Wyłącznik różnicowo-prądowy

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy

Post autor: lesgo58 »

Potrzebuję podpowiedzi.
Mam instalację bez PE. Oczywiście gdy chcę ochronę to podłączam neutro pod bolec i mostkuję.
Chcę jednak dla dodatkowego bezpieczeństwa podłączyć wyłącznik różnicowo-prądowy pod jedno z urządzeń. Przewód mam podciągnięty bezpośrednio ze skrzynki. Na drodze nie mam żadnych dodatkowych odbiorników.
Jest taka możliwość?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
alembiki

Dario3
50
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 16 sie 2016, 19:50
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Wyłącznik różnicowo-prądowy

Post autor: Dario3 »

Mam instalację bez PE
Chcę jednak dla dodatkowego bezpieczeństwa podłączyć wyłącznik różnicowo-prądowy
W tym przypadku nie ma takiej możliwości. Połączenie przewodu PE i N w PEN ma takie właśnie konsekwencje.
Można coś zrobić szybko, dobrze i tanio, ale zawsze mamy do wyboru tylko dwie możliwości.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Wyłącznik różnicowo-prądowy

Post autor: johnex »

Jeżeli mostkujesz PEN (tzw. zero) z bolcem to masz sieć typu tn-c. Aby wszystko zrobione było zgodnie ze sztuką powinno się rozdzielić PEN na PE (uziemienie) i N (neutralny) przed różnicówką. Dodatkowo punkt rozdziału powinno się uziemić. Wtedy wyłącznik różnicowoprądowy będzie zapewniał pełną ochronę dodatkową.
Różnicówkę na PEN też można zamontować jednak nie jest to zalecane bo nie działa do końca tak jak powinna.
Przy Przewodach N i PE różnicówka zadziała w momencie pojawienia się prądu na obudowie odbiornika (prąd z obudowy odpływa przez uzieminie). Gdy masz PEN upływ prądu następuje zazwyczaj gdy ktoś dotknie się obudowy pod napięciem.
Polecam film: https://www.youtube.com/watch?v=6yQtpu5EXPY Poczytaj również komentarze pod filmem.
Ogólnie rozmawiałem kiedyś z elektrykiem który robił przeglądy u mnie w robocie na temat takiego rozwiązania. Stwierdził, że lepiej jak różnicowka jest niż jak jej nie ma. Zawsze jest jakieś dodatkowe zabezpieczenie. Przy porażeniu przepływa prąd 30mA a nie kilka amperów.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 mar 2019, 14:10 przez johnex, łącznie zmieniany 2 razy.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

TUTEK
100
Posty: 126
Rejestracja: czwartek, 13 lis 2014, 13:18
Ulubiony Alkohol: własne piwo
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Wyłącznik różnicowo-prądowy

Post autor: TUTEK »

Witaj. Praktycznie można coś takiego zrobić, aczkolwiek teoria i zdrowy rozsądek mówią mi NIE. Nie warto ryzykować. W tym przypadku, który podajesz przewód N jest jednocześnie przewodem PE, a takich obecnie takich praktyk się nie stosuje ( w domowych instalacjach). Może się okazać, że miejsce w którym rozdzielisz przewód neutralny i częściowo zrobisz z niego uziemienie będzie na tyle niedoskonałe, nietrwałe, iż żaden ładunek nie będzie przez niego przechodził. Dróga ujścia ładunku będzie szła przez N i dalej ta roznicówka nie spełni swojego zadania. Najlepiej zrobić to uziemienie i bezpośrednio zapiąć do urządzenia tak jak Bozia przykazała. Jeśli dasz radę zapnij roznicówke w rozdzielni a przewód PE osobno doprowadź do urządzenia. Jeśli masz jakieś techniczne przeszkody to je opisz, postaram się pomóc.

Dario3
50
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 16 sie 2016, 19:50
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Wyłącznik różnicowo-prądowy

Post autor: Dario3 »

Przypomnę, że zmiana instalacji z TN-C na TN-C-S nie jest taka prosta i wymaga wykonania tego przez kogoś kto ma stosowne uprawnienia. Poza tym sam rozdział PEN na N i PE w przypadku uszkodzenia się przewodu N przed miejscem rozdziału niewiele daje od strony bezpieczeństwa. W tym przypadku układ TN-C-S jest równie niebezpieczny jak TN-C, a różnicówka nie będzie prawidłowo działać. Stąd moja odpowiedź że NIE ma takiej możliwości.
Można coś zrobić szybko, dobrze i tanio, ale zawsze mamy do wyboru tylko dwie możliwości.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Wyłącznik różnicowo-prądowy

Post autor: johnex »

@Dario3 czyli uważasz, że lepiej w ogóle nie mieć różnicówki niż ją mieć na PEN.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Dario3
50
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 16 sie 2016, 19:50
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Wyłącznik różnicowo-prądowy

Post autor: Dario3 »

Uważam, że w instalacji TN-C, a taką ma p. Leszek nie ma możliwości użycia RCD. Aby (ewentualnie) zastosować RCD, co także nie zabezpiecza w pełni (patrz post wyżej) trzeba zmienić typ instalacji z TN-C na TN-C-S, a to może zrobić jedynie ktoś kto ma uprawnienia SEP i będzie wiedział co i dlaczego zmienić. Na pewno nie na podstawie porad z forum i samodzielnie na co wskazuje
Chcę jednak dla dodatkowego bezpieczeństwa podłączyć
i po pociągnięciu (jakiegoś) przewodu ze skrzynki.
Można coś zrobić szybko, dobrze i tanio, ale zawsze mamy do wyboru tylko dwie możliwości.
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Wyłącznik różnicowo-prądowy

Post autor: gary1966 »

Serwus, w moim domu mam instalacje z końca lat 70-tych i mam zrobione trzy wyspy tnc-s bez swoich uziemieniem, zawsze bezpieczniej.
W Austrii od chyba 2003 lub 2006 cofnięto nakaz instalacji w/w wyłączników w nowych instalacjach.
Pamiętajmy, żeby było bezpiecznie to musimy też dbać o wyłącznik różnicowo-prądowy zgodnie z instrukcją.
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”