Ocena procesu i dodatki?

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...
Awatar użytkownika

Autor tematu
JasnyPierun
100
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2018, 17:40
Krótko o sobie: Jestem sobą. Lubie wypić ale z umiarem a to o czym piszę tu na forum to tylko fantazja.
Ulubiony Alkohol: Driny
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: JasnyPierun »

Witam, mam za sobą 3 procesy i pojawiły się u mnie pewne wątpliwości. Destyluję na 2 razy. Dzisiaj proces zacząłem o godz 12;00 zakończyłem o 19;30 raczej bez odebranych pogonów. Wynik 2,5l serca 400ml przedgon.Proszę o pomoc w opisanych problemach.
1. Nie mogę zalać kolumny na 3,4kw (ocieplona kolumna), wysokość 20cm miedziane sprężynki( drut 0,4mm po zewnętrznej 4mm dł ok 8mm) 115 cm sprężynki ko (drut 0,25 śr 3,5mm dł 4mm) średnica 60mm, keg 30. Zmniejszam moc na 2kw a może na 3,4 zostawić jak nie zalewa?
2. Stabilizuję na jednej grzałce 2kw ok 40 min po tym odbieram przedgony, dzisiaj 1h 45min 400ml. Po tym odbieram serce nawet nie 20 ml/min bo temp mi się podnosi więc skręcam w okolice 15 ml/min a z czasem aż do kropelkowego odbioru bo temp. się podnosi.
3. Czy pogon odbierać jak temp zaczyna rosnąć na 10 półce czy tylko wąchanie i smakowanie? Pytam bo mam krzywą przegrodę i wieczny katar przez to podobnych zapachów praktycznie nie rozróżniam a po smakowaniu ostatnio spaliło mi wargi a i tak nic nie wywnioskowałem.
4.jakoś mi śmierdzi produkt czymś jakby jajcami, metalem nawet po 2 razie daje się wyczuć delikatnie. Czy to nowy sprzęt? (myłem wszystko dokładnie)
5. Pojemność mojego jeziorka jest jakaś mała, głowica ustawiona w pozycji jak na kolumnie, zaworek zakręcony wlałem wodę przez odpowietrznik i po chwili jak przestało lecieć z rurki od tamki odkręcam zaworek a tam 2ml.
Ogólnie cały proces trwa u mnie chyba strasznie długo tym bardziej że tego alko mało wychodzi ze wsadu. Wsady po 25l z blg koło 0 bo kupiłem na szybko w markecie lipne drożdże i jeden stanął a drugi raz nie miałem czasu czekać aż zejdzie na -4 bo miałem wolny dzień i chciałem sprzęt sprawdzić.
Proszę o pomoc, a może konieczne jest coś do zmiany w sprzęcie jak regulator napięcia czy dokupienie oob?
promocja
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: lesgo58 »

Kolego polecam lekturę następujących tematów: znajdziesz wszystkie odpowiedzi:
topic9284.html
topic1484.html

A tym dziale znajdziesz inne ciekawe i potrzebne wątki.
toplist?mode=topic
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
JasnyPierun
100
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2018, 17:40
Krótko o sobie: Jestem sobą. Lubie wypić ale z umiarem a to o czym piszę tu na forum to tylko fantazja.
Ulubiony Alkohol: Driny
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: JasnyPierun »

O dzięki za linki bo nigdy nie widziałem tych tematów... Zabieram się do czytania.
Awatar użytkownika

MalyJack
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 10 gru 2016, 22:22
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Środa Śląska
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: MalyJack »

A propos tamki, może masz gdzieś przeciek w niej (niedospawane), bo 2 ml to zdecydowanie zbyt mało.
https://www.facebook.com/Jack-Parrot-Alchemy-Jacek-Plona-268115644134379/
Awatar użytkownika

Autor tematu
JasnyPierun
100
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2018, 17:40
Krótko o sobie: Jestem sobą. Lubie wypić ale z umiarem a to o czym piszę tu na forum to tylko fantazja.
Ulubiony Alkohol: Driny
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: JasnyPierun »

Nie mam, sprawdzałem dzisiaj kolejny raz 2ml. No chyba że coś źle robię.
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 527
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: dynio »

Wszystko masz w postach Leszka, tylko czytać i działać (mi po przestudiowaniu dwa razy opisu na 2,5 już pierwsza cukrówka wyszła LUX)
no ale ta tamka 2ml to chyba jakiś żart....

