem- wtedy włącza się, gdy woda opadnie do ustalonego poziomu, a wyłącza, kiedy będzie pełny.
Temat niby prosty ale jak chcesz wysterować dwa stany za pomocą jednego przełącznika krańcowego?
Edit:
Czy na prawdę potrzebne są aż dwie pompy? Być może wystarczy u góry jeden duży zbiornik membranowy i sterownik z manometrem podłączyć pod pompę w studni... to na prawdę dobre rozwiązanie.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 1 lip 2019, 20:23 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Studnia głębinowa

Post autor: chprzemo »

@zygmunt dobrze ‚mówi’- najpewniejsze, najbardziej bezawaryjne i najtańsze będzie zamontowanie dwóch wyłączników które będą w szeregu załączały stycznik z tym, że ten od poziomu 50 % musi mieć podtrzymanie na stykach pomocniczych stycznika. Jak będziesz potrzebował schematu to pomogę.


Wyłączników pływakowych na Allegro ‚do wyboru, do koloru’.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Studnia głębinowa

Post autor: Pablito »

Można też zastosować rozwiązanie trochę droższe, ale mniej zabawy z podłączeniem: przekaźnik kontroli poziomu cieczy
Przykładowe urządzenia:
https://www.fif.com.pl/pl/przekazniki-k ... z-829.html
http://www.elkoep.pl/produkty/modulowe- ... eczy-3228/
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."

PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Studnia głębinowa

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

szadok34 pisze:...
Czy jest coś co może zautomatyzować napełnianie zbiornika czyli stan w zbiorniku opada np do 50% i wtedy pompa załącza się automatycznie napełniając zbiornik do pełna....
No przecież nic prostszego - dwa pływaki - jeden załącza pompę gdy poziom wody spadnie do 50%,
drugi wyłącza gdy napompuje do prawie 100%. Finito.

Jakie dokładnie te " pływaki: to już kwestia wyboru, obstawiam, że na rynku jest tego od cholery...

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Studnia głębinowa

Post autor: Drupi »

A czemu nie zamontujesz normalnego hydroforu i włącznika ciśnieniowego? Grudziądzki 500 L jest solidny, grubsze dno, i sam by załączał włącznikiem, rzadko by uruchamiał pompę, a na potrzeby hobby, na wyjściu rurki 1/2 cała kran, do szlałfu z końcówką taką samą jak na szlałfie. Przy sprzęcie reduktor ciśnienia jak najmniejszą skalą i pokrętłem. Koszt trochę większy ale przydatny, i solidny. A kombinacje mogą zalać kiedy pomieszczenie itd.
I like noble drinks.

Autor tematu
szadok34
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 14 sty 2017, 00:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Wrocław
Re: Studnia głębinowa - automatyczne napełnianie zbiornika hydroforowego

Post autor: szadok34 »

Dziękuję wszystkim za pomoc lecz stwierdziłem,że najprostsze rozwiązania są najlepsze. Napełnienie zbiornika 1000l ręcznie przez włączenie pompy jednak nie będzie strasznym problemem. Teraz mam drugie pytanie....zawór zwrotny....czy przy studni max 10m musi być on zamontowany zaraz za pompą czy można zamontować go przy głowicy studni?
Plus drugiego rozwiązania jest taki,że przed zimą rozkręcam instalację i woda spływa poniżej poziomu zamarzania. Oczywiście o ile pompę głębinową można zostawić w studni na okres zimowy,w tym czasie nie będzie używana więc pytanie,czy nic się jej nie stanie?
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Studnia głębinowa - automatyczne napełnianie zbiornika hydroforowego

Post autor: Pablito »

@szadok a jaki typ pompy chcesz zastosować - głębinowa (zatapialna) czy hydroforowa (napowierzchniowa) i czy chcesz wykorzystywać pompę też do innych celów, np. podlewanie ogródka czy zasilanie domu w wodę?
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."

Autor tematu
szadok34
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 14 sty 2017, 00:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Wrocław
Re: Studnia głębinowa - automatyczne napełnianie zbiornika hydroforowego

Post autor: szadok34 »

W studni będzie zatapialna śrubowa, która będzie napełniać zbiornik 1000 l. Do podlewania ogródka ze zbiornika mam pompę hydroforową. Dlaczego tak? Chodzi o to aby nie podlewać roślin zimną wodą.
Ostatnio zmieniony środa, 3 lip 2019, 23:20 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Studnia głębinowa - automatyczne napełnianie zbiornika hydroforowego

Post autor: Pablito »

To w takim wypadku nie musisz stosować zaworu zwrotnego. Pompy głębinowe zwykle mają w zestawie zawór zwrotny w postaci klapki lub kulki, ale te zawory nie trzymają. Zostaw oryginalny zawór. Woda po wyłączeniu pompy opadnie i nie będzie zalegać w przewodzie.
Pompę możesz spokojnie zostawić w studni na zimę
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."

Reinchardt
30
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 15 lut 2018, 20:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Lubelskie
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Studnia głębinowa - automatyczne napełnianie zbiornika hydroforowego

Post autor: Reinchardt »

Też mam studnię i zawór zwrotny przy pompie. Sąsiad w identycznych warunkach miał zawór wysoko i nie działało to już tak samo. Btw olej mausery i kombinacje z nimi związane. Hydrofor, pompa głębinowa A podlewanie zostaw liniom kroplujacym. Myślę że koszt będzie taki sam A możesz tanią czasówką zautomatyzować wszystko. Nie łazisz, nie patrzysz na to czy praży słońce i nie stoi Ci na ogrodzie m3 jakiegoś plastikowego okablowanego badziewia:)

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”