budowa kolumny AAbratek

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Zbyszek56 »

Na razie zrób kolumnę. Buduję powoli, ale systematycznie. Dzięki Twoim podpowiedziom, zdecydowałem się na zrobienie bufora i OLMa. Ty nie miałeś tego problemu, ale sprzęt - 'czapki z głów'. Zastanawiam się jeszcze czy nie zostawić rezerwy na keg 50, jednak to jest 20 cm niżej. W zasadzie mam zgromadzony cały materiał za wyjątkiem wypełnienia i gdyby nie okres świąteczny to praca by szła pełną parą. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony sobota, 22 gru 2018, 21:22 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Zaczynam składać kolumnę w związku z tym mam kilka wątpliwości: termometr na 10 półce w razie wątpliwości lepiej jak wypadnie wyżej, czy niżej? Czy w miejscu portu musi być przerwa w wypełnieniu? W miarę możliwości proszę o podpowiedź.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: arTii »

Lepiej nieco powyżej 10 półki niż poniżej. Na 10 półce masz mieć stabilna temperaturę. Poniżej już niekoniecznie. Ale im wyżej tym mniej czasu będziesz miał na reakcję w przypadku wzrostu temperatury.
Co do portu termometru - nie musi być przerwy.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Im więcej portów tym lepiej.
Teraz to dałbym dwa - jeden wyżej drugi niżej : D Tak nawet na później jak zechcesz mierzyć ciśnienie na przykład : )
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: zzibii »

Ja w swojej kolumnie mam port na wysokości 30 cm. Zasyp sprężynki KO od plipek1.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Zaplanowałem 4 porty: keg, 10 półka, OLM, głowica. Z literatury forum wynika, że 10 półka na dobrych sprężynkach to około 20cm dlatego pytałem w którą stronę można sobie pozwolić na tolerancję. Dziękuję Kolegom za szybką i konkretną odpowiedź. Czy port w kegu może być usytuowany z boku?

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Byle w cieczy a nie parach. Ja mam rurkę z góry prawie do samego dołu i tam wpuszczam sondę głęboko, do końca - aż stuknie.
Ja mam port na 30cm ale myślę, że to za wysoko, jak kiedyś dołożysz bufor to wyjdzie Ci koło 18-ej : )

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Dzięki dyskusji z Tobą, buduję kolumnę z buforem. Mam jeszcze kłopot z rurą odpowiedniej średnicy ale mam już rozwiązanie.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Hhehe ... a ja dokładam mały buforek nad buforem w nadziei na powstrzymanie ducha buraka przy odbiorze większym niż 10ml/min :D Sobie do odpędu będę zapodawał segment z miedzią a na gotowo ten buforek - zobaczymy, co z tego wyjdzie : D
Podobno bufor lepszy większy niż mniejszy, ja mam 2,5L z jednym dogrzewaczem do 50L KEG-a ale do 30L to pewnie podgrzewacz nie jest potrzebny. Nie znam się na tym niestety : /
Ostatnio zmieniony niedziela, 30 gru 2018, 18:44 przez wkg_1, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Spotkałem się z określeniem "podgrzewacz" lecz nigdzie nie mogę znaleźć jego budowy, czy masz jakiś namiar na to ustrojstwo?

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

To taka rurka doprowadzająca ciepło od dołu ... załóż może wątek z pytaniem o twój bufor ... ja tu nie pomogę. Ty chyba nie potrzebujesz.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Czy spust z bufora lepiej zrobić do kega czy na zewnątrz, a może kombinacje obu opcji?

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Pfffff ... czy ja Ci wysyłałem zdjęcia swojej kolumny ?
U mnie spust z bufora poprzez pionowy silikonowy wężyk idzie do dołu KEG-a do trójnika i poprzez trójnik do KEG-a.
Z dołu poprzez ten trójnik idzie rurka podglądu poziomu.
Obrazek
Masz podgląd poziomu w buforze, spust z bufora do KEG-a (ważne dla metody 2,5 i wyżej !) a jak chcesz sobie zlać z bufora to ściągasz silikon i tyle. Proste i skuteczne.

