Pierwsze destylacje na Aabratku

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
pandrzej
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 8 kwie 2019, 15:45

Post autor: pandrzej »

Hej.
Od jakiegoś miesiąca jestem szczęśliwym posiadaczem destylator typu Aabratek.
Zestaw
Keg 50l dwie grzałki 2kw i 1.4kw
Kolumna podzielona na dwie szczęście.
30cm wypelnienie druciak nierdzewny x2 oraz około 20cm sprężynek pryzmatycznych.
Potem mamy kolumnę wypełnioną druciakami nierdzewnymi 20 sztuk.
Kolumna długa 100cm.
Każdy zmywak około 22g.
Obie części skręcane zlaczami typu SMS.
Średnica zew kolumny około 61mm średnica wew około 58mm.
Mam trzy termometry 1 keg 2 na 10 polce i u szczytu kolumny .
Chłodnica około 2.5m skręcone rury.
Posiadam zaworem do precyzyjnej regulacji.
Sam proces wyglądał następująco .
Grzanie na dwie grzałki. Przy temp około 50* na 10 polce chłodzenie włączone. Koniec głowicy chłodny. Zaworek precyzyjny zamknięty. Temp w kotle około 85* na górze koło 78 otwieram zaworek oprozniam jeziorko. Odlewam 100ml. Zamykam zawór precyzyjny i wyłączam grzanie grzałki. Zostawiam na 1.4kw.
Teraz popełniłem na pewno błąd ponieważ zbyt krótko trwała stabilizacja około 10 minut temp stanęła około 78.4* i odlalem kolejne 100ml i zacząłem powoli odbierać serce. Pierwszy litr wyszedł całkiem fajny nie śmierdzial. Temperatura trochę skakala pilnowalem jej zamykalem, otwieralem zaworek.
Następnie temperatura zwariował nie potrafiłem jej opanować. Kombinowalem szybkością wody i zaworkiem. Postanowiłem, że będę odbierać tak jak jest i to był błąd wylalo się jeszcze 2.5l jajecznego czegoś o mocy około 95*.
Moc fajna ale smród tragiczny.
Już dziś wiem, że stabilizacja powinna trwać dużo dłużej.
Teraz kilka pytań bo nowy nastaw już dogorywa.
1. Woda na wylocie z chłodnicy około 34* czy to jest ok?
2. Jak ogrzewać 2kw czy 1.4kw przy pracy roboczej?
3. Czy wypelnienie jest wystarczające?
4. Jak bez wizjera zrobić zalanie tej kolumny?
5. U rozpoczęcia drugiej długiej części kolumny mam jeden cienki drucik do podtrzymania zmywakow. Pytanie czy on nie przeszkadza bo gdzieś czytałem że sitko tak.
Nastaw pierwszy byl z 7kg cukru drożdży spiritferm 25l razem. Drugi przygotowany z 6kg również 25l ale spiritferm z węglem aktywnym. Dogorywa jak schodzi około -4blg wlewam saszetki klarujace.
Pomożecie trochę dopracować ten proces ?:)
P.S mam 3.5l tamtego towaru czy to rozrzedzic i dodać do nowego nastawu. Czy lepiej przerobić drugi i oba rozrzedzic i polecieć drugi raz.
Help:)
alembiki

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: PETER29 »

Ad1) Mało, staraj się utrzymywać możliwie najwyższą temperaturę.
Ad2) Jeśli nie masz regulatora to stabilizację i moc roboczą zostaw na 2 kw.
Ad3) Powinno być ok 270gr/l
Ad4) Grzejesz pełną mocą zobaczysz jak temperatura na 10 półce zacznie drastycznie rosnąć a kolumna zacznie w środku dziwnie bulgotać.
Ad5) Jeden drucik w niczym nie przeszkodzi.

