Pierwszy destylator dla amatora

Temat dla tych, którzy chcą zbudować, bądź zakupić, kompletne urządzenia.

Autor tematu
dejwo2
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 27 sie 2018, 00:30
Podziękował: 6 razy

Post autor: dejwo2 »

Witam,

Od dluzszego juz czasu rozgladam sie za destylatorem. Wczytujac sie i wyszukujac informacji nt destylatorow, destylatow , produkcji itd to chyba sie juz w tym wszystkim pogubilem.
Nie szukam sprzetu do produkcji hekto-litrow produktu, lecz czegos co pozwoli mi wytworzyc - bimber, a w efekcie nalewki i produkt z nastawow owocowych, a z czasem whisky. Chcialbym, aby proces byl chociaz czesciowo automatyczny. (destylator elektryczny tylko w rachube wchodzi - gazu sie boje ;) )
Rozstrzal cenowy jest ogromny takze jak na poczatek ograniczam budzet do ok 2000.

Szperajac w internecie juz kilka razy trafilem na urzadzenia producenta z Kotlina. Sklep na Allegro nazywa sie szczeltech.

https://allegro.pl/destylator-elektrycz ... 4291fbf951

Poradzcie drodzy forumowicze co myslicie o tej konstrukcji.

Moje praktyczne doswiadczenia z destylacja sa na poziomie bliskim zeru, a nie chcialbym jakiegos powaznego bledu popelnic zatruc sie badz chaty rozsadzic ;) .

Pozdrawiam,
koncentraty wina

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Pierwszy destylator dla amatora

Post autor: PETER29 »

Wybrałeś najgorszą z możliwych dróg. Nie kupuj sprzętów z odstojnikami bo ciężko będziesz miał to ogarnąć zwłaszcza jak jeszcze nigdy nie miałeś do czynienia z destylacją/rektyfikacją. Jeśli chcesz spiryt do nalewek to raczej kolumna rektyfikacyjna, natomiast jakieś smakowe destylaty czy whisky wystarczy nieduży miedziany potstill. Możesz również smakówki robić na kolumnie jednak to tego potrzebna jest teoria. Z czasem posiądziesz i praktykę. Na początek odstaw zakupy na bok a zasiądź do lektury forum.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 527
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Pierwszy destylator dla amatora

Post autor: dynio »

Wybrałeś chyba najgorsze rozwiązanie. Zimne palce to już relikt tamtego wieku. Jeżeli masz 2k to proponuję Ci wyrób forumowego kolegi @kula
http://stalowkasklep.pl/kolumna-aabrate ... p-857.html
Zrobisz na tym i b.dobre smakówki owocowe jak i whisky, a także super spirytus do twoich nalewek
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3834
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Pierwszy destylator dla amatora

Post autor: Doody »

Jak to ma być destylator dla amatora to tylko aabratek. Na zimnych palcach można zrobić również dobry alkohol ale to wymaga dużej wiedzy. Na aabratku, po przeczytaniu instrukcji, już za pierwszym razem można bez problemu uzyskać dobry produkt.
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
dejwo2
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 27 sie 2018, 00:30
Podziękował: 6 razy
Re: Pierwszy destylator dla amatora

Post autor: dejwo2 »

Witam,

Przyjrzałem się stronie AABARTEK i nie ukrywam ze przedmioty są elegancko przedstawione.
Większość osób sugeruje stronę STALÓWKI, której urządzenia również mi się podobają.
Poproszę Was o ukierunkowanie i zawężenie kryteriów zakładając budżet na np. 2100 zł +/-.

Nie będę dyskutował, czy dołożyć np. 500 zł dla modułu, który będzie mi pomocny. Nie chce "wtopić” albo wybrać sprzętu, który po pierwszym podejściu mnie po prostu zniechęci.

Było by to tragiczne w skutkach biorąc pod uwagę czas, który poświeciłem przekonując moją drugą polówkę do zakupu :)

Zależy mi na produkcji jakościowego i "dopieszczonego" produktu. Biorąc pod uwagę czas wolny jaki posiadam to podejrzewam, że odpalę to urządzenie max kilkanaście razy w roku.

