Modernizacja potstilla

Wszystko o prostych konstrukcjach typu garnek - chłodnica.

Autor tematu
larry007
30
Posty: 44
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:54
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: larry007 »

Witam,

Zastanawiam się czy można jeszcze jakoś zmodernizować mojego potstilla, zrobiłem go czytając dosyć sporo na forum i próbując coś samemu zrobić. Efekt w porównaniu do szybkowaru i chłodniczki a tym co mam teraz to niebo, ale do rzeczy:
miedz 35mm 60cm wysokości na dole zmywak z nierdzewki później jakieś 30-35cm sprężynek miedzianych
chłodniczka ze spiralą 8mm z allegro.

Myślę o dołożeniu jeszcze jednej rurki 35mm wysokości 15-20cm w niej umocować spiralę z 2-3m miękkiej rurki cu 10mm i zrobić z tego refluks wewnętrzny, co wy na to ? czy to polepszy jakość destylatu, lub zwiększy szybkość odbioru?
Obecnie po pierwszym pędzie bimberek bardzo ostry ma smak i zapach, nie pijam tego :odlot: druga destylacja jest już w miarę ok ale to nie to, za trzecim razem można już użyć cukrówki do cytrynówki, krówki lub kokosówki.
Chodzi mi o uzyskanie jak najlepszej surówki z cukrówki do właśnie nalewek itp. na razie nie robię owocówek bo nie ma za czego :problem:

Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela, 23 gru 2018, 10:21 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Merkor
50
Posty: 78
Rejestracja: piątek, 26 paź 2018, 21:46
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Modernizacja potstilla

Post autor: Merkor »

Wydłużenie kolumny na pewno da pozytywne efekty ale tak jak napisałeś brakuje refluksu. Jak masz możliwość i nie chcesz jeszcze pchać się w większą średnicę i jakąś głowice to dołóż rurki żeby było około 130 cm wypełnienia i zrób refluks w postaci zwiniętej rurki bądź płaszcz wodny.

Autor tematu
larry007
30
Posty: 44
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:54
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Modernizacja potstilla

Post autor: larry007 »

Dlatego pytam czy przy zachowaniu obecnej wysokości czyli 60cm zasypane do samej góry spężynkami CU i dołożenie kolejnego segmentu czyli znowu nypel rurka cu 35mm dł. 20cm i nypel i w to władować około 2m rurki miękkiej cu 10mm która by działa jako refluks ma sens ?
Tak jak piszesz nie chciałbym zwiększać średnicy rurki ani jej wydłużać chodzi o samo dołożenie refluksu.

Jeśli jednak to rozwiązanie nie ma sensu to po prostu na wiosnę będę próbował zbudować aparat na 54mm

Merkor
50
Posty: 78
Rejestracja: piątek, 26 paź 2018, 21:46
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Modernizacja potstilla

Post autor: Merkor »

Refluks taki jak opisałeś na pewno pomoże ale czy to ma sens musisz sam zdecydować, na twoim miejscu od razu poszedłbym w 54 na głowicy bokakob.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Modernizacja potstilla

Post autor: rozrywek »

Oczywiście że ma sens i to nawet spory. Przeróbka na klasyczny CM.

Tylko nie widzę sensu ładowania tam potężnego skraplacza, przy tej średnicy jaką posiadasz, to pozalewa ci to i wybuchnie jeszcze, parę zwojów dosłownie, na pewno nie 2m rurki.
Bez zbytnich przeróbek nawet, fajnie by było przedłużyć to co masz, jeśli zamierzasz się trzymać na razie tej średnicy, to albo na górze przewiercić na wylot i wsadzić parę zwoi, dosłownie parę, albo dolutować przedłużkę, tu już większą, bo jak lutować to po co 15-20cm, lepiej 50-60cm, ile sufit pozwoli. I tam, przed ujściem par (typowy CM) zamontować skraplacz.
m310ax pisze:Chodzi mi o uzyskanie jak najlepszej surówki z cukrówki do właśnie nalewek itp.
Przykro mi ale tu opierdol się należy.
Nalewki się zalewa dobrym materiałem czy syfem?
m310ax pisze: czy to polepszy jakość destylatu, lub zwiększy szybkość odbioru?
Oczywiście że polepszy jakość, w twoim przypadku niesamowicie, prędkość odbioru spadnie i to znacznie. Ale.. przy trzech przebiegach, w drugim będziesz miał to co dotychczas w trzecim. Tylko kuźwa na laurach nie spocznij przy dwóch :D
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
larry007
30
Posty: 44
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:54
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Modernizacja potstilla

Post autor: larry007 »

rozrywek pisze:Oczywiście że ma sens i to nawet spory. Przeróbka na klasyczny CM.
Tylko nie widzę sensu ładowania tam potężnego skraplacza, przy tej średnicy jaką posiadasz, to pozalewa ci to i wybuchnie jeszcze, parę zwojów dosłownie, na pewno nie 2m rurki.
Dzięki za radę, bo masz rację chyba bym wyleciał w powietrze :odlot:

