Majenie wodą z cukrem trzcinowym

Pomysły na poprawę smaku bimbru, przepisy smakowe, domowe sposoby na wyrób markowych wódek...

Autor tematu
gorzalka84
30
Posty: 37
Rejestracja: środa, 2 sty 2019, 22:54
Krótko o sobie: Jak łatwo jest rozbudzić w człowieku pragnienie i jak trudno je potem zaspokoić.

A. Sołżenicyn
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Jarosław
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: gorzalka84 »

Cześć

Miałem ostatnio przyjemność spróbowania bimbru zamajonego na ~40% wodą z cukrem trzcinowym (nie jest to przepalanka, po prostu woda z rozpuszczonym cukrem). Wódeczka wchodzi bardzo łagodnie, nie czuć w ogóle goryczy.
Nie mam jeszcze proporcji składników ale jak nie znajdę nigdzie to sam będę eksperymentował bo wg mnie warto:)
Czy ktoś z kolegów miał kontakt z taką mieszanką?

lesu.pl
100
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 7 lut 2015, 11:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: pigwóweczka, smorodinówka i dereniówka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Majenie wodą z cukrem trzcinowym

Post autor: lesu.pl »

Witaj kolego. Osobiście niczego takiego nie miałem przyjemności próbować, ale dawniej dodawałem do przepalanki opakowanie cukru waniliowego (nie mylić z wanilinowym) i też wychodziło super. Do prób proponuję dawać po jednej, dwie i trzy łyżeczki cukru na butelkę i po odczekaniu dwóch tygodni zrobić próbę. Pozdrawiam.

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Majenie wodą z cukrem trzcinowym

Post autor: czytam »

Skąd wiedziałeś, że to waniliowy? Kiedyś nie było tak precyzyjnych oznaczeń a waniliowy jest wielokrotnie droższy i nie był powszechnie dostępny wiele lat temu.

lesu.pl
100
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 7 lut 2015, 11:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: pigwóweczka, smorodinówka i dereniówka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Majenie wodą z cukrem trzcinowym

Post autor: lesu.pl »

Pewnie trochę starszy jestem. Piękne czasy kiedyś były: telewizja bez reklam, pieczywo bez spulchniaczy, wódka bez prochów i cukier waniliowy. Za książkami w kolejce się stało a teraz księża znowu palą książki na stosach... jak w średniowieczu. Aparatura chodziła w bloku z piętra na piętro. Kiedyś nie było tylu podróbek a Polska Norma to była PN i nie mogło być mowy o kantowaniu klienta. Za takie numery groziło więzienie i przepadek mienia, albo kula w łeb przy większych aferach. Cukier wanilinowy był biały, a waniliowy lekko brunatny. Waniliowy ciemniejszy powstawał z dodania zmielonych lasek wanilii.Ten brunatny był bardziej intensywny w zapachu i trochę droższy. Wanilinę pozyskiwano na początku z wanilii a po 2006 roku robi się to wyłącznie z kału zwierzęcego. Na opakowaniach nie było rozdziału na taki i siaki. Obydwa generalnie były z wanilii. Później cichaczem zaczęto do tych samych opakowań dawać wanilinowy z odchodów.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Majenie wodą z cukrem trzcinowym

Post autor: Zygmunt »

Wiadomości na poziomie tej, że do piwa leją byczą żółć.... Jeden post, a trzy popularnie teraz nazywane "fake newsy".
1. Wanilinię z kału krowiego można wyekstrahować, ale się tego przemysłowo nie robi. Facet, który wymyśli sobie akurat ten surowiec w 2007 dostał za to igNobla, czyli takiego Nobla za głupie odkrycie.
https://www.improbable.com/2007/10/05/t ... e-winners/

2. Cukier wanilinowy jest sprzedawany w Polsce od przynajmniej lat 30stych:
Obrazek

3. Brązowo cukier waniliowy nie brał w PRL swojego koloru od mielonej laski wanilii, tylko słabo oczyszczonego cukru białego- ukraiński cukier do dziś jest lekko brunatny.

EDIT: Punkt 2: Nawet wcześniej, początek XX wieku.
I dementi całego zamieszania z cukrem z krowich placków: http://www.portalspozywczy.pl/slodycze- ... 11625.html
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 8 kwie 2019, 15:17 przez Zygmunt, łącznie zmieniany 1 raz.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Majenie wodą z cukrem trzcinowym

Post autor: radius »

Zygmunt mnie uprzedził, ale i tak zapytam;
skąd wytrzasnąłeś takie "rewelacje" kol. lesu.pl :o
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
gorzalka84
30
Posty: 37
Rejestracja: środa, 2 sty 2019, 22:54
Krótko o sobie: Jak łatwo jest rozbudzić w człowieku pragnienie i jak trudno je potem zaspokoić.