Dodatkowo chciałbym zapytać, czy jest sens dobierania dodatkowych elementów takich jak np.:

(wycięte z ofert producentów)

1. DOPŁATA DO TERMOMETRU MSR i MODUŁU STEROWANIA MOCĄ MSR-W "BOLECKI" Z 4 SZT SOND I MONTAŻEM + 350 ZŁ - było by ok, gdyby maszyna na początku mojej nowej przygody mnie wspomogła - tylko czy jest sens? Czy instrukcja, która otrzymam (jak wierzę) będzie na tyle klarowna?

2. WZIERNIK RUROWY 360 STOPNI + 200 ZŁ

3. Jaki system wybrać OLM czy OVM biorąc pod uwagę obsługę i jakiść produktu końcowego ?

4. Stalówka za ok 2500 zł proponuje zestaw z automatyką - jakie macie doświadczenie z taką konfiguracją.


Dziękuję.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Pierwszy destylator dla amatora

Post autor: wkg_1 »

1) MSR ma sens. Można dołożyć później. Generalnie ma dwie funkcje: regulacja mocy grzania i odcięcie grzania przy przekroczeniu progu temperatury np. w głowicy czy wody chłodzącej. Regulacja nie jest tak bardzo potrzebna - w zbiorniku i tak masz 2-3 grzałki i sobie wybierasz jaką moca chcesz grzać: 1500, 2000, 2500W. Odcięcie grzania ma sens jeżeli na jakiś czas odchodzisz od destylatora (nie powinno się tego robić). Opcja budżetowa to RGN http://bolecki.pl/pl/produkt/rgn_regula ... rmostat-12 . Obie można dokupić później.
2) Ma sens. Obserwujesz zalanie kolumny. Zalanie kolumny zwiększa jej zdolność rozdzielczą.
3) OLM !
4) Automatykę zdecydowanie odłóż na później - zawsze można dokupić a i tak poznawać kolumnę będziesz ręcznie. Bawiąc się szybkością odbioru, mocą grzania, ilością odbieranych przedgonów, momentem w którym kończysz proces lub uznajesz, że masz już pogony. Inaczej nie ustawisz tej automatyki pod siebie.

5) Poproś o takie skonfigurowanie kolumny, żebyś w przyszłości mógł dołożyć bufor (wysokość pomieszczenia) i by mieć oddzielnie moduł miedzi (katalizator).

Edit:
- Koledzy dobrze radzą: Aabratek !
- Pomyśl, czy nie warto za odprowadzenie cieczy z dołu zbiornika. Inaczej będziesz musiał zdjąć kolumnę z KEG-a ipodnosić z zawartością powiedzmy 30l płynu żeby wylać odwar. Idealnie jeżeli masz pomieszczenie z odprowadzeniem do kanalizacji w podłodze.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 28 sty 2019, 19:25 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.

doncarlito206
30
Posty: 41
Rejestracja: czwartek, 10 sie 2017, 18:42
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Pierwszy destylator dla amatora

Post autor: doncarlito206 »

Ja polecam zestaw basic od destylatorymiedziane.pl. Ze sprężynkami, ociepleniem kega i keg 50l ok 2000zl powinieneś sie zmieścić.
Ja na początku tylko cukrówki robiłem i spirytus na nalewki, ale ostatnio pierwszy raz puściłem winko jabłkowe i wyszło meeeeega;) jestem bardzo pozytywnie zaskoczony smakiem i aromatem no i mocą oczywiście. Także sprzęt niedrogi i uniwersalny. Aha to był mój pierwszy sprzęt i jedyne czego w nim żałuję to to, że mam kega tylko 30l, ale niestety większego nie mogłem ze względu na ograniczenie wysokością pomieszczenia:(

Wysłane z mojego VKY-L09 przy użyciu Tapatalka

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Pierwszy destylator dla amatora

Post autor: arTii »

Właśnie nasz grupowy kolega @masterpaw2 sprzedaje porządną kolumnę:
sprzedam-aabratka-lm-olm-t19685.html
Zainteresuj się nią, bo jest dobrze wykonana i porządnie wyposażona.
Resztę gratów też Ci doradzi na pewno. No i masz "od ręki" a nie musisz czekać na nią 2 miesiące...
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aparatury kompletne”