Zrób drugi nastaw. Wszystko rozbełtasz wodą i dopiero pojedziesz drugi raz.

kolumna-a-rektyfikacja-kompendium-wiedz ... kompendium wiedzy w pigułce To potraktuj jako biblię w tym co robisz.
Ostatnio zmieniony środa, 15 maja 2019, 23:21 przez PETER29, łącznie zmieniany 1 raz.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: johnex »

Ad.4. Zalanie kolumny można stwierdzić również na podstawie drastycznego spadku temperatury w głowicy. Warunkiem jest chłodny refluks (czyli niska temperatury wody chłodzącej na wyjściu z chłodnicy tak jak było u ciebie). Chłodne skropliny nie zdążą się nagrzać i idąc w górę obniżą temperaturę w głowicy. Po zalaniu zmniejsz przepływ wody tak jak pisał @PETER29 aby utrzymać maksymalną możliwą temperaturę.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
pandrzej
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 8 kwie 2019, 15:45
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: pandrzej »

Z tego co dobrze liczę to przy 270g/ł do kolumny średnicy 58 potrzeba będzie około 34 zmywakow. Czy to obliczenie jest poprawne ? Rozumiem że je czochrac i ładować tak żeby się zmieściły.
Ile mniej więcej powinna mieć temp na wylocie wody oraz mniej więcej z jaki tempem nastawiac przepływ owej wody?

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: johnex »

Metr twojej kolumny biorąc pod uwagę, że jest ona wykonana ze standardowej rury 60,3/57 ma objętość 2,55l i potrzebujesz dokładnie 31,3 zmywaka. Dla średnicy 58 będzie to 32,4 zmywaka.
Co do temperatury wody na wylocie nie można podać konkretnej wartości. Wszystko zależy od wydajności i długości chłodnicy. Dla rury karbowanej będzie inna, dla gładkiej miedzianej czy nierdzewnej będzie inna.
Sam musisz określić wartość temperatury delikatnie przykręcając przepływ aż do delikatnego przepuszczania przez odpowietrzenie. Później delikatnie zwiększasz przepływ. U mnie przy rurce nierdzewnej karbowanej skraplacz przepuszcza przy ok. 65 st. więc dla bezpieczeństwa utrzymuję temperaturę na poziomie 58-60 st.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
pandrzej
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 8 kwie 2019, 15:45
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: pandrzej »

A jeszcze jedno pytanie bo nie mogę namierzyć odpowiedzi.
Czy zmywaki w kolumnie powinny być wypchane do samej góry. Tak że jak skręca z głowicą to będzie mniej miejsca. Ciężko to wytłumaczyć ale chodzi mi o to czy kolumna powinna mieć zmywaki od samego początku do samiutkiego końca?
Zmywaki już kupione i upchane według johnexa:).

użytkownik usunięty
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: użytkownik usunięty »

Głowica ma tzw. jeziorko, a z niego wychodzi rurka refluksu, więc zmywaki ułóż do tej rurki nie wyżej, albo inaczej, głowicę masz przykręcaną do kolumny, więc ułóż zmywaki do miejsca łączenia kolumny z głowicą.

Autor tematu
pandrzej
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 8 kwie 2019, 15:45
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: pandrzej »

No i mamy kolejne niepowodzenie.
Zmieniłem wypelnienie na 32 zmywaki.
Ocieplilem cała kolumnę.
Proces rozpoczęty od 9:20 grzanie pełna para tj. 3.4kW.
Kolumna po około 40 minutach zaczęła przyjmować coraz wyższa temperaturę. Cyk włączamy chłodzenie.
Temperatura około 80 stopni. Czekałem na pierwszą stabilną temperaturę.
Głowica 73.6* na około 50 cm od kega temp 75.5*.
Odlewam syfu koło 200ml zrzucam jeziorko zamykam.
Czekam aż wróci temperatura do wskazanych po około 40 minutach odbieram na minutę mniej niż 25ml nawet. Mimo tak powolnego odbioru temperatura na 10 polce skacze czasami po 2 stopnie. No to znowu stabilIzacja temperatura wraca i tak w koło. Na głowicy była w miarę stablina. Nie wiem jak już regulować tą temperaturę żeby była stała. Proces odbioru zacząłem po około 2-3h.
Cały proces trwał do 16:30 czyli ponad 7h.
Zaciera 25 ł w tym 6 kg cukru.
Czy może ktoś coś doradzić? Bo tyle co przy pierwszym procesie wiedziałem jakie błędy były teraz za nic nie wiem.
W dodatku z dwóch destylacje czyli 50l 12kgcukru zalewie 5l czegoś o mocy 90*.
Moc słaba ilość kiepska a czas chyba zdecydowanie za dlugi.

