Pot still 100 cm - budowa, pytanie o proporcje

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
DezzertFox
50
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 14 gru 2018, 00:42
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: DezzertFox »

Chcę przez święta polutować puzon w oparciu o rury 42 mm, 28 mm, 15 mm i bonusowo papugę z rury 22 mm. Założyłem, że będzie to pot still z krótkim płaszczem wodnym w roli refluksu. Mufy są już poprzewiercane, tak że rury przechodzą przez nie na wylot. Mam już sprytny pomysł jak polutować nyple "na odwrót" tak jak na grafice. Pozostaje mi tylko jedno zasadnicze pytanie, na które nie znalazłem odpowiedzi na forum: jaka jest proporcja chłodnicy refluksu do długości całej kolumny? Mam 1 metr rury 42 mm i nie chcę go przeciąć w złym miejscu. Wstępnie założyłem proporcję 75 cm deflegmatora i 25 cm chłodnicy refluksu.

Obrazek Obrazek

Obiecuję fotki z budowy jak i gotowego urządzenia oraz wykaz użytych elementów :)
koncentraty wina
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Pot still 100 cm - budowa, pytanie o proporcje

Post autor: masterpaw2 »

Też Cię serdecznie witamy :poklon; :D
Proporcje 75/25 mogą zostać, z tego co pamiętam to dawałem ok 22cm na refluks.
Odwrócone nyple powiadasz: post193616.html#p193616
Możesz też zrezygnować z cięcia głównej rury post196154.html#p196154
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Merkor
50
Posty: 78
Rejestracja: piątek, 26 paź 2018, 21:46
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Pot still 100 cm - budowa, pytanie o proporcje

Post autor: Merkor »

A nie myślałeś, żeby zamiast pot stilla z rury 42 zrobić kolumnę rektyfikacyjną? Głowica Radiusa albo bokakoba i możesz na tym pracować jak na pot stillu plus cukrówki i inne 96%.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Pot still 100 cm - budowa, pytanie o proporcje

Post autor: .Gacek »

Merkor masz trochę racji w tym... ja na początku też tak myślałem, że jest to maszyna uniwersalna i owszem tak jest.
Niewiedzieć czemu przy gotowaniu dżemów i starych soków wróciłem do Potstilla ze zmywakami ☺
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
DezzertFox
50
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 14 gru 2018, 00:42
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pot still 100 cm - budowa, pytanie o proporcje

Post autor: DezzertFox »

masterpaw2 pisze:Też Cię serdecznie witamy :poklon; :D
Proporcje 75/25 mogą zostać, z tego co pamiętam to dawałem ok 22cm na refluks.
Odwrócone nyple powiadasz: post193616.html#p193616
Możesz też zrezygnować z cięcia głównej rury post196154.html#p196154
Ajajajaj... nie przywitałem się z pierwszym opublikowanym postem :) Mniej więcej tak to chcę zrobić, tylko że nie przewidywałem skracania, co wcale głupie nie jest. Obciążenia przejmuje wtedy rura, a nie złączka. Cięło się tak jak rurę miedzianą czy były z tym jakieś kłopoty?

Żeby konstrukcja się nie rozpadła przy pracy przyjąłem taką kolejność lutowania chłodnic:
1. Lutowanie rurki 15 mm do nypla 28/15 mm
2. Założenie rozwierconej mufy na wolny koniec, dociśnięcie rury 28 mm do nypla, zalutowanie mufy 28/15 mm
3. Oblutowanie dookoła szczeliny pomiędzy nyplem, a rurą 28 mm.
Obrazek
i chyba też tak robiłeś. Nie będę ukrywał że Twój potstill z 2017 r. jest inspiracją :)
Merkor pisze:A nie myślałeś, żeby zamiast pot stilla z rury 42 zrobić kolumnę rektyfikacyjną? Głowica Radiusa albo bokakoba i możesz na tym pracować jak na pot stillu plus cukrówki i inne 96%.
W razie czego to chyba nie będzie problemem, w końcu nie zamierzam lutować tej dużej mufy prostej 42 mm, tak by można było sprzęt rozmontować na dwie części. Taką rurę chyba można w szybki sposób modyfikować krótką przedłużką i wspomnianą głowicą? Ale na razie i tak mam w głowie tylko produkty smakowe więc się tym nie przejmuję :)
Ostatnio zmieniony piątek, 21 gru 2018, 20:06 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Pot still 100 cm - budowa, pytanie o proporcje

Post autor: masterpaw2 »

Kolejność lutowania bym nieco zmienił, mianowicie, (2) cieńsza rura/redukcja, na samym końcu, lepiej odciśniesz nypel do czoła rury (3). Rurę ograduj od środka pod odpowiednim kątem, by zwiększyć powierzchnię styku z nyplem.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
DezzertFox
50
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 14 gru 2018, 00:42
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pot still 100 cm - budowa, pytanie o proporcje

Post autor: DezzertFox »

