Coś nie tak z moją kolumną

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: Seba9401 »

Witam. Mam kolumnę... ale jest coś z nią nie tak. Jest troszkę pomodzona... pierwszy ustojnik jest połączony rurką z kolumną gdzie nadmiar alkoholu i metali wraca do kega. Nie wiem czy to jest dobry pomysł?

Problem jest również z grzeniem... wygląda na to jakby jedna grzałka 2000 wat nie dawała sobie rady z grzaniem. Ponieważ po zalaniu kolumny i odlaniu przedgonu po pewnym czasnie temperatura w kegu spada i nie leci bimber...

Tak wygląda moja kolumna...

Opis mojej kolumny:
Keg 50lb wys 62mm fi36mm
Kolumna fi51mm wysokość od kega 134mm wysokość od ziemi 1880mm
2x ustojniki 50mm gdzie jeden pierwszy jest połączony rurka w połowie z kolumną (aby alkohol wracał do kega a nie zostawał w ustojniku)
2x zegary jeden w kegu, drugi w kolumnie dokładność 1°C
Zasyp 620mm miedź, nierdzewka i granit
3x łączona
2x grzałki 1500wat 2000wat
8x zimne palce
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 24 kwie 2019, 23:13 przez Seba9401, łącznie zmieniany 1 raz.

PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Jedno zdjęcie (byle sensowne) warte więcej niż tysiąc słów...

Jak widzę słowo "ustojnik" to już wiem co będzie dalej ;)

PWL
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: radius »

PierwszyWolnyLogin pisze:Jak widzę słowo "ustojnik" to już wiem co będzie dalej
Optuję za tym, ze kolega Seba, "r" nie wypowiada :mrgreen: Albo może "ustojnik" to jakiś "kamień filozoficzny", który zamienia etanol na złoto :o :lol:
Seba9401 pisze:ustojnik jest połączony rurką z kolumną gdzie nadmiar alkoholu i metali wraca do kega.
Zdjęcie, zdjęcie, pliiiis... :odlot:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: jatylkonachwile »

Seba, już możesz zacząć szukać spawacza albo samemu się bawić w przeróbki.
Popełniłeś największy błąd, kupiłeś tani sprzęt na alledrogo albo gdzieś indziej a dopiero teraz zaczynasz czytać forum.

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: Seba9401 »

Nie mogę dodać zdjęć. Spawam zawodowo, więc z tym nie będzie problemu.
Myślę nad budową aabratka, ale to długotrwały proces. A potrzebuje dobrego spirytusu na swoje wesele, bo zamierzam nim częstować Gości.
Co ulepszyć, co pozmieniać w tej kolumnie?

Tutaj krótki filmik z sobotniej destylacji nowym sprzętem.
Tak wygląda destylacja na 1x2000w grzałką. A gdy załącza druga grzałkę 1500w to leci ładne ciśnienie destylatu

https://youtu.be/ZIJX25E10Jo
Ostatnio zmieniony środa, 24 kwie 2019, 06:49 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: lesgo58 »

Nie mogę dodać zdjęć. ...
Co ulepszyć, co pozmieniać w tej kolumnie?
Kolego nie możesz załączyć zdjęć a załączyłeś film. :scratch:
Jak Ci się to udało.?
Po drugie - dlaczego od razu nie sfilmowałeś całego sprzętu? A przecież o to głównie chodziło. Jak Ci pomóc gdy o sprzęcie i procesie nic nie wiadomo. Twoje opisy są niezrozumiałe.
Chwalisz się, że jesteś spawaczem. Więc zrobienie aabratka to pikuś. I zajmie co najwyżej jedno popołudnie.. W Twoim przypadku to zrobienie tylko głowicy.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: rastro »

Aż dziwne że nikt jeszcze się nie oburzył, butelka odbiorcza PET, wężyk odbiorczy też raczej na silikonowy nie wygląda ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

yacequ
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2018, 11:37
Podziękował: 42 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: yacequ »

rastro pisze:Aż dziwne że nikt jeszcze się nie oburzył...
Ja się oburzam, bowiem sika strugą perszerona !
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: Góral bagienny »

