Budowa kolumn rektyfikujących.
Awatar użytkownika

Doody
2000
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Postautor: Doody » poniedziałek, 11 mar 2019, 09:43

Ja również stosuje metodę podwójnej destylacji. Najpierw odpęd na krótkiej kolumnie, bez podziału na jakiekolwiek frakcje. Staram się do zera ale czasami cierpliwości nie starcza ;) ale zawsze jadę przynajmniej do tych 99,6 - 99,7 w kegu. i potem destylacja na półkowej. Jak dla mnie jest to na dzień dzisiejszy najbardziej satysfakcjonująca mnie metoda.
Pozdrawiam
Darek

Rabat 3%
Kompletna kolumna - DE 50 Manual (zbiornik 60l)
Cena: 3,999.00 zł   Darmowa dostawa!
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

czytam
250
Załączniki

Postautor: czytam » poniedziałek, 11 mar 2019, 18:28

Aromaty jabłkowe są średnio trwałe w wysokiej temperaturze i idą zaraz po pogonach. Długa stabilizacja i kropelkowanie nie jest więc, moim zdaniem, wskazane. Z tego też względu lepiej kalwados destylować na raz. Na początku odbierać wszystko jak leci do małych butelek. Po przewietrzeniu za dzień, dwa wybrać właściwe.
Refluks na sitowej 1:1.

Autor tematu
chprzemo
800
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: chprzemo » sobota, 16 mar 2019, 00:45

Cześć!

Właśnie jadę testową cukrowkę na moim półkowcu, wszystko jest OK, papuga mówi mi, że mam 90%, ale zastanawia mnie poziom cieczy na Półkach...

Mam ustawione przelewy na 2 cm, a cieczy na półce jest jakiś 1 cm, tak samo jest na wszystkich 5 półkach- to normalne?

Zakręciłem odbiór i poziom się nie zwiększa.

Jadę na 4 kW ze standardową cukrówką w kotle.

Ps. Kolumna pracuje pięknie, jak usiądę do komputera to wrzucę jakieś fotki żeby tych niezdecydowanych na taki sprzęt przekonać- zawsze to mówiłem, ale teraz jestem pewien, kolumna półkowa może zamiast kominka zdobić salon!
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Autor tematu
chprzemo
800
Załączniki

Postautor: chprzemo » środa, 17 kwie 2019, 23:05

Postanowiłem, że nie będę rozbudowywał (przynajmniej na tą chwilę) swojej półkowej, mam jeszcze trochę materiału na zrobienie kopii swojej kolumny- jeśli jest ktoś chętny zapraszam do kontaktu PW i na pewno się dogadamy.

pozdrawiam
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

michwo1
50
Załączniki

Postautor: michwo1 » poniedziałek, 6 maja 2019, 02:35

Pytanie techniczne, jakiej średnicy rurę zastosowałeś nad kolumną półkową oraz głowica ufo do jakich mocy grzewczych masz przystosowaną?
Pzdr.

Wysłane z mojego COR-L29 przy użyciu Tapatalka

Autor tematu
chprzemo
800
Załączniki

Postautor: chprzemo » poniedziałek, 6 maja 2019, 08:11

@michwo1 Szczerze mówiąc to nie wiem do jakiej mocy jest głowica, z tego co pamietam to przez chwilę grzałem 6kW i dała radę. Jeśli interesują Cię szczegóły głowicy i parametry to zachęcam do kontaktu z wykonawcą tego cuda- herbata666.

Rura szklana ma średnicę zewnetrzną 80mm.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 6 maja 2019, 08:12 przez chprzemo, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
chprzemo
800
Załączniki

Postautor: chprzemo » niedziela, 6 paź 2019, 21:35

Post pod postem... Ale może moderator mnie nie wyrzuci:)

Kolejna kolumna mojego autorstwa znalazła nowy dom, spakowana czeka na kuriera- tym razem mat i szlif/satyna :)

Obiecałem film z pracy kolumny, z opóźnieniem ale wstawiam link :

https://www.youtube.com/watch?v=eRwL510mMTI

Jakość filmu nie powala na kolana... Postaram się nagrać coś w lepszej jakości.

