Ogólna obsługa pot-stil

Wstępna obróbka zacierów i redestylacja z wykorzystaniem podstawowych metod kociołkowych.

Autor tematu
psotnik2018
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 28 wrz 2018, 19:11

Post autor: psotnik2018 »

Witajcie, zakupiłem ostatnio destylator elektryczny pot still i chciałbym go użyć, jestem bardzo początkujący, jest to moja pierwsza próba destylacji, poprosiłbym kogoś o szczegółowy sposób użycia danego destylatora. Robiłem próbę z wodą z octem(zalecane przed pierwszym użyciem dla oczyszczenia)Głownie poproszę o odpowiedzi na pytania:
1. Czy z odstojników trzeba coś odlewać oraz otwierać zawory w trakcie pracy
2. Czy odstojniki tez maja być ciepłe
3. Czy jeżeli mam za mało zacieru, to mogę dolać wody aby była pożądana objętość(w tym przypadku minimum 18litrów)
Dodaję link z allegro, mam nadzieję ze nie wygaśnie szybko, jeśli tak to proszę o tym informować, pozdrawiam
https://allegro.pl/destylator-keg-50-lu ... 41977.html
alembiki
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Ogólna obsługa pot-stil

Post autor: jatylkonachwile »

Pierwsze co muszę ci poradzić to jeżeli masz możliwość oddania sprzętu to oddaj. Następnie poczytaj forum a dopiero wtedy kupuj sprzęt.

A odpowiedzi na pytania brzmią:
1. Tak, bo inaczej będzie ci zasmradzało finalny produkt.
2. Inaczej być nie może, bo nie będzie nic leciało.
3. Tak, a wręcz musisz dolać, ale z mniej niż 18 litrów to wyjdzie ci mało marnego urobku.
Awatar użytkownika

kociołek
30
Posty: 41
Rejestracja: czwartek, 30 lis 2017, 19:45
Krótko o sobie: wpadłem w nałóg działań
Ulubiony Alkohol: własnej produkcji
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: okolice
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Ogólna obsługa pot-stil

Post autor: kociołek »

Siemanko jak możesz to zwróć ten wieszak, na tej opcji ciężko będzie osiągnąć coś pijalnego podobny miałem i przerabiałem ten temat.

Jeki
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 13 lut 2011, 00:43
Krótko o sobie: Pędzę....., ale nie że się spieszę :)
Ulubiony Alkohol: whisky, tequila, rum..... w sumie bimber
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Ogólna obsługa pot-stil

Post autor: Jeki »

A co takiego złego jest w tym sprzęcie? Pytam bo sąsiad ma prawie identyczny i śliwka, mirabelka czy grappa wychodzi niezła.
Ja mam szybkowar z kolumną szklaną, 1 odstojnikiem i chłodnicą szklaną efekty mam gorsze. Zastanawiałem się nad zakupem takiego, do podobnych celów, więc chętnie posłucham bardziej doświadczonych kolegów.
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 lis 2018, 08:06 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Ogólna obsługa pot-stil

Post autor: PETER29 »

Odstojniki były w modzie kilkanaście lat temu. Cały "smrodek" który wędruje z kotła zatrzymuje się w odstojnikach. Następnie razem z oparami podrywany jest do chłodnicy i produktu finalnego. Od tamtego czasu troszkę się pozmieniało. Dotąd będziesz chwalił odstojniki aż nie weźmiesz na język czegoś lepszego. Jest całe mnóstwo na temat odstojników tak że zapraszam do lektury.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

Jeki
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 13 lut 2011, 00:43
Krótko o sobie: Pędzę....., ale nie że się spieszę :)
Ulubiony Alkohol: whisky, tequila, rum..... w sumie bimber
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Ogólna obsługa pot-stil

Post autor: Jeki »

Dzięki za odpowiedź. Rozumiem, że problemem są tu odstojniki, ale proste pot-stile mają tylko kolumnę i chłodnicę, więc i tak wszystko poleci do chłodnicy. W tym przypadku częste zlewanie z odstojników powinno poprawić jednak jakość. Kolumna wypełniona miedzią też wyłapie trochę smrodków. Oczywiście poszperam i poszukam na forum, ale jak mogę Was prosić dajcie choć wskazówkę czego szukać i na czym się skupić. Nie interesuje mnie czysta, bo to jest w sklepie, ale lubię dobra śliwkę, mirabelkę czy grappę. Ostatnio zachęcony tematami tu pisanymi postawiłem melasę z cukrem ;)
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 lis 2018, 22:37 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Ogólna obsługa pot-stil

Post autor: jatylkonachwile »

Szukaj hasła refluks.
Czystej nie zrobisz, jest temat gdzie próbują zrobić sklepową wódkę i się nie udało, więc to nie jest takie proste.

