Dziwne wybuchy w buforze??

Temat rozwiązany

Autor tematu
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ktoś ma jakiś pomysł czym spowodowane są takie wybuchy w buforze?
Na początku destylacji raz na dwie minuty a w połowie destylacji jak na filmiku.
https://youtu.be/Oo8xV3I4rzw
Ostatnio zmieniony środa, 5 gru 2018, 10:01 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Dziwne wybuchy??

Post autor: jatylkonachwile »

Mój pomysł to że gdzieś robi ci się korek co chwilę który puszcza i powoduję nagłą acz niewielką zmianę ciśnienia a co za tym idzie i wrzenie płynu. Nie mam doświadczenia z buforem, tak tylko pomyślałem.
Awatar użytkownika

9kaczor6
150
Posty: 157
Rejestracja: środa, 14 paź 2015, 15:14
Ulubiony Alkohol: Bimber
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 60 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Dziwne wybuchy??

Post autor: 9kaczor6 »

Ostatnio był podobny temat, jednak bez odpowiedzi z tego co pamiętam. Zaciekawiło mnie to ponieważ też planuje zakup bufora.. Również czekam na wypowiedź kogoś kto użytkuje bufor, czy to normalne i czy nie trzeba się tego obawiać...

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Dziwne wybuchy??

Post autor: prolog1975 »

Mało tej cieczy w buforze jak na połowę destylacji. Chyba, że tak jest wykonany przelew na dolnym zakresie wziernika. Może trzeba przełożyć wypełnienie i będzie dobrze jeśli moc faktyczna jest dobrana do kolumny.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Dziwne wybuchy??

Post autor: Szlumf »

Czy bufor ma wymuszoną cyrkulację lub dogrzewacze? Wygląda na to, że nie. Takie cykliczne odparowanie prawdopodobnie wynika z warstwowego rozkładu temperatury w pionowym przekroju bufora.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 7 lut 2022, 17:51 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Dziwne wybuchy??

Post autor: użytkownik usunięty »

Bufor ma z tego co pamiętam dwa dogrzewacze z rur 2 cale, fi51. na prawie całej wysokości poziomu cieczy, plus całe dno podgrzewane.
Temp w buforze spada do około połowy procesu i jest coś kolo 79.5st później powolutku rośnie.
dodam że sprzęt stał na mrozie, dziś to wniosłem do warsztatu w którym też jest z kilka stopni.
nastaw tez stał na mrozie.
Ostatnio zmieniony wtorek, 4 gru 2018, 19:08 przez użytkownik usunięty, łącznie zmieniany 1 raz.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Dziwne wybuchy??

Post autor: Szlumf »

Zaobserwowałeś coś takiego dzisiaj czy tez bywało wcześniej?

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Dziwne wybuchy??

Post autor: użytkownik usunięty »

Z raz chyba miałem coś takiego.
Ale zazwyczaj było ok.
Żądko robię i nie pamiętam dobrze.
Awatar użytkownika

guru114
100
Posty: 120
Rejestracja: wtorek, 1 paź 2013, 16:23
Ulubiony Alkohol: Mocny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Dziwne wybuchy??

Post autor: guru114 »

Za szybko odbierasz %%%

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Dziwne wybuchy??

Post autor: użytkownik usunięty »

raczej nie za szybko. Grzanie 3960wat, rura 76mm, odbiór 2.2l/h. Temp w buforze spadała po tym poznaję że jest ok prędkość. 10 półka temp, stabilna

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Dziwne wybuchy??

Post autor: Drupi »

Ja nie mam bufora, ale też jak na początku zaczynają pary iść do góry, widać rosnącą temperaturę na dole kolumny, to słychać takie "gwizdnięcie" z głowicy, " fiuuu", :D . Nie wiem ale to chyba jakiś opór na wypełnieniu, lub gdzieś indziej. Próbowałem dmuchnąć całą piersią w rurę, i powietrze szło jak by była całkiem pusta. Żadnego oporu. Najprawdopodobniej to katalizator. Ale też żadnego oporu. Trochę to dla mnie śmieszne, :D i chyba tak musi być.
I like noble drinks.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Dziwne wybuchy??

Post autor: herbata666 »

Cześć,
Podaj :
-pojemność bufora
-średnice rury wewnętrznej
-ilość i średnice dogrzewaczy
-wysokość przelewu
-średnica rury zewnętrznej
jak podasz te dane to podam Ci przyczynę (prawdopodobnie za słabo dogrzany, ale potrzebuje te dane by powiedzieć coś więcej)
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Dziwne wybuchy??

