Prosty regulator do pot stilla.

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy

Post autor: .Gacek »

Witam serdecznie wszyskich forumowiczów.
Chciałem dziś wkleić kilka zdjęć z budowy jednego z najprostszych regulatorów fazowych do regulacji napięcia na grzałce. Miało to być maksymalnie proste urządzenie do pracy przy potstillu. Nie ma tu żadnych wodotrysków i podświetlanych ekranów.
Jeżeli ktoś z Was posiada trochę gratów w garażu i nie ma dwóch lewych rąk to zapraszam.
Na poniższych zdjęciach widać, że najdroższym elementem jest regulator Fotek SSR 25VA. Na znanych serwisach można taki kupić wraz z potencjometrem i skalą za kwotę około 40 zł. Cała reszta to są drobnostki, które często walają mam się po magazynach w pracy, garażu czy też można je kupić za kilkanaście złotych w marketach ogólnobudowlanych.
Budowa takiego regulatora to przede wszystkim radość z tego, że coś zrobiło się samemu i satysfakcja z własnej pracy. Tylko to jest powodem budowy bo na rynku za kwotę 120-160 zł można kupić markowy regulator z gwarancją.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: .Gacek »

Regulator steruje dwoma grzałkami.
Pierwsza z nich jest podłączona na stałę i można ją załączać i rozłączać poprzez zwykły bezpiecznik typu "S" 16A.
Druga grzałka również jest załączana przez bezpiecznik 16A i ta już jest podłączona przez regulator SSR. Za namową kolegi @arTii został dołożony tzw bypass. Jest to kolejny bezpiecznik, który zwiera mam styki nr 1 i nr 2 aby podczas rozgrzewania wsadu regulator nam się po prostu nie grzał.
Ja u siebie w garażu miałem stary analogowy woltomierz na szynę i z racji tego, że leżał już kilka lat postanowiłem go założyć jako jedyny bajer i ogólny pogląd na to czy w ogóle mam jakąś regulację.
Swój regulator wpinam do sieci przez najtańszy watomierz ORNO, pokazuje mi zużycie energii a także na bieżąco to z jaką mocą aktualnie pracuję. Tutaj widać, że np grzałka 2kW ma 1,86kW a grzałka 1,4kW ma tylko 1,34kW. Na alliexpresie widziałem takie zintegrowane mierniki, które cały czas pokazują nam napięcię, natężenie oraz aktualną moc grzania. Jeżeli ktoś ma chęć to jest to chyba najlepsze rozwiązanie aby taki multimetr wsadzić do regulatora, wtedy nawet można to wykorzystać do kolumny.

Połączenia.
Główny kabel zasilający to linka miedziana w gumie 3x2,5mm. Następnie wchodzimy do dwóch bezpieczników i z nich odpowiednio do regulatora i na wyjście.
Kabel wychodzący z regulatora to 4x2,5mm zakończony dwoma przykręconymi do siebie gniazdkami. Przewód neutralny oraz uziemiający jest wspólny dla dwóch gniazd, tylko fazy są osobne. Jedno gniazdo stałe, drugie regulowane. Tutaj możemy sobie wybrać, która grzałka ma być stała, a która z regulacją.

Co do chłodzenia i samego radiatora to są śmieci z demobilu. Radiator z wentylatorem są ze starego procesora komputerowego. Dołożyłem do wentylatora malutki zasilacz 1A ale teraz już wiem, że gdyby radiator był na zewnątrz to i wiatrak byłby całkowicie zbędny.
Jako że jestem praworęczny to bezpieczniki od grzałek są z prawej strony i specjalnie są wysunięte, natomiast bypass grzałki regulowanej jest z lewej strony i jest wsunięty w obudowę. Jeżeli ktoś będzie chciał zbudować urządzenie samemu to należy wziąć pod uwagę rozmiary elementów. Ja wykorzystałem to co miałem i w obudowie musiałem zeszlifować przetłoczenia wzmacniające co nie bardzo mnie ucieszyło. Wszystkie otwory robione wkrętarką i wiertłem fi5 a później pilnik i jazda.

