OLM - gdzie wybrać montaż

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
Hashu
30
Posty: 43
Rejestracja: piątek, 22 lip 2011, 20:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: Hashu »

Uszanowanko wszystkim!

Zacznę od opisu kolumny:

-głowica aabratek
-kolumna 110cm razem z wziernikiem (wspawanym na stałe)
-odcinek 30cm (były katalizator, obecnie sprężynki nierdzewne)
-bufor (wypełniony miedzią)
-zbiornik
-Termometr "10 półki" umieszczony jest 10cm od dołu tej dłuższej rury
-wypełnienie Pilipek

Od razu mówię, że wysokość tego zestawu to maksimum możliwości bo zostało mi 7cm od sufitu.

Zastanawiam się nad zamontowaniem jakże chwalonego odbioru OLM i tutaj rodzi się pytanie gdzie to zrobić? Wymyśliłem takie pomysły:

1. Gotowy moduł OLM, będę musiał wtedy wywalić 30cm odcinek kolumny, i zamontować moduł nad wziernikiem. Czy wtedy wziernik spełni zadanie? Wydaje mi się, że jeśli będzie zasypany do połowy to tak. Wtedy termometr "10 półki" będzie 10cm nad buforem.
2. Wspawanie półki OLM do odcinka 30cm i postąpienie jak wyżej. Pytanie czy taka wysokość zasypu nad półką wystarczy? Wtedy termometr "10 półki" będzie 10cm nad buforem.
3. Wspawanie półki w dłuższym odcinku kolumny na odpowiedniej wysokości. Spotkałem się z informacjami, że wysokość zasypu nad OLM powinno wynosić 50cm ale widziałem też takie posty, że wystarczą 3-4 półki teoretyczne więc jak to jest rzeczywiście?

Które z tych rozwiązań ma najwięcej sensu pod względem konstrukcyjnym? Jeśli ktoś ma to proszę o podesłanie zdjęcia samej półki OLM do wspawania bo trochę poruszam się po omacku i nie wiem czy mój spawacz sobie poradzi jeśli będzie to skomplikowane do wspawania w szczególności jak w projekcie nr 3, gdzie nie będzie blisko dostępu żadnego końca rury. Czy któryś z forumowych producentów odsprzedaje same półki? I ostatnie pytanie czy potrzebuję termometru w okolicach OLM?

Pozdrawiam :poklon;
Ostatnio zmieniony środa, 30 sty 2019, 00:27 przez Hashu, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina

scalak
150
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek, 1 lip 2013, 22:36
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Domowy
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 130 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: OLM - gdzie wybrać montaż

Post autor: scalak »

Witaj Hashu. Jak masz spawacza to żaden problem dołożyć OLM. Problemem jest krótka kolumna. Absolutne minimum to 20 cm wypełnienia nad OLM i 100 cm pod OLM. Ja tak mam zrobione i odbieram z LM. Gdy nie miałem bufora to przy kolumnie 146 cm u mnie OVM się sprawdzał. Ale skrócenie kolumny o 24 cm pogorszyło jakość i komfort pracy.
Dlatego została mi alternatywa: Bufor, albo obniżony odbiór. A Ty masz proste rozwiązanie. Jeżeli chcesz spróbować mimo wszystko wstawić moduł OLM, zrób tak: Przecinasz rurę pod wziernikiem, kupujesz dwa złącza TC, lub cztery wywijki, dennice 40 mm i kawałek rurki 8 mm , półnypel 1/4 i zaworek precyzyjny. Wywijki z uszczelkami podniosą kolumnę o 5 cm w których OLM z miseczki spokojnie się mieści. Taniej i prościej zrobisz OVM, ale obniżony odbiór przy 110 cm według mnie mija się z celem. Ja swój zakorkowałem i na 120 cm sprężynek da się to wypić, ale też proces trwa 10 - 12 godzin. Na kolumnie 146 mieściłem się w 8 - 9 godzin.
„strzeżcie się fałszywej wiedzy - jest ona groźniejsza od ciemnoty!”
George Bernard Shaw
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”