Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Dyskusja ogólna o wytwarzaniu nalewek i ich przyrządzaniu...

Autor tematu
Alieee16
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 28 gru 2018, 19:47

Post autor: Alieee16 »

Dzień dobry.
Pierwszy raz w życiu robiłam nalewkę pigwową.
Zrobiłam sok z owoców a następnie w proporcji 1:1 dodałam spirytusu. Po przestaniu około 2 miesięcy jest nie do wypicia, czuć sam spirytus. Proszę o pomoc w jaki sposób ją najlepiej rozcieńczyć żeby nie wyszła za słaba.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam, Alicja :)
Ostatnio zmieniony niedziela, 30 gru 2018, 13:43 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

acurlydrug
300
Posty: 325
Rejestracja: niedziela, 27 sie 2017, 14:51
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwowa?

Post autor: acurlydrug »

Za słaba w jakim sensie? Procentowym czy smakowym?
Rozcieńcz sokiem wg proporcji z kalkulatorów dostępnych online do mocy, jaką chcesz.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwowa?

Post autor: wkg_1 »

A ja bym wykorzystał otrzymany płyn (bo to nie nalewka) do zrobienia nalewki.
Tzn skroił pigwowca, wybrał nasiona, poszatkował na maszynce na plasterki i zalał tym co masz. Po minimum trzech miesiącach (a lepiej po sześciu) zlał, pigwowca zasypał cukrem, poczekał aż się rozpuści i zmieszał z tym co zlałaś. W razie potrzeby dosłodził miodem. Pigwowca chyba jeszcze można dostać, obrodził w tym roku wyjątkowo.

Autor tematu
Alieee16
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 28 gru 2018, 19:47
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwowa?

Post autor: Alieee16 »

Czytałam że to co już zrobiłam można rozcieńczyć albo woda albo wódką. Teraz czuć z niej sam spirytus i nie wiem czym rozcieńczyć i w jakiej proporcji, czym zniwelować ten mocny smak spirytusu, ale też żeby po rozcieńczaniu nie wyszła za słaba.
Sok robiłam ze swoich owoców i niestety nie mam już więcej bo bardzo dużo narobiłam soku.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwowa?

Post autor: wawaldek11 »

Dalsze eksperymenty polecam robić na małych ilościach, np. 100 ml i jak efekt będzie dobry, to idź na całość ;)
Jeśli jest za mocne procentowo, to rozcieńcz sokiem jeśli go masz lub wodą. Z podanego niepełnego opisu wynika, że ma ok. 48%. Sporo jak na nalewkę, a dla mnie w szczególności. Żeby spożywać komfortowo, to ustalam na ok 35%. Czy robisz ten trunek na słodko, bo cukier łagodzi odczucia i warto dodać.
Jak zrobiłaś sok, bo to też ma znaczenie na ewentualne rady. I z czego - pigwy czy pigwowca?
Pigwowiec jest bardzo esencjonalny i lepiej zalewać owoce, bo do nalewu przechodzą też składniki, które przy innych metodach pozyskania soku mogą pozostać w wytłoczynach.
P.S.
Dobrze jest dokładnie i krok po kroku opisywać swoje działania - szybciej można uzyskać dobre rady.
Pozdrawiam,
Waldek

acurlydrug
300
Posty: 325
Rejestracja: niedziela, 27 sie 2017, 14:51
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwowa?

Post autor: acurlydrug »

Alieee16 pisze: Sok robiłam ze swoich owoców i niestety nie mam już więcej bo bardzo dużo narobiłam soku.
Bardzo dużo narobiłaś i już nie masz? ;)
Pamiętaj, że wodą rozcieńczysz smak. Wódką jeszcze bardziej, bo więcej trzeba jej dodać (i oczywiście nie zejdziesz poniżej 40%).
Ja zawsze maceruję owoce zalane alkoholem w ilości minimalnej do przykrycia. Dzięki temu po odciśnięciu owoców muszę podnieść % a nie go obniżać :)
Kolega wyżej podał teoretyczny %, który masz. Teraz stronka z kalkulatorem i będziesz wiedziała, ile dodać wody/soku/czego tam chcesz.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwowa?

Post autor: wkg_1 »

Nie ma owoców bo poszły na sok ; )
Alkohol jakoś magicznie "znika" z czasem dojrzewania. I wychodzi na wierzch cukier. Jeżeli nie dosładzałaś to dodatek cukru rozpuszczonego w małej ilości wody (mieszaj, żeby się nie skarmelizował) i czas dojrzewania może zupełnie zmienić odczucia.
Ja bym tak zadziałał na części soku a reszta niech czeka na nowe owoce.

