Budowa pot-still'a z refluxem.

Wszystko o prostych konstrukcjach typu garnek - chłodnica.

Autor tematu
cpikson
10
Posty: 12
Rejestracja: środa, 1 cze 2011, 19:37
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: cpikson »

Witam.
Przymierzam się do budowy swojej pierwszej kolumny. Chcę ją zrobić z rury miedzianej średnicy 54mm bo takie mam wyprowadzenie z keg'a. Dodatkowo chciałbym zrobic przystawkę/ moduł refluxu który w zależności od potrzeb będzie można wstawić lub nie. Nie chce natomiast póki co robić nowej chłodnicy, gdyż niedawno zrobilem taką jak na zdjęciu. Czy mógłby ktoś podpowiedzieć jakiej długości rurę zastosować oraz w jaki sposób wykonać taką przystawkę jeżeli w ogóle jest w tym jakiś sens. I przy okazji czy zostawić te 2 odstojniki czy może je usunąć całkiem? Za każdą sugestię z góry dziękuję.Obrazek

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
alembiki
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Budowa pot-still'a z refluxem.

Post autor: masterpaw2 »

@cpikson, przede wszystkim zrób jakiś wstępny projekt i go zaprezentuj. Co do odstojników....., :bezradny:, jesteś od blisko ośmiu lat na forum i zadajesz takie pytania :o, gdybyś jeszcze nie czytał : odstojnik-zbedny-gadzet-t9099.html
- pewnie, że wywalić.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
cpikson
10
Posty: 12
Rejestracja: środa, 1 cze 2011, 19:37
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Budowa pot-still'a z refluxem.

Post autor: cpikson »

Tak to prawda jestem od 8 lat na forum ale przez ten czas jedynie miałem konto i nie interesowałem się tak bardzo ta tematyką, dopiero niedawno postanowiłem zbudowac coś swojego w miarę konkretnego ale niestety nie miałem czasu aby przeczytać wszystkie tematy z forum. A co do projektu postaram sie jutro zrobić jakiś szkic choćby papierowy co mniej więcej mam na myśli.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Autor tematu
cpikson
10
Posty: 12
Rejestracja: środa, 1 cze 2011, 19:37
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Budowa pot-still'a z refluxem.

Post autor: cpikson »

Stworzyłem taki oto szybki szkic jaki mam pomysł ogolny. I teraz właśnie co bedzie lepsze, jedno czy dwu częściowa? No i jakiej długości rury biorąc pod uwage że Keg 30L.Obrazek

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Budowa pot-still'a z refluxem.

Post autor: PETER29 »

Kolego przystawka może być na stałe, nie musisz jej demontowac. Jak nie będziesz chciał refluksu po prostu nie puscisz do niej wody. Rurę możesz dac metr fi 54 miedziana i cała zasypać sprezynkami KO. Dostojniki wywal i na Miłość Boska ten kociołek tez. Wiem sam zrobiłeś masz sentyment ale do miedzianej kolumny aż prosi się mała zgrabna chłodnicza z miedzi. Może czasem komuś będziesz chciał się pochwalić sprzętem a ten kocioł strasznie tracą minioną epoką.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

Autor tematu
cpikson
10
Posty: 12
Rejestracja: środa, 1 cze 2011, 19:37
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Budowa pot-still'a z refluxem.

Post autor: cpikson »

Wiem, że ten kocioł nie wygląda super fajnie tym bardziej przy Kegu ale póki co nie będę inwestował w nową chłodnicę. Z czasem jak już powstanie kolumna i będę miał wszystko ogarnięte to wtedy na spokojnie zrobię taką jak powinna być. Czyli metrowa rura z wypełnieniem, tylko chyba nie cała zasypana, żeby jakiś odstęp od spirali refluxu zachować? I właśnie jakiej wielkości zrobić tą chłodniczkę?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony sobota, 19 sty 2019, 12:16 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
cpikson
10
Posty: 12
Rejestracja: środa, 1 cze 2011, 19:37
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Budowa pot-still'a z refluxem.

Post autor: cpikson »

Zamieszczam bardziej szczegółowy rysunek wymyślonego projektu.Obrazek

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Budowa pot-still'a z refluxem.

Post autor: masterpaw2 »

Dałbym sobie rękę obciąć, że już koledze opisałem na posta, ale mój dziwnym trafem zniknął :bezradny: (może się komuś naraziłem)? Wracając do tematu, kolego po co Ci takie kombinacje z podziałem na segmenty w pot stillu? Dajesz kawał rury (deflegmator), u góry dajesz "refluks" w postaci spirali bądź płaszcza wodnego(np coś takiego download/file.php?id=10592&mode=view) , powyżej niego wyprowadzenie par na chłodnicę końcową i po krzyku. Deflegmator oczywiście możesz (nie musisz) sobie w zależności od potrzeb i zasobów wypełnić zmywakami bądź sprężynkami.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 21 sty 2019, 08:54 przez masterpaw2, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
cpikson
10
Posty: 12
Rejestracja: środa, 1 cze 2011, 19:37
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Budowa pot-still'a z refluxem.

Post autor: cpikson »

No ok, to powiedzmy, że dam metrową rurę z wypełnieniem. Jakiej wielkości zrobić chłodnicę refluxu? Np 10 zwojów rurki 8mm wystarczy? I czy takie odejście od razu na 28mm i potem 18mm będzie ok, czy może dać kolano 54mm, kawałek rury i dopiero zredukować?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony niedziela, 20 sty 2019, 23:13 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylatory pot-still”