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: jatylkonachwile »

Możesz zrobić zdjęcie jak wygląda głowica w środku? Bo 2ml to faktycznie bardzo mało, ewentualnie sprawdź to w inny sposób, strzykawka i wlewaj przez zawór LM do momentu jak zacznie ci lecieć z przelewu. Ze strzykawki odczytasz ile łącznie wchodzi ci do tamki i zaworu.
Awatar użytkownika

MalyJack
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 10 gru 2016, 22:22
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Środa Śląska
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: MalyJack »

Daj fotę tej głowicy. Sam robiłeś, czy kupna? Może rurka od powrotu za nisko wspawana? 2ml to tak jakbyś w ogóle nie miał jeziorka!!
https://www.facebook.com/Jack-Parrot-Alchemy-Jacek-Plona-268115644134379/
Awatar użytkownika

Autor tematu
JasnyPierun
100
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2018, 17:40
Krótko o sobie: Jestem sobą. Lubie wypić ale z umiarem a to o czym piszę tu na forum to tylko fantazja.
Ulubiony Alkohol: Driny
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: JasnyPierun »

Tak wygląda jeziorko.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

MalyJack
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 10 gru 2016, 22:22
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Środa Śląska
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: MalyJack »

A daj jeszcze fotę z zewnątrz całej kolumny, bo może kąt rury skraplacza masz duży w stosunku do kolumny?
https://www.facebook.com/Jack-Parrot-Alchemy-Jacek-Plona-268115644134379/
Awatar użytkownika

Autor tematu
JasnyPierun
100
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2018, 17:40
Krótko o sobie: Jestem sobą. Lubie wypić ale z umiarem a to o czym piszę tu na forum to tylko fantazja.
Ulubiony Alkohol: Driny
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: JasnyPierun »

Ja to liczyłem na odkręconej głowicy ustawionej w pionie. Kąt głowica ma raczej prawidłowy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

MalyJack
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 10 gru 2016, 22:22
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Środa Śląska
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: MalyJack »

Zakręć zaworek na stojącej pionie kolumnie. Wyciągnij chłodnicę. Wlej tam wody. Zajrzyj przyświecając latarką do środka i zobacz czy tam rzeczywiście jest jakiekolwiek jeziorko. Bo 2 ml to na oko ci się mieści w tej rurce do mocowania zaworka precyzyjnego. W mojej ocenie jest jednak nieszczelność przy tamce. Obym się mylił.
https://www.facebook.com/Jack-Parrot-Alchemy-Jacek-Plona-268115644134379/
Awatar użytkownika

Autor tematu
JasnyPierun
100
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2018, 17:40
Krótko o sobie: Jestem sobą. Lubie wypić ale z umiarem a to o czym piszę tu na forum to tylko fantazja.
Ulubiony Alkohol: Driny
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: JasnyPierun »

Sprawdzałem szczelność tamki, ustawiłem głowicę do góry nogami tak żeby zalać też rurkę i po zalaniu nad rurkę obserwowałem na papierze toaletowym czy będzie jakaś plama. Postało tak chwilę i było sucho. Tak że szczelność jest. Robiłem jeszcze raz test na mniejszej strzykawce żeby sprawdzić dokładniej i jest to 2 ml, świeciłem latarką do środka jak wlewałem i zalewa zaworek i spływa reszta przez rurkę.
Awatar użytkownika

MalyJack
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 10 gru 2016, 22:22
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Środa Śląska
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: MalyJack »

