Grejpfrutówka z soku - pierwsza nalewka w życiu

Dyskusja ogólna o wytwarzaniu nalewek i ich przyrządzaniu...

Autor tematu
MichałB1989
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 17 lut 2019, 15:18

Post autor: MichałB1989 »

Witam serdecznie i pozdrawiam wszystkich nalewkowiczów.
Zaczynam przygodę z nalewkami i jestem mega pozytywnie nakręcony na ten temat. Mam nadzieję, że bardziej doświadczeni twórcy pomogą przy pierwszej nalewce.
Chciałbym zacząć od czegoś prostego i zdecydowałem się na grejpfrutówkę z soku. Przepis ze złotej księgi nalewek - tylko 1 litr wyciśniętego soku z grejpfrutów + 1 litr spirytusu 95%.
Mam dwa pytania :
- teraz grejpfruty nie są zbyt słodkie, mam obawę, że może wyjść gorzkawa. Jak myślicie może tak być? Grejpfruty czerwone nie mają za wiele wspólnego z tym co jest w sklepach. Czy może dodalibyście coś zamiast tego 1 litra wyciskanego soku? Np. 0.25 l soku z pomarańczy? + 0.75 l soku z grejpfruta. Albo sok z grejpfruta 1 l + laska wanilii albo sok z grejpfruta + laska wanilii + paczka cukru waniliowego? Macie jakieś propozycje?
- przepis mówi o powolnym wlewaniu alkoholu do soku, aby nie wymieszał się zbyt z sokiem. W jaki sposób to zrobić? Zlewać powoli po ściankach gąsiorka, czy po prostu lać powoli do środka słoja?
Dziękuję za pomoc! Pozdrawiam!:)
koncentraty wina

Zbyszek T
200
Posty: 248
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: Grejpfrutówka z soku - pierwsza nalewka w życiu

Post autor: Zbyszek T »

Zrób cytrynówkę i na 100% będziesz zadowolony.
Z grejfrutami - no nie wiem, nie próbowałem, raczej mało popularny owoc na nalewki.
Awatar użytkownika

Billy
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 5 lut 2019, 20:00
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Grejpfrutówka z soku - pierwsza nalewka w życiu

Post autor: Billy »

Robiłem na grejpfrutów ale na kawałkach owocu a nie samym soku. Cząstki owocu zalane około cm wyżej spirytusem. Wyszło bardzo dobrze, lekka goryczka typowa dla grejpfrutów ale tak było dobrze.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka
Yyyyyy..... Ta jasne :shock:
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Grejpfrutówka z soku - pierwsza nalewka w życiu

Post autor: .Gacek »

Możesz spróbować na różne sposoby i dać mam znać... grejpfrut na nalewkę to egzotyka w Polsce, tak mi się przynajmniej wydaje...
Podstawowe owoce w naszym kraju to wiśnia i malina ewentualnie cytryna na limoncello tak jak poradził Zbyszek.
Kibicuję i będę czekał na opinię nalewki grejpfrutowej ☺
Pozdrawiam Gacek.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Grejpfrutówka z soku - pierwsza nalewka w życiu

Post autor: wkg_1 »

I pigwowiec : )

Autor tematu
MichałB1989
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 17 lut 2019, 15:18
Re: Grejpfrutówka z soku - pierwsza nalewka w życiu

Post autor: MichałB1989 »

Jutro wieczorkiem zrobię 2 słoje :
Jeden sam sok + spirytus
Drugi sok + spirytus + najprawdopodobniej laska wanilii i ewentualnie korzeń imbiru.
Traktuję to jako eksperyment i naukę w robieniu nalewek. Z każdą kolejną będzie coraz lepiej :)

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Grejpfrutówka z soku - pierwsza nalewka w życiu

Post autor: wkg_1 »

Billy pisze:Robiłem na grejpfrutów ale na kawałkach owocu a nie samym soku. Cząstki owocu zalane około cm wyżej spirytusem. Wyszło bardzo dobrze, lekka goryczka typowa dla grejpfrutów ale tak było dobrze.
A jak długo macerowałeś ?
A potem cukier na owoce czy już nie ?
Awatar użytkownika

Billy
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 5 lut 2019, 20:00
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Grejpfrutówka z soku - pierwsza nalewka w życiu

Post autor: Billy »

Nie dawałem cukru a jedynie łyżkę miodu. Stało tak grubo ponad miesiąc prawie dwa. Tylko cała biała część owocu i skóra była wycięta.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka
Yyyyyy..... Ta jasne :shock:

Autor tematu
MichałB1989
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 17 lut 2019, 15:18
Re: Grejpfrutówka z soku - pierwsza nalewka w życiu

Post autor: MichałB1989 »