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: PETER29 »

Jak długo stabilizowałeś kolumnę przed odbiorem?
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

redhot
200
Posty: 212
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 15:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: redhot »

pandrzej pisze: Czekam aż wróci temperatura do wskazanych po około 40 minutach odbieram na minutę mniej niż 25ml nawet. Mimo tak powolnego odbioru temperatura na 10 polce skacze czasami po 2 stopnie. No to znowu stabilIzacja temperatura wraca i tak w koło.
Nie wiem, skąd masz instrukcję ale ją wyrzuć. Przed całkowitym odbiorem przedgonu będzie ciężko uzyskać stabilną temperaturę. Sprawdź ją dopiero po jego całkowitym odebraniu. Rozgrzej na zamkniętym odbiorze, zalej, zejdź z mocą do roboczej i czekaj 30-60 minut. Obierz przedgon kroplowo, aż przestaniesz go czuć. Wtedy zacznij odbierać z głównego odbioru i dopiero tutaj sprawdź sobie temperaturę. Jak stoi to leć z odbiorem śmielej, jak rośnie to trochę zmniejsz. To że temperatura będzie pływać świadczy źle odebranym przedgonie lub jakiejś zwężce w kolumnie (może sitko na dole?).

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: wawaldek11 »

Pandrzej - Na jakiej mocy prowadzisz proces, bo z opisu w ostatnim poście wynika, że 3400W, a to za dużo...
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
pandrzej
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 8 kwie 2019, 15:45
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: pandrzej »

W sumie ta ,,Moja" stabilizacja trwała prawie 1,5h.
Sitka brak. Na dole jest tylko jeden drucik cienki.
Moc zmniejszam do 2KW.
Teraz pytanie bo ja tego zalewania nie słyszę. Czy jest zbyt niska moc aby zalać taką kolumnę?
Co zrobić z tym co wyszło? Rozcieńczyć do jakiś 40-50% i pogonić jeszcze raz?
Dodam, że oddzielam na butelki i niektóre śmierdzą jajami.

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: PETER29 »

Zrób tak. Rozbeltaj to co masz z wodą do 20%. Zagotuj i zmniejsz moc na 2kw. Nie zajmuj sie zalewaniem. Stabilizuj ok 60minut po czym kropelkowo odbierz przedgon. Oproznij jeziorko stabilizuj ok 15 minut i zacznij odbierać dobroć. Pierwsze 250 ml osobno dalej już powinno być ok. Ustaw przepływ na ok 1,5l/h. Dalej już chyba wiesz co zrobić. Czy masz w kolumnie miedziane wypełnienie?
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

Autor tematu
pandrzej
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 8 kwie 2019, 15:45
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: pandrzej »

Tak około 20cm miedzianego wypełnienia. Reszta zmywaki chyba z lildla bo ostatnio dokupowałem to takie same:)
Przedgon z tempem około 25ml/min? Jak uznam, że smordek zleciał to otwieram zaworek na maksa zrzucam około 50-60ml i zamykam. Stabilizacja 15-20minut i tutaj dla mnie ten najtrudniejszy moment. W tym momencie czekam aż temperatura będzie stabilna i zapisuje sobie ją.
Teraz też pytanie, którą temperaturą się sugerować głowica czy 50cm od kega? Gdzie patrzeć czy to jest stabilne. Przykładowo stanie w głowicy jak ostatnio 73,8 czy to jest odpowiednia temperatura jeśli jest stała? 50cm od kega wtedy około 75,5* ( Zanim zaczynam proces też mam taką różnicę na termometrach).
Z tego co czytałem na forum każde drgnięcie temperatury o 0,2* wpływa na jakoś towaru. Co robić w przypadku kiedy takie problemy się pojawią z brakiem stabilizacji.
Według obliczeń do towaru o 20% potrzebuję dodać około 18l wody. Ile powinno z tego wylecieć towaru dobrej jakości?
Pozdrawiam i Dziękuje za porady:)

