Prośba o ocenę Aabratek

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
molo550
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2018, 15:42

Post autor: molo550 »

Witajcie. Przy pomocy znajomego zbudowałem swój pierwszy destylator Aabratek keg 50l, rura 70mm, grzanie 2x2kW rura podzielona: od kega 45cm, 66cm, głowica 20cm reszta wiadomo zawory itp. wszystko ocieplone pianką. Kolumna wypełniona 35cm sprężynek miedzianych, 10 cm pusta przestrzeń i dalej zmywaki nierdzewne w ilości około 260g/l (dałem 11x60g). Termometry jeden w kegu (od góry nie w cieczy), jeden na 45 cm (przyklejony na rurze pod ociepleniem) i jeden na głowicy z sondą w rurze. Przeprowadziłem 2 destylacje ale miałem nie sklarowaną cukrówkę i po odebraniu przedgonów leci super destylat ale w pewnym momencie zaczyna troszkę zajeżdżać drożdżami ale nadal ma swój procent czyli 94 co jest dla mnie i tak dobrym wynikiem jak na pierwszy raz. Proces prowadzę na grzałce 2kW. I ty troszkę pytań do Was.

1. Co do obliczeń wg producenta sprężynek padew powinienem użyć 0,5l Cu i 3,1l nierdzewki czy to jest sensowne? Usunąć tą pustą przestrzeń? Jak lepiej wypełnić?

2. Miałem zacier niesklarowany czy mogło mieć to związek z tym, że "ciągnie" mi drożdże do serca ?

3. Posiadam regulator Pamel i myślicie, że powinienem prowadzić proces powżej 2kW?

4. Przy rozrabianiu urobku pojawia się zmętnienie. Czytałem wiele o tym fakcie i próbowałem po odstaniu 1 tyg. rozrabiać i różnymi wodami i jeszcze wyczytałem, że może to być wina wężyka pcv który mam zamontowany. Zamówiłem jeszcze silikonowy i przy następnej psocie postaram się go zamontować i psocić z nim. Może ktoś coś podpowie w tej kwestii?

5. Planuję zrobić filtr węglowy typu "tuba" na zasadzie leja z rurą na końcu którego będzie rurka z wężykiem i zaciskiem do przepływu. Całość na zasadzie tej, że wlewam np. 3l rozrobionego urobku do 40 % i wlewam a to sobie samo kapie przez całą noc. Ma to sens?

Z góry dziękuję za odpowiedzi

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Prośba o ocenę Aabratek

Post autor: johnex »

1. Według mnie nie warto kupować tych sprężynek z padew.pl. Zobacz jaki mają ciężar zasypowy (250g/l) czyli mniejszy niż teraz masz na zmywakach. Dobre sprężynki mają prawie 900g/l. Jak już chcesz kupować sprężynki to od sprawdzonych producentów. Pustą przestrzeń zlikwiduj.
2. Nastaw (nie zacier) powinien być sklarowany.
3. Jak najbardziej. Przy rurze 70 (wewnętrzna 67) i sprężynkach z Wołomina można teoretycznie grzać z mocą ponad 3,5 kW.
4. Zrobiłeś "spirytus" 94% - czyli jak dla mnie jeszcze bardzo zanieczyszczony. Stawiałbym, że za zmętnienie odpowiadają pogony. Najpierw poczytaj i naucz się robić spirytus 96+ a i o mętnieniu raczej zapomnisz, no chyba że użyjesz wody "bardzo mineralnej".
5. Radziłbym zrobienie filtra zasilanego od dołu. Druga sprawa jak zrobisz dobry destylat to filtr będzie zbędny.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”