Nagazowanie cydru

Czyli popularny Jabłecznik. Na temat tego trunku wszystko, począwszy od zbierania jabłek, skończywszy na spożywaniu...

Autor tematu
Krzysiek123-
2
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 24 lut 2019, 22:24

Post autor: Krzysiek123- »

Witam ok 3tyg temu nastawilem pierwszy cydr z soków jabłkowych że sklepu z owadem.
Soku było ok 15l dodałem 0.5kg cukru pozywke i drożdże sprint ferm do cydru poziom cukru ok 115.
Po ok 9 dniach przestało pracować oddczekalem 2 dni później poziom 0blg doslodzilem ksilitolem i slodzikiem wg smaku zostawiłem na noc w balonie...
Po ok 13-14 dniach porozlewalem z nad osadu do butelek od cydru 1l i kontrolne dwie butelki plastikowe.
Dosladzalem miarka odpowiednio po 4g i 6g na próbę i odstawilem na w temp ok 7-11 st. C
Po tygodniu cichej fermentacji sprawdzałem jak idzie... Kolor klarowny, smak dla mnie bomba lepszy od Lubels.... Kupionego w sklepie i zapach się też wyklarowal niby wszystko na 1000% ale nie ma wcale gazu nic a nic.
Pytanie czy tzn ze za mało cukru czy za krótko jeszcze na bąbelki?
Jak za mało to czy jeszcze raz doslodzic?
Czy tak musi zostać?
Ogólnie pełny pozytyw ale brak gazu czy coś poszło nie tak bo chciałem to ustalić przed drugim rozlewem ;) drugi sort już pracuje....

zarazek4
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 8 sty 2010, 20:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Nagazowanie cydru

Post autor: zarazek4 »

Za niska temperatura,wstaw na kilka dni do ciepłego pomieszczenia ,20-25 stopni i się nagazuje.

Autor tematu
Krzysiek123-
2
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 24 lut 2019, 22:24
Re: Nagazowanie cydru

Post autor: Krzysiek123- »

Jeszcze sprawdzę w komórce tam też wyniosłem połowę i tam będzie temp ok 20 st. C jak coś dam znać
Ostatnio zmieniony środa, 13 mar 2019, 15:01 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

zarazek4
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 8 sty 2010, 20:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Nagazowanie cydru

Post autor: zarazek4 »

Ja dałem 4 g cukru ale na 0,5 litra i jest super nagazowane.

Autor tematu
Krzysiek123-
2
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 24 lut 2019, 22:24
Re: Nagazowanie cydru

Post autor: Krzysiek123- »

Niestety pomimo że w komórce było w temperaturze 18-20st i tak nie jest nagazowane.
Pytanie dosladzac czy zostawić żeby nie pogorszyć, jak dosladzac to ile na litr...
Na przyszłość ile slodzic 10g-12g na litr żeby nie było granatów....
Wcześniej tyle slodzilem bo kupiłem miarę do cukru biowin potrójna 0.33 0.5 0.75l odpowiednio 2/4/6g ale to chyba od piwa dla wszelkiego dawałem mniej czyli za mało bo nie ma nic....

Haczyk
5
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 13:59
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Śliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Re: Nagazowanie cydru

Post autor: Haczyk »

Moim zdaniem za dlugo zwlekałeś z butelkowaniem, w nastawie nie bylo juz aktywnych drożdży, które mogły by wytworzyć gaz. Ja butelkowałem odrazu gdy nastaw zszedł do 0 BLG. Jedna łyżeczka cukru na litrową butelkę i jest idealnie gazowany.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Nagazowanie cydru

Post autor: eldier »

Krzysiek
Zostaw, po prostu zostaw. Z czasem się nagazuje, drożdże muszą rozwinąć się z przetrwalników, żeby nagazować cydr. Po prostu nie panikuj.

Jak chcesz przyspieszyć proces to faktycznie ciepłe pomieszczenie może pomóc, jak ze 2 tyg nie będzie nagazowane to musisz dodać odrobinę drożdży do każdej butelki. Ale nie rozwiązujmy problemów, które jeszcze się nie pojawiły ;) Jakby co to pisz.

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Nagazowanie cydru

Post autor: czytam »

Drożdże tam są. Potrzebna jest tylko wyższa temperatura, by się rozbujały i czas.

Snorkel
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 23 sie 2018, 14:12
Re: Nagazowanie cydru

Post autor: Snorkel »

U mnie też jest problem z nagazowaniem się cydru na sacharozie. Stoi po 2 miesiące i nadal ledwo kilka bąbelków się pojawia. Za to te które spróbowałem zrobić na miodzie wyszły świetnie nagazowane. Tak jakby moje drożdże nie do końca były w stanie się zabrać za ten dwucukier. Miód jest prawie niewyczuwalny w ilości niepełnej łyżeczki na butelkę więc śmiało można próbować. W tym roku będę właśnie tak robił no i jeszcze spróbuję jak wyjdzie na glukozie bo też podejrzewam że może gazować się dużo lepiej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cydr”