Autor tematu
Alieee16
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 28 gru 2018, 19:47
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwowa?

Post autor: Alieee16 »

Robiłam z pigwy i pigwowca. Owoce zasypałam cukrem i z tego powstało jakieś 6 litrów soku.
2 litry soku zmieszałam z 2 litrami spirytusu.
Wybaczcie że tak po omacku, ale kompletnie się nie znam to była moja pierwsza próba. Powiedźcie więc ile dolać do tego wody, żeby było dobre (skoro mówicie że powinno być ok. 35%?).

Dziękuje wam bardzo za pomoc :)
Ostatnio zmieniony sobota, 29 gru 2018, 21:11 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.

acurlydrug
300
Posty: 325
Rejestracja: niedziela, 27 sie 2017, 14:51
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwowa?

Post autor: acurlydrug »

Ile razy trzeba powtarzać, że dostępne są kalkulatory online?!
Skoro potrafisz obsługiwać forum, to także Pana Google.

Sorry za ton, ale skoro prosi się o pomoc to przydałoby się czytać odpowiedzi, sugestie, a nie czekać, aż wszystko zrobią za człowieka. Chyba jestem w złych czasach urodzona, bo to częste teraz, i 'normalne'...

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwowa?

Post autor: wkg_1 »

To pozostał Ci jeszcze sok niezmieszany ze spirytusem ?
Rozcieńczałbym raczej tym sokiem niż wodą ... dolej litr i poczekaj z miesiąc.
Pigwówka się długo układa, ja zwykle napoczynam gdy zaczynam robić następną ...

https://homedistiller.org/calcs/dilute

Tu masz kalkulatorek, wstaw swoje 4L, obecne 50% i pożądane rozcieńczenie 35% wyjdzie Ci 1,7 L.
Ale rób to stopniowo i na próbkach.
Ostatnio zmieniony sobota, 29 gru 2018, 22:14 przez wkg_1, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor tematu
Alieee16
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 28 gru 2018, 19:47
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwowa?

Post autor: Alieee16 »

No niestety może jestem zwykłą blondynką bo nie do końca rozumiem te kalkulatory, ale dziękuje za Twoją wyczerpującą odpowiedz bardzo mi się przydała.

Spróbuję rozcieńczyć z sokiem i woda, dziękuje za odpowiedź.
Życzę wszystkiego dobrego w nowym roku.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: wkg_1 »

Właśnie cały w tym cymes żeby nie dawać wody - sok da Ci smak i rozcieńczy a woda smak odbierze ; ((

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: wawaldek11 »

Alieee16 - masz jeszcze te ponalewkowe owoce?
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
Alieee16
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 28 gru 2018, 19:47
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: Alieee16 »

Okej spróbuję dolać soku, boję się tylko że właśnie słodkie będzie bardzo. Ale odleje z pół litra i zmieszam tak jak mi kalkulator podpowie i zobaczymy.

Owoce zostały ususzone, do podgryzania albo do herbaty. :)

Dzięki Panowie serdecznie za pomoc :)

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: wkg_1 »

Na przyszłość najpierw alkohol na owoce dobrze poszatkowane tak żeby tylko zakryło, niech się dobrze zmaceruje, zlać nalew, zasypać owoce cukrem (z umiarem) żeby wysuszyć owoce z alkoholu i go odzyskać, potem najwyżej dosłodzić i tyle.

Autor tematu
Alieee16
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 28 gru 2018, 19:47
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: Alieee16 »

Jestem bardzo wdzięczna za odpowiedź dziękuje!

lesu.pl
100
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 7 lut 2015, 11:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: pigwóweczka, smorodinówka i dereniówka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: lesu.pl »

Witajcie. Należy brać pod uwagę fakt, że większość przepisów na nalewki jest powielana bezwiednie z przepisów nawet z okresu zaborów i przedwojennych. Dysponowano wówczas spirytusem 80 procent. Ale o tym przepisywacze nie wspominają bo nie wiedzą. Ja pigwowca poszatkowanego i bez gniazd nasiennych zasypuję cukrem. Sok zlewam dla tych co nie
mogą a owoce z resztkami cukru zalewam alk.
40 do 45 procent. Czasem nawet 25-30. Po maceracji rzadko dolewam soku czy wody. Owoce zalewam przeważnie kilka centymetrów ponad ich poziom. Czekam parę miesięcy , zlewam słodki alkohol i owoce zalewam powtórnie. Po kolejnych kilku miesiącach mam równie smaczną półsłodką wódeczkę. Dla mniej wybrednych można zalać 3 raz . Pigwowiec jest bardzo aromatyczny. Na pigwie tego smaku nie osiągniemy, ale każdy ma inny gust.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: wkg_1 »