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: PETER29 »

Przedgon odbierasz KROPELKOWO. Później odbierasz 25ml/minute. Proces prowadzisz na tym termometrze 50 cm nad kegiem. Jak zaczniesz odbierać gon główny temperatura na 10 półce troszkę podskoczy. Może tak zostać i to jest Twoja temperatura dnia, ewentualnie po chwili wróci do tej którą miałeś po stabilizacji. Jeśli będzie rosnąć o 0,2 to nic nie rób. Jeśli podskoczy o 0,4 delikatnie przykręć odbiór i poczekaj z 10 minut. Powinna wrócić do stanu poprzedniego.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: lesgo58 »

@pandrzej
Robisz wszystko źle. :scratch:
Przeczytaj najpierw ten temat: post80861.html#p80861
Opłaci Ci się...
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
pandrzej
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 8 kwie 2019, 15:45
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: pandrzej »

No i prawię wszystko się udało.
Destylat po drugim przerobieniu ma przyjemny zapach. Spełnia moje oczekiwania i porównując z innym towarem jest bardziej aromatyczny. Tu wszystko się udało jak trzeba moim zdaniem.
Tylko po raz kolejny pojawia się problem z tempem odbioru.
Proces zacząłem o 21.
21:40 temperatura na 10 półce 81,1 w głowicy 73,5*
Kolumna zalała się około 22:10
Zmniejszyłem moc na 2KW z 3,4KW.
23:21 zaczynam odbiór.
Zgodnie z sugestiami odlałem 75ml (trochę więcej niz 50ml bo śmierdziało bardzo) potem metodą kropelkową odbierałem 25ml w 15 minut następnie 20ml w 12 minut i 25ml w 9 min. Zlałem mniej więcej 450ml 2h. No i było koło 1:30 zaczynam odbiór właściwy temperatury stabilne wahania około 0,2*. Tempo przy, którym kolumna była stabilna to około 20ml/1minutę. Tym oto sposobem udało mi się uzyskać 2,2l czyste 96 towaru. Temperatura pod koniec trochę zaczynała skakać mimo zmniejszania odbioru. Godzina była już późna wiec postanowiłem, że skoro temperatura wariuje trzeba kończyć temat. Zmieniłem butelkę i trochę już zaczynało śmierdzieć wiec, żeby coś pospać w nocy po odbiorze 300ml odkręciłem zaworek i odebrałem jeszcze 300ml czyli dla mnie 600ml pogonu.
Łącznie miałem 5,2l 90% towaru rozwodniłem go do 20% dolewając 18l wody. Wyszło mi dobrego towaru 2,2l.
Uważam to za bardzo słaby wynik.
Przepływ wody miałem nastawiony tak 5l na 17 minut temperatura na wylocie po 1,5 wężu była około 40*.
Czy możecie coś doradzić? Czy proces powinien tyle czasu trwać? Wszędzie gdzieś się przewija temat 1-1,5l/h....
Proces skończyłem około 4:30;/.
HELP ME:)

Roman_Piotrowicz
50
Posty: 67
Rejestracja: wtorek, 29 gru 2015, 23:04
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: Roman_Piotrowicz »

Strasznie długo odbierasz przedgony. Tak mi się zdaje... Ten proces powinien iść sprawniej. 3l spirytusu poszło w atmosferę? Jaka była temperatura w kegu pod koniec?

Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: .Gacek »

Jeźeli mógłbym coś zasugerować, tak eksperymentalnie tylko, oczywiście jeżeli zechcesz. Zaopatrz się w najprostszy regulator mocy i najtańszy watomierz. Przeprowadź proces tak samo jak ostatnio i utrzymuj moc około 2,3-2,5 kW. Temperaturę dnia "złap" dopiero wtedy gdy odbierzesz cały przedgon oraz 250 ml "tak jakby serca"... postaraj się urzymywać stałą temperaturę na 10-tej półce ale nie rozpaczaj gdy skoczy o 0,3 lub 0,6stopnia... Daj nam znać co z tego wyjdzie ale tak na prawdę szczerze, nawet jeżeli miałbyś mnie skrytykować jak i część forumowych kolegów / koleżanek ☺
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
pandrzej
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 8 kwie 2019, 15:45
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: pandrzej »

Wyszli 2.2 ł czystego i 1.5l przedgonow i pogonow.
Temperatura była 94* wiem że ciągnie się trochę dłużej ale już łóżko mnie mocno wolalo. Dlatego nie przejmuje się ta ilością i tym co się stracilo tylko samym tempem odbioru i czasem całych stabilizacji itp.

