Zamknięty obieg wody chłodzącej

Budowa i eksploatacja chłodnic.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:

Post autor: jatylkonachwile »

To ja jako teoretyczny praktyk powiem tak, pompka od CO to chyba najlepsze rozwiązanie, cicha, na 230VAC i co ważne przystosowana do dłuuugiego pompowania ciepłej/gorącej wody. Druga sprawa to chłodnica/nagrzewnica samochodowa, chłodnica (ta od silnika pod maską) ma przepływ wody z góry na dół w pionowych rurkach/kanałach, zaś nagrzewnice mają zazwyczaj układ jak by to nazwać, dwustronny, woda wchodzi jedną rurką, połową kanałów przepływa na przeciwną stronę a potem wraca drugą połową kanałów, kwestia jeszcze tego że nagrzewnica ma dosyć małą powierzchnię w porównaniu do chłodnicy i trzeba będzie mocno na nią dmuchać żeby dobrze schłodziła, a chłodnica przy dużej powierzchni może to zrobić sprawniej. W chłodnicach są duże średnice przyłączy, trzeba stosować przejściówki.

kocurrro
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 2 lip 2018, 17:39
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: kocurrro »

Dzięki za info Janus.
Pisałem, że planuję 50-60 litrów wody w zbiorniku (do tego +/- ok. 5-7 litrów w przewodach i nagrzewnicy, ale to pomijam) - właśnie tyle mi wyszło z prowizorycznych wyliczeń dla układu bardzo sprawnie działającego w teorii (nie przytaczałem tych wyliczeń na forum, bo mogą okazać się błędne, a nie jestem fizykiem/chemikiem, poza tym wyliczenia te wynikają z wielu zmiennych i poczynionych założeń, więc są obarczone dużym marginesem błędu :-)
Właśnie mając na uwadze założenie, że mamy przepływ 1 litr/min. wychodziło w dużym uogólnieniu, że przy zbiorniku 50-60 litrów mamy ok. 50-60 minut na schłodzenie tej wody, aby ponownie wprowadzić ją do układu zimną w celu dalszego chłodzenia oparów C2H5OH.
dodam jeszcze tylko, że przemknęło mi przez myśl, aby wprowadzić drugi zbiornik przelewowy, aby nie mieszać wody odprowadzonej z tą schłodzoną w zbiorniku pierwszym - wtedy mam 50 minut na pobranie zimnej wody z pierwszego zbiornika, bez ryzyka zmieszania jej z tą wyprowadzoną z instalacji, nawet jeżeli miałaby być nie do końca schłodzona.
Awatar użytkownika

janus
50
Posty: 59
Rejestracja: wtorek, 9 lip 2013, 22:13
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: janus »

Ja obecnie używam pompki przeznaczonej do akwarium, nigdy mnie nie zawiodła ale trochę się o nią bałem jak mi się temp podnośiła do 45-50 stopni dlatego chcę przejść na pompę od CO. Ja zawsze w zapasie miałem drugą pompkę, którą tak naprawdę raz użyłem ale nie dlatego że ta pierwsza mi padła ale po prostu woda w zbiorniku mi zamarzła i musiałem użyć innej :). Ja nie miałem zbiornika przelewowego, szkoda mi było miejsca i kolejna komplikacja, miałem rozgałęzienie, że cała woda nie szła od razu na chłodnicę ale wracała do zbiornika, jak woda nagrzewała się to zwiększałem przepływ i więcej szło na chłodnicę, aż na końcu całość szła na chłodnicę, upierdliwe trochę ale do ogarnięcia

pagon666
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 9 lut 2015, 01:19
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: pagon666 »

