Niska temperatura aabratka

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
s.alex5
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 2 gru 2018, 18:54

Post autor: s.alex5 »

Witam zakupiłem niedawno kolumnę aabratek.
Keg 50l kolumna 60,3 całość grzana gazem.

Moim problemem jest to ze podczas pierwszych prób z cukrówką temperatura jaka osiągnąłem po stabilizacji i podczas odbioru to tylko 72,2stopni C, a według większości źródeł powinna by troszkę ponad 77.

Nie wiem czy jest to błąd czy nie proszę o pomoc
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 sty 2019, 11:54 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki
Awatar użytkownika

orzeszek87
150
Posty: 182
Rejestracja: sobota, 13 wrz 2014, 06:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Niska temperatura aabratka

Post autor: orzeszek87 »

No witam cię również na forum. Kolego wypadało by poczytać choć trochę tematów na forum. Nie zakładał byś tematu i znał odpowiedź na swoje pytanie.
https://www.alkoholeforum.pl
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Niska temperatura aabratka

Post autor: zzibii »

Ja może odpowiem koledze. U mnie na tzw 10 półce temperatura dnia wacha się w przedziale 72,6 do 73,1'C Termometr mam tablicowy z odczytem co sekundę kupiony w dedykowanym sklepie do naszego hobby za 45 zł. Na gotującej się wodzie w czajniku pokazuje około 93'C. Mam też inne termometry tablicowe za 10 zł do pomiaru nastawu i wody wypływającej ze skraplacza i każdy oszukuje. To że tetmometr podaje złą temperaturę w niczym nie przeszadza w procesie. Trzeba uwzględnić korektę. Najważniejsze by temp stała na tym samym poziomie. Jak wzrośnie to sygnał do operatora by odpowiednio zareagował.

Faraon_krakow
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 14 wrz 2018, 13:44
Re: Niska temperatura aabratka

Post autor: Faraon_krakow »

Kolego woda niekoniecznie wrze w 100^C. To zależy od wysokości, czyli ciśnienia. Twój termometr niekoniecznie musi być uwalony...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Dario3
50
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 16 sie 2016, 19:50
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Niska temperatura aabratka

Post autor: Dario3 »

Termometr mam tablicowy z odczytem co sekundę kupiony w dedykowanym sklepie do naszego hobby za 45 zł. Na gotującej się wodzie w czajniku pokazuje około 93'C.
Jak gotuje na kasprowym to termometr nie jest uwalony.
Można coś zrobić szybko, dobrze i tanio, ale zawsze mamy do wyboru tylko dwie możliwości.
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Niska temperatura aabratka

Post autor: zzibii »

Mieszkam na wysokości 230 m n.p.m. Nie jest to wysokość jak na Kasprowym. Termometr wg mnie oszukuje o kilka stopni, jednak przy prowadzonym procesie w niczym to nie przeszkadza. Trzeba tylko pilnować temp dnia na 10 półce.
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1183
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Niska temperatura aabratka

Post autor: psotamt »

zzibii pisze:Termometr wg mnie oszukuje o kilka stopni
Jeśli termometr za 45 zł, z odczytem co sekundę, z dedykowanego sklepu zaniża temperaturę o 7 *C to kup na Allegro taki za 10 zł i będziesz miał dokładniejsze wskazania. Nie trzymałbym go nawet 5 minut w pobliżu swojego sprzętu. Wiem, można brać poprawkę na wartość odczytu, ale nie godziłbym się na wydatek 45 zł i akceptował błąd pomiaru rzędu 10%. Dla porównania tylko powiem, że w okolicach głowicy mam 4 szt. termometrów za 9 zł za sztukę i na wyłączonym sprzęcie pokazują taką samą wartość. No może różnią się wskazania, ale nie o więcej niż 0,2 *C.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

bob35
5
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 20 lut 2018, 18:31
Re: Niska temperatura aabratka

Post autor: bob35 »

Na Allegro są termostaty za 12 zł . Taki można kalibrować , ale też wykorzystać w inny sposób np na 10 półce jak osiągnie temperaturę 40 st to włącza obieg wody . W Kegu jak przekroczy temperaturę wrzenia H2H5OH to wyłącza grzałki (potrzeba stycznika) . Jak na powrocie wody masz 60 st to załącza alarm (buzzer 12V) . Wada to trzeba zasilacz DC 12 V. Idąc tym tokiem myślenia dla tych gdzie programowanie to problem zrobicie prawie automat.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”