A nie sfermentuje Ci ten pigwowiec ?
Ja zamroziłem bo nie mogłem od razu robić, potem zasypałem cukrem i po 3 dniach zaczęła się fermentacja.
Niestety fermentacja sprawiła, że kwasowość pigwowca zniknęła - a był piekielnie aromatyczny w tym roku. Może wróci ale się mocno obawiam bo dużo tego zrobiłem ; (

lesu.pl
100
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 7 lut 2015, 11:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: pigwóweczka, smorodinówka i dereniówka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: lesu.pl »

Staram się nie trzymać długo owoców w cukrze. Zasadniczo cukru daję naprawdę dużo - około 0,6 kg na kilogram pigwowca. Po dwóch - trzech dniach zasypuję ponownie górę owoców aby były całkowicie przysypane. Jak coś zaczyna się dziać to albo zalewam całość alkoholem albo zlewam sok i osobno zalewam sok i osobno owoce. Cóż pigwowiec dla uzyskania soku lubi dużo cukru i wymaga chłodniejszego pomieszczenia. Jeśli nie dopuścimy do wstępnej fermentacji i będzie miał stosowną ilość cukru to nie musimy go pasteryzować. U mnie stoi 3 rok i wszedł tylko w ciemniejsze tonacje pomarańczowego.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: .Gacek »

Pigwowiec zacząĺ fermentować po 5 dniach... porażka. Drugą partię najpierw zalałem destylatem 70% a później zasypałem cukrem aby odzyskać alko i ukryty aromat owoców.
Pozdrawiam Gacek.

lesu.pl
100
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 7 lut 2015, 11:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: pigwóweczka, smorodinówka i dereniówka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: lesu.pl »

Co do mrożonego (mam ze dwa kilo) - to zaleję go od razu alkoholem na trunek wytrawny a później owoce zasypię cukrem - albo dam trochę miodu i zaleję ponownie 40tką. Co wyjdzie z soku i owoców lekko podfermentowanych - nie wiem, ale się dowiem bo też mnie to ostatnio dopadło. Widzisz, wiśnie zyskują na wstępnej fermentacji - jeśli idzie o walory smakowe nalewki. Dobrze zrobionej nalewki na pigwowcu mało co przebije. Tylko smorodinówka i dereniówka. Jeśli do derenia dodasz trochę przemrożonej tarniny i czarnej jagody zwanej borówką to wychodzi dzieło sztuk. Jeśli więc nie mamy małych dzieci to warto owoce pigwowca najpierw zalać alkoholem a potem po zlaniu trunku dawać na nie cukier. Później zawsze można otrzymane trunki zmieszać. Będzie bezpieczniej. Wracając do pigwowca, to mam 2 litry soku po takiej przegapionej fermentacji i będę to mieszał z alkoholem a część dodawał do herbaty bo witamina C nie zginęła a na niej mi zależy. Jeżeli herbata to przyjmie to zostawiam na zimę. Co pokaże alkoholowy roztwór takiego soku to należy to zrobić i co jakiś czas próbować. Może po jakimś czasie jak się trunek ułoży wyjdzie coś ciekawego. Pozdrawiam I szczęścia w Nowym Roku życzę - Wszystkim koleżankom i kolegom. Leszek

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: wkg_1 »

Ja zawsze robiłem pigwowiec tak, że mieszałem wszystko : pigwowiec, cukier, alkohol i po roku było pyszne : ) Problem tylko z tym, że dużo nalewki pozostawało w owocach. Wiśnie zyskują to może pigwowiec nie straci : D Tylko niepokoi mnie ten gwałtowny zanik aromatu i kwasowości po zapoczątkowanej fermentacji.