Roman_Piotrowicz
50
Posty: 67
Rejestracja: wtorek, 29 gru 2015, 23:04
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: Roman_Piotrowicz »

Połącz stabilizację z odbiorem przedgonów. Zyskasz trochę czasu. Zostawiłeś koło 1,5l "towaru" w kręgu ;) akurat tą godzinę byś zyskał na odbiór wszystkiego. Ja mam keg 50l proces z rozgrzewaniem odbiorem przedgonów i serca z wsadu 16,5% zajmuje mi 9/10 godzin nawet więcej jak zależy mi na surowcu lux.

Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka

Autor tematu
pandrzej
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 8 kwie 2019, 15:45
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: pandrzej »

Hej.
Wracając do teamu czy myślicie, że zbyt zimny refluks może być powodem długiej desytalacji?

użytkownik usunięty
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: użytkownik usunięty »

Nooo...bo zbyt zimny refluks destabilizuje kolumnę, a to wydłuża czas rektyfikacji.
Natomiast przy zbyt gorącym refluksie również nie jest wskazane prowadzenie procesu, gdyż mogą wydostawać się opary głowicą, a nawet destylat.

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: Szlumf »

japitole pisze:Nooo...bo zbyt zimny refluks destabilizuje kolumnę, a to wydłuża czas rektyfikacji......................
Jakoś pracując parę lat z bardzo zimnym refluksem - jesienią i wiosna woda na wylocie z chłodnicy około 17C - nie zauważyłem żadnej destabilizacji. Przeciwnie wręcz. Przy bardzo zimnym refluksie ilość półek teoretycznych się zwiększa. Z moich obserwacji wynika, że należy stosować albo bardzo zimny albo bardzo gorący refluks. Ekonomia i łatwiejsza separacja przedgonów przekonały mnie do bardzo gorącego refluksu.

Autor tematu
pandrzej
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 8 kwie 2019, 15:45
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: pandrzej »

A ten bardzo gorący refluks to jaki jest ?
Czy mierzysz temperatura zaraz u wylotu z chłodnicy czy na końcu rurki do odprowadzenia ciepłej wody?

PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

A to nie jest tak, że stosując zimną chłodnicę zawracam na dół wszystko co odparowało -
czyli smordki też - a utrzymując temp. chłodnicy na poziomie powiedzmy 65stC smrodki
przez nią przelatują (bo ich temp wrzenia jest niższa niż temp. chłodnicy) a to co nas
interesuje skrapla się i wraca w dół (w tym do odbioru).

Drugi wypadek powinien dać lepszą jakość urobku...

PWL
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: herbata666 »

Refluksem nie zajmuj sobie w ogóle głowy, masz tyle zmiennych w kolumnie, wliczając w to chyba najważniejszą czyli zmywaki, że kolejna zmienna w postaci refluksu nie powinna Cię interesować, na początku musisz opanować poprawne prowadzenie procesu, a później będziesz mógł go dopieszczać.

1.Rozgrzewasz moc 3,4kW
2.Stabilizujesz przynajmniej 1 godzina, ja bym użył do pierwszej destylacji grzałki 1,4kW (nie wiadomo jak masz ułożone te zmywaki, przy sprężynach od Henitoma lub Plipka nie ma problemu, przy zmywakach bywa różnie), Podczas stabilizacji kropelkujesz przedgon (zbiornik 50l, przedgon 0,5l).
3.Odbierasz z prędkością 12ml/1kW.
4.Jeżeli kolumna bez bufora to przy realnym 95,5-96C w kotle trzeba robić korektę odbioru (zmniejszyć na 6ml/1kW).