IMG_2847.JPG

IMG_2846.jpg

IMG_2843.JPG

IMG_2841.JPG

IMG_2840.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

arTii
1150
Krótko o sobie: ponad 40 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od niedawna - mój własny :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: arTii » poniedziałek, 7 paź 2019, 06:13

Widzę że masz głowicę bardzo podobna do mojej i....
Zbieram się do jej "ulepszenia" - zobacz jak dużo jest wolnej przestrzeni nad OLMem - tę dennicę śmiało można zeszlifować żeby była niższa, tak samo nakrętkę która blokuje - tez można zeszlifować. Na górze pod głowicą jest podobnie. Nasz kolega z Łodzi już sobie to przerobił :) Ja mam zamiar w zimie się za to wziąć. Będzie kilka centymetrów więcej sprężynek.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.
http://forum.nettemp.pl, http://wiki.nettemp.pl

Zamówienia i zapytania o sterownik MOONSHINER RGAP
prosimy pisać na email: moonshiner.rgap (małpa) gmail.com

Autor tematu
chprzemo
800
Załączniki

Postautor: chprzemo » poniedziałek, 7 paź 2019, 07:57

@arTii- planuje taką przeróbkę, ale tylko żeby urwać kilka cm z wysokości, jak już zbuduje nową zasypową kolumnę to będę szukał każdego mm. Mam kupione szkło (chyba) 5 cm krótsze i zwyczajnie je wymienię + pokombinuje z dennicami i wszystkimi elementami montażowym które podtrzymują sprężynki.

Nakrętkę blokującą można przenieść pod dennicę i już kilka sprężynek wejdzie:)

Awatar użytkownika

lesgo58
4500
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: lesgo58 » poniedziałek, 7 paź 2019, 08:56

Przemek a po co Ci zasypowa? Przy takich zdolnościach zrób sobie porządną półkową z 10 półkami. Do tego bufor stabilizująco wzmacniający, półkę OLM "wędrującą" i masz kolumnę do wszystkiego.
Ja mam półkową tylko z 5 półek a moja zasypowa stoi w kącie.

Autor tematu
chprzemo
800
Załączniki

Postautor: chprzemo » poniedziałek, 7 paź 2019, 09:37

Ciekawy pomysł, rozmawiałem o tym tez przez chwilę z Andrzejem Akasem... Też mi to doradzał...

Przy następnej kolumnie którą będę robił postaram się dogadać z nowym właścicielem i przegotuje jakąś cukrówke na 10 półkach... Ciekawe jaka jakość będzie- może ma ktoś destylat cukrowy z 10 półek w pełnym reżimie na spirytus? Chętnie bym umoczył dzioba i sprawdził jak to smakuje...

Awatar użytkownika

lesgo58
4500
Załączniki

Postautor: lesgo58 » poniedziałek, 7 paź 2019, 11:13

chprzemo pisze: Ciekawe jaka jakość będzie- ...

Będzie dobra jakość. Gwarantuję.
Te 10 półek zrobi Ci lepszą robotę niż 1,5 metrowa kolumna zasypowa. ;)
Podesłałbym Ci próbkę, ale akurat cały spiryt mam w nalewkach. Jeśli nikt Ci w najbliższym czasie nic nie zaproponuje to chętnie Ci podeślę moją próbkę. Ale to dopiero za jakieś 2-3 tygodnie.
10 półkowa kolumna - jak na nasze warunki - jest do otrzymywania spirytu jak najbardziej optymalna. Obniżony odbiór można skombinować tzw. wędrującą półką OLM obniżając odbiór na 7 półkę, albo można zaadoptować OLM z buforem zasypowym. Z kolei bufor stabilizująco wzmacniający poprawi nam separację pogonów. Termometry dajemy w buforze, i np. na 2 półce oraz pod OLM-em. Sam proces prowadzi się już w tradycyjny sposób na jedno, dwa gotowania albo metoda znaną z kolumn wypełnionych - czyli 2,5. Do wyboru. Stabilne i moim zdaniem lepsze frakcjonowanie powoduje, że praca na takiej kolumnie staje się jeszcze przyjemniejsza niż na kolumnie wypełnionej. Tak pod względem efektywnym jak i efektownym dla oka.

Feti
300
Krótko o sobie: Tradycjonalista operujący na nowoczesnym sprzęcie
Załączniki

Postautor: Feti » poniedziałek, 7 paź 2019, 11:36

Nie mam dużego doświadczenia, ale niedawno gotowałem identyczny nastaw w 2 różnych konfiguracjach mojej kolumny:

1. OLM + bufor i jakieś 1,1m wypełnienia
2. OLM + bufor, nad buforem 4 półki kołpakowe (bo tyle zmieściłem ;) ) oraz 0,5m zasypu.

