Grzałka z płaszczem.

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.
Awatar użytkownika

Autor tematu
.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy

Post autor: .Gacek »

Witam.
Nie bardzo wiedziałem czy umieścić temat w kotłach czy w grzaniu, ale znalazł się akurat tutaj bo chciałbym porozmawiać na temat kega z płaszczem a raczej płaszcza w kegu.
Pomyślałem aby wykorzystać gotową mufę 5/4 cala, którą wielu z nas posiada wspawaną w keg. W teorii prościzna. Toczymy z kwaski walec o średnicy idealnej aby przeszedł przez mufę. Owy walec musimy wspawać w grzałkę a z drugiej strony dostawać kolejną małą mufkę pełniącą rolę wlewu medium. Temat super przyjemny bo łatwy i można gotować gęsty wsad.
Po chwili optymizm opadł.
Pierwszy problem to ilość medium jaką możemy wlać do walca i brak zaworu bezpieczeństwa. Po drugie rozszerzalność cieplna medium, przecież będzie się zwiększać lub maleć. Po trzecie czy tak mała powierzchnia naszego walca ogrzałaby wsad nawet gdy keg będzie doskonale ocieplony...
Po czwarte, jaką moc możnaby przyłożyć na grzałkę aby oddałaby to w postaci ciepła do nastawu.
Po krótkiej dyskusji z Witkiem temat upadł.
Ale... przecież mamy na forum tyle wynalazców, że być może uda się coś wykombinować wspólnymi siłami...
Wyspawanie płaszcza dookoła kega to kupa roboty, ale na przykład wspawanie mufy 3 cale... na pewno mniej spawania a powierzchnia wewnętrznego płaszcza już o wiele większa. W dodatku można by było zrobić taki płaszcz otwarty olejowy. Chodzi mi o to aby zrobić odpowietrzenie w formie syfonu.
Oczywiście im większy płaszcz w środku tym mniejsza pojemność naszego uniwersalnego kega, ale nawet jeżeli byłoby to 5-6 litrów (strzelam) to uważam, że gra jest warta świeczki.
Gdy będę miał dostęp do komputera zamieszczę szkic, a na chwilę obecną zapraszam wszystkich forumowiczów do dyskusji.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

kamilpl82
350
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 19:28
Ulubiony Alkohol: Przede wszystkim własny
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Wielkopolska okolice Leszna
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Kontakt:
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: kamilpl82 »

Jakoś sceptycznie do twojego pomysłu podchodzę, martwi mnie że taka rura z grzałką nie odda tak szybko ciepła do nastawu i będzie gotować wodę znajdującą się w środku.
Dlatego jak nie będzie to w układzie otwartym to coś jebnie delikatnie mówiąc.
Ale próbuj, kto nie kombinuje ten w Rawiczu nie siedzi, lub szampana nie pije.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
https://www.alkoholeforum.pl
Awatar użytkownika

Autor tematu
.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: .Gacek »

Właśnie woda się w moment wygotuje. Dlatego też myślałem o oleju i to z odpowietrznikiem aby niczego nie rozsadziło. No i właśnie to grzanie.... myślę że 2kW to max i rozgrzewanie wsadu trochę by trwało.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

kamilpl82
350
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 19:28
Ulubiony Alkohol: Przede wszystkim własny
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Wielkopolska okolice Leszna
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Kontakt:
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: kamilpl82 »

Ekspertem nie jestem, i nawet nie wiem jak to obliczyć ale mam wrażenie że i 2kw to za wiele. Litrowy czajnik taka grzałka potrafi zagotować w mniej jak 5 minut.
Chyba że wykombinujesz coś na wzór termostatu, czujnik temperatury umieszczony w róże, i grzejesz np do 99 stop, spadnie do 90 i znów.
Tylko nie wiem czy takie coś będzie się nadawało, bo jak wiemy termostaty się do naszych celów nie nadają.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
https://www.alkoholeforum.pl
Awatar użytkownika

Autor tematu
.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: .Gacek »

10 takich osób ja Ty a będziemy wiedzieć czy kombinować czy temat zamykać...
Dodam jeszcze, że ta rura grzejna mogłaby być w kształcie litery L. Wtedy mogłaby pionowo przechodzić wzdłuż linii kega ☺
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: drgranatt »