Chłopie, jeszcze raz przeczytaj na spokojnie to co napisałem i postaraj się wykonać czynności. Nic nie odwracaj. Pomiar ma być na stojącej kolumnie i zakręconym zaworze. Bo ja dalej nie wiem czy to jeziorko jest na zamkniętym zaworze, czy go nie ma bo masz go otwartego. Zalej, poczekaj i zobacz czy płyn tam zostaje. Jeśli zostaje, to odkręć zawór i zmierz ile tego płynu wypłynęło. Żeby było bardziej widoczne (jak patrzysz w rurę) wlej coś kolorowego, może być kompot truskawkowy. Nie chce mi się po prostu wierzyć, że jeziorko u Ciebie ma 2 ml.
Ze zdjęcia wychodzi, że głowica ma około 15 st od poziomu, co mocno skraca długość jeziorka. Jeśli masz do tego rurkę odpływu wspawaną zbyt nisko może w konsekwencji powstać jezioreczuńko. Ale nie na poziomie 2 ml!
Spróbuj jeszcze raz pomierzyć tak jak napisałem i daj znak.
https://www.facebook.com/Jack-Parrot-Alchemy-Jacek-Plona-268115644134379/
Awatar użytkownika

Autor tematu
JasnyPierun
100
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2018, 17:40
Krótko o sobie: Jestem sobą. Lubie wypić ale z umiarem a to o czym piszę tu na forum to tylko fantazja.
Ulubiony Alkohol: Driny
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: JasnyPierun »

Chłopie przeczytaj jeszcze raz co ja wyżej napisałem. Odwróciłem głowicę i zalałem ją od ,,dołu'' żeby sprawdzić szczelność tamki i spawu na rurce. Szczelna jest( spawy tamki jak i spawy wokół rurki).
Po tym zrobiłem kolejny test świecąc latarką do środka i lejąc wodę, oczywiście że na zamkniętym zaworku bo inaczej tego sprawdzić się nie da. Jedynie 2ml wypłynęły po odczekaniu aż zaleje się odpływ zaworka i woda przeleje się przez rurkę. Rozumiem że moja głowica jest wyjątkowa?

scalak
150
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek, 1 lip 2013, 22:36
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Domowy
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 130 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: scalak »

JasnyPierunie, jeżeli rurka przelewu ma średnicę 8 mm wewnątrz 6, to jest wspawana około 10 mm od dna skraplacza. Takie proporcje są na zdjęciu. Na oko wycinek koła ma ponad 1,5 cm kwadratowego. To mi wygląda na tamke co najmiej 5 mililitrów, Zrób jak radzi MałyJack. Przykręć głowicę bez skraplacza, wlej od góry do głowicy powoli z 50 gram wody, i za chwile spuść zaworkiem do naczynka pomiarowego, Jeżeli nadal będziesz miał 2 mililitry, to ja
wymiękam.
„strzeżcie się fałszywej wiedzy - jest ona groźniejsza od ciemnoty!”
George Bernard Shaw
Awatar użytkownika

Autor tematu
JasnyPierun
100
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2018, 17:40
Krótko o sobie: Jestem sobą. Lubie wypić ale z umiarem a to o czym piszę tu na forum to tylko fantazja.
Ulubiony Alkohol: Driny
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: JasnyPierun »

Tak robiłem na początku, no serio inaczej mi nie wychodzi. Też się dziwiłem bo na oko wygląda że powinno tam wejść więcej. Specjalnie latarką świeciłem czy aby na pewno przelało się przez rurkę i czy zaworek został zalany czy nie ma tam bąbla powietrza. Najpierw spuszczałem do strzykawki 34ml dzisiaj specjalnie wziąłem strzykawkę 5 ml i wynik ten sam. Mogę zaprosić do siebie to kto chce to sobie sprawdzi ale inaczej wyjść nie chce. Też mi to nie pasuje bo rozważam zamontowanie modułu z obniżonym odbiorem a z tego co czytam większe jeziorko tam się przydaje.
Awatar użytkownika

MalyJack
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 10 gru 2016, 22:22
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Środa Śląska
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: MalyJack »

U mnie jeziorko ma 22 ml, dlatego ja też wymiękam...
https://www.facebook.com/Jack-Parrot-Alchemy-Jacek-Plona-268115644134379/
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: .Gacek »

Woda i spirytus to są dwa inne media. Nie pamiętam teraz ale u mnie jeziorko ma mniejszą pojemność gdy mam na testy wodę a większą gdy leci destylat... :bezradny:
Pozdrawiam Gacek.

scalak
150
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek, 1 lip 2013, 22:36
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Domowy
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 130 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: scalak »