PS: Ten wężyk silikonowy idący poziomo na dole bufora wetknięty w poprzeczkę do SMS-a tylko tak żeby się nie zgubił, ; )
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 31 gru 2018, 02:26 przez wkg_1, łącznie zmieniany 3 razy.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Wiem o co chodzi, zrobię podobny system. Lecz z Twojego posta wynika, że zlewasz na zewnątrz, czy nie stosuje się również ,powrotu z bufora do kega? Wiem , że zadaję pytania, które mogą wydawać się naiwne , ale planowałem zrobienie najprostszego sprzętu jaki istnieje. Jak zacząłem czytać forum to stwierdziłem ,że" wiem że nic nie wiem". Pytam aby w miarę możliwości uzyskać jak najlepszy efekt. Dla mnie jako laika, tak wielka wiedza zgromadzona na forum, czasami zamiast rozjaśniać , zaciemnia temat, więc pytanie wprost jest jak najbardziej uzasadnione. Dziękuję więc Kolegom którzy cierpliwie udzielają mi rad.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Szczerze mówiąc nie przypominam sobie, żebym pisał, że zlewam na zewnątrz. Jak możesz to zacytuj bo może coś tam zamąciłem ; )
Przecież na zdjęciu jest właśnie powrót z bufora do KEG-a, używam go do metody 2,5 czy 4,5.
Ale nie ma problemu - tam nie ma dużych ciśnień, zamykasz zaworek, ściągasz wężyk, otwierasz zaworek i sobie zlewasz.
Ja zlewam do KEG-a i do kanalizacji, kończę proces przy 85 stopniach w buforze by nie dopuścić pogonów do kolumny ale niektórzy odzyskują i zawartość bufora. Podobno można też zlać bufor a potem poczekać aż skapie do niego zawartość kolumny i to odzyskać - ja nie próbowałem. To już na później sobie znajdziesz optymalny proces.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Zasugerowałem się rzeczywiście zwrotem, że jeśli chcę zlać z kega to zdejmuję silikon. Masz rację, to jest to o czym pisałem, jak mam zbyt wiele informacji to ich trochę się gubi.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 31 gru 2018, 19:16 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Dzisiaj przygotowałem elementy bufora i OLMa , są pocięte, wyszlifowane, gotowe do spawania. Jak dobrze pójdzie to w przyszłym tygodniu sprzęt będzie gotowy.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Chcę zamówić sprężynki , z wpisów Kolegów wynika, że nie ma potrzeby stosować miedzi przy odpowiedniej dł. kolumny. Co o tym sądzicie?

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Miedź jest katalizatorem dla związków siarki, opinie są różne ale wiele ludzi nie używa miedzi. Ja prawdę mówiąc nie zauważyłem różnicy.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Czy stosujesz czy nie?

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Jak mi się przypomni, często nie. Wolę mieć miedź do odpędu, do rektyfikacji KO
Ostatnio zmieniony środa, 9 sty 2019, 01:23 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Ale z tego co czytałem to miedź daje na wysokości 20 cm dwie półki, a ko dziesięć. Znaczy to, że trzeba zmieniać wysokość pomiaru temp. Przy wypełnieniu bufora ko termometr musi być bezpośrednio nad nim, a przy cu 20 cm wyżej.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: jatylkonachwile »

Z tym że 20cm miedzi to 2 półki to się nie zgodzę, z własnego doświadczenia wiem że 30cm miedzi jest wstanie utrzymać 10 półkę, sprężynki robiłem sam, są większe niż te z KO od Plipka.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Nie podaję informacji wynikających z mojego doświadczenia bo go nie mam, powtarzam informacje znalezione na forum.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: jatylkonachwile »

Czyli trzeba te informacje potwierdzić, albo ich nie powielać.
Wiem że w testach sprężynek HETP dla miedzianych było ok 7cm ale to by znaczyło że u mnie na 4 półce jest stabilna temperatura albo mam 10 półek.

Informacja do konkretnego przebadania, ja swoją część włożyłem.
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: zzibii »


wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

No tak, ale zamiast rozwiązywać problemy lepiej je omijać ; )

Jak dzielisz kolumnę, to imho kolejność powinna być: zbiornik, bufor z KO (opcjonalnie), segment z KO (okł 50cm) i tu termometr, segment z miedzią (okł 20cm), segment z KO, segment z OLM (KO).
Jak Ci w przyszłości dorobisz bufor i się nie zmieści to do odpędu używasz miedzi a w drugiej rektyfikacji zapodajesz bufor. Jak nie masz bufora to do odpędu ten 20 cm segment zasypujesz miedzą a w drugiej rektyfikacji KO. Jak nie będziesz widział różnicy to cały czas KO a miedź do owocówek.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: jatylkonachwile »

