Zaworek precyzyjny - problem. Czy zawsze trzyma nastawiony przepływ?

Deflegmatory, odstojniki, zawory, filtry...

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy

Post autor: irek89 »

Posiadam zaworki precyzyjne z "aabratek.pl" Już któryś raz z kolei odnoszę wrażenie, że zmieniają nastawiony przepływ. Czy ktoś ma podobne spostrzeżenia? Nie mogę tego jednoznacznie potwierdzić ponieważ nie mam rotametru.
koncentraty wina

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Zaworek precyzyjny - problem. Czy zawsze trzyma nastawiony przepływ?

Post autor: PETER29 »

Również mam z tej firmy i u mnie wszystko jest ok. Nie masz przypadkiem zanurzonego wężyka odbioru w destylacie który odbierasz?
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3806
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Zaworek precyzyjny - problem. Czy zawsze trzyma nastawiony przepływ?

Post autor: Doody »

Ja co jakiś czas podczas procesu włączam stoper i przekładam wężyk do menzurki kontrolując przepływ. Zwykle jest on stały, choć czasami jest takie wrażenie, że leci jakby wolniej ale stoper potwierdza stałość przepływu.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Zaworek precyzyjny - problem. Czy zawsze trzyma nastawiony przepływ?

Post autor: drgranatt »

irek89 pisze:Posiadam zaworki precyzyjne .... Już któryś raz z kolei odnoszę wrażenie, że zmieniają nastawiony przepływ.
Ja natomiast nie posiadam zaworków precyzyjnych tylko zawory kulowe i nie mam żadnego problemu z nastawieniem precyzyjnego odbioru.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Zaworek precyzyjny - problem. Czy zawsze trzyma nastawiony przepływ?

Post autor: irek89 »

Mowa o przypadku kiedy wężyk jest ponad lustrem cieczy i ma spadek w każdym miejscu. Fakt w zanurzeniu zachowuje się inaczej dlatego tego unikam.
Ja kulowego mieć nie mogę ponieważ muszę regulować - zmniejszać przepływ kiedy bufor odda cześć spirytusu.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Zaworek precyzyjny - problem. Czy zawsze trzyma nastawiony przepływ?

Post autor: wawaldek11 »

Można zaraz pod zaworkiem założyć odpowietrzający trójnik i nie będzie problemu zanurzonego wężyka.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: Zaworek precyzyjny - problem. Czy zawsze trzyma nastawiony przepływ?

Post autor: zielonka »

Ja mój "precyzyjny" zaworek zakupiłem razem z głowicą i od samego początku mam podobne problemy albo się rozhuśta z odbiorem na max albo nie da się uruchomić przepływu bo po odkręceniu trzyma ostatnią pozycję -jakby nie otwierał. Podobno tak mają zaworki wykonane z użyciem teflonu.
Jako że dorobiłem sobie OLM to zaworek służy do przedgonów i pogonów więc mniej roboty mi psuje - zdarzyło się że popuścił w połowie procesu i serce poszło do przedgonów.
Na olm mam kulowy ćwierć cala i ten trzyma jak byk. Niedawno zakupiłem na OLX jakiś wynalazek z pokrętłem ale też lipa - precyzja do bani.
Więc jakby ktoś znał naprawdę precyzyjne niezawodne zaworki to warto polecić. Dawno temu czytałem ofertę jakiegoś producenta który chwalił się że w swoich sprzętach montuje zaworki własnego pomysłu i są one idealne i niezawodne ale wtedy nie zwróciłem na to uwagi.
Chętnie bym się dowiedział kto produkuje naprawdę precyzyjne i niezawodne zaworki.
Może te od CO2 akwariowe ?
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

użytkownik usunięty
Re: Zaworek precyzyjny - problem. Czy zawsze trzyma nastawiony przepływ?

Post autor: użytkownik usunięty »

Również posiadam zaworki od Aabratka, co jakiś czas sprawdzam przepływ i jest stały. Raz się zdarzyło (przy poznawaniu kolumny), że odbiór się zwiększył. Bylo to, gdy kolumna uległa zalaniu.
Ostatnio zmieniony piątek, 22 mar 2019, 20:22 przez użytkownik usunięty, łącznie zmieniany 1 raz.

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Zaworek precyzyjny - problem. Czy zawsze trzyma nastawiony przepływ?