@seba9401. Kolego 1 zasada bimbrownictwa czym wolniej tym lepsze a u Ciebie to chyba 5l. na godz. :o
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Góral bagienny pisze:@seba9401. Kolego 1 zasada bimbrownictwa czym wolniej tym lepsze a u Ciebie to chyba 5l. na godz. :o
Muszę sobie to wydrukować i oprawić w ramki. Gdy ja to samo napisałem rozległ się rechot ;)

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: .Gacek »

Seba9401 pisze:A gdy załącza druga grzałkę 1500w to leci ładne ciśnienie destylatu
Potrzebny Ci najprostszy regulator do grzałki. A po drugie to owiń starym niepotrzebnym kocem keg...
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: Seba9401 »

.Gacek pisze:
Seba9401 pisze:A gdy załącza druga grzałkę 1500w to leci ładne ciśnienie destylatu
Potrzebny Ci najprostszy regulator do grzałki. A po drugie to owiń starym niepotrzebnym kocem keg...
Tak myślę zrobić. A masz coś ciekawego, sprawdzonego na myśli? Żeby to fajnie działało? Muszę tak zrobić jak piszesz żeby ocieplić kega. Szkoda żeby ciepło uciekało.
Góral bagienny pisze:@seba9401. Kolego 1 zasada bimbrownictwa czym wolniej tym lepsze a u Ciebie to chyba 5l. na godz. :o
Tak wiem, nagrałem to jak leci po włączenie dwóch grzałek. Bo na jednej do była jedna kropla na około 5 sekund.
Przez ponad godzinę złapałem tylko 0.5l serca.
U znajomego co ma taką samą konstrukcje (poniżej wrzucę zdjęcia jego i mojej) jedna grzałka wystarcza. Czyżby to była wina kega, że mój jest wyższy i węższy? A jego niższy i szerszy? (taka sama pojemność).
Czy może to być wina połączonego ostojnika z kolumną gdzie ma wyłapywać alkohol i ma wracać do kolumny ?
rastro pisze:Aż dziwne że nikt jeszcze się nie oburzył, butelka odbiorcza PET, wężyk odbiorczy też raczej na silikonowy nie wygląda ;)
Tak wiem, to miałem pod ręką. Wężyk założyłem taki jaki dostałem w ostatniej chwili w sklepie. Bo trzeba było przepuścić a nie było czym :D
lesgo58 pisze:
Nie mogę dodać zdjęć. ...
Co ulepszyć, co pozmieniać w tej kolumnie?
Kolego nie możesz załączyć zdjęć a załączyłeś film. :scratch:
Jak Ci się to udało.?
Po drugie - dlaczego od razu nie sfilmowałeś całego sprzętu? A przecież o to głównie chodziło. Jak Ci pomóc gdy o sprzęcie i procesie nic nie wiadomo. Twoje opisy są niezrozumiałe.
Chwalisz się, że jesteś spawaczem. Więc zrobienie aabratka to pikuś. I zajmie co najwyżej jedno popołudnie.. W Twoim przypadku to zrobienie tylko głowicy.
Zwykle siedzę na fonie, i gdy chcę dodać zdjecia (mimo iż zmniejszyłem rozmiar 1.3mb) pisze że rozmiar jest zbyt duży. Nie chciało mi się wrzucać na fotosika zdjęć a potem tu. Dużo pierdzielenia. A ten film to nagrałem podczas destylacji w sobotę. To co miałem to podrzuciłem. Poniżej podrzucam zdjęcia. Zasiadłem przed kompa więc jest troszkę wygodniej :D.
Tak, tylko trzeba mieć rysunek żeby można było coś działać, a ja nie mam. Każdy z kim rozmawiałem to mówił że aabratek to zuo, zimne palce to jasna strona mocy :scratch: . I tak odkupiłem od Wujka ten badziew. Zaczyn już był gotowy a nie miałem czym go przepuścić. Bo ile można pożyczać od znajomego sprzęcik.
A Druga sprawa to nie miałem spawarki w domu, ale dzisiaj byłem zakupić Tiga, jeszcze tylko butla z Argonem i trzeba zbierać materiał na aabratek.


