Pasta i tarcza do polerowania

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy

Post autor: chprzemo »

Popełniłem duży błąd, zacząłem polerować kwasówkę i mam problem....

Mam 4 pasty o różnych gratulacjach ścieralności, najdrobniejsza robi genialny efekt głębokiego lustra gdzie z powodzeniem można się przeglądać ale mam mikroryski po tarczy, używam tarcz filcowych z zasadą jedna pasta jedna tarcza.

Podpowiedzcie mi czy w domowych warunkach bez wydawania kilkuset zł jestem w stanie wypolerować stał KO do idealnego lustra bez mikrorysek?

Może ktoś podpowie jaka tarczę kupić do takiego ostatniego poleru bo może to problem tarcz jest...


Dostaje już szału bo mogłem tego nie dotykać i miałbym kilka wieczorów dla siebie. A tak chodzę i myśle co tu jeszcze mogę zrobić.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
alembiki
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Pasta i tarcza do polerowania

Post autor: masterpaw2 »

Dostaje już szału bo mogłem tego nie dotykać i miałbym kilka wieczorów dla siebie
Pomyśl o elektropolerze........
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Pasta i tarcza do polerowania

Post autor: chprzemo »

Masz jakieś namiary na firmy robiące takie usługi elektropolerowania w detalu? Może wycena trochę mnie ostudzi i zmotywuje do zaakceptowania stanu teraźniejszego :)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
online
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 137 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Pasta i tarcza do polerowania

Post autor: gary1966 »

Elektropoler Wrocław, zobacz w moich załącznikach ich robotę. Cena były bardzo dobre dla nas, no i efekt na lata :D
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA
Awatar użytkownika

MalyJack
300
Posty: 320
Rejestracja: sobota, 10 gru 2016, 22:22
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Środa Śląska
Podziękował: 156 razy
Otrzymał podziękowanie: 98 razy
Re: Pasta i tarcza do polerowania

Post autor: MalyJack »

Do finiszu, bym podmienił na bawełnianą, flanelową...
Ostatnio zmieniony czwartek, 21 lut 2019, 09:54 przez MalyJack, łącznie zmieniany 1 raz.
https://www.facebook.com/Jack-Parrot-Alchemy-Jacek-Plona-268115644134379/

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Pasta i tarcza do polerowania

Post autor: irek89 »

Na filcowej też będzie ok. Kluczem do połysku jest dobra pasta. Gładkość powierzchni - brak rys i wżerów ma znaczenie ale mniejsze niż pasta. Z daleka lepiej wygląda kiepska ale dobrze nabłyszczona powierzchnia niż odwrotnie

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Pasta i tarcza do polerowania

Post autor: chprzemo »

@irek89- masz racje pasta to podstawa, już nie będę napadał się na polerowanie ale koniecznie muszę się zaopatrzyć w większe ilosci profesjonalnych past.

Opanowałem jakoś to polerowanie z efektem zadowalającym, odpuszczam już na poziomie małych mikrorysek bo dalej szkoda mi czasu.

Wrzuciłem jeden detal do zmywarki- po takim zabiegu refleksy praktycznie zniknęły, ostrość jeszcze bardziej się uwydatniła, są mikroryski widoczne pod światło ale już mi to nie przeszkadza.


Wniosek jaki wyciągnąłem jest taki: woda z płynem do mycia naczyń nie wyczyści tak detalu z pasty po obróbce jak zmywarka.
Po skończonej robocie załaduje zmywarkę swoimi gratami i będzie super!

Dzięki wszystkim za podpowiedzi.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Pasta i tarcza do polerowania

Post autor: irek89 »

Polecam pastę ALOX koloru różowego. W skali połysku podanym w sklepie ma ona 9 w 10-cio stopniowej skali. Co do mycia po paście to rozpuszczalniki itp. Najlepsza jest benzyna ekstrakcyjna. Dobrze rozpuszcza pastę i tłuszcze i znośnie śmierdzi. Ja jak robię polerowaną balustradę czy tłumik do 60-tki to nie mam jak wsadzić do zmywarki. Tylko benzyna wtedy

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Pasta i tarcza do polerowania

Post autor: chprzemo »

Robię sobie barierki na balkony ale na szczęście nie wpadłem na pomysł polerowania bo bym chyba osiwiał przy jednej, a co dopiero 3 sztuki...

Z benzyna spróbuje bo muszę wymyć detale.