Witam Panowie, obecnie przygotowuję sprzęt do drugiej próby. Otóż podobnie jak Wy posiadam obieg zamknięty. Pierszą próbę przeprowadziłem z pompką na 12V i regulatorem mocy oraz beczką 200l. Niestety nie zdąrzyłem zamontować termometru w beczce więc nie znam jej temperatury, ale na odczucie po 3 godzinach pracy nie zmieniła się znacząco. Jednak ta pompka na pewno się męczyła, więc zamówiłem pompę https://allegro.pl/pompa-do-wody-brudne ... 87821.html, do niej oczywiście regulator mocy i myślę, że spokojne będzie sobie pracowała do końca moich dni. Nurtuje mnie jednak inny problem, mianowicie temperatura wody jaką chłodzić aparaturę. Pomieszczenie jest dość zimne, mam piec i możliwość ogrzania temp. powietrza do pracy. Czy jeżeli będę startował chłodzić z wodą o temp okolo 5 stopni to będzie dobrze? Czy wtedy musi być określony jakiś przepływ? Proszę o podpowiedź. Pozdrawiam
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Najpierw zadam pytanie, czy wiesz jak głośna jest taka pompa?
Lepiej szukaj takiej od CO, wielu ludzi stosuje i wszystkim działa, i co ważne jest bardzo cicha.
A co do temperatury wody, to zależy od punktu widzenia, jedni mówią żeby woda była jak najzimniejsza a drudzy żeby woda wyjściowa ze skraplacza miała ok 70*C.

pagon666
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 9 lut 2015, 01:19
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: pagon666 »

Szczerze nie wiem jak jest głośna, ale w takiej beczce 200l to pewnie dźwięk zostanie stłumiony, zamówiłem z opcją smart, zobaczymy najwyżej odeślę :P będzie we wtorek to zdam relację, bardziej zależało mi na temperaturze jaką muszę tam wpuścić i odebrać ;) także wszystkie warunki jakie mnie nurtowały spełniam ;) resztę sprawdimy w praktyce :) Dziekuję za poradę.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Szlumf »

Zrezygnuj z tej pompy. Masz na to chyba 15 dni. Nie dość, że jest baaardzo głośna to jeszcze ma dużo za dużą wydajność i będziesz musiał kombinować z jakimiś bocznymi obiegami albo zrobić "pancerny" obieg wody.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Zrezygnuj póki nie wysłali i kup pompkę od CO ze śrubunkami.
Taka pompa membranowa jest tak głośna że zanurzona w studni kilka metrów pod wodą jest słyszalna, w beczce to ogłuchniesz.

Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Loganos69 »

Wymienioną w linku bym zwrócił. Sugerował bym się tym co mówią koledzy o pompie CO.

Ja osobiście używam pompki 12v jak w linku już od roku i nic się jej nie dzieje. Prędkość wody odpowiednia nie trzeba żadnych regulatorów, choć można do niej montować. Wszystko połączone zwykłym wężem pcv.

Minusem tej pompki jest taki, że jak złapie bąbelek powietrza nie jest wstanie go przepchnąć dalej. Więc trzeba mieć na uwadze, aby woda dolotowa nie zawierała pęcherzyków powietrza.

Moim zadaniem im zimniejsza woda tym lepiej, skraplacz ma największą wydajność.
A jak woda bardzo zimna to nie musi lecieć jak z hydrantu.

Sugerował bym podzielić jeden zbiornik na np 3 mniejszej, to pozwoli nie nagrzewać się całości tak szybko.


http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6363442162

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 lis 2018, 00:17 przez Loganos69, łącznie zmieniany 1 raz.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: arTii »

Czy ktoś używa pompy od CO do obiegu zamkniętego? Właśnie dzisiaj próbowałem uruchomić mój układ i niestety :( Pompa ma za małą wydajność nawet na najwyższym biegu.
Układ odpowietrzyłem ale niestety głowica się przegrzewa ze względu na zbyt mały przepływ wody.
Jako chłodnicę zastosowałem nagrzewnicę od jakiegoś auta (chyba seicento) - nowa więc nie jest zakamieniona.
Kolumna mam 2,5m wysokości
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 17 gru 2018, 20:41 przez arTii, łącznie zmieniany 1 raz.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

tomeks
50
Posty: 57
Rejestracja: wtorek, 17 wrz 2013, 21:13
Krótko o sobie: Jestem
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: DZL
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: tomeks »

Zasilanie pompy zrób z dołu beczki,tak żeby nie musiała zasysać tylko robiła obieg.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: arTii »

Ale to tylko teoria, czy sprawdzone?
Ostatecznie wywiercę otwór na dole beczki, ale chciałem tego uniknąć, żeby beczka była jednak w całości.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

Na takim małym obieg pompa musi dać radę, powrót wody jest tak wysoko jak na rysunku? Powrót powinien być zanużony w wodzie. Jak nie nie jest to obieg nie jest taki do końca zamknięty i faktycznie pompa może nie dawać rady i tylko mieli wodę. Jaką wysokość podnoszenia jest podana w specyfikacji pompy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Darnix
50
Posty: 53
Rejestracja: sobota, 9 gru 2017, 13:17
Podziękował: 67 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Darnix »