@wkg_1 Wiem że twoja propozycja z umiejscowieniem miedzi 0,5m nad kotłem ma na celu zapewnienie pewnych i stabilnych 10 półek na KO, ale czy miedź nie lepiej się spisuje w miejscu gdzie są praktycznie tylko pary a nie w połowie kolumny gdzie mamy powrót cieczy z góry? Wiem że są tacy co stosują miedź jako ostatnia górna część zasypu i też są zadowoleni.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

jatylkonachwile pisze:ale czy miedź nie lepiej się spisuje w miejscu gdzie są praktycznie tylko pary a nie w połowie kolumny gdzie mamy powrót cieczy z góry?
Przecież ciecz z góry spływa aż do kotła, to się nazywa refluks : )) Gdyby tak nie było, to zbierałaby się w kolumnie w ilości około (70ml/(minute*kW)) * (1-RR).
Ładnie to widać przez rurkę odprowadzająca ciecz z bufora do kotła jeżeli zawór z bufora jest otwarty - ciurka aż miło.
jatylkonachwile pisze:Wiem że są tacy co stosują miedź jako ostatnia górna część zasypu i też są zadowoleni.
No właśnie : ) Tyle, że trzeba włazić na drabinę, żeby ten segment wyjąć do czyszczenia miedzi albo zmiany na stal.

Czytałem tez na forum o tym, że miedź umieszczona wysoko zanieczyszcza na żółto poprzez spływające orosienie KO pod nią ale ja się z tym nie spotkałem. Może dlatego, że nie robię owocówek ?? tego nie wiem.

PS: O ile oczywiście mierzenie tej temperatury na 10-ej jest tak istotne : )))
Ostatnio zmieniony środa, 9 sty 2019, 12:32 przez wkg_1, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: jatylkonachwile »

Ok, bufor jest mi obcy i nie widzę jak to wygląda w praktyce.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Bufor nie bufor, widać by to też było na szklanej kolumnie.
Ale na logikę - gdzie ten refluks miałby się zbierać ? Wylazłby górą albo rozsadził kolumnę przy nieodpowietrzonej głowicy : )
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: jatylkonachwile »

Ja to miałem takie wyobrażenie że z kolumny nic nie wypływa (przy normalnej pracy) a tylko dostarczane są pary w takiej ilości co by wyrównać to co odbierzemy, ale widać myliłem się.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

No tak to działa przy destylacji prostej - choć i tu jakiś minimalny refluks jest.

To ciągłe "spływanie" skroplin (orosienia) po wypełnieniu kolumny i wymiana ciepła i masy z "idącymi do góry" parami a w konsekwencji rozdział frakcji jest istotą rektyfikacji.
Zobacz co się dzieje podczas np. stabilizacji kolumny - gdy w ogóle nie ma odbioru. Ciepło jest dostarczane, wsad cały czas paruje a z głowicy nic się nie ulatnia : ) Musi wracać.
Sorki za pisanie takich rzeczy które innych mogą nudzić swoją oczywistością ale czasem i podstawy warto przypomnieć :)
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: radius »

wkg_1 pisze:Przecież ciecz z góry spływa aż do kotła,
Nie pisz bzdur, bo młodzież czyta i się uczy :scratch: Zobacz sobie na rozkład temperatur w kolumnie a może cię oświeci ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

To jak wytłumaczysz spływanie cieczy z bufora do kotła na otwartym buforze ? Mam Ci filmik wrzucić ?

Kolego, nie pierwszy raz piszesz bardzo kategorycznie i agresywnie bez cienia uzasadnienia i - jak dotychczas - błędnie.
Rozwiń myśl, uzasadnij, inaczej tylko wprowadzasz do dyskusji element krotochwilny.

Edit: Zobacz sobie na przykładzie kolumny półkowej - na załączonym filmiku w okolicach 24-26 sekundy - będzie Ci łatwiej zrozumieć działanie rektyfikacji.
https://www.youtube.com/watch?v=pbtLrNbE3GE
Kolumna zasypowa działa podobnie, tyle, że odcinki na których ciecz spływa, wymienia ciepło, paruje i już jako para wędruje do góry są znacznie krótsze.
Ostatnio zmieniony środa, 9 sty 2019, 15:01 przez wkg_1, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: jatylkonachwile »

Nie wiem, ta kolumna ma tylko 5 półek, zasypowa może działa inaczej jeśli ma ich 50.
Zdaje się na doświadczenie i słowo bardziej zasłużonych w boju, tj (@radius, @lesgo58)

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

@Lesgo58 powie Ci to samo : )
Rzecz w tym, że ciecz cały czas płynie do dołu ale fizycznie jedna cząsteczka nie przemieszcza się z tą samą szybkością. Kawałek spłynie, odparowuje i znowu idzie do góry. Odparowując odbierze ciepło parom które zmienią się w ciecz i znów pójdą do dołu. I tak w kółko. Ilość półek nie ma tu nic do rzeczy. Nie wdawałem się w szczegóły, stąd "spływanie" i "idącymi do góry" w cudzysłowie. Temat znany i wałkowany na forach.