A. Sołżenicyn
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Jarosław
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Majenie wodą z cukrem trzcinowym

Post autor: gorzalka84 »

Najlepszy cukier waniliowy to jest zrobiony samemu - laska wanilii obsypana cukrem i trzymana w zamkniętym słoiku.
Ale wracając do mojego pierwszego pytania - zrobiłem trochę psoty zgodnie z opisanym sposobem. Na 1l rozmajonego smakołyku (1:1) dodałem 2 łyżki stołowe cukru trzcinowego. Ma lekko słomkowy kolor a smak po przegryzieniu się składników mnie zadowala. Na razie zrobiłem 1l ale chyba sprawa będzie rozwojowa:)
Pozdrawiam

lesu.pl
100
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 7 lut 2015, 11:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: pigwóweczka, smorodinówka i dereniówka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Majenie wodą z cukrem trzcinowym

Post autor: lesu.pl »

radius pisze:Zygmunt mnie uprzedził, ale i tak zapytam;
skąd wytrzasnąłeś takie "rewelacje" kol. lesu.pl :o
Dementi? a niby jakie:http://www.portalspozywczy.pl/slodycze- ... 11625.html. Jakie tam jest dementi? Może mam problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Ktoś oficjalnie to dementi wystosował? Same jakieś tam nieistotne okólniki. Dalej https://nowaalchemia.blogspot.com/search?q=wanilina
i sama końcówka fajnie napisanego artykułu : ,,wanilina może być otrzymywana z ligniny będącej składnikiem drewna, ale też zdrewniałych części roślin i słomy. Trawa i słoma stanowią główny składnik pożywienia zwierząt hodowlanych, na przykład krów. Bakterie żyjące w ich dwuczęściowym żołądku są w stanie strawić celulozę i zamienić w możliwe do metabolizowania związki. Nie robią tego jednak z ligniną, stanowiącą znaczny procent masy odchodów. Jak wykazała japońska badaczka Mayu Yamamoto, za pomocą prostego procesu ciśnieniowego, można rozłożyć tą masę otrzymując wanilinę, która za sprawą łatwo dostępnego surowca byłaby bardzo tania. Niestety o ile produkcja zostanie rozpoczęta, związek będzie używany tylko do tworzenia nawaniaczy i kosmetyków, bo w żywności nikt by go nie chciał, choćby był nie wiem jak oczyszczony". Bardzo tania!!! Jest znacznie tańsza niż gdyby ją robiono z trocin, bo już jest częściowo przerobiona przez zwierzęta. Głupie odkrycie, głupi nobel ale pieniążki sakramencko większe. Dla kogo większe - sami sobie odpowiedzcie. To najtańszy sposób i byliby debilami robiąc go w droższy sposób. Bo nikt by tego nie chciał? Dobre - nikt by tego nie chciał. Człowiek nie świnia - wszystko zje. W Polsce powojennej wanilina weszła na rynek dość późno. Polska przedwojenna to inna sprawa, tych różnie otrzymywanych cukrów wanilinowych było wiele . Cukier od [...] jest mniej przetworzony więc jest bardziej brunatny - sam taki używałem. Teraz niczego od [...] nie dotykam. U nas ciemny cukier był bardzo długo na rynku i szkoda, że zaczęto go wybielać, widać skutki choćby po pszczołach. Aby powstał cukier waniliowy dodawano zmieloną wanilię i po takiej operacji cukier był ciemniejszy od koloru cukru mniej oczyszczonego. Zaraz się oburzycie ale weźmy spirytus - gdy
https://www.youtube.com/watch?v=x5W6OiLCaPI
tylko rosyjski trzeba trochę znać. Można go tanio z krowich gówien albo ropy naftowej wyprodukować. Jak tanio... przekonajcie się! Co niektórzy z kolegów dowiedzieli się, że produkcja spirytusu z owoców i zbóż stanie się w epoce świata skoncernowanego.. nieopłacalna. I co, nie można taniej z gówien? Niekoniecznie informacja o tym, że spirytus pochodzi z ropy, czy z odchodów będzie podawana na etykiecie. Pozdrawiam i... pojawił się mniszek lekarski, można płatki zasypać cukrem na wspaniały miodowy nektar. :piwo:

Mod.
Otrzymujesz kolego ostrzeżenie. Proszę się hamować w wyrażaniu opinii i poglądów.
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 kwie 2019, 19:51 przez radius, łącznie zmieniany 2 razy.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Majenie wodą z cukrem trzcinowym

Post autor: rastro »

No więc w pierwszym linku jest głownie o tym że jakiś adept sztuki czytania odkrył że cukier jest wanilinowy nie waniliowy, za nim tysiące innych przyklasnęło, więc my też przyklaśnijmy brawo... tysiące osób zgłębiły sztukę czytania. No i jest tam też informacja:
Gorzej, że według internautów całą wanilinę pozyskuje się z... kału bydła domowego!
.
Nie ma tam natomiast żadnej informacji jak się pozyskuję wanilinę na skalę przemysłową, poza jakąś plotką że niby ze zwierzęcych odchodów.

W drugim linku jest w sumie wytłumaczony proces jej pozyskiwania z ligniny (odpad przemysłu drzewnego), ale o ile mi wiadomo to też odchodzi się od tej metody ze względu na jej dość niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. No i ten blog przynajmniej odwołuje się do wiki jako źródła wiedzy, która też jest takim sobie źródłem wiedzy, ale zdecydowanie lepszym niż anonimowa grupa internautów.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy smakowe”