Edit
W wolnej chwili wrzucę schemat i uporządkuję całość.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 7 sty 2019, 10:37 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.

Merkor
50
Posty: 78
Rejestracja: piątek, 26 paź 2018, 21:46
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: Merkor »

Fajnie wyszło, jestem w trakcie kupowania grzałek i pomyślałem o regulatorze, z niecierpliowścią czekam na schemat jak to podłączyć i jak możesz dodaj listę produktów które są potrzebne.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: arTii »

Mój regulator cały czas w proszku, ale schemat będzie taki sam dla wszystkich :)
Narysowałem tylko jeden kanał (mój regulator będzie miał 3 kanały - na każdą fazę będzie osobny) ale L2 i L3 są identyczne jak L1
Przewody N oraz PE są całkowicie wspólne.
Mierniki które kupiłem umożliwiają jednoczesne wyświetlanie napięcia zasilania (V), prądu na grzałce (A), mocy grzałki (W) oraz czasu pracy. O ile się nie mylę mierzą również ilość zużytej energii (kWh). Działają w zakresie 80-260V a prąd dopuszczalny to 20A czyli ponad 4kW.
Biorąc pod uwagę, że jedna grzałka nie bierze mi więcej niż 2,5kW to daje niewiele ponad 10A, więc miernik powinien przeżyć.

Teraz o wyłącznikach:
Wyłącznik FR303 czyli typowy rozłącznik, można go zastąpić ostatecznie bezpiecznikiem trójfazowym 25A. Ma za zadanie całkowicie rozłączać cały układ.
Bezpiecznik S301 B16A pozwala na załączenie jednej, dwóch lub trzech grzałek - w zależności od tego ile mocy będę potrzebował.
Z kolei S301 B25A (lepszy byłby nawet C25A) pozwala na ominięcie regulatora przy pracy z pełną mocą. jego załączenie spowoduje obejście regulatora niezależnie od ustawienia potencjometru.
Dlaczego regulacja na 3 kanałach? W zasadzie to mógłbym założyć płynną regulację tylko na grzałce 2kW (mam 1,5+2+2,5kW) i wtedy odpowiednio załączając grzałki mógłbym pokryć cały zakres mocy od 0kW do 6kW, jednak jest drobne ale...
Mając trzy regulatory mogę ustawić 3kW mocy grzewczej i każda z grzałek będzie mi grzała z połową mocy nominalnej, a więc będzie mniejsze ryzyko przypalenia gęstszego nastawu.
Jak już poskładam całość, to wrzucę zdjęcia...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

Autor tematu
.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: .Gacek »

Stworzyłem takie oto cudo w paincie. Mam nadzieję, że będzie wiadomo o co chodzi.
Przewód brązowy- faza, niebieski - neutralny, zielony przewód bardzo ważny - ochronny.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek, 11 sty 2019, 16:01 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.

Merkor
50
Posty: 78
Rejestracja: piątek, 26 paź 2018, 21:46
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: Merkor »

Czy mogę wykorzystać takie bezpieczniki do GS, GR oraz Bypass? Tak nawiasem po co jest ten bypass?

Obrazek
Awatar użytkownika

Autor tematu
.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: .Gacek »

Możesz użyć ich jak najbardziej. Bezpieczniki w moim regulatorze są użyte nie jako bezpiecznik a jako włącznik/wyłącznik i jest to podyktowane tylko tym, że nie mam zaufania do tandetnych chińskich przełączniczków on/off. Jako zabezpieczenie prądowe robi bezpiecznik w szafce prądowej pod który podłączony jest kontakt.
Bypass to jest zwarcie w regulatorze dwóch styków aby ten podczas rozgrzewania wsadu się po prostu nie grzał. Wcale nie musi go być, ale wtedy potencjometr należy rozkręcić na 100%.
Pozdrawiam Gacek.

bob35
5
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 20 lut 2018, 18:31
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: bob35 »

Kolego z tym woltomierzem to kiepski pomiar bo od 100 do 50% będzie pokazywać 230 wolt. Po niżej 50% dopiero napięcie spada. Lepiej mierzyć prąd lub moc. W czasach arduino można zrobić fajny regulator za parę złotych tym bardziej że koledzy z tego i białego forum pytają i pokazują projekty na forach arduino , elektroda czy majsterkowo.