Tak wiem że muszę zmienić węże, dokładniejsze termometry.
Mam zamiar zamówić sprężynki pryzmatyczne 0.5l miedzianych i 1l nierdzewnych. jakiej Firmy Polecacie ?
tutaj link do spężynek: https://allegro.pl/oferta/wypelnienie-m ... 7529128775

Taki regulator będzie dobry? https://allegro.pl/oferta/regulator-moc ... 6592077201

Taki termometr spełni normy? https://allegro.pl/oferta/termometr-ele ... 7866882088

Panowie co poprawić, co zmienić żeby to jakoś chodziło i dawała zadowolający efekt ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: arTii »

Masz TIGa, to się nie zastanawiaj. Wywal odstojniki, pomiń zimne palce, dołóż głowicę aabratka. Sprężynki, szukaj plipek1 (szymonli), henitom, deptana. Kolejność przypadkowa.
Głowicę połącz z kolumną jakimkolwiek złączem - czy to wywijki, czy SMS, czy Tri-clamp.
Zainwestujesz zapewne ze 300-400zł a wyniki będziesz miał nieporównywalne.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: Seba9401 »

Średnica rurki fi51mm będzie ok do aabratka?
Akurat mam śrubunek przed zimnymi palcami więc to wszystko mogę spokojnie odkręcić, wspawać nowy śrubunek, przedłożyć kolumnę i zrobić ramkę z chłodnicą ? Coś jeszcze udoskonalić?
Tylko jaki skos, długość rury wraz z chłodnicą i w którym miejscu zrobić otwór w tamce oraz jak wysoka ma być tamka? 50% średnicy?

A żeby ulepszyć te zimne palce co trzeba zrobić?

Mod.
Nie cytuj posta poprzednika w całości.
Ostatnio zmieniony czwartek, 25 kwie 2019, 10:29 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: lesgo58 »

Średnica oczywiście, że może być. Tylko musisz sobie zdać sprawę, że na takiej średnicy będzie lecieć maksymalnie ze średnią prędkością ok. litra. Oczywiście przy robieniu spirytu dobrej jakości. Przy destylatach będzie lecieć szybciej.
Zimne palce i odstojniki wywal. Sama głowica aabratek wystarczy.
Umiesz googlować? To obejrzyj sobie projekty, które tak na szybko wygooglowałem.
https://www.google.pl/search?hs=mRd&q=k ... 7&dpr=1.25
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 524
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: RE: Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: dynio »

Seba9401 pisze:
Tutaj krótki filmik z sobotniej destylacji nowym sprzętem.
Tak wygląda destylacja na 1x2000w grzałką. A gdy załącza druga grzałkę 1500w to leci ładne ciśnienie destylatu

https://youtu.be/ZIJX25E10Jo
@seba9401 taki mały offtop:
Login na YT mam nadzieję nie jest twoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem???
Bo jeżeli tak, to sam prosisz się o kłopoty

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: lesgo58 »

Nie bój żaby. Kłopoty - to w razie czego i jakby na to nie patrzeć mają bądź będą mieli wszyscy tu piszący. :D
W dzisiejszych czasach nie ukryjesz się w żadnej dziurze....
Ostatnio zmieniony piątek, 3 maja 2019, 07:04 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: Seba9401 »

Edit Panowie. Jestem w trakcie budowy nowej kolumny typu Aabratek.

Zamówiłem Harry od pipek1 (lub jakoś tak, jest późno więc jutro sprawdzę i poprawie)
Wraz z konsultacja z kolegą dane nowej kolumny:

Średnica rury fi 63mm
Keg 50lb. Wysokość 54 fi 39
Grzałką 2x2000 wat nowa
Nr.1. Śrubunek 100mm
Katalizator z sprężynę od kolegi 34cm wraz z poparciem
Wysokość części nr 2 to 98cm wraz z wizerunkiem zasypane na 3/4 szkła sprezynkami nierdzewnymi
Cz nr3. Srubunek i 13 cm rury oraz druga rura docieta pod kontem 100 ° na pile. Długość rury wraz z chlodnica 50cm (do odcięcia)
Całość jak liczyłem będzie miała 2.300mm

Teraz nie wiem czy tamka będzie dobra, jaka dostałem z zamówieniem... tzn. Wys.21mm otwór z rurki fi 8mm na 11mm. Nie bedzie zbyt płytkie jeziorko?
Jak długa rurkę dać do refluksu? Aż do wziernika czy wystarczy z 4-5cm?