Post autor: użytkownik usunięty »

Bufor
-pojemność cieczy jakieś 6.25l
- rura zew. Fi 254 wysokość okolo 210
-2 dogrzewacze fi51długie 165mm
-przelew równo z dogrzewaczami 165mm
- rura wew. Fi 80
Dziś rozbieram do umycia a tu w buforze coś pływa.
Wyglada na to że ostatnio jak myłem moje małe dzieciaki wrzuciły do środka kawałek uszczelki silikonowej.
I tak się zastanawiam czy to nie przez to było. Obrazek
Ale kol. Herbata daj znać czy wymiary są ok?ObrazekObrazekObrazek

rosjan
300
Posty: 338
Rejestracja: czwartek, 18 maja 2017, 11:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina i własny wyrób
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Południe Paryża
Podziękował: 109 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Dziwne wybuchy w buforze??

Post autor: rosjan »

U siebie też zauważyłem coś podobnego - „wybuchy” bardziej spektakularne w ilości 3-4 pod koniec procesu. Tłumaczę to tym, że wysokoprocentowy alkohol (korek) spływa z kolumny do bufora i dostaje się do cieczy o wyższej temperaturze, co powoduje jego gwałtowne odparowanie w postaci wybuchu. EZ wyłącza odbiór, gdyż temp. na 10 półce wzrasta o ok. 3/4 stopnia. Kolumna się stabilizuje przez 5-10 min. i wszystko wraca do normy.
Pozdrawiam
Jachu

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Dziwne wybuchy w buforze??

Post autor: użytkownik usunięty »

To czekamy ma info od kol. Herbata czy mam dobrze zrobiony bufor
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Dziwne wybuchy w buforze??

Post autor: herbata666 »

W naszych konstrukcjach powierzchnia grzewcza jest większa o około 50% od tej jaka jest u Ciebie. Dodaj po prostu 2 dogrzewacze o średnicy 51mm (takie jak masz obecni) i uzyskasz wtedy powierzchnie grzewczą taką jak my w swoich konstrukcjach. Mi z obliczeń wychodzi pojemność 6,59l, po dodaniu dogrzewaczy zmniejszy sie na 5,92l. Możesz jeszcze spróbować po zalewaniu kolumny i 10-15min. stabilizacji spuścić bufor do zbionika i zacząć dalej stabilizować (nastąpi wtedy mocniejsze wzmocnienie się bufora i wypełni on się mocniejszym wsadem).
Ostatnio zmieniony środa, 5 gru 2018, 15:47 przez herbata666, łącznie zmieniany 1 raz.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Dziwne wybuchy w buforze??

Post autor: użytkownik usunięty »

Warto zmniejszyć pojemność bufora celem dodania dogrzewaczy?

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Dziwne wybuchy w buforze??

Post autor: irek89 »

A czy jeśli u mnie wymiar powierzchni grzewczej (dna) to 155 na 155 mm, bufor kwadratowy bez dogrzewaczy o pojemności około 4,3 litra. Czy może być niedogrzany? Zbiornik 68 L. Przy pierwszym gotowaniu żadnych wybuchów nie miałem ale dość intensywnie wrzał. Tylko łączna ilość alkoholu we wsadzie była pewnie okolo 5 litrów, może 6. Teraz podczas drugiego gotowania będzie alkoholu okolo 7-8 litrów
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Dziwne wybuchy??

Post autor: kmarian »

jatylkonachwile pisze:Mój pomysł to że gdzieś robi ci się korek co chwilę który puszcza i powoduję nagłą acz niewielką zmianę ciśnienia a co za tym idzie i wrzenie płynu. Nie mam doświadczenia z buforem, tak tylko pomyślałem.
Oglądając filmik, mam podobne wrażenie. Nie wiem gdzie był ten kawałek uszczelki i czy mógł coś powodować. Wygląda to, jakby się kolumna cyklicznie na chwilę dławiła. Następnym razem, w podobnej sytuacji zmniejszyłbym moc grzania o 0,2 do 0,3 kW i sprawdziłbym czy stukanie nadal się utrzymuje. Jeśli już badać, to także można by zwiększyć o 0,2 kW i zobaczyć co się dzieje.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Dziwne wybuchy w buforze??