Domin(alkoholik)
10
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 1 lis 2018, 11:50
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: Domin(alkoholik) »

Nie lepiej kupić tani voltage regulator chiński i tylko na triac zalożyć większy sink heater ?
Awatar użytkownika

Autor tematu
.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: .Gacek »

bob35 pisze:Kolego z tym woltomierzem to kiepski pomiar bo od 100 do 50% będzie pokazywać 230 wolt. Po niżej 50% dopiero napięcie spada.
Nie masz racji.
Tak jak napisałeś zachowuje się elektroniczny multimetr, który mierzy napięcie szczytowe.
Na zwykłym wskazówkowym (analogowym) woltomierzu wskazówka idzie w górę wraz z obrotem potencjometra.

.Gacek pisze: ...Chciałem dziś wkleić kilka zdjęć z budowy jednego z najprostszych regulatorów fazowych... Miało to być maksymalnie proste urządzenie do pracy przy potstillu. Nie ma tu żadnych wodotrysków i podświetlanych ekranów....
Jak wyżej, rozbudować można w każdej chwili.
bob35 pisze: W czasach arduino można zrobić fajny regulator za parę złotych...
Oczywiście, że można, ale część wykonawcza (sam regulator) musi być zawsze. SSR-a można podmienić na takiego z końcówką DA i sterować choćby NodeMCU przez sieć...

Niedługo spłuczka w kiblu będzie na arduino...

@Domin(alkoholik)
.Gacek pisze: Budowa takiego regulatora to przede wszystkim radość z tego, że coś zrobiło się samemu i satysfakcja z własnej pracy. Tylko to jest powodem budowy...
Ostatnio zmieniony sobota, 12 sty 2019, 17:52 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.

Woodworm
150
Posty: 169
Rejestracja: piątek, 16 sty 2015, 22:00
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: Woodworm »

Regulator do 2kW u mnie w sklepie kosztuje 10zł, na aliexpress 5zł.
Do tego łącznik krzywkowy 3f 1-0-2, koszt 45 zł.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: Doody »

Tak z ciekawości zapytam czy nie lepiej regulować moc obu grzałek? Przy gęstym wsadzie można grzać wtedy niską mocą aby nie przypalić nastawu. Przy jednej grzałce pracującej na maksa to niemożliwe.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Autor tematu
.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: .Gacek »

@Woodworm
Ja nikogo do niczego nie namawiam i nic nie chcę nikomu wcisnąć.

Jeszcze raz powtarzam, że budowanie takich prostych rzeczy sprawia mi satysfakcję. Bardziej skomplikowanych aparatów aby komuś zaimponować nie umiem robić. Pójdę do garażu, odpalę końcówkę lampową i posłucham Floydów, podłubię, posprzątam i pomajsterkuję.
To są rzeczy, które sprawiają mi radość i nie obchodzi mnie to, że regulator kosztował 30 zł więcej niż w sklepie...

@Doody
Darku oczywiście można pod regulator podłączyć obydwie grzałki bo mamy zapas do 25 amper. Pełna dowolność i możliwość zrobienia pod siebie.
Chodziło mi o to aby pokazać, że to wcale nie jest takie skomplikowane.
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 sty 2019, 21:34 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.