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Ogólna obsługa pot-stil

Post autor: PETER29 »

Pewnie że czystej sklepowej nie zrobi bo to syf. Przy odrobinie wprawy zrobi o wiele lepszą tylko nie na pot stilu. :)
Wejdź na stronkę Zygmunta "destylatory miedziane" i tam masz proste maszynki do smakówek. Przy odrobinie wprawy zlutujesz sobie sam lub kupisz bo są ogólnodostępne.
Ostatnio zmieniony środa, 28 lis 2018, 08:20 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytujemy posta poprzedzającego w całości.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

Jeki
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 13 lut 2011, 00:43
Krótko o sobie: Pędzę....., ale nie że się spieszę :)
Ulubiony Alkohol: whisky, tequila, rum..... w sumie bimber
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Ogólna obsługa pot-stil

Post autor: Jeki »

Dzięki za pomoc, trochę poczytałem i ciut jestem mądrzejszy, ale doświadczenia nadal brak. Zimne palce wydają mi się prostsze w obsłudze niż abratek i chyba bym wolał. Zatem poproszę jeszcze o poradę czy taki sprzęt byłby ok, czy znów się wygłupiam.
https://allegro.pl/destylator-keg-50-30 ... 06030.html
Zaznaczam że odstojnik będzie wywalony, czyli kolumna z 6 palcami i chłodnica. Przekonuje mnie szerokość rury 60mm, wysokość 120cm i możliwość jej rozkręcenia do czyszczenia wypełnienia. Może są tu elementy które dyskwalifikują taki sprzęt, więc jak mogę prosić zwróćcie mi uwagę co tu jest złe.
Chyba że możecie polecić jakieś dobre sprzęty w rozsądnej cenie, ja szukałem tylko na tym portalu aukcyjnym.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Ogólna obsługa pot-stil

Post autor: radius »

Jeki pisze:Zimne palce wydają mi się prostsze w obsłudze niż abratek i chyba bym wolał
No właśnie. Tylko wydaje ci się :? Aabratek jest duuużo prostszy w obsłudze. Zimnymi palcami, nie mając odpowiedniej wprawy, trudniej reguluje się refluksem niż zaworkiem precyzyjnym odbioru w Aabratku.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Jeki
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 13 lut 2011, 00:43
Krótko o sobie: Pędzę....., ale nie że się spieszę :)
Ulubiony Alkohol: whisky, tequila, rum..... w sumie bimber
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Ogólna obsługa pot-stil

Post autor: Jeki »

1.Czytając opisy, zrozumiałem że na ZP po początkowym wyregulowaniu temperatury przepływem wody przez palce, układ chodzi już do końca stabilnie i regulacja jest tylko tym przepływem wody. Na Aabratku reguluję przepływem wody, zaworkiem odbioru i grzaniem, do tego układ trzeba stabilizować co jakiś czas od nowa. Nie rozumiem też jak odbierać 1:4 skoro nie wiem ile jest skroplin, wydaje mi się to trudniejsze dla amatora. :oops:

2.Przy wskazanym przeze mnie układzie mam też możliwość nie włączenia palców i mam pot-stila.

3. Oczywiście zanim kupię jeszcze poczytam, ale proszę o ocenę czy ten sprzęt co wskazałem jest w miarę ok, czy to słaby wybór?
Może to być inny sprzedawca, ale chodzi tylko o wskazanie ewentualnych mankamentów
https://allegro.pl/destylator-keg-50-30 ... 06030.html
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 lis 2018, 05:58 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Ogólna obsługa pot-stil

Post autor: radius »