Dzięki za podpowiedzi- pastę zakupie przy najbliższym zamówieniu gratów do balustrady.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Pasta i tarcza do polerowania

Post autor: irek89 »

Pociągnę temat. Barierki polerowane robi się z rur polerowanych. Więc do polerowania pozostają tylko spawy. Co ciekawe zdarza się, że dana średnica jest tańsza w polerze niż surowa bo idzie jej znacznie więcej.
Ja najczęściej czyszczę spawy papierem 120, ewentualnie 150 a później stosuje tarcze z włókniny prasowanej. Dopiero po tym idzie pasta z filcem na szlifierko polerce kątowej. Oprócz tego mam zrobioną polerkę stacjonarną z krążkiem bawełnianym bo jest lżej i szybciej niż kątówką.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Pasta i tarcza do polerowania

Post autor: Doody »

Teraz najczęściej spotyka się balustrady nie polerowane a "szczotkowane" o gradacji 280 - 320. Na takich balustradach nie widać odcisków palców a i spoiny łatwiej się szlifuje papierem o identycznej gradacji jak zakupiona rura.
Pozdrawiam
Darek

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Pasta i tarcza do polerowania

Post autor: irek89 »

Tylko ten szlif jeśli ma iść na zewnątrz to musi być wykańczany na mokro. Inaczej lubi "rdzewieć". Poza tym szlif łapie brud w rowki jeśli jest w podatnym miejscu

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Pasta i tarcza do polerowania

Post autor: chprzemo »

@irek89- sugerujesz mi żebym polerował barierki? Specjalnie kupiłem wszystko w szlifie żebym miał łatwiej...
Jeśli po roku (2 zimy) na balkonach rdza nie wyszła to jeszcze może się pojawić?
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Pasta i tarcza do polerowania

Post autor: irek89 »

To nie zasada. Chodzi o to, że rudzieje głównie kiedy podczas czyszczenia spawów zagrzejesz mocno materiał. Bywa, że stoi balustrada lata i nic jej nie jest a inna zrudzieje szybko. Ot loteria.
Ciekawostka jest taka, że przy polerowanych balustradach tzw. Szkolnych czyli ze szczeblami pionowymi z rur jeśli wiercisz otwory i wpuszczasz rurę łapiąc je tylko punktowo wszystko jest ok na zewnątrz i wewnątrz. Natomiast jeśli zamiast otworów robisz siodełka na szlifierce to grzejesz mocno materiał i kiedy taką balustradę punktowo połapiesz na podwórku to zrudzieję. Z siodełkami trzeba spawać dookoła bo przy punktach zrudzieje
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 lut 2019, 22:30 przez irek89, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Pasta i tarcza do polerowania

Post autor: chprzemo »

Kilka fotek po moim polerowaniu znajduje się w tym temacie:

topic19882.html
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

blue
30
Posty: 31
Rejestracja: sobota, 4 lis 2017, 06:03
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Pasta i tarcza do polerowania

Post autor: blue »

Wykonałem kiedyś balustradę dla siebie. Przy polerowaniu stosowałem kolejno : drobna tarcza listkowa do tzw. flexa. Następnie tarcze wykonane domowym sposobem, krążek z grubego kartonu i na wikol przyklejony krążek wycięty z czerwonego papieru ściernego kupionego "z metra" 180. Otwór wycięty zaostrzoną rurką. Po tym etapie polerka na filcu pastą do polerowania zaworów, oraz pastą do polerowania chromu (zieloną) . Efekt bardzo dobry, ale trzeba nabrać wprawy. Dodam na marginesie że rury miałem zwykłe, napracowałem się sporo, ale koszt nie licząc pracy wyniósł 1/4 ceny gotowej od wykonawcy. Balustrada wewnątrz i świeci się jak psu j...a :)
Awatar użytkownika

wladka
100
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 26 gru 2014, 14:30
Krótko o sobie: Psotnik
Ulubiony Alkohol: Mokry
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Milówka
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Pasta i tarcza do polerowania

Post autor: wladka »

Panowie jeżeli robicie z ko. to używajcie materiałów ściernych do KO. nie wolno ich stosować zamiennie do ko. i czarnych w przeciwnym wypadku choć jak byś nie spawał to i tak rude wyjdzie.
Pozdrawiam.
Roboty nie przerobisz a gorzały nie przepijesz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”