Problem z klarowaniem cukrówki.

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...

Autor tematu
Tomekpsk
10
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 14 sty 2018, 15:43
Podziękował: 18 razy

Post autor: Tomekpsk »

Witam. Mam dość dziwny problem ponieważ drugi raz nie mogę sklarować cukrówki. Używam drożdży alcotec mega Pack, do klarowania używam alcotec mega klar. Nigdy problemów z tym nie miałem. Możliwe jest żeby był wadliwy środek do klarowania? Zawsze kupuje w jednym sklepie wszystko i problemów nie było nigdy
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 3 gru 2018, 08:13 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

yacequ
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2018, 11:37
Podziękował: 42 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Problem z klarowaniem.

Post autor: yacequ »

Kup w Lidlu żwirek Hilton Economy lub Standard - ok. 11 zł - ODGAZUJ nastaw mieszadłem na wiertarce - pół szklanki bentonitu rozpuść w litrze wody, po godzinie wymieszaj dobrze blenderem - wlej do nastawu - dobrze wymieszaj ! Już po kilkunastu minutach ujrzysz owoc swej roboty - odczekaj noc - i ściągaj piękny klar.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Problem z klarowaniem.

Post autor: masterpaw2 »

Tomekpsk pisze:Możliwe jest żeby był wadliwy środek do klarowania? Zawsze kupuje w jednym sklepie wszystko i problemów nie było nigdy
Istnieje taka możliwość, skontaktuj się ze sklepem i zapytaj czy nie mieli reklamacji (choć pewnie i tak się nie przyznają....)
yacequ pisze:Kup w Lidlu żwirek Hilton Economy lub Standard............
Już po kilkunastu minutach ujrzysz owoc swej roboty - odczekaj noc - i ściągaj piękny klar.
Jeśli piszesz o klarowaniu bentonitem, dodaj, że jest ono skuteczne w niskich temperaturach nastawu/otoczenia. Swoją drogą o tak szybkim jego działaniu nie słyszałem (nie uzyskałem również). W jakich temperaturach uzyskujesz taką skuteczność?
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
Tomekpsk
10
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 14 sty 2018, 15:43
Podziękował: 18 razy
Re: Problem z klarowaniem.

Post autor: Tomekpsk »

Wydaje mi się że szkoda mi jechać do tego sklepu nawet bo oni i tak winę zwala na mnie. Miałem stare dwa opakowania i zauważyłem że w saszetce A w tych nowych jest mniej płynu.

yacequ
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2018, 11:37
Podziękował: 42 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Problem z klarowaniem.

Post autor: yacequ »

Tak, wiem, zwracał na to uwagę także @radius; niemniej zdarza mi się przełamywać stereotypy ze skutkiem pozytywnym.
Stosuję tę metodę skutecznie, i to w temperaturach powyżej 20*C. Odkryłem pewną prawidłowość, a mianowicie rozpuszczony w słoju z wodą bentonit (i to tylko Hilton Eco/Stand) musi być rozbity bardzo dokładnie blenderem, a potem dokładnie wymieszany w nastawie - najlepiej wiertarką z mieszadłem (prosta konstrukcja, gwintowany pręt z OBI fi 8 mm, na końcu płaskownik wyprofilowany na kształt śmigła, i skontrowany dwiema śrubami - niezwykle skuteczny). Napowietrza bez zarzutu.
Ostatnio zmieniony niedziela, 2 gru 2018, 21:07 przez yacequ, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Problem z klarowaniem.

Post autor: masterpaw2 »

Z Twojego posta/postów w tym temacie wynikają dwie oczywistości :
- odgazowanie nastawu (podstawa!!!), i
- odpowiednie przygotowanie bentonitu (dedykowanego bądź adoptowanego - żwirek), namoczenie i dokładne wymieszanie z nastawem.
Próbowałem z różnymi, i w wyższych temp. :dupa:,
czyżby tajemnica tkwiła w kocim "turbo żwirku" z Lidla? :bezradny:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

yacequ
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2018, 11:37
Podziękował: 42 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Problem z klarowaniem.

Post autor: yacequ »

masterpaw2 pisze:...odpowiednie przygotowanie bentonitu, namoczenie i dokładne wymieszanie z nastawem:
Tak, wg. mnie najważniejszym jest kilkakrotne, minutowe rozbijanie "na atomy" BLENDEREM dobrze namoczonego żwirku, potem dolanie do słoja porcji nastawu i ponowne wymieszanie. A potem do dużego nastawu i też kilkakrotne wymieszanie. Tak klaruję swoje nastawy cukrowe od pewnego czasu.
[URL=https://iv.pl/][img]https://iv.pl/ ... .jpg[/img][/url]
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 3 gru 2018, 09:31 przez yacequ, łącznie zmieniany 2 razy.

Roman_Piotrowicz
50
Posty: 67
Rejestracja: wtorek, 29 gru 2015, 23:04
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Problem z klarowaniem cukrówki.

Post autor: Roman_Piotrowicz »

Mam mieszane uczucia co do użycia takiego żwirku do klarowania... Mam kota i wiem że do zwirku, który kupuje jest dodawany puder by się zwierzeciu ten nie przyklejał do łap. Może w tym z hilton nic nie ma...?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

yacequ
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2018, 11:37
Podziękował: 42 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Problem z klarowaniem cukrówki.

Post autor: yacequ »

Roman_Piotrowicz pisze:Może w tym z hilton nic nie ma...?
Oj tam, oj tam..., niemożliwe, ażeby NIC nie było ! Z pewnością jest bentonit, i to dobrej jakości ! Też mam kota, ale w kociej kuwecie stosuję żwirek drewniany - JRS Cat's Best Eco Eko Plus, a w nastawie HILTON.

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Problem z klarowaniem cukrówki.

Post autor: forma »

Od siebie dodam tylko tyle,że nigdy nie stwierdziłem,żeby temperatura klarowania wpływała na jakość klarowania,u mnie nastawy po skończonej destylacji mają 18-20 stopni C. I potwierdzam spostrzeżenia kolegi yaceq,że klarując bentonitem,efekt jest zauważalny już po 15 minutach,ja tak robię,jak mam czas to poczekam "do rana" ale z reguły robię to w 15 min.Ciekawe jest to,że jak drożdże do końca nie wyrobią,a ja już zaczynam klarowanie to w 15 min sklaruje się ładnie,ale jak przetrzymam kolejne 15,to wszystko się podnosi.Niby oczywiste,ale zapewne nie dla każdego.:)

Mod.
Używaj spacji po znakach przestankowych.
Ostatnio zmieniony wtorek, 4 gru 2018, 06:59 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”