Każdy nastaw to 12,5kg glukozy w beczce 40l zalane wodą na drożdżach Moskwa. Surówka z 2 konfiguracji wydawała się łagodniejsza, mniej "gryząca" w zapachu. Myślałem, że to może autosugestia, ale jeszcze 2 osoby potwierdziły moje odczucia nie znając zawartości, więc "coś w tym musi być " :problem:
"Ciężkie czasy tworzą silnych ludzi,
silni ludzie tworzą dobre czasy,
dobre czasy tworzą słabych ludzi,
słabi ludzie tworzą ciężkie czasy"

Autor tematu
chprzemo
800
Załączniki

Postautor: chprzemo » poniedziałek, 7 paź 2019, 12:15

lesgo58 pisze:Będzie dobra jakość. Gwarantuję.
Te 10 półek zrobi Ci lepszą robotę niż 1,5 metrowa kolumna zasypowa. ;)

Feti pisze:Surówka z 2 konfiguracji wydawała się łagodniejsza, mniej "gryząca" w zapachu. Myślałem, że to może autosugestia, ale jeszcze 2 osoby potwierdziły moje odczucia nie znając zawartości, więc "coś w tym musi być " :problem:

Żeby te szkła były tańsze to już bym łapał szlifierkę z bawełnianymi tarczami do polerowania- tak żeście mnie zachęcili do tego pomysłu! Jak już się zdecyduje to będę jechał na głowicy UFO z zasypem narazie bez bufora, kombinować wstawianie termometru na dolnych półkach? Kapilar wywierci otwór bez problemu wiec coś można wyrzeźbić .

Już kiedyś o tym myślałem i chyba wymyśliłem patent na zrobienie odbioru i portu termometru na każdej półce bez wiercenia w szkle- pierścień grubości 15 mm o średnicy szkła umieszczony na sicie z dodatkową uszczelką... podniesie to wysokość pólki ale da się wstawić nypel 1/4 i port termometru...

lesgo58 pisze:Podesłałbym Ci próbkę, ale akurat cały spiryt mam w nalewkach. Jeśli nikt Ci w najbliższym czasie nic nie zaproponuje to chętnie Ci podeślę moją próbkę. Ale to dopiero za jakieś 2-3 tygodnie.

Będę czekał, mam się przypominać czy sam się odezwiesz?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 7 paź 2019, 12:17 przez chprzemo, łącznie zmieniany 1 raz.

Feti
300
Załączniki

Postautor: Feti » poniedziałek, 7 paź 2019, 12:50

chprzemo pisze:
Już kiedyś o tym myślałem i chyba wymyśliłem patent na zrobienie odbioru i portu termometru na każdej półce bez wiercenia w szkle- pierścień grubości 15 mm o średnicy szkła umieszczony na sicie z dodatkową uszczelką... podniesie to wysokość pólki ale da się wstawić nypel 1/4 i port termometru...

Ja zrobiłem coś takiego:

swinia-t18989-40.html#p201951

Autor tematu
chprzemo
800
Załączniki

Postautor: chprzemo » poniedziałek, 7 paź 2019, 13:02

Właśnie kojarzyłem, ze u kogoś coś takiego widziałem... Już mam Polki wypalone i niebardzo mogę w nie ingerować wiec wydaje mi się, ze pierścień z przyłączami będzie odpowiedniejszy, zastanowię się tylko czy 15 czy 10 mm i coś wykombinuje, najpierw zrobię próbę spirytusu na 5 półkach które mam tylko nie wiem czy dam radę bez termometru na dole kolumny....

Feti
300
Załączniki

Postautor: Feti » poniedziałek, 7 paź 2019, 13:17

Ja też nie mam termometru na dole i na chwilę obecną nie jest mi potrzebny, kieruję się wskazaniami termometru z kotła i nosem ;)
Jeżeli chcesz odbierać w ten sposób spirytus, nie ma żadnej różnicy w prowadzeniu procesu pomiędzy półkami a zasypem, przynajmniej według mnie :)

Awatar użytkownika

lesgo58
4500
Załączniki

Postautor: lesgo58 » poniedziałek, 7 paź 2019, 13:36

Feti pisze:,,,Surówka z 2 konfiguracji wydawała się łagodniejsza, mniej "gryząca" w zapachu.,,,

To jest - między innymi - jedna z cech i różnic między kolumną zasypową i półkową.
chprzemo pisze:Będę czekał, mam się przypominać czy sam się odezwiesz?

Lepiej jak się przypomnisz. :D

Autor tematu
chprzemo
800
Załączniki

Postautor: chprzemo » sobota, 12 paź 2019, 12:18

lesgo58 pisze:Termometry dajemy w buforze, i np. na 2 półce oraz pod OLM-em.

jak narazie jest faza planowania pomiaru temp. i już zapotkalem na problem:
Na jakiej wysokości umieścić sondę termometru? Zakładamy, że mam szkło Wysokości 100mm, przelew ustawiony na 30 mm to temperaturę w której części pólki mierzyć?

Pozdrawiam,

Awatar użytkownika

lesgo58
4500
Załączniki

Postautor: lesgo58 » sobota, 12 paź 2019, 13:01

Poniżej poziomu płynu. Można i wyżej ale musisz zdać sobie sprawę, że wskazania będą pokazywać temperaturę par różniącą się od temperatury płynu.

Wróć do „Kolumny destylacyjne”