Ważne, że w dole kolumny nie znajdują się tylko pary - jak napisałeś - bo o umiejscowienie miedzi się martwiłeś ; ) Bo o to głównie chodziło.
Nawiasem - najlepiej samemu to sprawdzić : )
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: radius »

Kolego wkg_1, to, że kupiłeś sobie "mercedesa" do rektyfikacji, nie oznacza, że znasz zasady jego działania :x
Napiszę jeszcze raz kategorycznie i bez cienia agresji - piszesz bzdury! I podpieranie się filmikiem z pracy kolumny półkowej, tylko to potwierdza.
wkg_1 pisze:jak wytłumaczysz spływanie cieczy z bufora do kotła na otwartym buforze ?
Tak samo, jak spływanie cieczy na zamkniętym :mrgreen:
A teraz konkrety, o które się tak dopominasz. Zobacz na tą grafikę i uruchom swoje szare komórki.
HEPTs.jpg
Czy tak wyglądałby rozkład temperatur (i moc destylatu) w kolumnie (pierwsze 8 półek), gdyby destylat o mocy 95% spływał z góry aż do samego kotła? :D
Pozostawiam cię z wątpliwościami, które być może dadzą ci do myślenia ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: jatylkonachwile »

Do mnie to przemawia, ale mam pytanie, jakiej mocy jest ciecz w buforze tuż po stabilizacji?

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Kolego, nie mąć. Bo mącisz a uwagi o moim mercedesie nic tu nie mają do rzeczy. A zazdrość to brzydka przywara.

Uczepiłeś się zdania: "Przecież ciecz z góry spływa aż do kotła". I spływa. Bez dyskusji spływa. Zrób sobie prosty eksperyment: wiedząc, że przy włączonych grzałkach z kotła cały czas paruje sprawdź poziom w kotle po godzinnej stabilizacji. Przy grzaniu 2kW paruje koło 8 litrów na godzinę a poziom w kotle się nie zmienia. Dlaczego ? Bo do niego spływa. Co ? Ciecz. Skąd ? Z góry. Koniec temat, zdanie jest ewidentnie prawdziwe.

A teraz Ty przez moment uruchom swoje szare komórki i przeczytaj o co chodziło w całej dyskusji o umiejscowieniu miedzi i na jakim poziomie, o jakim problemie toczy się dyskusja. Chodzi o to, że kolega myślał, że cieczy nie ma w dole kolumny, bo tam są tylko pary. No to wytłumaczyłem, że nie. Bo nie są tam tylko pary. I zdecydowanie spływa tam ciecz. I to do samego kotła a nie tylko gdzieś do niskich półek. I na pewno nie z dołu tylko z góry. A po twoim - wprowadzającym w błąd - poście biedak oparł się na zdaniu zasłużonych i teraz myśli,że tam jest sucho : (

Piszesz o rzeczach elementarnych, o podstawach rektyfikacji na poziomie liceum. To wiadome ale nie dla wszystkich jak widać - wdawanie się w szczegóły, drogę pojedynczej cząsteczki w czasie tylko zamąci koledze @jatylkonachwilę w głowie. Przeczytaj moje dwa posty wyżej bo nie wiem już czy Ty sobie teraz jaja robisz wrzucając znane każdemu rysunki czy naprawdę nie wiesz o co chodzi ; )
radius pisze:Czy tak wyglądałby rozkład temperatur (i moc destylatu) w kolumnie (pierwsze 8 półek), gdyby destylat o mocy 95% spływał z góry aż do samego kotła? :D
O tej mocy 95% to sam sobie dośpiewałeś. Spływa z kilku cm wypełnienia lub z jednej półki fizycznej wyżej. Stworzyłeś sobie potwora i sam z nim walczysz : D
A teraz wytłumacz koledze czy jest ta ciecz na niższych płkach kolumny czy nie ; D
Ostatnio zmieniony środa, 9 sty 2019, 18:18 przez wkg_1, łącznie zmieniany 3 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”