PS.
Jak robisz nastaw sprawdzaj blg startowe i końcowe, możemy wtedy określić jak odfermentował i jaki uzysk powinniśmy mieć.
PS.
W końcu 1000 Post :D.
Ostatnio zmieniony piątek, 7 cze 2019, 22:14 przez herbata666, łącznie zmieniany 1 raz.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: Szlumf »

pandrzej pisze:A ten bardzo gorący refluks to jaki jest ?...................
Taki ze 2C niższy od temperatury przy której zaczyna się wydmuch z odpowietrzenia. U mnie to 74C mierzone z 1m od wylotu ze skraplacza.

Autor tematu
pandrzej
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 8 kwie 2019, 15:45
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: pandrzej »

To teraz zrobiłem wszystko tak jak na początku robiłem wcześniej tylko:
Refluks ciepły w granicy 65*C oraz nie zmniejszyłem mocy roboczej na 2KW tylko zostawiłem na 3,4kW.
Wszystko fajnie. Szybko zalało. Spuściłem przedgon ustabilizowałem ładnie temperaturę na 76* na 10 półce.
Grzanie stabilizacja odbiór przedgonu około 2,5h.
Potem fajnie wyleciało 2l towaru o przyjemnym zapachu i mocy około 96,5% spełniającego oczekiwania.
Potem trochę temperatura zaczynała wariować więc odbiór mniejszy jeszcze 0,3l wyleciało i kocioł około 96*C więc odebrałem pogon mniej więcej 0,8l bo już temperatura doleciała powyżej 90*C na 10 półce.
Próbowałem jeszcze na grzałkę 2kW przełączyć się ale nic to nie zmieniało już.
Więc proces został zakończony.
Teraz pytanie czy uzysk z 6kg cukru 2,3l dobrego towaru, 0,5l przedgonu i około 0,8l pogonu to jest dobry rezultat?
Jeszcze dodatkowe pytanie czy przy grzaniu 3,4kW kolumna może być taka stabilna cały czas czy myślicie że to zasługa ciepłego refluksu, bo aż byłem zdumiony stabilnością tej kolumny w temp ~76*C

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: arTii »

3,4kW przez cały proces na rurze 60??? Ja z taką mocą to na 76mm prowadzę.
Napisałeś że przy tej mocy "Szybko zalało" i co? Później nie zalewało już na tej mocy jak odebrałeś przedgon?
Cały czas coś robisz źle moim zdaniem. Nie wiem jak Twoje zmywaki, zasyp kolumnę sprężynkami - nawet tanie sprężynki będą lepsze (IMHO) od zmywaków.
Rozgrzej wsad i kolumnę na mocy 3,4kW, z tą mocą zalej kolumnę. Wyłącz całkowicie grzanie, poczekaj aż spłynie wszystko do zbiornika.
Włącz grzanie 2kW, 20 minut stabilizacji i zacznij odbierać przedgony - 3-4 krople na sekundę. Jeśli masz termometr w głowicy powinieneś widzieć jak w głowicy rośnie temperatura powoli (przedgony mają niższą temperaturę wrzenia) aż do ustabilizowania. Pierwsze 100ml - straszny śmierdziuch - jako rozpałka, resztę zbieraj - kiedyś jak będziesz miał 5-10l, przepuścisz to jeszcze raz. W sumie około 0,5l
Sprawdź na węch czy przedgony odebrałeś i zacznij odbierać destylat - 20-24ml/min aż zacznie temperatura rosnąć na 10 półce. Jak zacznie rosnąć więcej niż o 0,2°C zamknij odbiór ustabilizuj (wróci do poprzedniej temperatury) i zacznij odbierać 20% wolniej - i tak aż do 98°C w KEGu, lub braku możliwości ustabilizowania kolumny na poprzedniej temperaturze.
Reszta to będą pogony - też do powtórnej rektyfikacji jak już będziesz miał dużo.
Z 6kg cukru powinieneś mieć (w optymalnych warunkach) 0,5l przedgonu, 3l destylatu i około 1l słabego pogonu
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Autor tematu
pandrzej
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 8 kwie 2019, 15:45
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: pandrzej »

