Problem z grzałką 3x2kW

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.

Autor tematu
boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy

Post autor: boxer1981228 »

Witam,

Jak że z elektryki nie jestem za dobry potrzebuję informacji czy grzałka może być zepsuta czy nie. Problem taki, grzałka 3x2kW każde 2kW podpięte na innym kablu. Jedna jest ok, byle gdzie podepnę jest chłodna, 2 pozostałe czy to podpięte pod sterownik czy bezpośrednio po 10 minutach wtyczki gorące jak diabli. Sprawdziłem rezystancję wszystkich trzech i na każdej jest taki sam pomiar. Dodam że dawniej tego nie było. Sprzęt chodził sobie bez problemu. I tu moje pytanie czy to może być wina grzałki? Czy grzałka może być zepsuta? Wszystkie połączenia posprawdzane nic nie jest luźne.

Box
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 maja 2019, 10:20 przez boxer1981228, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki

lewy87r
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 1 sie 2017, 13:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Problem z grzałką 3x2kW

Post autor: lewy87r »

Jaki kabel(przekrój)? Sprawdź połączenie do samych grzałek to duża moc jest więc musi być połączenie pewne !!! połączenie we wtyczce (jak chińska zalewana) też może być wątpliwej jakości - kup porządny kabel z grubymi żyłami.
Ja jade na przedłużaczu ogrodowym i po kilku godzinach też się grzeje wtyczka przedłużacza (chińska zalewana) :) trzeba uważać bo może się stopić, u mnie już sprawdzone, że po 10h grzania się nie topi. Ale jak będzie się starzeć to wiadomo połączenie może być mniej pewne i będzie się bardziej grzać.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Problem z grzałką 3x2kW

Post autor: wawaldek11 »

Trochę nieprecyzyjnie opisałeś problem, bo w pierwszej chwili zrozumiałem, że grzałka jest chłodna, a to chodzi o wtyczki.
Jakie masz wtyczki - skręcane czy zalewane? Przy skręcanych sprawdź połączenia i ewentualnie dokręć śrubki. Jak zalewane, to obciąć i założyć solidną, skręcaną. Wymieniłem już kilka wtyczek zalewanych w przedłużaczach, bo się grzały. Jedna nawet spaliła się. Z ciekawości rozciąłem jedną i okazało się, że przewód jest zaciskany/zaprasowywany w tulejce bolca stykowego. I nie jest to dokładnie zrobione, były częściowo obcięte druciki. A mogą też być niedokładnie zaprasowane.
Kolejną przyczyną grzania się wtyczki może być słabe połączenie przewodów w gniazdku, lub zużyte/ zabrudzone styki gniazda.
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 maja 2019, 11:32 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Problem z grzałką 3x2kW

Post autor: boxer1981228 »

Wszystko jest posprawdzane, nowe skręcane gniazdka i wtyczki. Połączenia również posprawdzane i to kilkukrotnie. Nie wiem czy to wina instalacji w domu czy jak ale najdziwniejsze jest to że jedna z 3 wtyczek sobie normalnie pracuje i się nie grzeje a dwie pozostałe tak. Wszystko jest podłączone na jednej fazie. Znaczy używam tylko 4 kW. Każda z grzałek pod innym bezpiecznikiem żeby nie przeciążać. Instalacja jet tu u mnie dość dziwna bo zabezpieczający na domu ma 86A więc nie powinno być problemu z 4kW. Do tego każda z grzałem podpinana jest na inny bezpiecznik a każdy ma 20A. Normalnie masakra, chyba tylko zostaje kupić nową grzałkę żeby sprawdzić czy będzie to samo.
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 maja 2019, 12:24 przez boxer1981228, łącznie zmieniany 1 raz.

lewy87r
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 1 sie 2017, 13:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Problem z grzałką 3x2kW

Post autor: lewy87r »

Grałki bym nie obstawiał. raczej na 100% jest to słaba przewodność prądu na wtyczce. Jak zmierzyłeś rezystancję na grzałce to zmierz ją zaczynając od wtyczki :)
Odetnij kawałek kabla i po odcięciu przykręć jeszcze raz do wtyczki. Może śrubki są poluzowane/ zaśniedziałe albo coś... to nie jest statek kosmiczny.
Grzałkę bym winił najmniej bo ona nie ma tu nic do tego.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Problem z grzałką 3x2kW

Post autor: Szlumf »

Może coś da wymiana przewodu na większy przekrój? Jedna Ci się nie grzeje więc podepnij do niej inną grzałkę i sprawdź co się dzieje. W ten sposób sprawdzisz czy winne są grzałki czy instalacja.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Problem z grzałką 3x2kW

Post autor: .Gacek »

Na końcówki kabla załóż gniazdko prądowe i do gniazdka podłącz porządny czajnik, niektóre pobierają nawet 2,4 kW. Jeźeli nie czajnik to farelkę albo coś prądożernego, zobaczysz wtedy jak się zachowuje instalacja...
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Problem z grzałką 3x2kW

