Bokakob OLM - budowa i wątpliwości

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
Minik
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 15 gru 2018, 10:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Winiarz

Post autor: Minik »

Witajcie Panie, witajcie Panowie.

Od paru dni non stop czytam forum, i układam w głowie swój plan działań.
Początkowo chciałem budować miedzianego pot-stilla, ale po podliczeniu kosztów, czasu, i ogólnego
zarysu wyszło mi, że lepiej będzie dla moich potrzeb zbudować kolumnę z głowicą typu Bokakoba.
Cały projekt na pewno rozciągnie się na parę miesięcy w przód, i mimo że pewnie wszystko jest na
forum tym czy innym, wolę się upewnić czy wszystko w moim założeniu jest ok, i rozwiać swoje
wątpliwości....

Zaczynając od samego dołu.

* Keg 30l, zaspawane złącze tri-clamp 51mm bezpośrednio do kega lub fittingu, zależy co uda mi się
kupić. Początkowo grzany przez kuchenkę elektryczną 2000W, potem ewentualnie dołożę grzałki wewnątrz

2kw+1,5kw. Czujnik termometru przymocowany na jego zewnętrznej ściance (w przypadku spawu złącza do fittingu) lub na nypel 1/4 (w przypadku spawu złącza bezpośrednio do kega).
* Kolumna wysokości 140cm, z czego pierwsze 25cm z zasypem ze sprężynek miedzianych, tuż za nimi na
wysokości około 25cm poprzeczna 'belka' która będzie podpierała zmywak z Lidla aby nie wypadł przy
ewentualnej wymianie sprężynek miedzianych, dalej 115cm zasypu ze sprężynek KO lub zmywaków. Nypel
1/4" do pomiaru temperatury na 10 półce wspawany na wysokości 50cm(?) od dołu kolumny.
??? Na samej górze kolumny, tuż poniżej mocowania tri-clamp, wspawana dennica 33mm, z odejściem na
OLM, zakończonym nyplem 1/4" pod zaworek iglicowy. OLM bez pierścieni centrujących (?).

* Głowica - wysokość całkowita 60cm, z czego chłodnica około 30cm (?) z rurki karbowanej DIN12 3m
długości.
Pierwsza i druga półka pod kątem 45', obie do wysokości 3/4 średnicy rury, odległość pomiędzy
płytkami półek 2cm (?), wyjście LM nypel 1/4" tuż przy granicy spawu półki, wyjście termometru bezpośrednio pod pierwszą półką 1/4"
Zaraz półkami poprzeczna 'belka' dla podtrzymania druciaka (wspawana z zewnątrz?), dalej 20cm sprężynek CU i znowu druciak.


Największe moje wątpliwości;

1. czy odejście OLM w kolumnie, zamiast w głowicy do dobry pomysł ? Po namyśle chciałbym mieć kolumnę
w dwóch częściach plus keg.
Wiem, że większość z Was robi osobne moduły długości 20-30cm z zasypem miedzianym i odejściem OLM na
samym dole.
W przypadku rodzielenia OLM na dwie części (odbiór w kolumnie i zasyp miedziany w głowicy) chyba
niewiele tracę. W przypadku ewentualnej zmiany głowicy nadal mam gotowe odejście OLM w kolumnie, a do
owocówek zakładam na kega samą głowicę z 20cm miedzi, i odbiór prowadzę przez LM.

2. Półka pierwsza i druga. Czy prosta płytka, wspawana z zewnątrz, bez żadnych wygięć, rurek itp zda
egzamin ? Czy jeziorko które będzie się tworzyć na drugiej półce, będzie się przelewać do środka
wypełnienia, czy będzie spływało na boki ?
Jak rozwiązać ewentualne dospawanie w jej środek rurki, jeśli półka spawana będzie z zewnątrz, a
dostęp z dołu będzie ograniczony przez około 25cm rury przeznaczonej na wypełnienie ?


Kończąc...
Lubię przedmioty wykonane solidnie, które będą służyły dobrze, i na lata. Stąd ten post.
Nie chciałbym popełnić babola.... na lata ;)

Dzięki !


Obrazek
koncentraty wina

Autor tematu
Minik
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 15 gru 2018, 10:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Winiarz
Re: Bokakob OLM - budowa i wątpliwości

Post autor: Minik »

Z racji nierozwianych wątpliwości, zdecydowałem się jednak na budowę kolumny typu Aabratek, z uwagi na prostszą konstrukcję, i początkowo brak OLM (zawsze można uciąć kawał rury i dołożyć).
Wesołych ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”