Niestety zdjęć nie dodam, bo moje robione telefonem zajmują zbyt dużo miejsca i muszę je przycinać i zmniejszać rozmiar bo forum tego nie uciagnie.
Podpowoedzcie czy wszystko ok, tak tak to spawam jutro i testuje sprzęt :D

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: johnex »

Skróć katalizator i wydłuż kolumnę (część 2).
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: Seba9401 »

58809785_2148843031878799_8538206319419588608_n.jpg
johnex pisze:Skróć katalizator i wydłuż kolumnę (część 2).
Jak proponujesz ?

No gdzie kupujecie mufki/adaptery do termometrow, termometry w fajnej cenie ? Bo szukam coś taniego i fajnego...

Podsyłam zdjęcia i proszę o pomoc czy wszystko jest dobrze, bo robię to aby bimberek był klasy De Lux :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek, 3 maja 2019, 22:51 przez Seba9401, łącznie zmieniany 1 raz.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: johnex »

W kwestiach konstrukcyjnych się nie wypowiem bo zamawiałem gotowca. Uważam jednak, że 34 cm katalizatora to stanowczo za dużo. U siebie mam 24 cm razem z podparciem, a tak naprawdę to i 15 cm by wystarczyło. Jak już masz wszystko pospawane to możesz go wypełnić w połowie miedzią a w połowie sprężynkami KO.
Moja głowica aabratek ma 20 cm (SMS, rura pionowa i skos).
Jeżeli w przyszłości planujesz na kolumnie robić owocówki lub zbożówki termometr w głowicy jest niezbędny. Przy rektyfikacji konieczny jest termometr na 10 półce (w przypadku sprężynek odo plipka po jakiś 20-25 cm wypełnienia KO).
Co do termometrów to są albo dobre albo tanie. Te dostępne w internecie za kilka złotych nie nadają się do prowadzenia procesu.
Nie widzę też abyś miał pomiar temperatury w kegu - według mnie niezbędny.

PS jakoś dziwnie liczysz wysokość swojego zestawu. Mi wychodzi 206 cm (Keg-56, katalizator+kolumna-130, głowica aabratek-20 cm). Wiec albo masz bardzo niskie pomieszczenie albo walnąłeś się w obliczeniach i zrobiłeś za krótką kolumnę.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: Seba9401 »

johnex pisze:PS jakoś dziwnie liczysz wysokość swojego zestawu. Mi wychodzi 206 cm (Keg-56, katalizator+kolumna-130, głowica aabratek-20 cm). Wiec albo masz bardzo niskie pomieszczenie albo walnąłeś się w obliczeniach i zrobiłeś za krótką kolumnę.
Tak mam dosyć niskie pomieszczenie. I tak ta kolumna jest wysoka, 2 poprzednie jakich używałem miały 1.80.
Powiem tak, sprężynki i wszystko zamawiałem u pipek1 i on doradzał mi żeby zrobić 30cm katalizatora. Niby sprężynki były kupione na miarę, a zostało iść dosyć sporo więc dodałem 2cm do tego co mówił;-). Bo zawsze można uciąć. A gorzej będzie dostawać.
Tutaj kolega mi mówił żeby dać 120cm rury tylko nie wiem czy chodzi z katalizatorem czy bez.
Sprężynę inox też zostało mi połowę worka więc postanowiłem wykorzystać ile się da z pomieszczenia. Ewentualnie położę pomiędzy śrubunkami kawałek rury i gdzieś indziej postawię kolumnę.
johnex pisze:Przy rektyfikacji konieczny jest termometr na 10 półce (w przypadku sprężynek odo plipka po jakiś 20-25 cm wypełnienia KO).
Tam termometr będzie 25cm nad katalizatorem.
johnex pisze:Co do termometrów to są albo dobre albo tanie. Te dostępne w internecie za kilka złotych nie nadają się do prowadzenia procesu.
Nie widzę też abyś miał pomiar temperatury w kegu - według mnie niezbędny.
Tak zakupiłem 2x termometr co odświeża co 1s z dokładnością 1°C po 50 zł za sztukę.
Posiadam jeszcze 2 2 termometru o gorszej dokładności i odświeżeniu gdzie jeden pójdzie w kolumnę, drugi w chłodnice.