rozrywek pisze:Bez zbytnich przeróbek nawet, fajnie by było przedłużyć to co masz, jeśli zamierzasz się trzymać na razie tej średnicy, to albo na górze przewiercić na wylot i wsadzić parę zwoi, dosłownie parę, albo dolutować przedłużkę, tu już większą, bo jak lutować to po co 15-20cm, lepiej 50-60cm, ile sufit pozwoli. I tam, przed ujściem par (typowy CM) zamontować skraplacz.
a teoretycznie zmieniając rurkę na cu 54mm to wtedy wysokość 60-80cm wystarczy + do tego 20cm deflegmator, chcę mieć właśnie deflegmator jako segment osobny i jaki na tym sprzęcie wtedy można uzyskać odbiór ?
rozrywek pisze:Przykro mi ale tu opierdol się należy.
Nalewki się zalewa dobrym materiałem czy syfem?
Sorki mój błąd w nazewnictwie, ale jakoś mi tak do "krwi" weszła ta surówka :P oczywiście nalewki robię z urobku który uważam za prima sort :)

rozrywek pisze:Oczywiście że polepszy jakość, w twoim przypadku niesamowicie, prędkość odbioru spadnie i to znacznie. Ale.. przy trzech przebiegach, w drugim będziesz miał to co dotychczas w trzecim. Tylko kuźwa na laurach nie spocznij przy dwóch :D
nie spocznę dopiero się uczę nie wszystko umiem ale staram się ze wszystkich sił, słucham i wyciągam wnioski :)

Zbyszek T
200
Posty: 248
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: Modernizacja potstilla

Post autor: Zbyszek T »

Możesz też owinąć kilka zwojów rurki na szczycie Twojej kolumny (na zewnątrz) i puścić przez to zimną wodę.
Da Ci to chłodzenie i refluks.
Sposób może "chamski" ale na pewno zadziała i sprawdzisz efekt.

Autor tematu
larry007
30
Posty: 44
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:54
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Modernizacja potstilla

Post autor: larry007 »

Po przewałkowaniu kilku tematów, i rady jednego z użytkowników postanawiam nie modzić, budować, klepać dalej tego potsilla tylko od razu idę w kolumnę 120cm 60,3 z KO do tego głowica aabratek. Myślę że chyba będzie to najlepsze rozwiązanie.
Ostatnio zmieniony środa, 26 gru 2018, 10:47 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.

Merkor
50
Posty: 78
Rejestracja: piątek, 26 paź 2018, 21:46
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Modernizacja potstilla

Post autor: Merkor »

Dobry wybór, z tego co wiem na Aabratku też możesz działać jak na pot stillu dodatkowo cukrówki, pochwal się jak już ukończysz i nie zapomnij o kosztorysie, dużo osób czyta bez rejestracji i takie tematy pomagają podjąć dobrą decyzję.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Modernizacja potstilla

Post autor: masterpaw2 »

@m310ax, tylko nie podpalaj się za bardzo, i nie kupuj niczego zbyt pochopnie. Zależy jakim budżetem, ewentualnie zapleczem technicznym dysponujesz (ewentualne przeróbki/rozbudowa).
Pamiętaj apetyt rośnie w miarę jedzenia i kupując, robiąc podstawowego aabratka, za chwilę będziesz chciał go doposażyć w OOB (OLM/OVM), czy byfor stabilizująco wzmacniający. Oba te "gadżety" dla sporej części naszej braci są wręcz nieodzowne. Często barierą w rozbudowie kolumny jest wysokość dedykowanego pod hobby pomieszczenia. Także kolego jeszcze troszkę poczytaj i przed podjęciem decyzji, zapytaj.
Powodzenia :ok:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
larry007
30
Posty: 44
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:54
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Modernizacja potstilla

Post autor: larry007 »

@masterpaw2 pomysł jest taki:
kolumna rura KO 60,3x2 wysokość 120cm, wypełnienie zmywaki KO, sprężynki Cu i KO tylko muszę jeszcze doczytać ile i czego :)
znalazłem jakiś kalkulator wypełnienia i wyszło:
- wypełnieniem miedzianym - 0.509 litra
- wypełnieniem nierdzewnym - 2.883 litra
Liczba zmywaków 100g, która wypełni kolumnę: - 9.2 szt. (stosujemy do średnicy od 70-110mm)
Liczę 3 zmywaki na oddzielenie sprężynek od siebie i między to 0,5l Cu i 2,5l KO
głowica raczej będzie kupiona gotowa, liczyłem i niewiele można zaoszczędzić patrząc na ceny materiałów, do tego musiałbym dać to komuś do pospawania więc znowu koszta także gra nie warta świeczki, no chyba że ktoś jest w stanie samemu pospawać lub zlecić to komuś tanim kosztem.
Głowice mam zamiar zamówić taką:
http://psocimy.pl/index.php?id_product= ... er=product
Keg 30l mam już i taboret gazowy z regulacją na 3 palniki także przy tym raczej zostanę.
Jedyne co mnie blokuje to wysokość przy 120cm kolumny i 20cm wysokości aabratka mam 140cm, z kolei zaś od kega postawionego na taboret mam 150cm do sufitu.
Sprawa budżetu, głowica kompletna 500
rura KO 66zł 120cm + złącze sms 68zł nie wiem ile psocimy.pl policzy za wspawanie złączy, pytałem o to ale wiadomo święta więc chyba odpowiedz dopiero po nowym roku otrzymam + koszta wypełnienia, 0,5l Cu chyba mam jeszcze i może z litr KO zmywaki 3 sztuki też się znajdą.


Jeśli gdzieś coś spartoliłem proszę poprawić i doradzić
Ostatnio zmieniony środa, 26 gru 2018, 16:53 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylatory pot-still”