Zacier z orkiszu

Jak i z czego zrobić idealny zacier lub nastaw, który będzie podstawą do otrzymania oczekiwanego destylatu, przepisy, porady, sposoby na dobry na zacier, itp...

Autor tematu
jacek8l
50
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 2 lis 2018, 23:32
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 5 razy

Post autor: jacek8l »

Po porażce z ziemniakami chcę zrobić zacier zbożowy. Mam dużo swojskiego orkiszu i myślę by go zatrzeć enzymami bo ze słodowaniem moge sobie nie poradzić w obecnych warunkach. Chciałbym spytać czy ktoś próbował robić z tego czystą wódeczkę, czy nie ma problemu z filtracją i jakich enzymow użyć żeby nie stać przy garze cały dzień ?
alembiki

maniek86
200
Posty: 224
Rejestracja: wtorek, 9 cze 2015, 17:45
Krótko o sobie: siłownia,boks,golebie wysokolotne,domowa łycha
Ulubiony Alkohol: Hudson Manhattan Rye
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Uk
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zacier z orkiszu

Post autor: maniek86 »

Jeśli masz płaszcz to nie ma sesnu filtrować, gotuj gęste. Natomiast do fitrowania używam się łuski ryżowej albo owsianej.
Mnie natomiast ciekawi smak takiej orkiszowej whisky, zwłaszcza po zakażeniu :D
Ostatnio zmieniony niedziela, 27 sty 2019, 12:48 przez maniek86, łącznie zmieniany 1 raz.
Bimber forever !!!

Autor tematu
jacek8l
50
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 2 lis 2018, 23:32
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Zacier z orkiszu

Post autor: jacek8l »

Nie mam płaszcza dlatego chciałem te ziemniaki wyklarować i filtrowałem wszystkim, sitami, węzykiem z oplotu, tetrą ...z 50L zacieru wyszło z 20L więc to jest porażka i jeszcze tego nie goniłem, konsultowałem z kol. manowarem i chyba szału nie będzie więc do ziemniaków prędko nie wrócę.

Whisky mnie nie interesuje bo nie lubie ale szukam sposobu na czystą delikatną wódeczke i na rynku jest wódka "Orkisz" więc pomyślałem że może uruchomie orkisz który mój Tata co roku sieje bo jest fanem tego starożytnego zboża.
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1185
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Zacier z orkiszu

Post autor: psotamt »

Enzymy zakup sobie TAKIE, a do tego zestawu dobierz jeszcze enzym redukujący lepkość. Zwróć uwagę, że to porcja na jakieś 300 kg zboża, więc drogim dodatkiem do produkcji nie są.
Z samego orkiszu nie robiłem, ale z pszenicy i jęczmienia owszem. Orkisz pod względem charakterystyki ma blisko do jednego i drugiego zboża, co może być obiecującym dla smaku czystej wódki, bo i pszeniczna i jęczmienna smakują przednio :D
Powodzenia!
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

Autor tematu
jacek8l
50
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 2 lis 2018, 23:32
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Zacier z orkiszu

Post autor: jacek8l »

@psotamt dziękuje :) tylko w jakich temperaturach używa się tych enzymów? Miałem z biowinu chyba i musiałem trzymać 100C przez chyba godzine, reka mi od mieszania odpadła i się ugotowała.. Rozumiem że ze zboża robiłeś czystą 40%? Jak prowadziłeś proces i na jakim sprzęcie? Bo nie wiem czy używać OVM czy na LM odbierać mniejszy procent..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i Nastawy”