drożdże alcotec 48 turbo pure

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.

Autor tematu
grzechum79
30
Posty: 35
Rejestracja: wtorek, 6 mar 2018, 16:05
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: grzechum79 »

Witam, chciałbym zapytać o propozycje cukru w w/w drożdżach. W przepisie jest tabelka z 6 7 8 9 kg cukru, ALKOHOL (%) 14 17 19 21. Jak sądzicie które proporcje są optymalne? A może ktoś zaproponuje jakieś inne drożdże? Czekam na dostawe destylatora, a że czas oczekiwania długi, chciałbym przygotować cukrówkę, a że to mój pierwszy nastaw stąd pytanie. Z góry dziękuję za odpowiedź.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: zzibii »

Jak bedzie to pierwszy nastaw to zrób z 6 kg cukru + 21 litrów ciepłej wody. Jak temp spadnie poniżej 30'C wsyp drożdże. Będziesz miał pewność że cały cukier zostanie przerobiony i przy okazji mniej smrodków. Pamiętaj aby dobrze napowietrzyć nastaw po wsypaniu drożdży. Doskonale sprawdza się mieszadło do zaprawy i wiertarka. Do pomiaru temp nastawu pływający termometr ze sklepu zoologicznego do akwarium. Możesz zaopatrzyć się w cukromierz do kontroli blg. Jeśli chodzi o drożdże to Alcotec 48 pure są bardzo chwalone. Wg wielu najlepsze na rynku do cukrówek.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: johnex »

Przy mocniejszym nastawie (8-9 kg cukru) destylat robiony na aabratku i rozrobiony do 45% wychodził piekący. Nic nie pomagało przepuszczenie przez filtr węglowy. Po zmniejszeniu proporcji do 6 kg (blg w granicach 22-23) problem ustąpił.
Nie wiem jaki destylator do ciebie idzie ale jeżeli keg 50, to możesz zaryzykować powiększony nastaw (12 kg cukru, 42 l wody , jedna paczka drożdży). Tyle, że przydało by się dodać więcej pożywki. Ja do powiększonych nastawów stosuję Aktivit.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: zzibii »

42 l wody plus cukier (12kg) to troche za dużo jak na kega 50. Objętość nastawu wyniesie 49 litrów. Jak odejmiesz osad to i tak będzie ok 48 litrów. Ja dla bezpieczeństwa do kega 50 wlewam 45 litrów.
Co do powiększonego nastawu to jedna paczka spokojnie przerabia 12 kg cukru bo sam tak robię. Tylko pracuje wolniej bo do 2 tygodni.
Ostatnio zmieniony środa, 13 lut 2019, 10:04 przez zzibii, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
grzechum79
30
Posty: 35
Rejestracja: wtorek, 6 mar 2018, 16:05
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: grzechum79 »

Nastaw już zrobiłem, dwie paczki drożdży i 13 kg cukru, w sumie objętościowo wyszło 50l. Ale odejdzie osad więc zrobi się mniej, za radą kolegi do kega wleje 45l. Destylator na który czeka to https://www.aabratek.pl/produkty/785/OL ... ernik.html. Jestem laikiem w tych sprawach i dopiero zaczynam zabawę, cała moje wiedzą jest teoretyczna, fora i itp. Mam nadzieję że już niebawem nabiore też i praktyki. Jak sądzicie, dobrego wyboru doskonałem odnośnie kolumny? W przyszłości planuje jeszcze bufor.

BADI
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 27 sty 2016, 15:24
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: BADI »

Pytanie mam. Robię od ponad 10 lat proste wyroby. Moje cukrówki od roku robię na drożdzach gożelnianych. Proces trwa około 2 tygodni potem klarowanie i jazda. Ostatni nastaw, 3 wiadra taki sam efekt, po doprowadzeniu do kapania zacier robi się biały zostawia biały osad da kegu. Wyrób ma % ale zalatuje taka jakby stechlizną czy grzybem.
Sprzęt miedziany myty czyszczony 2 wiadra to samo.
Zacier stoi u mnie zawsze w kotłowni ale ostatnio trochę wietrzyłem drzwi były otwarte jak zacier pracował. Czy jest możliwość "przeziebienia" takiego zacieru?