Łyżeczka od herbaty, to 5 mililitrów, niech wleje spirytus. SMS-a głowicy może założyć na KEG-a
„strzeżcie się fałszywej wiedzy - jest ona groźniejsza od ciemnoty!”
George Bernard Shaw
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: masterpaw2 »

JasnyPierun pisze:..... rozważam zamontowanie modułu z obniżonym odbiorem a z tego co czytam większe jeziorko tam się przydaje.
Kolego nawet przy znikomym jeziorku możesz śmiało wstawić OOB, to tylko kwestia prowadzenia procesu, a w szczególności odbioru przedgonu. Tak w telegraficznym skrócie, przy minimalnym jeziorku odbierasz go kropelkowo przez cały czas trwania procesu, przy dużym robisz to zrzutami.
Z ciekawości sprawdziłem u siebie w aabratku (prod. Franzmaster) pojemność to ~ 8ml, przy UFO (made by Akas) to grubo powyżej 200ml.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: Szlumf »

Dajcie spokój z tym jeziorkiem. JasnyPiorun je parę razy zmierzył a Koledzy, z uporem godnym maniaka, przez kilkanaście postów udowodniacie mu, że się myli. Czy jeziorko ma 2ml, czy 20ml, czy 200ml nie ma wielkiego znaczenia dla pozostałych problemów o które pytał autor tematu. Może ktoś, coś na ten temat?
JasnyPiorunie napisz na jakiej wysokości masz termometr prowadzący. Zanotuj wszystko co się da podczas następnego procesu - czasy korekt, temperatury, odbiór, ilości frakcji i co tam Ci przyjdzie do głowy. Tym, że urobek po kilku pierwszych procesach będzie kiepski się nie przejmuj. Smrodki muszą się wypłukać. Jeżeli Ci nie zalewa przy 3,4kW to pracuj z taką mocą. Początkowy odbiór proponuję 25ml/m. Przy Twoim felernym nosie przedgon odbierz kropelkowo na ilość. Myślę, że tak ze 200ml powinno wystarczyć. Zacznij odbiór przedgonu gdy temperatura na 10-tej półce będzie stała przez 5 minut. Pogony zacznij odbierać gdy już nie będziesz miał cierpliwości do zmniejszania odbioru tak by10-ta półka stała w miejscu. Możesz je odbierać szybciej i przeznaczyć do dalszego przerobu. Pierwsze 500ml serca odbieraj do 100ml buteleczek. Może coś złego w nich jeszcze wyłapiesz na smak.
Awatar użytkownika

Hecktor2
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 26 lis 2017, 17:24
Podziękował: 1 raz
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: Hecktor2 »

@JasnyPierun masz zrobioną głowicę pod sporo wiekszym kątem niz u mnie. Do tego zaworek jest wspawany dalej od zalamania glowicy, co moze skutkowac tym, ze jeziorko nie jest oprozniane do zera. Wtedy ta ilosc moglaby sie zgadzac, bo duzo urobku zostawaloby nie spuszczone do pomiaru.

Drugą mozliwoscia wedlug mnie sa zle pospawane elementy. Tzn pod zbyt ostrym katem. Nie widac tego dokladnie na zdjeciach, ale o ile glowica jest ostro, tamka jest ostro to byc moze ze faktycznie bardzo malo urobku zostaje w tamce.

Sprawdź w jakiej odleglosci od tamki masz wspawana rurkę od zaworka precyzyjnego ;)
Awatar użytkownika

Autor tematu
JasnyPierun
100
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2018, 17:40
Krótko o sobie: Jestem sobą. Lubie wypić ale z umiarem a to o czym piszę tu na forum to tylko fantazja.
Ulubiony Alkohol: Driny
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Ocena procesu i dodatki?

Post autor: JasnyPierun »

Sprawa jeziorka wyjaśniona. Okazuje się że tamka jest wspawana pod ostrym kątem tak jak pisze Hecktor2. Zrobiłem foto od dołu i wychodzi na to że jest to wspawane w miejscu gdzie jest łączona głowica. Porównałem to z innymi fotkami głowic i wychodzi jednoznacznie przyczyna tej pojemności. Tematu już mi się drążyć nie chce, wpis jest jako ciekawostka.
odbior.jpg
moje1.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”