Wzajemnie życzenia dla wszystkich !

lesu.pl
100
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 7 lut 2015, 11:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: pigwóweczka, smorodinówka i dereniówka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: lesu.pl »

Sam miałem problem z resztkami owoców po nalewkowych. Z początku ładowałem je do bańki i na kolumnę szło. Ale szkoda takiego dobrego źródła wspaniałego alkoholu. Uzbierało się tego ponad 30 kilo. Kupiłem małą praskę 6 litrów do owoców i wycisnąłem ponad 8 litrów przedniego nektaru wieloowocowego. Prawdziwe niebo w gębie. Teraz jak się trochę uzbiera - wyciskam owoce praską i dopiero później owoc idzie na rurki.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: wkg_1 »

Mam w planie zrobić tak samo ... ale Ty masz płaszcz ?
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 sty 2019, 13:11 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.

lesu.pl
100
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 7 lut 2015, 11:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: pigwóweczka, smorodinówka i dereniówka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: lesu.pl »

Na razie mam dość prymitywny sprzęt. Grzeję gazem z butli. Składam kasę tak ze 3 - 3,5k (może ciut więcej) na nowy i powoli zamykam budżet na ten cel. Może koło kwietnia, maja spełni się moje założenie. Póki co posiadam zwykłego aabratka ze zmywakami i bańkę 30 litrów Jest w dobrym stanie choć pamięta 1 sekretarza - Edwarda. Nie mam płaszcza. Przerabiam jedynie nastawy cukrowe, rzadko jakieś nieudane wino. Wszystko idzie na własne potrzeby, trochę na owoce, trochę na zioła. Dla rodziny doprawiam czasem cukrem palonym ewentualnie trawą żubrową. Jestem fanem ajerkoniaku. Mam taki przedwojenny przepis, wszyscy go chwalą - zwłaszcza kobiety. Bardziej się delektuję niż piję. Zasadniczo więcej rozdaję niż konsumujemy. Sporadycznie dodaję do procesu trochę owoców po nalewkowych. Mam już kega i dobre termometry z przekaźnikami i zdalnym odczycie na osobnym module i pamięcią całego procesu. Zamierzam wstrzelić się na rurę 63 - 70 mm, głowicę puszkową z regulowanym źródełkiem i wizjerem, u dołu oczywiście bufor i ten mój keg 50. Docelowo planuję zbiornik 60 l z płaszczem.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: wawaldek11 »

Możesz upublicznić przepis na ajerkoniak? Np. tu: post71739.html?hilit=ajerkoniak#p71739
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: .Gacek »

Tak a propo płaszcza... wiem, że odbiegam od tematu, ale tak się zastanawiam czy ktoś nie próbował na przykład wytoczyć z ko zaślepionego walca i przyspawać do grzałki w taki sposób aby na styk walec przeszedł przez mufę 5/4. Do zaślepki walca przyspawać kolejną mufkę ala wlew medium. Pytania pozostają jak z rozszerzalnością cieplną medium, brakiem zaworu bezpieczeństwa i czy taka mała ilość medium jest wystarczająca aby oddać ciepło do nastawu? Takie rozwiązanie bardzo by pomogło przy gotowaniu gęstych wsadów.
Pozdrawiam Gacek.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: wkg_1 »

Tzn grzałka miałaby być w zaślepionym szczelnie stalowym walcu napełnionym medium ?
Problemy ze szczelnością, różnicami w rozszerzalności medium i stalowego walca, mała powierzchnia walca (wysoka temperatura medium i walca) ... cienko to widzę : /
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: rozrywek »

wkg_1 pisze:Ja zawsze robiłem pigwowiec tak, że mieszałem wszystko : pigwowiec, cukier, alkohol i po roku było pyszne : )
Wszystko do kupy na raz? alko, cukier i owoce?
Napisz coś więcej proszę.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: .Gacek »

No dobra temat grzanego walca odpuszczam... wydaje mi się, że moc przyłożona na grzałkę musiałaby być bardzo mała aby oddać ciepło do nastawu a keg solidnie ocieplony. Ehh nieważne.

Co do pigwy a w zasadzie pigwowca to temat ciekawy. Dostałem niedawno 4 kg owoców i przepuściłem je po wyszorowaniu i wypestkowaniu przez wolnoobrotową maszynkę do wyciskania soku. W chwili obecnej mam 2 litry czystego soku w lodówce i mały pojemniczek około pół litra miąższu w zamrażarce.
W wolnej chwili z tego postaram się zrobić nalewkę, ale opisać rezultat będę mógł dopiero za dwa trzy miesiące aby choć trochę się ułożyła. Wiadomo efekt jest dopiero po 6-8 miesiącach ale czegoś trzeba się zaczepić.
Pozdrawiam Gacek.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: wkg_1 »

rozrywek pisze: Wszystko do kupy na raz? alko, cukier i owoce?
Napisz coś więcej proszę.
Tak, ja wiem, że to wbrew sztuce. Ale taki jakiś stary przepis Mama wygrzebała i się tego trzymaliśmy.