Wysłane z mojego U20 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: zzibii »

Dla bezpieczeństwa przed następnym nastawem umyj wiaderka desytacyjne w OXY z Biedronki. Można dodatkowo je zdezynfekować spirytusem technicznym (przedgonem) najlepiej by mial 70% wtedy najlepiej działa.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 lut 2019, 13:04 przez zzibii, łącznie zmieniany 1 raz.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: chprzemo »

Ja na tych drożdżach robiłem nastawy 22 kg cukru + woda do 23 BLG i przerabiały w 2-3 tygodnie, uzyskiwałem bardzo fajny trunek, bardzo długo tak robiłem dopóki nie przesiadłem się na BL- 150 g na taki sam zestaw woda/cukier- przerabiają w podobnym czasie, jak mi się spieszy do daje 200g i wtedy 1,5 tygodnia i gotowe. Z BL wychodzi jeszcze czystrzy trunek ale alcotec’i tez robią dobrą robotę!

Na początku zabawy robiłem we wiaderkach 25 litrów, odkąd zacząłem robić duże nastawy nie wrócę do wiader (przynajmniej nie chce wracać) bo duże jest czystrze, w takim samym czasie i co też ważne bardziej ekonomiczne!


Pozdrawiam
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

land75
100
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 6 wrz 2018, 14:03
Krótko o sobie: Jestem jaki jestem i chyba zostanę taki jaki jestem
Ulubiony Alkohol: domowy trunek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: land75 »

Ja planuję zrobić z 24 kg cukru plus 80 l wody i dać dwie paczki tych drożdży . Odnośnie przerobienia takiej ilości cukru przez dwie paczki drożdży z tego co pisali inni nie ma problemu żeby zeszło blg do -4 .I tu moje pytanie czy do tych proporcji dodawać jakąś pożywkę tak żeby ta ilość drożdży przerobiła cały cukier czy też raczej z tych dwóch paczek nie będzie problemu z przerobieniem? Dodam że na czasie mi nie zależy.
Ostatnio zmieniony środa, 6 mar 2019, 21:32 przez land75, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: masterpaw2 »

Kolego, każde opakowanie drożdży turbo jest zbilansowane przede wszystkim pod względem pożywek potrzebnych do przerobienia określonej ilości cukru. Jeśli zwiększamy nastaw, oszczędzając na drożdżach (ich nie zabraknie - namnożą się), musimy zadbać o to by miały siłę go przerobić (pożywka). W drugiej fazie fermentacji (po trzech/czterech dniach), dajemy chłopakom nieco witamin, co ich wzmocni i pomoże dokończyć dzieła. prestige-turbo-pure-48-turbo-yeast-t181 ... ml#p192656
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

niebieski-n2
50
Posty: 97
Rejestracja: czwartek, 11 paź 2018, 21:35
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: niebieski-n2 »

Koniecznie musi być Activit?
Czy fosforan dwuamonowy jako pożywka wystarczy?

zenonowsianka
50
Posty: 55
Rejestracja: środa, 12 mar 2014, 22:39
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: zenonowsianka »

chprzemo pisze:Ja na tych drożdżach robiłem nastawy 22 kg cukru + woda do 23 BLG i przerabiały w 2-3 tygodnie
Na 1 paczce czy więcej?

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: chprzemo »

Na jednej paczce bez pożywek i innych dodatków.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

TUTEK
100
Posty: 126
Rejestracja: czwartek, 13 lis 2014, 13:18
Ulubiony Alkohol: własne piwo
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: TUTEK »

Dziś fermentację 24 kg cukru (100l nastawu) zakończyła u mnie jedna paczka tych drożdży. Wspomoglem ja na starcie, oraz gdy nastaw osiągną 8 blg 10 gramami pożywki activit. Całość trwała 8 dni i w tym momencie spławik cukromierza oceniam na minus kilka punktów, poza tym szum w beczce ustąpił i chyba zawartość będzie zmierzała ku powolnemu klarowaniu. Temperatura otoczenia u mnie w piwnicy to coś ok. 17-19 stopni C. Paczka tych drożdży kosztowała mnie jakieś 6,50zl plus 20g activitu za jakieś grosze (kupuje po 100g i nie pamiętam ceny) skłania mnie do polecenia każdemu tego produktu. Smak destylatu po tych grzybach mnie satysfakcjonuje, w końcu to nie ich debiut w moich progach, chciałem jedynie sprawdzić czy dadzą radę wciągnąć tyle sacharozy. Polecam. TUTEK

jaksob
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 8 gru 2019, 07:53
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: jaksob »

Czy paczka alcotec 48 turbo pure będzie właściwa na 8kg cukru, całkowita objętość 23 l? Takie proporcję zalecił mi sprzedawca.
Piszecie, że przy mocnych nastawach rozcieńczony produkt jest stosunkowo ostry.
Będzie to moje pierwsze pędzenie na aabratek OLM
Ostatnio zmieniony środa, 11 gru 2019, 16:18 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Turbo 500 - problemy z CM