Idę spawać, mam prawie wszystko co potrzebne oprócz Nypli do zaworku.
Z jakiej rurki macie rurę do odbioru puszczona? 8mm wystarczy? Czy 12mm? I jak długą?
Ostatnio zmieniony sobota, 4 maja 2019, 20:47 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: johnex »

Skoro masz niskie pomieszczenie to tak naprawdę na czym możesz zaoszczędzić na wysokości to zbiornik i głowica. Szkoda, że wspawałeś już śrubunek w keg. Mogłeś położyć keg na boku. Co do głowicy zastanów się nad thorem.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: Seba9401 »

johnex pisze:Skoro masz niskie pomieszczenie to tak naprawdę na czym możesz zaoszczędzić na wysokości to zbiornik i głowica. Szkoda, że wspawałeś już śrubunek w keg. Mogłeś położyć keg na boku. Co do głowicy zastanów się nad thorem.
Dobry pomysł, może kiedyś to wypróbuje :)

W tej chwili kolumna będzie miała około 2.70 z kegem. Dospawałem jeszcze jeden śrubunek z rurą i same wypełnienie inoxem może mieć 1.50 cm (pewnie na tyle wystarczy mi sprężynek.

Niestety zabrakło mi Argonu w butli i nie zdążyłem dokończyć projektu. Został do pospawania wywijka, mufka na grzałkę, na spust, 3x mufa termometru i nypel do zaworku precyzyjnego.

Ps. Jak macie zrobione zaworki precyzyjne ? Rurka 8mm wystaczy z wspawanym nyplem ?

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: johnex »

270 cm to nie jest niskie pomieszczenie. 150 cm kolumny wypełnionej sprężynkami KO w zupełności wystarczy. Przy takiej wysokości aż się prosi o obniżony odbiór boczny (celowo nie piszę czy OVM czy OLM - poczytaj i sam wybierz).
Co do konstrukcji zaworka odbioru LM to u siebie mam po prostu wspawany nypel jednostronny 1/4 i w niego wkręcony zaworek precyzyjny. Wężyk 8mm do odbioru destylatu daje radę.
Moja głowica wygląda tak: http://psocimy.pl/index.php?id_product= ... er=product
Pamiętaj aby w swojej kolumnie dać jednolite łączenia by móc dowolnie konfigurować kolumnę: na przykład aby destylować zbożówki na katalizatorze miedzianym i krótkim odcinku KO.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: Seba9401 »

Jakie regulatory napięcia polecacie? Proste i nie zawodne?

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: arTii »

@Seba9401 - proste i niezawodne: regulator SSR + potencjometr . Np. FOTEK SSR 40 z potencjometrem - znajdziesz na popularnym portalu.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: Seba9401 »

arTii pisze:@Seba9401 - proste i niezawodne: regulator SSR + potencjometr . Np. FOTEK SSR 40 z potencjometrem - znajdziesz na popularnym portalu.
Jak to się stosuje, jest pokrętło do regulacji i wg?

Więc tak jestem już po 3 destylatach.
I około z 1go zalania wychodzi 5l 98%. Zapach ładny, chyba że temperatura skoczy więc wtedy psują cały urobek ;-p.
A co do szczegółów psocenia;
Gotowanie 1-2x.
Stabilizacja 0,5-1h zależy czy temperatura na dole w kolumnie skacze czy nie.
Czas nagrzewania około 40min.
Przedgon odbierany około 300ml do 400ml 2kropleli na sekundę.
Całkowity czas procesu koło 12h.
Szybkość odbioru to około 17ml na minutę. Wydaje mi się że jedną grzałką 2000w minimalnie brakuje jej mocy aby ciagle nutrzymac to 17ml na min. Bo po pewnym czasie temperatura rośnie do góry i odbiór bardzo długo trwa.

W tej chwili leciały drozdze vodkastar 100l.
Od jutra leci t3 100l.
Co mogę jeszcze poprawić ?

