Miedziany mini still lm/ovm

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
Piwowarsky
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 07:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo, czysta, zbożowe
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: Piwowarsky »

Siemanko,

Przywitanie już za mną więc czas na pierwszy post. Po 4 miesiącach myślenia o własnym sprzęcie, tydzień temu zabrałem się za robotę wybór padł na mini still'a, szybka organizacja pieniędzy i zabrałem się do pracy, miałem już kega i trochę złączek i kształtek. Godziny lektur na forum, tutaj muszę oczywiście podziękować Radiusowi za pomoc, niby miedziany a jednak złoty facet :pije: w sobotę palnik poszedł w ruch :bardzo_zly: , efektem mojej pracy jest zestaw składający się z :
- kolumny 120cm miedziana fi 42
- skraplacz 30cm
- głowica lm zrobiona na mufie fi 42
- systemu Ovm z rurek 22 i 15
Całość osadzona na kegu 30l z grzałka i 2x 1500 kw ( na razie bez regulatora)
Wypełnienie będzie wykonane z pociętych zmywaków a w czerwcu spręzynki nierdzewne. Szczerze mówiąc niby konstrukcja prosta jednak roboty było sporo, może nie jest to idealne wykonanie, jednak jestem z siebie dumny, bo jest zrobiona moimi rękoma i dla mnie to jest ta ukochana :love:
Stan na dzień 17.04 wygląda tak:
- Kolumna i ovm polutowane
- Myślę na jakiej wysokości dać port do termometru prowadzącego
- robię ramki do termometrów

Co jeszcze muszę zrobić?
- wspawać mufe do kega na grzałki
- wspawać złącze SMS do fittingu
- poszukać kołnierza lub innego rozwiązania na latarkę, mam z pracy cylinder boro-krzemowy do latarki o średnicy pasujące idealnie w środek kolumny, pytanie czy zrobienie z tego mufy wewnętrznej będzie dobrym rozwiązaniem, trochę boję się o naprężenia, a co wy o tym myslicie? Dodam że szkiełko jest dość grube
- Zrobić port na termometr prowadzac
(kolumna jest krzywa bo fiting jest jeszcze nie przyspawany, ogólnie będzie prosto)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja

MarekM
5
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 15 kwie 2010, 08:18
Re: Miedziany mini still lm/ovm

Post autor: MarekM »

Przerabiam kolumnę na podobną w 30cm muszę zmieścić te dwie blaszki spawane pod kątem i skraplacz na ok 24 cm z rurki fi 8. Czy to wystarczy do dobrego skraplania?

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Miedziany mini still lm/ovm

Post autor: czytam »

Moje, bardzo subiektywne, uwagi do zdjęć.
Po co jest ten zawijas na dole skraplacza? Bez niego możnaby zaoszczędzić kilka centymetrów i przeznaczyć je na dłuższą chlodnicę bądź wypełnienie.
Zawór do OVM można dać poziomo. Będzie mniej złączek.
Zawór LM lepiej połączyć z kolumną poprzez kilkucentymetrowe kolanko. Slup cieczy ułatwia i stabilizuje regulację.
Pod płytkami dobrze jest wlutować krzyżak z drutu. Będzie oparciem dla wypełnienia i zapobiegnie niepotrzebnym przewężeniom. Zakładam, że wypełnienie wkładasz od dołu. Gdy od góry, to krzyżak na dole.
Dobrze jest mieć keg z szerszym wlewem. Ułatwia to mycie i usuwanie ewentualnych przypaleń.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Miedziany mini still lm/ovm

Post autor: ramzol »

42 łatwiej zatkać kawałkiem zmywaka. Nie potrzeba wstawiać nic poza kulką z potarganego zmywaka. Doskonale się do tego nadaje ;)
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Miedziany mini still lm/ovm

Post autor: czytam »

Tak, jeżeli jest dostęp z dwu stron. Na zdjęciach głowica wygląda na lutowaną do kolumny. Wpychanie od dołu zmywaka może, aczkolwiek oczywiście nie musi, skutkować dość bezpośrednim kontaktem z płytkami -> przewężeniem -> zalewaniem. Pewnym rozwiązaniem jest kij do ubijania wypełnienia z naniesioną podziałką.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Miedziany mini still lm/ovm

Post autor: ramzol »

Faktycznie, polutował na stałe ;) tym bardziej upychał bym zmywak delikatnie pod płytkami, mocno rozczochrany.
Odejście ovm'a też należy przytkać zmywakiem co by się sprężynki nie sypały do urobku.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

Autor tematu
Piwowarsky
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 07:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo, czysta, zbożowe
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Łódzkie
Re: Miedziany mini still lm/ovm

Post autor: Piwowarsky »

Cześć,
Wywijas na dole skraplacza dałem dla tego że rurka 6mm robiła się zbyt płaska i bałem się o przepływ. Poniżej płytek będzie dodany wziernik więc nie dawałem żadnego podtrzymania na stałe, poza tym myślę, że zmywak i tak siedzi dość ciasno w takiej rurce i raczej on będzie tam docelowo. Po dodaniu wziernik będę zmieniał wypełnienie na sprężynki. W planach mam zamysł dodania do kega czegoś w stylu rewizji, ale to już jest raczej bajer i spada na dalszy plan. Przy okazji dodam aktualizacje na stan z dnia 25.04:
- kupiłem regulator mocy, w którym zmieniłem radiator na kilka razy większ.

— zrobiłem wypełnienia z Jan Niezbędny inox w ilości 14 sztuk co dało około 280g na litr, zmywaki pocięte.
Sprzęt już przepalony w małym maratonie tzn. W piątek po złożeniu poszedł do środka kwas fosforowy w stężeniu 1,5% i przegonione, następnie woda i próby ciśnieniowe delikatne poprawki i poszedł pierwszy wsad jakim było piwo (około 10%alk.) okazało się, że źle ubiłem zmywaki i zalewa na 700w więc szybki odped, żeby wyczyścić na alko i zostawiłem do ostygnięcia. W sobotę poprawiłem wypełnienie i na rury poszła cukrówka, teraz mogę pracować na 1.8 kW. Wszystko przebiegało bez dużych problemów oprócz termometrów, które wyjąłem z kotła warzelnego i warnika do wody, które używam do zacieranie piwa. Prawdopodobnie uszkodziłem sondy, ale zamówiłem już nowe termometry, proces musiałem opierać na termometrze szpilkowym i organoleptyce. Wyniki może nie imponujące, bo gonił mnie wolny czas, ale myślę że można jeszcze to poprawić.

Odbiór z ovm w okolicach 1,0 do 1,2l z 14kg cukru uzyskałem 7l surówki a po pędzeniu metodą 2.5, 5,5l gotowego produktu.

Teraz mam do Was pytanie, co sądzicie o takiej formie wziernika? Szkło które bym umieścił pod głowicą wchodzi idealnie na wcisk do do rurki myślę czy nie dolutować podtrzymania w środek rurki(zrobić coś w stylu pierścienia wewnątrz, rury) i dodać troszkę teflonu dla bezpieczeństwa.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek, 3 maja 2019, 16:08 przez Piwowarsky, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”