Witam,
Po paru przemyśleniach zrobię następujące proporcje :
- główna nalewka 0,75 l soku + 0,75 l spirytusu
- nalewka eksperymentalna 0,25 l soku + 0,25 l spirytusu + laska wanilii + cynamon
Pytanie dla bardziej doświadczonych osób : na taką łączną ilość nalewki 0,5l jaką dalibyście długość laski wanilii ? planuję dać około 2 cm + cynamonu 2 g proszku (prosto z Turcji, dużo lepszy zapach i aromat niż te polskie odpowiedniki). Przeczytałem gdzieś w internecie, żeby tylko pokroić drobno laskę i nie wyskrobywać miąższu z ziarenkami.
Każda uwaga na miarę złota i z chęcią wysłucham koncepcji :)
Wszystko po tygodniu przelać do butelek i do piwnicy na minimum 2 tygodnie.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika

Billy
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 5 lut 2019, 20:00
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Grejpfrutówka z soku - pierwsza nalewka w życiu

Post autor: Billy »

Próbuj tak jak piszesz. Po tygodniu sprawdź na smak i będziesz wiedział czy jeszcze trzymac czy zlewać. Pamiętaj że jednemu będzie smakować a drugiemu nie, rzecz gustu. Wg mnie będzie ok.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka
Yyyyyy..... Ta jasne :shock:

lewy87r
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 1 sie 2017, 13:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Grejpfrutówka z soku - pierwsza nalewka w życiu

Post autor: lewy87r »

Ja robiłem wódkę z grejfruta i w sumie spoko, tylko sok się rozwarstwia :) bardzo atrakcyjnie to wygląda a smak to jak kto woli. cytryna lepsza :)
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Grejpfrutówka z soku - pierwsza nalewka w życiu

Post autor: .Gacek »

Mogę jedynie doradzić aby laskę wanilii kroić wzdłuż...
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
MichałB1989
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 17 lut 2019, 15:18
Re: Grejpfrutówka z soku - pierwsza nalewka w życiu

Post autor: MichałB1989 »

Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego przepis mówi o wolnym wlewaniu spirytusu oraz nie wspomina o mieszaniu nalewki przez pierwszy tydzień. Nie powinno być tak, żeby mieszać zawartością? - może to tylko ma uzasadnienie przy tworzeniu trunków z owoców, a nie samego soku :) ?

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Grejpfrutówka z soku - pierwsza nalewka w życiu

Post autor: wkg_1 »

To mieszanie to chyba przereklamowana sprawa, przy dłuższych czasach maceracji konwekcja załatwia sprawę jak przy akutancyjnym wywoływaniu negatywów ; )

janik
300
Posty: 336
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Grejpfrutówka z soku - pierwsza nalewka w życiu

Post autor: janik »

Robię nalewki już kilkanaście lat a wcześniej też próbowałem,ale nie mając pojęcia na ten temat robiłem wiele błędów. Warto jednak utrzymać kanony i zasady które już się sprawdziły.
Zalewać owoce ,również sok owocowy alkoholem o mocy 70% .
Owoce o mniejszej wydajności soku np. jarzębina należy zalewać alkoholem 55%.
Podałem tyko te dwa przykłady aby uwzględnić nie szablonowość podejścia do maceracji owoców alkoholem w różnej mocy dla owoców soczystych,owców o niskiej wydajności soku oraz do suszu owocowego nie mówiąc o ziołach .
Wracając do tematu wątku ;nie powinno się zalewać nastawów owocowych ani też soków owocowych czystym spirytusem ponieważ takie stężenie alkoholu ścina białko zawarte w owocach co wpływa na zmętnienie i duże osady w nalewce i dodatkowo może wpływać na słabszy smak nalewki.
Nalewki cytrusowe są doskonałe i niezależnie od składu a więc czy ze skórek cytryn "Limoncello"czy też typowa cytrynówka a w omawianym wątku z udziałem grejfruta .
Cytrusy lubią miód i inne dodatki ziołowe dlatego zawsze stosuje dosłodzenie miodem co daje inną przestrzeń smakową. W moich wariacjach z cytrusami dodaję wino białe,korzeń imbiru ,kardamon,wanilie. :idea:

Autor tematu
MichałB1989
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 17 lut 2019, 15:18
Re: Grejpfrutówka z soku - pierwsza nalewka w życiu

Post autor: MichałB1989 »

