Przedłużenie kolumny

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
lato2002
5
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 16 lut 2019, 01:25
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: lato2002 »

Niedawno kupiłem sprzęt do destylacji składający się z zbiornika 50 l, katalizatora, kolumny 110 cm, wziernika i głowicy.
W kolumnie mam OVM. Do tego zestawu dokupiłem bufor i zastanawiam się, czy zbędny katalizator można użyć do
przedłużenia kolumny i czy umieścić ten kawałek rury nad buforem, czy pod wziernikiem. W pierwszym przypadku
termometr na 10 półce będzie o 20 cm wyżej a w drugim przypadku OVM będzie o 20 cm niżej. Proszę o poradę, dzięki,
pozdrawiam wszystkich.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Przedłużenie kolumny

Post autor: johnex »

Czy 110 cm to długość kolumny do wziernika czy do OVM. Jeżeli do wziernika to bym raczej wydłużył kolumnę. Niecałe 100 cm poniżej obniżonego odbioru to trochę za mało nawet dla sprężynek. Co do pomiaru na 10 półce to niech lepiej wypowiedzą się koledzy posiadający bufor ale z tego co wiem w teorii to temperatura w stoi w miejscu praktycznie do 100 stopni w kegu a proces prowadzony jest na podstawie wskazań temperatury w buforze.
Z drugiej strony im więcej pomiarów temperatury tym lepiej, a port termometru w dawnym katalizatorze można w łatwy sposób dorobić. Zerknij tutaj: post172324.html#p172324 Sam w ten sposób planuję zrobić pomiar temperatury w kegu.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
lato2002
5
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 16 lut 2019, 01:25
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Przedłużenie kolumny

Post autor: lato2002 »

110 cm to długość kolumny od SMS-a przy buforze do SMS-a przy wzierniku. OVM jest ok. 20 cm od góry kolumny.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Przedłużenie kolumny

Post autor: lesgo58 »

lato2002 pisze:....zastanawiam się, czy zbędny katalizator można użyć do
przedłużenia kolumny i czy umieścić ten kawałek rury nad buforem, czy pod wziernikiem.
Daj miedzy buforem a kolumną.
Gdybyś miał OLM to zalecałbym Ci umieścić nad Obniżonym Odbiorem. Zysk na długości bufora nad Obniżonym Odbiorem jest nie do przecenienia.
W Twoim przypadku wydłużanie tej części kolumny jest bez znaczenia, bo Ty pracujesz na OVM. A tu jak wiadomo odbierasz bezpośrednio część par które idą z dołu kolumny.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
lato2002
5
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 16 lut 2019, 01:25
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Przedłużenie kolumny

Post autor: lato2002 »

Bardzo dziękuję za udzieloną informację. Twoje wskazówki są dla mnie wyrocznią. Jeżeli znalazłbyś jeszcze chwilę to poprosiłbym o jeszcze jedną poradę. Moja kolumna kupiona została w firmie SZAMET, średnica rury 60 mm. wypełnienie sprężynki KO, całkowita wysokość ok. 260 cm. Pomieszczenie, w którym "pracuję" ma 3,5 m i posiada antresolę. Chciałbym dołożyć jeszcze OLM i nie wiem, czy wystarczy dokupić kawałek rury z OLM i dokręcić pod wziernikiem i czy zbiornik 50 l z dwiema grzałkami 2 KW poradzi sobie. Całość sprzętu dodatkowo ociepliłem pianką kauczukową 10 mm i taśmą kauczukową 3 mm. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony wtorek, 25 cze 2019, 11:57 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Przedłużenie kolumny

Post autor: johnex »