Pigwowiec pozbawiony nasion, z gniazdami nasiennymi się nigdy nie bawiliśmy, poszatkowany na plasterki na maszynce do warzyw.
Jakieś 300g cukru na kg pigwy. Na to alkohol w proporcjach: 1 butelka spirytusu na trzy butelki wódki tak, żeby przykryć pigwowca i to było odstawiane tak niby do wiosny ale naprawdę do następnej nalewki na jesieni.
No i to by było na tyle ale Mama wie swoje i zawsze dokładała trochę miodu jak nie widziałem ; D
Klaruje się sama bardzo ładnie więc nigdy nie filtrowałem. Prawie jak żurawina : )
Wychodzi piekielnie ekstraktywna likieronalewka. Używam jej do częstowania innych a dla siebie do zaprawiania wódki (1:10 mniej więcej).

W tym roku zrobiłem inaczej i coś czuję, że będę żałował. Trudno, mam nadzieję, że za rok też tak pięknie obrodzi.
.Gacek pisze:przepuściłem je po wyszorowaniu i wypestkowaniu przez wolnoobrotową maszynkę do wyciskania soku. W chwili obecnej mam 2 litry czystego soku w lodówce i mały pojemniczek około pół litra miąższu w zamrażarce.
Z soku to jakoś mi nigdy nic tak dobrze nie wyszło jak z owoców. W skórkach i miąższu jest dużo dobrego. Teraz to ja bym wszystko zmieszał, zalał alko żeby tak gdzieś z 35% wyszło a z cukrem to już jak lubisz ale ostrożnie, bo dosłodzić można ale odsłodzić już nie.

Mod.
Nie cytuj cytatów.
Ostatnio zmieniony środa, 2 sty 2019, 19:50 przez radius, łącznie zmieniany 2 razy.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: wawaldek11 »

wkg_1 pisze:Wychodzi piekielnie ekstraktywna likieronalewka. Używam jej do częstowania innych a dla siebie do zaprawiania wódki (1:10 mniej więcej).
Zgadza się - piekielnie ekstraktywna z pierwszego zalania - po kieliszeczku nie chce się poprawki ;)
Pigwowca zalewam kilkakrotnie i później mieszam nalewy - czasem wyjdzie bardzo dobre, a czasem tylko dobre. Oddzielne zalewam "ogryzki" z pestkami na zaprawkę do pigwówki lub innych nalewek - daje fajny migdałowy posmak.
Pozdrawiam,
Waldek

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: wkg_1 »

No właśnie też tak spróbuję bo nigdy nie wiedziałem co robić z owocami ponalewkowymi po pigwowcu. Wiśnie są sukcesywnie wyżerane, mus z żurawiny do lodów a tu spróbuję tez zalać. Pestki pigwowca zawsze wyrzucałem ale teraz zrobię pestkówkę - tylko ostrożnie. Ale to już za rok.

Tak z innej beczki - otrzymałem w prezencie suszony dereń (około 900 gramów) - wielkie dzięki dla Darczyńcy !!! Zalewałem 3 razy. Pierwszy nalew tak ekstraktywny, że nie wyobrażam sobie tego pić. Drugi bardzo ekstraktywny. Trzeci - już przypomina nalewkę : ) Na razie pomieszałem i niech dojrzewa, derenia zasypałem cukrem, może jeszcze coś puści. To tak a'propos kilkukrotnego zalewania ; ) Ale oczywiście nie wytrzymałem i zrobiłem taki mix: trochę trzeciego nalewu zmieszałem z sokiem z czarnej porzeczki (takim z apteki, tłoczonym, bez cukru) rozrobionym ze spirytusem na 35% tak pół na pół dereń/porzeczka + 100 gramów cukru na litr. Bomba ! Byle nie przesłodzić !
Awatar użytkownika

czamnian
100
Posty: 133
Rejestracja: wtorek, 11 kwie 2017, 13:11
Krótko o sobie: Młody winiarz i smakosz nalewkowy
Ulubiony Alkohol: Miód pitny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Jak rozcieńczyć nalewkę pigwową?

Post autor: czamnian »

Najlepsza rada dla ciebie Aliee to dodać soku, ale broń boże wody, bo nie będziesz zachwycona efektem! Dla urozmaicenia można rozcieńczyć winem np. jabłkowym lub jasnym rabarbarowym, wówczas nalewka nabiera innej barwy smaku, jednakże tobie chodzi tylko o zbicie %.
Drobna rada na później: po uzyskaniu syropu owocowego zawsze mieszaj w stosunku 550ml syropu na 450ml spirytusu (96%). Będzie ci łatwiej przy każdej kolejnej nalewce i nigdy nie będzie za mocna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Nalewek”