Ja mam bardzo podobny układ zamknięty. Też beczka 200 litrów i tak samo pompa "zaciąga" wodę z beczki górą, z tym że pompę mam pionowo powieszoną na zewnętrznej ścianie beczki w taki sposób, że z dołu ma zasilanie a na górze wyjście z pompy. Trochę jest zabawy z tym żeby pompe odpowietrzyć przed uruchomieniem ale daje radę. Co do chłodnic to stosowałem chłodnicę z Golfa II (używka) ale ostatnio się rozszczelniła i mam bez chłodnic - tylko sama beczka. Na 12h procesu te niecałe 200l wystarcza (start w okolicach 20*C na beczce a koniec przy 60-65*C). Fakt że z obawy o przegrzanie i częstą regulację nastawiam ja na 3ci bieg ale to raczej tylko z przezorności. Wydajność na pierwszym biegu jest wystarczająca na początku procesu.
Na fotce pompa. Z prawej ma zasilanie które wkładam do beczki a na górze z lewej jest wyjście do głowicy. Wąż powrotny z głowicy zatopiony kiła cm pod powierzchnią wody za to zasilanie jest z węża zatopionego w wodzie sięgającego samego dnia beczki (woda najzimniejsza). Zawór z prawej strony miał służyć do dławienia przepływu (bypass) ale nie używam go ale nie demontuje tej odnogi bo to doskonałe miejsce na hak na którym wieszam tą pompę na górnym rancie (obrzeżu) beczki ;-)
Odpowietrzanie: pompę stawiam na podłodze i zalewam do obu wejść wodę "pod korek" (zamontowany zawór zwrotny więc nie da się tylko z jednej strony) a potem szybko wąż zasilający wkładam do wody uważając przy tym by nie nabrał przy tej czynności za dużo powietrza.Obrazek

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

mkalak
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 12 sie 2018, 09:53
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: mkalak »

Ja kupiłem tanią pompę C.O. Niestety nie dała rady zassać sama wody z beczki. Będę przerabiać ją w system grawitacyjny/cyrkulacyjny w sposób taki, że naczynie z wodą w postaci dwóch baniaków/kanistrów umieszczę nad pompą tak aby woda z naczyń "wlewała" się do pompy. Dalej już popchnie wodę (mam nadzieję) wg specyfikacji ma zdolność podnoszenia 4 m. W zapasie mam chłodnicę klimatyzacji z 3 wiatrakami załączanymi osobno.
Ostatnio zmieniony wtorek, 18 gru 2018, 19:26 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: arTii »

Chcę spróbować zrobić w beczce wyjście na dole, ale w marketach nie znalazłem nic takiego, co by pozwoliło zrobić kran na dole na tyle szczelny żeby się nie lało.
Macie namiary na jakieś duże nakrętki np. 3/4" z kołnierzem, żeby dać pod to uszczelkę? I najlepszy był by do tego chyba jakiś długi nypel - czyli w praktyce chyba jakiś ok. 10cm nagwintowanej rury.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

Ja mam u siebie tak zrobione jak u Ciebie na pierwszym rysunku. Radiator od klimy leży w kanale w garażu, a zbiornik z pompą leży w narożniku na stole. Pompka chodzi na 1-Szym biegu, nie ma problemu z pchaniem wody. Warunkiem jest dobre odpowietrzenie pompy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam Gacek.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: arTii »

Tylko u Ciebie podnoszenie do pompy to raptem max pół metra. U mnie 3x więcej. Radiator od klimy będę miał jutro więc przez weekend może jakieś testy poczynię.
Myślę, że u mnie problemem może też być wysokość podnoszenia, ponieważ pompa musi podać na wysokość 2,5m a że opory są jeszcze dość znaczne to pompa 25-40-180 może nie wyrabia. A dodatkowo pompa z odzysku z mojego CO :) Musze poszukać mocniejszej pompy też.
Docelowo chcę użyć kanistra 30l (ewentualnie 60l) z wodą gdzie będzie przez korek wychodziła rura zasilająca. Pompa będzie pchała do skraplacza a stamtąd na chłodnicę klimy.
Chcę zrobić to w miarę kompaktowe tak żeby pompa była zamocowana w obudowie chłodnicy i tylko wężami podłączenie do kanistra.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

