Kana do mleka zamiast kega+kolumna

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
Hemel
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 15 maja 2010, 09:51

Post autor: Hemel »

Witam, jest to mój pierwszy pościk na forum, jestem w trakcie budowania pierwszej aparaturki (czajniczek, 2 odstojniki i chłodnica), jednak za niedługo przeprowadzam się do własnego mieszkania z 24-metrową piwnicą ;D I pomyślałem, że wtedy można pomyśleć o refluksie. I tu rodzi się moje pytanko.
Czy taka bańka http://www.allegro.pl/item963302349_963302349.html
Obrazek
nada się zamiast kega? I teraz mój pomysł- wywiercić, wyciąć jak kto woli dziurę w pokrywce na wymiar przyszłej kolumny, wprowadzić rurę miedzianą minimalnie w otwór, złapać to wszystko szczypcami, wysmarować pastą lutowniczą i zgrzać. Jest też druga koncepcja, w dziurę wlutować/wspawać gwint i kolumnę nagwintować. Co będzie lepsze? I teraz drugie pytanie, dotyczące budowy samego refluksu. Czy wystarczą 2 zawory kulkowe z rączką? oczywiście rurki nagwintować do zaworu, uszczelnić włosiem i powinno być ok, prawda? a w jaki sposób zrobić powrót do kolumny? Chodzi mi w jaki sposób wprowadzić rurkę powrotną, wystarczy zrobić otwór, wprowadzić rurkę "na milimetr" i zalutować? Wiem, że trochę niejasno, ale narysowałem to :) Czy moje rozumowanie jest prawidłowe?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja

maxlamop
30
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 23 kwie 2010, 05:49
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kana do mleka zamiast kega+kolumna

Post autor: maxlamop »

Mam złe wspomnienia z aluminium - w wojsku karmili nas w menażkach i manierkach aluminiowych. Bardzo zdrowo - gdzieś słyszałem że aluminium jest sprawcą alzheimera. Ja unikam, chyba że pokryte teflonem. Keg kupiłem za 100zł. Myślę że będzie jednak zdrowiej.

Pozdrawiam Sylwester

hemel1@o2.pl
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 14 maja 2010, 14:44
Re: Kana do mleka zamiast kega+kolumna

Post autor: hemel1@o2.pl »

No właśnie też tak myślę. Różnica w cenie jest nieduża, tylko pewnie będzie problem z połączeniem rury miedzianej z kegiem... Ze spawaniem będzie ciężko, dlatego robię wszystko w miedzi. Może uda mi się załatwić pospawanie kega z wywijką z KO. Do tego uszczelka, wywijka z miedzi wlutowana w rurę i powinno działać.
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Kana do mleka zamiast kega+kolumna

Post autor: Maciej_K »

Czy wystarczą 2 zawory kulkowe z rączką
Wystarczy jeden, dolny. Zawór poziomy na rurce powrotu jest zbędny.
Chodzi mi w jaki sposób wprowadzić rurkę powrotną, wystarczy zrobić otwór, wprowadzić rurkę "na milimetr" i zalutować? Wiem, że trochę niejasno, ale narysowałem to Czy moje rozumowanie jest prawidłowe?
Nie jest. Rurka powrotu powinna sięgać do połowy średnicy kolumny, żeby lać na środek. Ostatnie badania sugerują, że zjawisko ściankowania flegmy może okazać się mitem, jednak zgodnie ze sztuką powinno się lać na środek wypełnienia. Poza tym (!!!) powrót powinien być skierowany na samą górę wypełnienia, a nie w jego połowę! Domyślam się, gdzie widziałeś takie rozwiązanie - tam było źle, co już zresztą na forum przedyskutowaliśmy...
Czy taka bańka...
Nada się, o ile jest ocynowana (czego nie da się jednoznacznie stwierdzić po zdjęciu). Jeśli to aluminium - teoretycznie szkodzić nie powinna. Ja bym alu nie brał, ale jest wielu takich, co robią i robili w alu i żyją. Decyzja należy do Ciebie. Zastanów się też nad kegiem 19l (lub 18l) po pepsi - rasowa kwaska, a kosztuje 50-75zł na allegro...
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."

Autor tematu
Hemel
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 15 maja 2010, 09:51
Re: Kana do mleka zamiast kega+kolumna

Post autor: Hemel »

Aha, czyli po prostu ten zawór nad wypełnienie, ten drugi wywalić całkiem. Rurka od refluksu do połowy szerokości kolumny. Dzięki za pomoc :) .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”