Też swojego aabratka kupowałem w sza-met. Wtedy w standardzie wysyłali kolumnę 110 ale bez dopłaty można było ją wydłużyć do 140 cm. Mając takie warunki lokalowe zamówiłby pewnie jeszcze dłuższą. Co do OLM to tak jak pisałeś, kupujesz moduł na złączach odpowiadających tym w kolumnie i dokręcasz. Jeżeli pozwalają ci na to warunki to tak jak wcześniej pisał kolega @lesgo56 zamów moduł większym buforem nad półką odbiorczą na przykład nie 20 tylko 40-50 cm. Przy tak wysokiej kolumnie pomyśl również nad jakimś podwieszaniem do sufitu bo taka konstrukcja może się już trochę bujać. Co do grzałek to przecież i tak 4kW używasz tylko do rozgrzania wsadu i zalania kolumny. Później przechodzisz na moc roboczą (u mnie jest to 100% jednej grzałki i 30-35% drugiej w zależności od chwilowych wartości prądu w instalacji). Jeżeli nie masz regulatora to i tak jesteś skazany na pracę na 2000W.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
lato2002
5
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 16 lut 2019, 01:25
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Przedłużenie kolumny

Post autor: lato2002 »

Ja najpierw zamówiłem kolumnę a później, niestety zacząłem czytać forum. Z bujaniem kolumny nie mam problemu, zbiornik stoi
na stoliku na posadzce, na wysokości 180 cm od posadzki mam antresolę z balustradą 80 cm, do której mam zamocowane przewody
z wodą i termometrem i do tej balustrady mocuję kolumnę. Na tej antresoli mam stolik ze sprzętem laboratoryjnym i kamerę połączoną
przez internet z telewizorami w pokojach, gdzie śledzę wskazania termometrów. Polubiłem tę zabawę i pomimo efektów przekracza-
jących moje oczekiwania, myślę co by tu jeszcze dodać. Do stropu mam jeszcze ok. 1m i chcę dokupić OLM. Całość mam na SMS-ach
63,5 i szukam wykonawcy. SZAMET w swojej ofercie nie ma OLM. Poszukam wykonawcy na tym forum.
Dzięki za wszystkie Twoje uwagi, serdecznie pozdrawiam.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Przedłużenie kolumny

Post autor: johnex »

Kula ma w ofercie modułu OLM na SMS
http://stalowkasklep.pl/obnizony-odbior ... p-877.html
Jak wypróbujesz olm to daj znać czy jest taka wielka różnica w porównaniu z ovm.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Przedłużenie kolumny

Post autor: lesgo58 »

johnex pisze:...Jak wypróbujesz olm to daj znać czy jest taka wielka różnica w porównaniu z ovm.
Różnica jest - ale nie w kategoriach, żeby określać ją wielką. Ale jest.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
lato2002
5
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 16 lut 2019, 01:25
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Przedłużenie kolumny

Post autor: lato2002 »

lesgo58, ja na kilka destylacji przeprowadzonych ściśle wg Twoich instrukcji dwa razy otrzymałem spirytus,
który miał zapach wody, czyli żaden. Jak dałem żonie do powąchania, to powiedziała, że sobie jaja z niej
robię. Zdanie zmieniła po wypiciu. Przekonałem się, że w dużej mierze zależy to głównie od cierpliwości.
,
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Przedłużenie kolumny

Post autor: lesgo58 »

:ok:
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Przedłużenie kolumny

Post autor: .Gacek »

lato2002 pisze: Przekonałem się, że w dużej mierze zależy to głównie od cierpliwości.
Święta prawda, ale tutaj należy dodać czytanie ze zrozumieniem... to jest jedyne forum gdzie można znaleźć "gralla"...
Pozdrawiam Gacek.

qrnick
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 8 mar 2019, 13:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: rakija
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 2 razy
Re: Przedłużenie kolumny

Post autor: qrnick »

Wiatm panowie

Mam takie pytanie.
Czy przedłużka do kolumny może mieć trochę większą średnicę niż górny element?
Oba elementy będą połączone kołnierzami na 4 śruby.
Czy jeżeli zastosuję takie same wypełnienie to kolumna będzie pracowała bez zarzutówi nie będzie jej zalewało?.