Artii pompa jest w garażu na wysokości około 1,5 metra, zaciąga wodę ze zbiornika i pcha metr w górę najpierw do chłodnicy Liebiga a później do skraplacza. Z tamtad leci w dół do kanału (kanał ma 1,4 metra wysokości) do radiatora i dopiero z tamtąd jest dalej pchają w górę do zbiornika wyrównawczego. Wysokość wychodzi podobna do Twojej. Wężyki z wodą są przekroju fi8 od pneumatyki.
Pozdrawiam Gacek.

pawlak219
5
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 19 gru 2017, 19:11
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: pawlak219 »

Panowie ktoś ma chłodzenie podpięte do układu CO w domu? Jak to się sprawdza? Może ktoś podeśle jakieś fotki, kurcze gdzieś widziałem już takiego posta i za chu chu nie mogę znaleźć.
Ostatnio zmieniony sobota, 22 gru 2018, 21:08 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Pompki od CO są projektowane i konstruowane do pracy w zalaniu, nie są wstanie same zassać wody np 1m, musi mieć wodę w środku, i tylko ją popycha.

A co do podłączania się do układu CO w domu, system jak najbardziej możliwy do zrealizowania, jeśli tylko byś pracował w lato, chyba że masz nowoczesną instalacje gdzie temperatura wody w instalacji jest 35°C, to i w zimę zadziała jeśli masz kolumnę a nie PS. A jak się do tego podpiąć? Można na dwa sposoby, normalnie jak grzejnik albo jako kocioł. Od razu uprzedzam że instalacje CO zazwyczaj mają ciśnienie wody ok 1 bar, czy to z naczyniem przelewowym (u mnie ok 9m), czy z naczyniem przeponowym. Jak coś to mogę rozrysować.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: arTii »

Nie było mnie przez chwile w domu, więc testy były zarzucone, ale wczoraj miałem okazję przeprowadzić dalsze testy.
1) Zbiornik na wodę 200l (ale wypełniony w 1/3)
2) pompa od CO (wypróbowane 2 pompy - jedna podnosząca na 4m i druga na 6m)
3) przewody poliuretanowe + szybkozłączki 8mm (średnica wewnętrzna)
4) Jednostka zewnętrzna od klimatyzatora 3,5kW w roli chłodnicy wody + wentylator
Niestety zarówno słabsza jak i mocniejsza pompa nie radzi sobie z przepchnięciem odpowiedniej ilości wody przez cały układ. Jednak 8mm średnicy wężyków i dodatkowo podobna średnica kanałów w chłodnicy stawia zbyt duży opór dla tych pomp CO. Musze poszukać innej pompy (może zatapialnej?) która da większe ciśnienie. Ta pompa po prostu nie generuje ciśnienia. Skutkiem tego jest zbyt mocne nagrzewane się skraplacza i ucieczka oparów przez odpowietrznik. Być może gdybym nie grzał z mocą 3,5kW tylko 2,5kW to by wystarczyło.
Po podłączeniu zasilania do kranu (dalsza część układu wraz z chłodnicą pozostała) ustawiłem temperaturę wody na wyjściu ze skraplacza na poziomie 55°C. Temperatura głowicy unormowała się w okolicach 30°C, zaś woda opuszczała chłodnicę w temperaturze otoczenia.
Można więc domniemywać, że jeśli znajdę pompę która przepchnie właściwą ilość wody przez cały układ, to będzie można zastosować minimalnej ilości zbiornik na wodę, ponieważ chłodnica da radę wytracić powstałe ciepło, zwłaszcza w chłodniejszych porach roku.
Dlatego po raz kolejny pytanie o pompę - coś/ktoś ma ciekawego? Wiadomo, że najlepiej było by, żeby była o niezbyt dużym poborze prądu.
Pompy które posiadam, wytwarzają odpowiednio 0,4 i 0,6 bar. Wynika mi z moich przewidywań, że potrzebuje przynajmniej 1bar lub nawet 1,5bar ciśnienia na wyjściu.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Omnigena WZ250, 250W mocy maksymalnej, chyba 3,9bar, ale od razu mówię, nie jest tak cicha jak te od CO.

użytkownik usunięty
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja używam takiej pompki od prawie 2 lat:

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6760605265

Jest głośniejsza od pomp do CO, ale jest bardzo wydajna. W poprzednim sprzęcie miałem skraplacz z rurki fi6 miedzianej i spokojnie dawała radę. Teraz używam rurek miedzianych i szybkozłączek fi10 i nie ma żadnego problemu. Musiałem jednak zrobić bypass z zaworem, by jej nie dławić za bardzo.

szadok34
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 14 sty 2017, 00:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Wrocław
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: szadok34 »

Ja używam pomty zanużeniowej makita,zbiornik mauser 1000l i piękna sprawa. Oczywiście ma to rację bytu tylko od wiosny do jesieni.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: arTii »

jatylkonachwile pisze:Omnigena WZ250, 250W mocy maksymalne
Mam taką - używam jej do przepompowywania nastawu z beczki do KEGa, ale to jest jakby nie było 250W - myślałem o czymś mniej prądożernym. Ale ostatecznie zastosuję ją, albo pomyślę nad jakimś niedrogim hydroforem.
Feti pisze:Ja używam takiej pompki od prawie 2 lat:
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6760605265
Ona ma wysokość podnoszenia tylko 3m, więc na 100% nie przepchnie mi przez mój cały układ.
W samej chłodnicy mam ponad 20m rurki o średnicy wewnętrznej około 6mm, plus do tego około 6m wężyków doprowadzających fi8mm, plus skraplacz - ale tam nie ma zbytnego dławienia przepływu.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

użytkownik usunięty
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: użytkownik usunięty »

Powiem tak, moja kolumna ma 2,4m wysokości, na skraplacz nawinięte chyba ok. 7m rurki fi 10mm, ok. 9-10m węży fi 10mm i fi 12mm oraz chłodnicę i nie ma najmniejszego problemu, żeby to wszystko zasilać :)
Awatar użytkownika

Darnix
50
Posty: 53
Rejestracja: sobota, 9 gru 2017, 13:17
Podziękował: 67 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Darnix »

@Feti. Mógłbyś porobić fotki twojego układu chłodzenia? Ja mam beczkę 200l i pompę od C.O. (miałem jeszcze dodatkowo chłodnice od Golfa 2 ale się rozcięła :-/ ) ale targać co chwilę tą beczkę to niewygodne i jeszcze co jakoś czas ta pompa lubi mi się zapowietrzyć - jest powieszona na beczce w połowie jej wysokości. Wąż ssawny zanurzony w beczce od góry i sięga na same dno. Zalewam wszystko wodą bo pozbyć się oowietrza i czasem pochodzi 8h bez problemu a czasem co 20 min muszę wyłączać i załączać by pozbyć się powietrza z wirnika pompy...

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: arTii »

Szkoda że tak daleko jesteś - pożyczył bym na jeden wieczór żeby sprawdzić u siebie...
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Skoro głównym elementem dławiącym jest chłodnica z klimy to może pomyśl o podzieleniu jej na dwa albo trzy równolegle obiegi.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: arTii »

Już próbowałem, ale nie zdało egzaminu :( Różnica prawie żadna. Spowodowane jest to tym, że woda nie rozdziela się równo na obydwa obiegi, tylko na jeden leci prawie całość.
Po prostu pompy do CO są tak zbudowane, że zdławienie ich na wyjściu nie powoduje zwiększenia ciśnienia w układzie, więc trzeba szukać innego typu pompy.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

użytkownik usunięty
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: użytkownik usunięty »

@Darnix, działam w łazience, więc za zbiornik służy mi wanna ;) Wstawiam do niej pompę, zalewam wodą i włączam. Co prawda czasami muszę zassać wodę drugim końcem, ale nie jest to uciążliwe. Konstrukcja powstała "na szybko", zupełna prowizorka, ale działa i nie mam potrzeby robić usprawnień. Chlodniczkę podłączam na wylocie z głowicy. Zdjęcie zrobię przy następnej okazji. Pompka zasilana 24V.