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: PETER29 »

Nie utrzymasz nigdy 17 ml do końca procesu. Z czasem gdy alko jest mniej musisz przekręcić odbiór aby utrzymać stabilną temp. Zrób jeszcze kilka prób Tak jak jest, naucz się wyprzedzać termometr. Tzn obserwuj temperatury przy których zaczyna skakać na 10 półce aby w następnym procesie ja wyprzedzić i wcześniej przekręcić zawór. Jak to ogarniesz dokup regulator.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: arTii »

Seba9401 pisze:
Jak to się stosuje, jest pokrętło do regulacji i wg?
Normalnie - do 2 śrubek podłączasz potencjometr, a pozostałe dwie wpinasz w szereg z fazę. Tyle...
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: Seba9401 »

PETER29 pisze:naucz się wyprzedzać termometr. Tzn obserwuj temperatury przy których zaczyna skakać na 10 półce aby w następnym procesie ja wyprzedzić i wcześniej przekręcić zawór. Jak to ogarniesz dokup regulator.
Na 10 półce czyli w wzierniku? Bo mam tylko termometr nad katalizatorem i w kegu. U góry wziernik.
Jak to skacze ? Bo nie bardzo wiem o co chodzi
arTii pisze:Normalnie - do 2 śrubek podłączasz potencjometr, a pozostałe dwie wpinasz w szereg z fazę. Tyle...
Tak to wiadomo ale bardziej mnie interesuje jak tym się steruje, jak zmniejsza i zwiększa moc? Bo nie widzenia pokrętła

Ps. 5l spirytusu 98% z około 35l cukrówki to dobry wynik?
Z zimnych palców udawało mi się wyciągnąć i 8l.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 13 maja 2019, 22:30 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: wkg_1 »

Seba9401 pisze: Ps. 5l spirytusu 98% z około 35l cukrówki to dobry wynik?
Z zimnych palców udawało mi się wyciągnąć i 8l.

Kup alkoholomierz.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: arTii »

Seba9401 pisze:Ps. 5l spirytusu 98% z około 35l cukrówki to dobry wynik?
Tak samo dobry jak ze 100l :)
Wszystko zależy od tego ile było cukru. Z każdego kilograma cukru powinieneś uzyskać 0,5-0,6l spirytusu
Seba9401 pisze:Tak to wiadomo ale bardziej mnie interesuje jak tym się steruje, jak zmniejsza i zwiększa moc? Bo nie widzenia pokrętła
A przeczytałeś ze zrozumieniem???
arTii pisze:do 2 śrubek podłączasz potencjometr
Wiesz co to potencjometr???
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: Seba9401 »

wkg_1 pisze:Kup alkoholomierz.
Posiadam.
arTii pisze:A przeczytałeś ze zrozumieniem???

Wiesz co to potencjometr???
Nie muszę wszystkiego wiedzieć, niestety w necie są tylko same zdjecia. A forum jest po to żeby sobie pomagać, nie? Pytam jak to ogólnie wygląda żeby zobaczyć zarys i wg bo pierwszy raz mam z tym do czynienia. A zamiast pomoc to pijesz tylko posty.

Inną sprawą... przepuscilem już 4x aabratkiem i okazuje się że jest problem.
Po oddaniu kilku dni produkt śmierdzi, i po wypiciu 2 kieliszków do znajomego spyrytusu odbija się.
Gdzie przy zimnych palcach był po 1x ładniejszy zapach. Tak powinno być?
Ostatnio zmieniony środa, 15 maja 2019, 20:46 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: wkg_1 »

To kup działający :D

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: arTii »

Seba9401 pisze:Nie muszę wszystkiego wiedzieć, niestety w necie są tylko same zdjecia.
Sorry - ale jeśli nie wiesz co to potencjometr, to dla Twojego bezpieczeństwa nie bierz się za to sam.
Tam występują napięcia niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia. A jeśli nie masz ŻADNEGO doświadczenia,
to może się skończyć tragicznie :(
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: Seba9401 »

arTii pisze:
Seba9401 pisze:Nie muszę wszystkiego wiedzieć, niestety w necie są tylko same zdjecia.
Sorry - ale jeśli nie wiesz co to potencjometr, to dla Twojego bezpieczeństwa nie bierz się za to sam.
Tam występują napięcia niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia. A jeśli nie masz ŻADNEGO doświadczenia,
to może się skończyć tragicznie :(
Zakupiłem już gotowca, jutro ma dojść. Mam nadzieję że po przepuszczeniu 2x i zwiększeniu siły grzania zniknie smród z bimbru.

A teraz chwalić się czym ocieplanie kolumnę? Jakie macie patenty na to? :D
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: Góral bagienny »

Otulina do rur
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

wer1
50
Posty: 61
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 12:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Pigwówka
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Coś nie tak z moją kolumną

Post autor: wer1 »

Armaflex
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”