Dzięki za podpowiedzi

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Przedłużenie kolumny

Post autor: Szlumf »

Ja bym dał na dole. Wtedy na pewno nie zaleje a dodatkowo będzie to namiastka bufora. Jeżeli na górze to bez wypełnienia w miejscu połączenia.

qrnick
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 8 mar 2019, 13:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: rakija
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 2 razy
Re: Przedłużenie kolumny

Post autor: qrnick »

Dzięki, tak jak piszesz mam w planie ten szerszy element, czyli przedłużkę przymocować na dole bezpośrednio do kega.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 kwie 2020, 12:41 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

lukasz021086
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 23 lis 2016, 13:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) Mogę pomóc w budowie aparatury (spawacz-dostęp do stali ko)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Plock
Re: Przedłużenie kolumny

Post autor: lukasz021086 »

johnex pisze:Co do grzałek to przecież i tak 4kW używasz tylko do rozgrzania wsadu i zalania kolumny. Później przechodzisz na moc roboczą (u mnie jest to 100% jednej grzałki i 30-35% drugiej w zależności od chwilowych wartości prądu w instalacji). Jeżeli nie masz regulatora to i tak jesteś skazany na pracę na 2000W.
Witam,
moja kolumna z rury 60,3x2mm OLM dotychczas grzałem zawsze na 2000W, ale od jakiegoś czasu mam grzałkę 2500x2000x1500W i z tego co piszesz powinno mi iść na 2500, ale niestety zalewa kolumnę. Co może być przyczyną?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 kwie 2020, 22:35 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Nowacky
150
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 31 paź 2019, 22:28
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Przedłużenie kolumny

Post autor: Nowacky »

A czym masz zasypany sprzęt? Jak masz łączone poszczególne elementy kolumny?

lukasz021086
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 23 lis 2016, 13:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) Mogę pomóc w budowie aparatury (spawacz-dostęp do stali ko)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Plock
Re: Przedłużenie kolumny

Post autor: lukasz021086 »

Nowacky pisze:A czym masz zasypany sprzęt? Jak masz łączone poszczególne elementy kolumny?
kolumna zasypana SP od szymonli a łączona na flansze (kołnierze)

arfi
50
Posty: 85
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2020, 16:49
Krótko o sobie: :)
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Kontakt:
Re: Przedłużenie kolumny

Post autor: arfi »

Nie chcę mnożyć tematów, a ten jest nieco zbliżony do mojego problemu. Jestem prawie na etapie spawania aabratka. Zanim potnę rury proszę o pomoc. Wysokość pomieszczenia to 220 cm. Mam w planach kolejno: keg - 40 cm, katalizator 20, kolumna 90-100, OLM z wziernikiem 35, głowica 20. Kilka cm zapasu zostawiam na ewentualność wymiany w przyszłości katalizatora na bufor. Będzie on miał ok. 25 cm wysokości - może taki zrobić katalizator? Moduł z OLM i wziernikiem ma mieć 35 cm. Zakładając, że sam obniżony odbiór zajmie od dołu złącza do podparcia sprężynek 8 cm, wówczas zostanie ok. 21 cm na wypełnienie (do połowy wziernika). Pytanie: czy nie lepiej wydłużyć moduł z OLM kosztem kolumny dla większego wypełnienia nad OLM? Wtedy byłoby kolejno: keg 40 + katalizator=>bufor 25 (?) + kolumna 90 + OLM z wziernikiem 40 + głowica 20. Razem 215. I jeszcze jedno: porty termometrów w kolumnie planuję zrobić na ok 15 cm ponad katalizatorem (tym 25 cm) i ok 10 poniżej złącza z modułem OLM. Kolejne na głowicy, wylocie wody z chłodnicy i oczywiście w zbiorniku.Będzie ok?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”