Domin(alkoholik)
10
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 1 lis 2018, 11:50
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: Domin(alkoholik) »

Zamieściłem takie info ponieważ wspomniałeś coś o regulatorach za ponad 100 zł, dlatego jak ktoś chciałby jeszcze mniej pracy włożyć (bo chce sam zrobić ale...) czyli kupić taki chiński i dołożyć większe chłodzenie. Koszt jak kolega wspomniał wcześniej podobny do Twojego. Kto to będzie zainteresowany ma większe pole do popisu ;) pozdro
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 sty 2019, 23:41 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: arTii »

No to i ja się pochwalę. Prawie skończyłem swój regulator. Prawie - dlatego że spaliłem 2 mierniki... Niestety miernik nie może być podłączony za regulatorem, gdyż wtedy może na nim być napięcie (bez obciążenia) nawet 300V. Więc dolny miernik (jest większy i nie wchodzi w przygotowany otwór) jest "na tymczasem".
Poprawny schemat jednego kanału:
Regulator.jpg
Regulator jest trzyfazowy - każda faza oddzielnie regulowana moc. Regulatory SSR-40VA - teoretycznie dopuszczalne obciążenie każdego z nich to 40A, jednak w związku z zastosowanymi bezpiecznikami 16A pracują z dużą rezerwą mocy. Widać je przez otwarte okienko. Jeśli okaże się, że będą się grzały zbyt mocno, wstawię wentylatorki w okienko, a SSRy doposażę w radiatory.
Każdy kanał jest zabezpieczony bezpiecznikiem 16A który jednocześnie pełni rolę wyłącznika kanału. Taki sam bezpiecznik użyłem jako obejście regulatora. Po jego załączeniu grzałka pracuje z pełną mocą niezależnie od ustawienia potencjometru.
Bezpiecznik 3fazowy pełni rolę wyłącznika głównego dla całego regulatora.
20190130_172213.jpg
Obok bezpieczników jeszcze będzie zamontowane gniazdo 230V.
Niestety nie ustrzegłem się jeszcze innego błędu. Dolny miernik mogłem dać nie na środku, tylko po prawej lub po lewej i wtedy miałbym jeszcze miejsce na wyświetlacz OLED lub LCD20x4 do termometru.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 30 sty 2019, 18:16 przez arTii, łącznie zmieniany 1 raz.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: masterpaw2 »

Dobra robota kolego :ok:, widzę żeś się w końcu zorganizował, i w obudowę wszystko upchnął. Rozumiem, że każda faza będzie miała swój multimetr, sumaryczna moc "w pamięci"?
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: arTii »

Dokładnie tak. Największym problemem dla mnie jak zwykle była obudowa.
Każda faza na oddzielnym wyświetlaczu/mierniku. Myślałem tez o jednym zbiorczym, ale to musiał bym samemu zrobić taki miernik np. na arduino, a nie chciało mi się :)
Jest nawet niezły układ ADE7758 do tego...
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

Autor tematu
.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: .Gacek »

No arTii toż to już prawdziwy kombajn!!! Prawdziwy kolos w porównaniu do mojego malucha... :angry: Fajnie, że w końcu udało się to poskładać, no i parametry czytelne w każdej chwili masz wszystko jak na dłoni. Jakbyś zamawiał jakieś multimetry daj mi znać... :klaszcze:
Pozdrawiam Gacek.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: arTii »

Właśnie jeden zamówiłem.... Ale mam nadzieję, że spaliłem tylko rezystor 1kohm na wejściu, więc może jutro sobie go kupie i wymienię...
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: kmarian »

Brawo Panie arTii. Ty jak już coś robisz, to z rozmachem. :D
Awatar użytkownika

Autor tematu
.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: .Gacek »

@arTii jest sprawa... muszę rozbudować swój regulator albo postawić całkowicie nowy na dwie grzałki ale z jednej fazy (takie uroki przyłącza)... opisz proszę nam wszystkim jak się na Twoim wynalazku pracuje. Nie wkurzają Cię trzy osobne potencjometry i trzy osobne mierniki? Nie grzeją Ci się te SSRy bez radiatorów? A i jeszcze jedno, tak myślałem aby zamówić podwójny zespolony potencjometr bo nie do końca jestem przekonany czy jeden potencjometr może sterować równolegle dwoma SSR-ami... Jak Ci się sprawują te mierniki? Zadowolony jesteś? Może opchniesz mi jeden... ☺
Pozdrawiam Gacek.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: arTii »