Post autor: forma »

Osobiście wielokrotnie zawiodłem się za zaworkach precyzyjnych i zrezygnowałem z nich ponieważ zawsze mnie oszukiwał i nawet jak pierwsze 2 godziny miał przepływ x to po kolejnych 2 zawsze miał x plus coś. Oczywiście to zależy od konfiguracji sprzętu także proszę się nie zrażać. Mój się zapowietrzał i odpowietrzał kiedy chciał,rozwiązałem ten problem..... po swojemu i w przypadku spirytusu do zaworków nie wrócę.....
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Zaworek precyzyjny - problem. Czy zawsze trzyma nastawiony przepływ?

Post autor: irek89 »

U mnie to następuje zmniejszenie przepływu akurat jeśli już. Przy zalaniu kolumny zmiana przepływu jest normalna bo zwiększa się ciśnienie. Pewnie lepsze od zaworków byłoby zastosowanie dysz coś jak w gaźnikach.
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Zaworek precyzyjny - problem. Czy zawsze trzyma nastawiony przepływ?

Post autor: gary1966 »

Serwus, już kiedyś to pisałem, najlepsze zaworki precyzyjne robi "brat akasa".
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Zaworek precyzyjny - problem. Czy zawsze trzyma nastawiony przepływ?

Post autor: Szlumf »

forma pisze:.......................... Mój się zapowietrzał i odpowietrzał kiedy chciał,rozwiązałem ten problem..... po swojemu i w przypadku spirytusu do zaworków nie wrócę.....
Po swojemu czyli jak? Ja stosuję igłę z windą i nie mam problemów.

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Zaworek precyzyjny - problem. Czy zawsze trzyma nastawiony przepływ?

Post autor: forma »

Za 40 zł kupiłem komplet dysz do gaznika i jestem bardzo zadowolony.W komplecie jest 10 dysz które dają mi regulację odbioru od 5 ml. do 30 ml/min. Używam tylko dwóch i myślę że nikt mnie nie namówi na jaki kolwiek zaworek z tego względu że nic nie mierzę i przez cały proces nic nie reguluję. Długo szukałem tego złotego rozwiązania, ( jak dla mnie i na moje potrzeby) i znalazłem....
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Zaworek precyzyjny - problem. Czy zawsze trzyma nastawiony przepływ?

Post autor: piotricz »

Dysze od gaźnika mają jeden minus, są zrobione z mosiądzu. Widziałem jak mosiądz lubi barwić destylat.

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Zaworek precyzyjny - problem. Czy zawsze trzyma nastawiony przepływ?

Post autor: irek89 »

Przecież wystarczy nawiercić u tokarza (bo w domu nie każdy to zrobi precyzyjnie) pręt nierdzewny i w ten sposób uzyska się dyszę ze stali nierdzewnej.
Także koledzy pochwalcie się rozwiązaniami jakie sami zrobiliście eliminując wady zaworków. Dyszę mają ten plus, że wiadomym jest przepływ bez jego mierzenia czy konieczności posiadania rotametru.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Zaworek precyzyjny - problem. Czy zawsze trzyma nastawiony przepływ?

Post autor: wkg_1 »

forma pisze:nikt mnie nie namówi na jaki kolwiek zaworek z tego względu że nic nie mierzę i przez cały proces nic nie reguluję.
Możesz sobie na to pozwolić bo masz bardzo wolny odbiór ; )

Co do pytania z tytułu wątku - mi też nie trzyma nastawionego przepływu. W trakcie procesu muszę odkręcić zawór o ćwierć obrotu bo ustawiony na początku przepływ powiedzmy 12ml zmniejsza mi się do np. 10ml (na szczęście zmniejsza nie zwiększa).
Nie sprawia mi to kłopotu ale fakt - tak to się zachowuje. Pomiar przepływu menzurką 2-3 razy w trakcie procesu to pestka, o wiele większym wyzwaniem jest dla mnie jak dotąd pilnowanie temperatury wody chłodzącej i trzymanie jej w okolicach 70 stopni.

Odbierając szybciej - powiedzmy 20ml przy 2kW grzania muszę zmniejszyć odbiór w 2/3 procesu bo mi się powoli wygotowuje bufor a szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie zmiany dyszy w trakcie odbioru. Chyba, że dysza jest po zaworze choćby kulowym zamykanym na czas zmiany ale to już dodatkowa komplikacja.
Ostatnio zmieniony niedziela, 24 mar 2019, 12:18 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Zaworek precyzyjny - problem. Czy zawsze trzyma nastawiony przepływ?

Post autor: Szlumf »

Igły od strzykawek jednorazowych to idealne dysze kosztujące grosze. A jak zastosujemy do nich "windę" to nic nie musimy wymieniać przy korekcie odbioru. Wystarczy pociągnąć za sznurek nie ruszając się z fotela :D .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Osprzęt”