Dobra, to kwestie miedzi są już wyjaśnione. To jeszcze się dopytam tutaj o sposób pomiaru temperatury. Są na Aliexpress fajne termometry z gwintami 1/2, które pasują do mufek 15 mm oparte o PT100. Chcę taki zestaw wlutować na szczycie kolumny, chyba że są tu wypraktykowane sprytniejsze sposoby montażu sensora :)
Obrazek Obrazek
https://www.aliexpress.com/item/FTARP09 ... 71022.html

bądź cyfrowy DS18B20 i zabawa z Arduino :) https://pl.aliexpress.com/item/1x-DS18B ... 67371.html
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Pot still 100 cm - budowa, pytanie o proporcje

Post autor: .Gacek »

Ja mam tak zrobione u siebie. Równie dobrym rozwiązaniem jest zrobienie dziurki i wsuniecie gilzy z termometrem na wcisk na wężyku silikonowym.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Pot still 100 cm - budowa, pytanie o proporcje

Post autor: radius »

@ DezzertFox, a dlaczego zrezygnowałeś z mufy w miejscu nr 3, tak jak na pierwszym rysunku :scratch: Przecież to tanie i bardzo dobre rozwiązanie :ok: Dodatkowo jest wtedy możliwość połączenia "rozłącznego", co bardzo ułatwia wymianę czy czyszczenie wypełnienia.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Pot still 100 cm - budowa, pytanie o proporcje

Post autor: .Gacek »

Tak jak napisał @radius. Mufa jest idealna do połączeń "rozłącznych". Połączenie na teflon jest genialnie proste i szczelne. Na zdjęciu widać, że głowica może być wymienna, ze zwykłego spirallstilla na głowicę Bokakoba.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Pot still 100 cm - budowa, pytanie o proporcje

Post autor: masterpaw2 »

W ll odsłonie saksa, z pełną świadomością zrezygnowałem z połączenia na "mufę" (ściśle ukierunkowane przeznaczenie - odped/smakówki). Problem wymiany/czyszczenia ewentualnego wypełnienia rozwiązany klasycznie, jak w dużych kolumnach zasypowych, podparcie i klips. Jeśli natomiast miałby to być sprzęt bardziej uniwersalny, jak wspomniał Gacek, to mufa jak najbardziej jest zasadnym rozwiązaniem.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
DezzertFox
50
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 14 gru 2018, 00:42
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pot still 100 cm - budowa, pytanie o proporcje

Post autor: DezzertFox »

radius pisze:laczego zrezygnowałeś z mufy w miejscu nr 3, tak jak na pierwszym rysunku
Nie zrezygnowałem, wszystko robię jak na rysunku w pierwszym poście. Drugi schemat (1,2,3) oznaczał tylko kolejność lutowania kształtek chłodnicy i refluksu, ale chyba przez przypadek zrobiłem małe zamieszanie :) Deflegmator o długości 75 cm będzie łączony z 25 cm refluksu przez prostą mufę z uszczelnieniem teflonowym.

edit: przy okazji dofermentowuję na fermiolach stary nieudany nastaw, bąbelkuje aż miło. Miało być wino z dżemów (śliwki, porzeczka, aronia), powstał słodki ulep który po dekantacji nie mógł się wyklarować przez kilka lat. Pójdzie na pierwszy ogień ;)
Ostatnio zmieniony sobota, 22 gru 2018, 17:54 przez DezzertFox, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
DezzertFox
50
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 14 gru 2018, 00:42
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pot still 100 cm - budowa, pytanie o proporcje

Post autor: DezzertFox »

Jak na pierwszy raz z lutowaniem rurek miedzianych chyba ujdzie. Następny pewnie będzie lepszy ;)
Obrazek

edytka: No i kilka godzin później plan wykonany. Nie jest to tak piękna konstrukcja jak u kolegi masterpaw2, ale po lekkiej pracy papierem ściernym powinna zyskać trochę na estetyce.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony piątek, 28 gru 2018, 22:22 przez DezzertFox, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Pot still 100 cm - budowa, pytanie o proporcje

Post autor: masterpaw2 »

:klaszcze: :klaszcze: :klaszcze:, najważniejsze, żeś to cóś - swoje cudo sam wydłubał, i tu jest największa frajda. Trochę doczyścisz i będzie :dupa: urywać.
Ps. Miło patrzeć, jak komuś się chce, tak trzymaj :ok:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Pot still 100 cm - budowa, pytanie o proporcje

Post autor: jatylkonachwile »

Wszystko wygląda ładnie, zwłaszcza jak mówisz pierwszy raz lutujesz. Ale do jednej rzeczy się przyczepię, a mianowicie kierunek przepływu wody w skraplaczu refluksu, powinien być w drugą stronę, zimna o góry ciepła u dołu czyli przeciwprąd. Teraz też zadziała ale przy pełnym refluksie może destabilizować pracę.

Autor tematu
DezzertFox
50
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 14 gru 2018, 00:42
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pot still 100 cm - budowa, pytanie o proporcje

Post autor: DezzertFox »

Gdyby tak się działo to będę modyfikował ;)
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Pot still 100 cm - budowa, pytanie o proporcje

Post autor: radius »

Nic się nie będzie działo :) Pracuję na tak skonstruowanym aparacie już jakiś czas i nie zauważyłem żadnych problemów związanych z regulacją refluksu przy takim przepływie wody chłodzącej :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”