.Gacek pisze:Witam.
...Pomyślałem aby wykorzystać gotową mufę 5/4 cala, którą wielu z nas posiada wspawaną w keg. W teorii prościzna. Toczymy z kwaski walec o średnicy idealnej aby przeszedł przez mufę. Owy walec musimy wspawać w grzałkę a z drugiej strony dostawać kolejną małą mufkę pełniącą rolę wlewu medium. Temat super przyjemny bo łatwy i można gotować gęsty wsad.
Po chwili optymizm opadł...
I bardzo słusznie. Takie rozwiązanie nie zda egzaminu ponieważ po pierwsze primo, musisz zastosować poduszkę powietrzną, która przyjmie na siebie rozszerzalność cieczy podczas wzrostu temperatury. Ciecze, jakiekolwiek by nie były nie podlegają sprężaniu, tylko gazy. Po to są montowane zawory bezpieczeństwa.
Jeśli nie będzie odpowiedniej wielkości poduszki gazowej to ciśnienie momentalnie rozsadzi takie ustrojstwo. Niestety, nie pomogę jak to obliczyć i czy taka wielkość zdałaby egzamin. :bezradny:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Autor tematu
.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: .Gacek »

Przepraszam za ten odręczny szkic.
Ale czasem jedno zdjęcie to tysiąc słów.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: jatylkonachwile »

Zamiast tak kombinować to dospawajcie drugie dno do kega i macie coś a'la płaszcz wodny ale w prostszym wykonaniu.
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: KS2507 »

Najłatwiejszym do wykonania i najtańszym rozwiązaniem będzie zaspawanie dolnego rantu kega a jako poduszka powietrzna dospawanie pionowej rury z zaworem bezpieczeństwa, trafiają kegi z Wielkiej Brytanii które maja na tyle wysoki dolny rant że bez problemu mieści się grzałka.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: wkg_1 »

.Gacek pisze:Przepraszam za ten odręczny szkic.
Ale czasem jedno zdjęcie to tysiąc słów.
Słabo by Ci szło z metodą 2,5 ... tu musisz mieć zalane z 2/3 KEG-a
Awatar użytkownika

Autor tematu
.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: .Gacek »

wkg_1 pisze: Słabo by Ci szło z metodą 2,5 ... tu musisz mieć zalane z 2/3 KEG-a
Początkowo grzałka miała być ułożona tylko poziomo aby nasz keg był w 100% uniwersalny.
Po upadku tego pomysłu powstała grzałka "L"... Ale tylko do gęstych wsadów, głównie chodziło mi o śliwki i jabłka bo za tym najbardziej przepadam.

Panowie dziękuję bardzo za odzew i rady. :poklon;
Pozdrawiam Gacek.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: Szlumf »

Do śliwek wystarczy zakupić zwykłe grzałki o jak największej powierzchni grzania i połączyć je szeregowo tak by gęstość mocy była <2W/cm2. Śliwek mi nie przypala a jabłka lekko odciśnięte też dobrze idą. Śliwki tylko przecieram by pozbyć się pestek bo zatykają odpływ.
Awatar użytkownika

kamilpl82
350
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 19:28
Ulubiony Alkohol: Przede wszystkim własny
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Wielkopolska okolice Leszna
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Kontakt:
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: kamilpl82 »

Kolego Szlumf a gdzie takowe grzałki można nabyć, jak masz jakieś info to prosiłbym o jakiegoś linka czy namiar, z góry dzięki.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
https://www.alkoholeforum.pl
Awatar użytkownika

Autor tematu
.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: .Gacek »

Z tego co wiem to Zygmunt ma takowe w swojej ofercie, ale szczerze mówiąc to zawsze byłem do tego sceptycznie nastawiony. Chyba nie pozostaje mi nic innego jak kupić trzy takie grzałki i podłączyć w szereg. ULWD jak dobrze kojarzę...
Pozdrawiam Gacek.

redhot
200
Posty: 212
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 15:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: redhot »

Na zbiorniku od @zygmunta gotowałem bez problemu gęste rzeczy, w tym owoce i nie było przypaleń. Ale do wkładów naprawdę gęstych i błotnistych wybrałbym płaszcz, nie sądzę, aby kombinacje przestawione na rysunku były dużo tańsze do wykonania od gotowego płaszcza. A przecież zawsze zostaje jeszcze najprostszy płaszcz: garnek z wodą, kilo soli, keg w środek i stare jeansy do uszczelniania na brzegu.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: Szlumf »

Ja mam takie http://www.selfa.pl/katalog/produkt/rur ... 31/252#pdf. Kupione tu https://abc-hurt.bazarek.pl/opis/656851 ... iawar.html. Tylko zwróć uwagę czy taka zmieści Ci się na długość. Jeżeli masz miejsce to poszukaj jeszcze dłuższych.
Awatar użytkownika

kamilpl82
350
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 19:28
Ulubiony Alkohol: Przede wszystkim własny
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Wielkopolska okolice Leszna
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Kontakt:
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: kamilpl82 »

Na temat grzałek od Zygmunta już wystarczająco napisane było tutaj http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?t=5751