Obrazek

Z czasem może pomyślę o zmianie zasilania :)
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

U mnie radiator od klimy ma 24 metry rurki miedzianej fi 10mm i jest podzielona na dwa obiegi.
Wyjście jest dławione tuż przy pompie.
U mnie to działa bez zarzutu.
Jeśli chcesz to nagram Ci film za tydzień.
Edit:
Jeżeli ciśnienie jest tak mizerne to spróbuj podłączyć pompy w konfiguracji push-pull, czyli jedna za drugą, ciśnienie na pewno wzrośnie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 24 lut 2019, 15:12 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Układ push-pull to by było jak by jedna pompa była na początku układu a druga na końcu, ale że te pompy słabo ssą to lepszy jest układ szeregowy czyli tak jak piszesz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

Teraz tak sobie myślę, że może gdzieś na radiatorze jest kryza albo jedna z rurek jest przygnieciona... Według mnie rozdział powinien być jednakowy.
Daj więcej danych tej jednostki zewnętrznej, mój szwagier pracuje w klimatyzacjach to go podpytam.
Ja mam najtańszą pompę z Casto... dziś na giełdzie widziałem Grundfosa i Buderusa po 60 zł...
Pozdrawiam Gacek.

Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Loganos69 »

Trochę, starych gratów, więcej nowych kompletowanych prawie rok, parę dni pracy i sterownia obiegu zamkniętego działa.

Termometry w końcu w jednym miejscu ( jeszcze nie opisane).
Dwa z lewej w pionie to woda wejscie/wyjście, środkowy KEG, prawy pion to temp. 10 polki i pod głowicą.

Regulatory obrotów siły pracy pompek (3) oraz wiatraków chłodnic.

Do wszystkiego jeszcze 3 moduły Peltiera na każdy zbiornik wodny. Pierwszy test chłodzenia -16*C więc myślę, że do około 7 *C powinno chłodzić wodę tuż przed wejściem w kolumnę.

Za miesiąc próba generalna :)ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: arTii »

Co to za termometry z taką fajną skalą analogową???
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Loganos69 »

Najprostszy termometr z gwintem 1/4, choć są też dostępne z samą sondą.

https://m.aliexpress.com/item/329931796 ... 8691837057

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka

Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Loganos69 »

Instalacja zakończona i powiem szczerze, że moduły Peltiera nie dają rady chłodzić tak jak się spodziewałem. Chłodzą i owszem ( potrafią zbić temp o 10*C), ale na bardzo małym przepływie wody, jednak zbyt małym do skraplania w pełni par, więc odpada by urobek szedł w eter. Przy normalnej pracy pompek woda spada o 1*C... I tu szkoda zachodu, ale skoro już je zainstalowałem to nie będę wyrzucał :)
Z nich lepiej zrobić lodówkę samochodową.

Najwydajniejsze są chłodnicę, a w zasadzie ta od samochodu. Dzięki regulatoraowi napięcia można dobierać obroty w zależności od temperatury wody.
Docelowo główna chłodnica będzie w piwnicy, gdzie jest zawsze chłodno ( ale to etap na późniejsze lata).

Na razie jest dobrze, gdyż spokojnie na 60L wody można pracować przez cały proces.

Zastanawiam się czy wody nie zastąpić płynem do chłodnic- zawsze lepiej odprowadza ciepło.

Pozostało jeszcze ocieplić "kociołek" i odizolować od podłoża.ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Zastanawiam się czy wody nie zastąpić płynem do chłodnic- zawsze lepiej odprowadza ciepło.
A to niby dlaczego? Ciepło właściwe glikolu jest mniejsze niż wody, a przez to mieszanina glikol-woda też ma mniejsze ciepło właściwe a to oznacza że 1kg wody przyjemnie więcej energii niż 1 kg płynu chłodniczego ogrzewając się o 1°C.

Jeszcze przewodność cieplna może mieć wpływ, dla wody jest to ok 0,6W/mK a dla glikolu propylenowego 0,147W/mK czyli jeszcze gorzej.
Jak masz możliwość to używaj czystej wody, najlepsze właściwości fizyczne dla takiego zastosowania, a jak np boisz się o zamarzanie czy glony to dolej przedgonów/pogonów, taniej cię wyjdzie.

Odchodząc delikatnie od tematu, w wymiennikach gruntowych do pomp ciepła do ogrzewania domów stosuje się zazwyczaj rury PE i właśnie mieszankę wody i glikolu, ale glikol nie współgra z PE bo ponoć potrafi go zmiękczyć, dlatego kto mądrzejszy stosuje mieszankę woda-etanol (ok 20-40% w zależności od temperatury) który już nie wpływa na PE.
Ostatnio zmieniony wtorek, 17 wrz 2019, 09:43 przez jatylkonachwile, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”