Post autor: Pablito »

Osobiście bym radził zrobił nastaw o mniejszym BLG, tak max 25
Takie Blg uzyskasz przy 8 kg cukru i 24 litrach wody, objętość nastawu 29 litrów
Ostatnio zmieniony środa, 11 gru 2019, 18:23 przez Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."
Awatar użytkownika

Dwaid
50
Posty: 61
Rejestracja: czwartek, 29 mar 2018, 14:18
Krótko o sobie: :)
Ulubiony Alkohol: Każdy własnoręcznie wykonany :)
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: Dwaid »

Cześć, próbował ktoś zrobić nastaw 16 kg cukru + woda do 50l i użyć jednej paczki tych drożdży?
Czy jako pożywkę mogę dodać słoiczek koncentratu pomidorowego(akurat to zawsze jest pod ręką)?
Czy drożdże poradzą sobie z takim nastawem? Na czasie mi nie zależy w tym momencie, więc jeśli zajmie im to miesiąc, to nic złego się nie stanie :)
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: Pablito »

Przerobi nawet bez dodatkowej pożywki.
Ale licz się, że przy takim BLG mogą być problemy z przerobieniem całego cukru.

Pytanie - czy serio musicie tak oszczędzać na tej jednej paczce drożdży?
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."
Awatar użytkownika

george1255
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 13 lut 2018, 14:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo/ Cydr/ Bimberek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: george1255 »

Szwagier 12kg, 45l wody i jedna paczka, i robią bez problemu
TERMOMETRY WIFI
https://www.facebook.com/TermometryWIFI/
Awatar użytkownika

marcingrzesik
50
Posty: 57
Rejestracja: sobota, 11 maja 2019, 22:27
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: marcingrzesik »

Nastaw zrobiony w środę, 10 kilo cukru i beczka 40l. Przerobiło bez problemu

Sent from my LYA-L09 using Tapatalk
Awatar użytkownika

Dwaid
50
Posty: 61
Rejestracja: czwartek, 29 mar 2018, 14:18
Krótko o sobie: :)
Ulubiony Alkohol: Każdy własnoręcznie wykonany :)
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: Dwaid »

Pablito pisze:Przerobi nawet bez dodatkowej pożywki.
Ale licz się, że przy takim BLG mogą być problemy z przerobieniem całego cukru.

Pytanie - czy serio musicie tak oszczędzać na tej jednej paczce drożdży?
Czyli podsumowując może nie przerobić, skoro mogą być problemy.
W zasadzie liczyłem na odpowiedzi od osób, które zrobiły taki nastaw, ewentualnie robią tak i mogą powiedzieć coś na 100%, a nie tylko gdybać i pisać dla samego pisania.
Odpowiedź - do tej pory zawsze w wiadrze lądowały 2 paczki, jeśli jednak ma się czas i 1 paczka by wystarczyła, to sam odpowiedz sobie na pytanie, czy warto przepłacać chociażby o te głupie 10,5 zł.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 2 mar 2020, 01:04 przez Dwaid, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Darnix
50
Posty: 53
Rejestracja: sobota, 9 gru 2017, 13:17
Podziękował: 67 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: Darnix »

U mnie sprawdzone - 13kg cukru i woda do łącznej objętości 46l + jedna paczka Alcotec 48 Turbo Pure i przerabia wszystko bez większych problemów do ujemnych wartości BLG ale nie sprawdzałem dokładnie w jakim najkrótszym czasie - po dwóch tygodniach można śmiało gotować chyba że ktoś czeka więcej czasu - na naturalne sklarowanie grawitacyjne.

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

land75
100
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 6 wrz 2018, 14:03
Krótko o sobie: Jestem jaki jestem i chyba zostanę taki jaki jestem
Ulubiony Alkohol: domowy trunek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: land75 »

U mnie przerabia 21 kg cukru rozrobione w 80 litrach wody bez problemu. Zawsze schodzi do - 4 blg. Temperatura nastawu oraz w pomieszczeniu 21 stopni.
Awatar użytkownika

Dwaid
50
Posty: 61
Rejestracja: czwartek, 29 mar 2018, 14:18
Krótko o sobie: :)
Ulubiony Alkohol: Każdy własnoręcznie wykonany :)
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: Dwaid »

Dzięki za odpowiedzi, teraz wiem, że spokojnie można zaryzykować i samemu spróbować podwoić nastaw :)
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: drożdże alcotec 48 turbo pure

Post autor: Pablito »

@Dwaid możesz podwoić, tylko pamiętaj, że przy niższym BLG masz większe szanse na odfermentowanie
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drożdże i fermentacja”