Pojedyńcza destylacja na kolumnie czy podwojna na pot still?

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...

Autor tematu
Marsaw30
150
Posty: 171
Rejestracja: poniedziałek, 29 paź 2018, 23:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: Marsaw30 »

Panowie doradzcie. Destyluję zaciery zbożowe na whisky jeden raz na kolumnie z delikatnym wkładem miedzianym i muszę powiedzieć ,że smak wychodzi po leżakowaniu dobry ale czuć jednak ten taki niechciany zapaszek mimo ze filtruję przez węgiel. Zastanawiam się czy nie leoiej by bylo przedestylować to dwa razy na krotkiej kolumnie a nie długiej? Np za pierwszym razem sciagnac do zera a za drugim dać jedno miedziane wypełnienie i juz dzielić frakcje. C gdzie e niedługo zabrać sie za owocòwki i sam już nie wiem czy ra z na długiej z minimalnym refluksem czy dwa na kròtkiej?

wawaldek11
2500
Posty: 2912
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Pojedyńcza destylacja na kolumnie czy podwojna na pot still?

Post autor: wawaldek11 »

Polecam destylację na dwa razy - pierwsza jak mówisz do zera i druga z podziałem. No i nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sprawdził obie metody i wybrał bardziej Ci pasującą.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3835
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Pojedyńcza destylacja na kolumnie czy podwojna na pot still?

Post autor: Doody »

Ja zawszę robię odpęd na krótkiej (20cm tylko miedź), do "zera" w kotle, bez podziału na frakcje. Druga destylacja na kolumnie półkowej ale też z katalizatorem, podział na frakcje, odbiór w widełkach 88 - 91 stopni na głowicy - jak robię SM-y torfowe, albo odbieram tak żeby pracowały wszystkie półki o mocy około 92% i potem rozcieńczam na wódeczkę zbożową - jak zależy mi na szybkim trunku do picia.
Ostatnio zmieniony wtorek, 26 lut 2019, 14:21 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
Marsaw30
150
Posty: 171
Rejestracja: poniedziałek, 29 paź 2018, 23:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Pojedyńcza destylacja na kolumnie czy podwojna na pot still?

Post autor: Marsaw30 »

Dzieki. No właśnie zrobię to dwa razy na kròtkiej z wypełnieniem i zobaczę co wyjdzie. Nie chcę potracić aromatòw itd więc za drugim razem na kròtkiej zrobię. Jednak pojedyńcza destylacja to chyba ciut za małonżeby to ładnie rozdzielić i może dlatego te ciut niechciane zapachy pomimo dzielenia na frakcje na długiej kolumnie. No nic czeka mnie więcej roboty ale efekty miejmy nadzieje lepsze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”