Nie wkurzają mnie wcale. Jeśli chcesz mieć nowy regulator na dwie grzałki i sterować je jednym potencjometrem, to po co Ci 2 SSRy? Wpakuj obydwa na jeden mocny SSR 40A i będziesz miał jeden potencjometr.
Każdy potencjometr oddzielnie daje mi to, że każdą grzałkę mogę wysterować oddzielnie. A zwłaszcza jeśli mam grzałki o różnych mocach.
SSRy mi się nie grzeją zbytnio. Ale mam Bypass do grzania pełną mocą.
Mierniki - spoko - ale nie mam nadmiarowego :)
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

Rogek
20
Posty: 20
Rejestracja: środa, 24 lip 2019, 23:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: Rogek »

A mam pytanie czy ktokowiek tutaj kiedykowiek zamontował grzałkę z termostatem do kega? Na przykład taką:
https://www.castorama.pl/grzalka-galmet ... 76059.html
Ciekawi mnie jak by się to sprawdzało w kegu.
O gustach się nie dyskutuje
Awatar użytkownika

Autor tematu
.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: .Gacek »

Termostat to nie jest dobry pomysł.
Temperatura w kegu rośnie cały czas w miarę ubywania alkoholu z wsadu. Zadaniem regulatora jest ustawienie takiej mocy jakiej obecnie potrzebujemy a nie temperatury .
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: drgranatt »

Rogek pisze:...Ciekawi mnie jak by się to sprawdzało w kegu.
W ogóle nie sprawdzi się. Kol .Gacek napisał dlaczego
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

marcingrzesik
50
Posty: 57
Rejestracja: sobota, 11 maja 2019, 22:27
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: marcingrzesik »

Ja kupiłem coś takiego na Amazonie za jakieś 40 zł i hula ObrazekObrazekObrazek
https://youtu.be/Aw_1A9MZ-Y0

Sent from my LYA-L09 using Tapatalk
Awatar użytkownika

Kuba89
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 6 lip 2019, 07:06
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: Kuba89 »

Witajcie :) Poszukuję dobrego i zarazem taniego regulatora do mojej kuchenki indukcyjnej . Może ktoś ma już jakiś sprawdzony ? Co myślicie o tym regulatorze ?
https://allegro.pl/oferta/regulator-moc ... 4291fbf951
Awatar użytkownika

Autor tematu
.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: .Gacek »

Według mnie ten regulator z ostatniego linka może być całkiem ok. Ja wprawdzie dołożyłbym wentylator ale to tylko takie moje zboczenie... Jeżeli chodzi o indukcję to musiałbyś sprawdzić czy to się nie będzie krzaczyć bo kuchenka indukcyjna sama w sobie ma jakąś elektronikę do sterowania. Ostatnio widziałem filmik na YT gdzie podobny regulator pracował całkiem nieźle ale na kuchence oporowej - ceramicznej.

Edit:
https://youtu.be/Aw_1A9MZ-Y0
Ostatnio zmieniony piątek, 11 paź 2019, 14:17 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: aakk »

Miałem ten regulator tyle że z wentylatorem do grzałki 3kw i śmigał bezproblemowo
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: aakk »

@arTii jaką charakterystykę ma zastosowany potencjometr? Będę rezygnował z gotowego regulatora na rzecz foteka z potencjometrem. Będę sterował grzałką 3kW, (moc robocza ~2.6kW), radiator będzie chyba zbędny bo będę praktycznie ledwo co skręcał przekaźnik.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: arTii »

Nie pamiętam dokładnie - a nie ma mnie w domu- Ale chyba liniowy
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: rastro »

Kuba89 pisze:Witajcie :) Poszukuję dobrego i zarazem taniego regulatora do mojej kuchenki indukcyjnej . Może ktoś ma już jakiś sprawdzony ? Co myślicie o tym regulatorze ?
https://allegro.pl/oferta/regulator-moc ... 4291fbf951
A kuchenka indukcyjna nie ma swojego sterowania mocą? Nie jestem ekspertem, ale obawiam się że ten regulator przy indukcji może mieć spore problemy - spodziewam się że regulacja nie będzie miała pełnego zakresu, a i elektronika od indukcji może klęknąć.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: radius »

SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: drgranatt »

Jeśli garnek, który chcemy postawić na płycie indukcyjnej nadaje się (ma płaskie dno i do tego ferromagnetyczne) to spokojnie możemy to zrobić. Dlaczego płaskie? Ponieważ pole magnetyczne wytwarzane przez kuchenkę występuje tylko do około 2 cm nad powierzchnią blatu. Każda płyta ma wbudowane jakieś tam sterowanie mocą (skokowo lub płynnie) i jeżeli spełnia to nasze oczekiwania to przy zachowaniu powyższego możemy taką płytę zastosować.
Poza tym, niektóre płyty mają wbudowane zabezpieczenia wykrywające zbyt małą ilość materiału ferromagnetycznego w zasięgu działania pola grzejnego co w takim wypadku powoduje automatyczne wyłączenie się.
Najważniejsze pytanie: czy stosować zewnętrzny regulator czy nie? Powiem nie wiem ale jak osobiście nie stosowałbym.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: Góral bagienny »

Zewnętrzny regulator nie będzie działał na indukcji natomiast na samej indukcji nie ustawi się odpowiedniego odbioru destylatu.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

Kuba89
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 6 lip 2019, 07:06
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: Kuba89 »

rastro pisze:
Kuba89 pisze:Witajcie :) Poszukuję dobrego i zarazem taniego regulatora do mojej kuchenki indukcyjnej . Może ktoś ma już jakiś sprawdzony ? Co myślicie o tym regulatorze ?
https://allegro.pl/oferta/regulator-moc ... 4291fbf951
A kuchenka indukcyjna nie ma swojego sterowania mocą? Nie jestem ekspertem, ale obawiam się że ten regulator przy indukcji może mieć spore problemy - spodziewam się że regulacja nie będzie miała pełnego zakresu, a i elektronika od indukcji może klęknąć.
Indukcja ma swoje sterowanie , lecz nie jest one tak dokładne i nie można ustawić dobrego odbioru . Przetestowane i sprawdzone , regulator mocy nie działa na indukcji niestety .

Siwcun
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 21 sie 2019, 20:26
Podziękował: 1 raz
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: Siwcun »

Kuba89 pisze: Indukcja ma swoje sterowanie , lecz nie jest one tak dokładne i nie można ustawić dobrego odbioru . Przetestowane i sprawdzone , regulator mocy nie działa na indukcji niestety .
Jest na to sposób. Podłączyć regulator bezpośrednio pod pole grzejne. Chyba, że się mylę to niech ktoś mnie wyprowadzić z błędu.
Ostatnio zmieniony niedziela, 12 kwie 2020, 06:37 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Prosty regulator do pot stilla.

Post autor: przegab »

W tradycyjnej elektrycznej albo ceramicznej kuchence to zadziała w indukcji nie próbuj tego robić. Tam przede wszystkim nie ma pola grzejnego tylko jest cewka.
Awatar użytkownika

artur.sukiennik
300
Posty: 334
Rejestracja: piątek, 5 paź 2018, 18:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Cytrynówka bodzia
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: KOJI - czyli zacieranie na zimno

Post autor: artur.sukiennik »

To mam jeszcze jedno pytanie;-) mam taki regulator mocy https://allegro.pl/oferta/sciemniacz-za ... e=facebook i czy jesli podłaczę do niego rozgałęziacz i do niego dopiero dwie grzałki to zmniejszy mi ich moc?
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: KOJI - czyli zacieranie na zimno

Post autor: mtx »

@artur.sukiennik - ja cały czas nastawy na koji jadę bez płaszcza, grzej tak około połową mocy grzałki i powinno wszystko być w porządku. Oczywiście mam na myśli także rozgrzewanie. Zalewając do gara zostaw od góry około 10cm wolnego miejsca, bo nastaw na mące podczas rozgrzewania lubi się pienić.
Co do regulatora, to tak, będziesz mógł sterować obiema, ale pamiętaj by nie przeciążyć regulatora, jakie masz grzałki?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”