Witam,
Jestem po pierwszych bojach i muszę przyznać, że mam mieszane uczucia, ale to skutek mojego niedopatrzenia :)
Wstawię zdjęcia z efektami pracy - bardzo proszę o wszelakie opinie, podpowiedzi itp. itd.
Pierwsza eksperymentalna nalewka okazała sie niewypałem! Cóż mogę powiedzieć totalnie bezmyślnie zmyliła mnie waga, nie sprawdziłem jednostek i zamiast 2 g cynamonu to myślę, że dodałem 30 g, 40 g - na 0,5 litra łącznie soku i spirytusu - najprawdopodobniej wyszła cynamonówka ! HAHA :) co można z tym zrobić ? rozcieńczyć wódką? czy najlepiej zostawić niech sobie leży i nabiera smaku - i zobaczymy co to wyjdzie ?
Co do nalewki głównej to już bez problemu - 0,78 l soku (za dużo się wlało), 0,75 l spirytusu, 2/3 laski wanilii + 1 łyżka cynamonu (około 5 g).
Teraz tylko czekać i nabierać doświadczenia,
Mimo pierwszej częściowej porażki jestem zadowolony - wnioski wyciągnięte, każdy przecież zaczynał od 0 ;)
Pozdrawiam i czekam na wasze komentarze !
Zdjęcia w załącznikach :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
MichałB1989
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 17 lut 2019, 15:18
Re: Grejpfrutówka z soku - pierwsza nalewka w życiu

Post autor: MichałB1989 »

Witam,
Mam kolejne pytania :
Po zakręceniu takiego słoja z grejpfrutem - duży słój - odkręciłem raz na chwilkę dosłownie powąchać - błąd ?
Jak to jest - taki słój po zakręceniu dopiero po kilku dniach odkręcam, aby sprawdzić ewentualnie smak nalewki + podjąć decyzję, czy zostawiam dalej, czy już zlewam. Czy co jakiś czas powinienem otworzyć słój, aby powietrze dostało się na chwilkę?
Słoje trzymam w kuchni na podłodze - nie stoją w ciemnym miejscu - błąd ? + nie stoją przy żadnym grzejniku, kaloryferze itp. więc temperatura pokojowa.
Może ktoś podpowiedzieć odnośnie tych wątpliwości ?
Pozdrawiam !

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Grejpfrutówka z soku - pierwsza nalewka w życiu

Post autor: wkg_1 »

Szczerze mówiąc jak już zalałeś spirytusem to nic się złego nie stanie, powietrze może spowodować lekkie ściemnienie (utlenienie) dlatego lepiej zawsze zalewać słoje do pełna.
Nie otwieraj za często, ale powąchanie nie zepsuje Ci nalewki ; D

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Grejpfrutówka z soku - pierwsza nalewka w życiu

Post autor: eldier »

I jak masz możliwość to trzymaj raczej w ciemnym, chociaż znam takie osoby które specjalnie niektóre rzeczy na nasłonecznione okno dają, żeby doszło do utlenienia i zamiany świeżych aromatów i smaków na inne. Czy to błąd? Zależy kto co lubi :) Ja raczej unikam utlenienia i jak mam możliwość to trzymam w ciemnym.

Tą cynamonowa zostaw jako zaprawkę, będziesz dodawał w małych ilościach do innych nalewek dla podbicia smaku.

Autor tematu
MichałB1989
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 17 lut 2019, 15:18
Re: Grejpfrutówka z soku - pierwsza nalewka w życiu

Post autor: MichałB1989 »

Witam,
Wczoraj z teściem zrobiliśmy próbę nalewki odnośnie smaku - grejpfrut bardzo słabo wyczuwalny, dużo bardziej czuć smakowo i zapachowo cynamon. Doszliśmy do wniosku, żeby dodać szklankę soku z grejpfrutów i jak wyjdzie zbyt słodkie to wtedy dolewamy spirytus. Tydzień będzie się mieszało i próbujemy ponownie.
Znacie jakiś sposób na podkreślenie smaku/ zapachu grejpfruta, oprócz tego, który zastosowaliśmy? :)
Pozdrawiam !

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Grejpfrutówka z soku - pierwsza nalewka w życiu

Post autor: eldier »

A zrobiłeś nalew na skórki?

janik
300
Posty: 336
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Grejpfrutówka z soku - pierwsza nalewka w życiu

Post autor: janik »

Właśnie macerowanymi skórkami można uzyskać nalew bardzo intensywny w smaku i aromacie co może pomóc twojej nalewce.
Mam jednak obawę,że wcześniejszy zestaw zdominowany cynamonem nie będziesz w stanie wyprowadzić na "prostą" :scratch: . Dodatkowo jeśli nalewka jest zbyt mocna to alkohol zmniejsza aromaty owocowe.
Kombinuj nadal,ale jak wcześniej napisano - wykorzystaj obecną nalewkę zdominowaną cynamonem do dosmaczania innych na bazie cytrusów a teraz analizując powstałe błędy zrób nową nalewkę. :idea:
Powodzenia.
Ostatnio zmieniony środa, 27 lut 2019, 19:20 przez janik, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Nalewek”