Post autor: boxer1981228 »

lewy87r pisze:Odetnij kawałek kabla i po odcięciu przykręć jeszcze raz do wtyczki.
Dałem całkowicie nową wtyczkę zaraz zobaczymy co się stanie.
Szlumf pisze:Jedna Ci się nie grzeje więc podepnij do niej inną grzałkę i sprawdź co się dzieje.
No włąśnie to jest dziwne bo ta co się nie grzeje to nie grzeje się nigdzie. A jak w tym samym miejscu podepnę te 2 pozostałe to się grzeją. A czy różnica w przewodach, bo na grzałkach mam 2,5mm a przedłużacze są 1,5mm ale opis maja do 2,4kW 10A czy ta różnica na połączeniu nie ma na to wpływu?
.Gacek pisze:Na końcówki kabla załóż gniazdko prądowe i do gniazdka podłącz porządny czajnik, niektóre pobierają nawet 2,4 kW. Jeźeli nie czajnik to farelkę albo coś prądożernego, zobaczysz wtedy jak się zachowuje instalacja...


W miejscach gdzie podłączam grzałki/sterownik podłączałem już farelkę i chodzi bez problemu. Co najlepsze nic nigdzie nie jest rozgrzane. Nie przy scianach gdzie podpięte przedłużacze tylko właśnie przy połączeniu grzałka-przedłużacz lub grzałka-sterownik.

Box


Edit
No i problem chyba się rozwiązał. Wymieniłem wtyczki na nowe, woda się zagotowała wtyczki nie. To dziwne bo wszystkie styki były dokręcone ale końcówki kabli były przegrzane i sztywne jak koci ogon. Pomogło ponowne zarobienie kabli i nowe wtyczki. W sumie odpowiedź na problem padła w pierwszym poście. Nie przypuszczałem że ponowne zarobienie wtyczek zlikwiduje problem.

Dziękuję wszystkim za pomoc
Box
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 maja 2019, 14:03 przez boxer1981228, łącznie zmieniany 2 razy.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Problem z grzałką 3x2kW

Post autor: johnex »

Dla własnego i domowników bezpieczeństwa radzę w domu sprawdzić przekroje przewodów i ich zabezpieczenia. Sam pisałeś, że masz dziwną instalację. Jeżeli dobrze rozumiem to masz w domu jedną fazę zabezpieczoną bezpiecznikiem 86A!. Przy takim zabezpieczeniu przewody doprowadzające powinny mieć przekrój 25 mm2. Szczerze wątpię.
Kolejna sprawa to zabezpieczenie obwodów 20A gdzie większość wtyczek i gniazd ma maksymalny prąd 16A.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Problem z grzałką 3x2kW

Post autor: arTii »

Przecież popularne wtyczki (i gniazdka) chociaż mają deklarowane 16A, to do pracy chwilowej. Już kilkakrotnie pisałem, że do naszych celów (jeśli ktoś nie używa złącz 3 fazowych) najlepsze są takie wtyczki:
Obrazek
Oczywiście do tego odpowiednie gniazdo:
Obrazek
One naprawdę wytrzymują 16A pracy ciągłej. Są też większe złącza tego typu 32A
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 maja 2019, 20:36 przez arTii, łącznie zmieniany 1 raz.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Problem z grzałką 3x2kW

Post autor: .Gacek »

@arTii to nie gorzelnia... nie dajmy się zwariować.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Problem z grzałką 3x2kW

Post autor: boxer1981228 »

johnex pisze: Sam pisałeś, że masz dziwną instalację. Jeżeli dobrze rozumiem to masz w domu jedną fazę zabezpieczoną bezpiecznikiem 86A!.
Dziwną bo właśnie taką mocną, o to chodziło. A jeżeli chodzi o główny bezpiecznik i kabel doprowadzający to masz fotkę. Pomyliłem się bezpiecznik nie jest 86 a 80 ;) . Kabel też grubszy od palucha :odlot:

Obrazek
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Problem z grzałką 3x2kW

Post autor: .Gacek »

Box a gdzie Ty mieszkasz w ogóle? Co to jest za skrzynka?
W 90% w naszych mieszkaniach jest instalacja jednofazowa z zabezpieczeniem przedlicznikowym 25A w piwnicy (najczęściej topik lub S zwłoczny typu C)i w mieszkaniach jest główny 20A. Później na gniazda idzie najczęściej 16A na kablu 3x2,5mm a na oświetlenie 6 lub 10A na kablu 3x1,5mm. W nowych mieszkaniach zauważyłem, że deweloperzy rezygnują całkowicie z gazu bo koszt przyłączy jest znacznie wyższy niż położenie instalacji 3f pod kuchnię indukcyjną...
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Problem z grzałką 3x2kW

Post autor: boxer1981228 »

W Irlandii. To jest skrzynka na wejściu, przed licznikiem.

Box

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Problem z grzałką 3x2kW

Post autor: arTii »

.Gacek pisze:to nie gorzelnia... nie dajmy się zwariować.
Zgadza się: nie gorzelnia. Ale to nasze domy! Tym bardziej bezpieczeństwo przede wszystkim.
Zbyt cienkie do obciążenia przewody, kiepskie gniazdka i wtyczki, zbyt mocne bezpieczniki - to wszystko jest proszeniem się o tragedię.
Widziałem już niejednokrotnie spalone instalacje.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”