Post autor: herbata666 »

Pewnie, że warto pierwsze bufory jakie budował i wynalazł Andrzej(Akas) miały taki przelicznik jak obecny Twój, lecz ich pojemność wynosiła od 1,8l do 2,2l i działały trochę bardziej kompaktowo. Obecne konstrukcje powiększonych buforów potrzebują lepszego dogrzania ponieważ może następować w nich rozwarstwienie się płynu i wyżej wymienione strzały, dobrze jest to zauważalne w wysokich buforach (bufor szczupły i wysoki), gdzie takie zjawisko jest bardzo bardzo częste. Jakieś doświadczenie w buforach mamy zbudowaliśmy ich pewnie w setkach sztuk i to od 1l do 100l. Przykładowe zdjęcie podwójnego buforowania bufor 60l i na nim bufor 40l. Zbiornik 2000l, rura 154mm.


PS.
Dobrze by sprawdzić jeszcze jakie masz ciśnienie w zbiorniku podczas pracy i jaki jest jego przyrost podczas strzałów to by nam potwierdziło na 100% czy wina tkwi w zbyt małej powierzchni grzewczej (niedogrzany bufor).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek, 7 gru 2018, 17:47 przez herbata666, łącznie zmieniany 1 raz.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Dziwne wybuchy w buforze??

Post autor: użytkownik usunięty »

Ok dziś robię dodatkowe dwa dogrzewacze.
Skoro mówisz że mało to nie ma tematu do dyskusji i trzeba poprawić.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Dziwne wybuchy w buforze??

Post autor: Szlumf »

Tak na wszelki wypadek na Twoim miejscu zrobiłbym też wymuszoną cyrkulację w buforze. Stracisz nieco na objętości roboczej ale będziesz miał pewność, że ciecz w buforze jest w miarę jednorodna.
P.S.
Piotrek (Herbata666) jak wygląda połączenie tych dwóch buforów? Daliście tam półkę rzeczywistą? Może opisz tą konstrukcję w Twoim temacie bo wydaje się, że może coś wnieść do naszych starań o jakość produktu końcowego.

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Dziwne wybuchy w buforze??

Post autor: użytkownik usunięty »

Wymuszona cyrkulacja? O co chodzi?

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Dziwne wybuchy w buforze??

Post autor: użytkownik usunięty »

Za namową kolegi herbata otwory już wycięte. Obrazek

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Dziwne wybuchy w buforze??

Post autor: Szlumf »

Wymuszasz cyrkulację poprzez przepływ od góry do dołu podając do przelewu ciecz z dna bufora. Wystarczy wężyk silikonowy idący od dna do otworu w rurze wewnętrznej zrobionego tuż pod krawędzią przelewu. Przy zwykłej konstrukcji i kiepskim dogrzaniu to co spływa do bufora w znacznej części od razu ląduje w rurze wewnętrznej co może powodować warstwowe ułożenie zawartości bufora. Dobre dogrzanie powoduje także ruch cieczy z powodu różnicy temperatur ale nie zaszkodzi dodatkowa cyrkulacja. Pewnie zaraz padnie pytanie - po co? Moim zdaniem przede wszystkim po to by w trakcie stabilizacji z bufora odparowało jak najwięcej spływających doń przedgonów. Mamy w nim inny % niż w kotle co sprzyja uwolnieniu niektórych frakcji przedgonów. W idealnych warunkach (długość stabilizacji, odpowiedni % w buforze) uzyskamy w jednym przebiegu efekt dwóch rektyfikacji. Przynajmniej jeżeli chodzi o przedgony.

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Dziwne wybuchy w buforze??

Post autor: pepe59 »

@ Szlumf, ta cyrkulacja zaczyna działać dopiero w momencie przepełniania się bufora. Jak mi się wydaje, jest to zbyt późno, jeśli chodzi o przedgony, zakamuflowane w buforze do czasu odbierania najlepszego serca.

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Dziwne wybuchy w buforze??

Post autor: użytkownik usunięty »

Panowie słuchać kol. Herbata a wszystko będzie ok.
Dodałem dwa dogrzewacze i spir w buforze wrze od początku do końca elegancko bez wybuchów.
Teraz dopiero widzę że było to nie dogrzane.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Dziwne wybuchy w buforze??

Post autor: herbata666 »

No i gitara :D. Jeżeli inni koledzy będą mieli podobne problemy to można ratować się spuszczanie bufora po zalewaniach (troszkę pomaga, na dobra sprawę mnożna też to robić jak się ma dobrze dogrzany bufor), ale najpewniejszym rozwiązaniem jest po prostu odpowiednie dogrzanie bufora tak jak ma teraz kolega.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 7 lut 2022, 18:07 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bufory stabilizująco-wzmacniające”