Dobra to jeszcze raz nawiąże do tematu.
Sprawdziłem grzałki: 2kw = 1,6kw 1,4kW 1,2kW
No i teraz tak jeśli robię na tych dwóch grzałkach mam stabilną temperaturę przez większość procesu potem zaczyna mi się zwiększać na 10 półce nawet do 90paru stopni. Nie idzie już tego ustabilizować.
Jeśli robię na tak jak pisałeś wyżej zalewam odłączam grzanie, potem zostawiam na tej mojej grzałce 2kw(1,6kW) i temperatura od samego początku wacha się rzędu 0,5* a potem znowu drastycznie rośnie i już ciężko cokolwiek odebrać jakościowego.
Pytanie czy te problemy ze stabilizacją może rozwiązać regulator moc ?
Jeśli tak to czy jest na forum ktoś kto sprzedaje takie rzeczy?
Na jakiej mocy powinien być prowadzony faktycznie proces odbioru po zalaniu?

general0001
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 18 lip 2018, 10:06
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: general0001 »

Dzień dobry,

Nie wiem czy temat altualny ale może pomogę, bo mam bardzo podobną kolumnę z tą różnicą, że mam grzałki 2 x 2 kwh.

Robię 2 wiadra zacieru po 25 l w każdym (8-8,5 kg cukru na wiadro) i wychodzi mi z tego 6-6.5 litra spirytusu 96 %.

Proces wygląda u mnie następująco:
Rozgrzewam zestaw na dwóch grzałkach po 2 kwh każda. Gdy temperatura na kotle dochodzi do 88-90 stopni to na termometrze zlokalizowanym około 50 cm nad kegiem nagle wzrasta temperatura - zaczyna sie proces zalania kolumny. Jak nie masz takiego termometru to możesz sprawdzać ręką. Przepływ wody przez chłodnicę zlokalizowaną w głowicy ustawiam na około 0,5 litra na minutę. Zalanie kolumny u mnie trwa 15-20 minut na obu grzałkach. Potem odłaczam jedną z nich i przeprowadzam 45-minutową stabilizację kolumny. Temperatura stabilizacji w zależności od dnia jest w granicach 78,1-78,6 ale zazwyczaj jest to 78,2. Po zakończeniu stabilizacji otwieram zaworek precyzyjny na przepustowość 8-12 ml na minutę i odbieram 500 ml przedgonu. Po odebraniu przedgonu zmieniam naczynie na 5-cio litrowe i zwiększam odbiór na 15 ml na minutę. Mógłbym na więcej ale musiałbym częściej regulować zaworkiem, bo temperatura by skakała a tak mam okolo 4 godziny spokoju bo nic sie nie dzieje i powoli leci czyste 96 %.
Kończę odbiór serca jak na kotle temperatura osiągnie 98 stopni. Rozkręcam zaworek na prawie full i odbieram okolo 1,5-2 litrów pogonu.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: aakk »

Podepnę się pod temat, by zrobić pierwszą owocówkę na aabratku wyrzucamy rurę i zostawiamy tylko katalizator miedziany (sprężynki miedziane z 30cm) + głowica? Z jaką mocą wtedy grzać przy rurze 60.3, normalnie jak przy rektyfilacji ustawiam stałe 2.5kW i odbieram tyle ile mnie interesuje? Wolniej - mocniejsze / szybciej - więcej aromatu ale słabsze? Tak w skrócie?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 2 gru 2019, 16:13 przez aakk, łącznie zmieniany 1 raz.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Post autor: Lord Pagon »

Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.
Proponuje wydrukować i powiesić na kolumnie podczas procesu .
Problemów z destabilizacją kolumny szukałbym na 98 % w wypełnieniu i mocy grzania.
W sprawie zmywaków - ja mam już to za sobą nie warto , odpowiednie rozłożenie podstawa jak nabiałem kolumnę zważyłem 1 druciak podzieliłem całą długość do upchania na odpowiednia ilość druciaków i wyszło mi ile 1 powinien zajmować miejsca na długości . Potem sztyca na której odejmowałem poszczególną ilość cm po wepchnięciu kolejnego zmywaka i tak cała kolumna .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”