A najlepiej podsumował to kolega Elofura https://www.youtube.com/watch?v=jv6MxkP19eo
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
https://www.alkoholeforum.pl
Awatar użytkownika

Autor tematu
.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: .Gacek »

@Szlumf w opisie grzałki na samym dole jest taki wpis:
"Grzałka nieprzeznaczona do zbiorników ze stali nierdzewnej."
Gdzieś czytałem o jakimś wzajemnym utlenianiu się, nie wiem czy o to chodzi?
Pozdrawiam Gacek.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: Szlumf »

Czytałem to przed zakupem ale przy tej cenie postanowiłem zaryzykować. Mam je od 3 lat i nie zauważyłem żadnych oznak korozji. Tyle tylko, że przejście przez ściankę kotła mam zrobione tak, że materiał grzałki nie styka się ze ścianką kotła. Kolejność od środka - kołnierz grzałki, podkładka ze stali nierdzewnej, uszczelka grzałki, cienki plasterek wężyka silikonowego naciągnięty na gwint, uszczelka grzałki, podkładka stalowa, nakrętka grzałki.
Są oczywiście grzałki dedykowane do zbiorników nierdzewnych ale drogie i z tego co pamiętam o wymiarach mi nie pasujących do uzyskania ULWD przy szeregowym połączeniu.
Możesz tez poszperać na forach piwowarskich. Z tego co pamiętam ze swoich poszukiwań kupują gdzieś grzałki ULWD w formie łuku wzdłuż ścianki kega. Nie pasowały do mojego kotła.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: radius »

.Gacek pisze:Gdzieś czytałem o jakimś wzajemnym utlenianiu się, nie wiem czy o to chodzi?
Chodzi o elektrokorozję - post26469.html#p26469
W swoim pierwszym zbiorniku miałem takie same grzałki jak Szlumf i także nic z nimi się nie działo, ale oczywiści były odizolowane od kega silikonowymi podkładkami.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: drgranatt »

Te grzałki z Selfy o mocy 2 kW mają gęstość rzędu 8 W/cm². Żeby osiągnąć wartość ∼ 2 W/cm² trzeba połączyć je szeregowo ale wtedy moc wypadkowa wyniesie tylko 1000 W. Łatwiejszym sposobem na otrzymanie małej gęstości o odpowiedniej mocy jest zastosowanie grzałek zespolonych o mocy 6 czy 12 kW i zasilanie ich poprzez jakikolwiek regulator napięcia. Z 12 kW otrzymamy wtedy moc roboczą około 3000 W a to już nam w zupełności wystarczy :ok:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: Szlumf »

Być może są takie grzałki zespolone które odpowiadają naszym potrzebom. Ja nie znalazłem. Z reguły są one w formie pojedynczego "U" i mają za mała powierzchnię grzejną by przy zachowaniu gęstości 2W/cm2 dawać rozsądną moc wypadkową z użyciem regulatora. Typowa grzałka 3x2kW mieszcząca się do kega ma około 330mm długości i aby zachować warunek 2W/cm2 pojedynczą grzałkę możemy obciążyć mocą góra 350W czyli całość 1050W dla 3 grzałek. Zespolone grzałki o większej mocy są z reguły dłuższe i nie mieszczą się w kegu. Jeżeli kolega drgranatt zna tego typu grzałki spełniające nasze potrzeby to może poda namiary na sprzedawcę.
Ja mam grzałki w formie podwójnego "U". Dwie połączone w szereg dają łącznie 1000W. Trzecią podłączam przez regulator ustawiony na 500W do nagrzewania wsadu i z możliwością zwiększenia mocy gdy wsad już wrze. Zwiększam na niej moc góra do 1000W. Na 3 grzałkach mam 1500W podczas rozgrzewania i do 2000W podczas procesu.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: drgranatt »

Grzałka zespolona 3x2 kW ma większą obciążalność powierzchniową od grzałki w formie podwójnego "U" o około 25 % ale grzałka 3x1,5 kW będzie mieć już prawie taką samą ponieważ długość elementu grzejnego obu grzałek jest taka sama.
Nie mam w tej chwili przed sobą typowych grzałek z Unidezu, które stosujemy więc nie mogę w 100% określić średnicy płaszcza grzejnego. Czy to jest 6,5 mm czy 8,5 mm ale zdaje się, że ø 8,5 mm?
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

kamilpl82
350
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 19:28
Ulubiony Alkohol: Przede wszystkim własny
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Wielkopolska okolice Leszna
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Kontakt:
Re: Grzałka z płaszczem.

Post autor: kamilpl82 »

.Gacek zobacz sobie jeszcze tu http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?f=11&t=3063
Koleś dobrze kombinował podobnie jak ty z tą różnicą że on dał grzałkę ceramiczną.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
https://www.alkoholeforum.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”