Jeki pisze:zanim kupię jeszcze poczytam
No, najwyższy czas zasiąść do lektury forum :read: , bo widać, że nie rozumiesz w ogóle zasady działania kolumny :scratch:
Jeki pisze:zrozumiałem że na ZP po początkowym wyregulowaniu temperatury przepływem wody przez palce...
W kolumnie nie regulujesz w ogóle temperatury, sama się "reguluje".
Jeki pisze: Na Aabratku reguluję przepływem wody, zaworkiem odbioru i grzaniem
Ani przepływem wody, ani grzaniem, tylko i wyłącznie zaworkiem odbioru.
Jeki pisze: Nie rozumiem też jak odbierać 1:4 skoro nie wiem ile jest skroplin,
A w zimnych palcach wiesz? :o Jak już się wgłębisz w czytanie, to się dowiesz, że to najprostsza rzecz na świecie ;)
Jeki pisze:Przy wskazanym przeze mnie układzie mam też możliwość nie włączenia palców i mam pot-stila.
Aabratek też może pracować w trybie pot still.
Jeki pisze:proszę o ocenę czy ten sprzęt co wskazałem jest w miarę ok, czy to słaby wybór?
Bardzo słaby wybór. Po kilku dniach przed ekranem monitora, sam dojdziesz do takich wniosków :odlot:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wlodek_100
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 12 paź 2018, 10:40
Krótko o sobie: MYŚLĘ, że jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wkrótce go poznam
Lokalizacja: WIELKOPOLSKA
Podziękował: 16 razy
Re: Ogólna obsługa pot-stil

Post autor: wlodek_100 »

Witam Kolegów,
mogę z całą pewnością przychylić się do opinii Kolegi Radiusa. Wprawdzie, biorą pod uwagę jego wiedze i moją, to tak jakby przytakiwanie „uczniaka” Profesorowi. Jako młody adept nowego HOBBY jeszcze 2 miesiące temu, zanim zacząłem „studiować” to FORUM, optowałem za POT STILEM, nieco później za kolumną z odstojnikami, tak teraz już wiem, że byłby to błąd nie do wybaczenia. Tak, że na pewno należy odłożyć zakup i pozbierać nieco więcej środków, by potem nie żałować wyboru i zakupu. Mówią, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. W moim przypadku tak właśnie jest. Obecnie CZYTAM dużo i przyswajam wiedzę z FORUM. Zakup odłożyłem do czasu opanowania PODSTAWOWEJ WIEDZY. Pozdrawiam. wlodek_100
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Ogólna obsługa pot-stil

Post autor: rozrywek »

No wielki Radius z małego r nieźle pocisnął. Jakbym siebie czytał. :ok:

Wlodek, z całą rozsądnością podszedłeś do tematu. Naprawdę przygotować się, popytać, pochwalam i popieram takie działanie.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, bardzo dobrze, ale..... pamietaj że my też lubimy kaszankę. A schab??? suche bezpłciowe mięso. Smażymy i schaboszczaki, ale również podsmażamy kaszankę. Z cebulką :D

Jak odpalisz pierwszy sprzęt i tak głupi będziesz...ale przynajmniej będziesz wiedział w którym to kościele dzwonią :klaszcze:

W każdym razie, już sukcesem jest że pytasz, interesujesz się i przygotowujesz mentalnie :ok:
Oprócz zapitalania po Niemieckiej banie, po gładkim asfalcie, tłuczenie się po Sawannach Serengeti, tym samym autem? To dopiero frajda jest :D :D :D

Przemyśl na spokojnie, poczytaj, popytaj, a my? pomożemy :ok:
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

wlodek_100
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 12 paź 2018, 10:40
Krótko o sobie: MYŚLĘ, że jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wkrótce go poznam
Lokalizacja: WIELKOPOLSKA
Podziękował: 16 razy
Re: Ogólna obsługa pot-stil

Post autor: wlodek_100 »

@rozrywek
Dzięki Kolego za słowa pokrzepienia :poklon; Z tego co czytam TUTAJ (Forum), to na pomoc zawsze można liczyć :)

Jeki
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 13 lut 2011, 00:43
Krótko o sobie: Pędzę....., ale nie że się spieszę :)
Ulubiony Alkohol: whisky, tequila, rum..... w sumie bimber
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Ogólna obsługa pot-stil

Post autor: Jeki »

Czytam, czytam i wiem, że coraz mniej wiem... :D
Jak już wydaje mi się, że znalazłem swoją drogę, to w następnym temacie dowiaduję się, że to ślepy zaułek. Z drugiej strony to każdy swoje chwali i jednej drogi mi nikt na forum nie wskaże.
Obecnie zastanawiam się nad kolumnami miedzianymi
https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... -lmvm.html
https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... -lmvm.html
https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... -lmvm.html
lub wyczytałem że kilku kolegów z forum może dobry sprzęt złożyć.
Co Wy na takie kolumny, ja czytam dalej.
Ostatnio zmieniony niedziela, 2 gru 2018, 16:52 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Airacobrator
100
Posty: 134
Rejestracja: niedziela, 16 wrz 2018, 15:04
Krótko o sobie: Wielohobbysta
Ulubiony Alkohol: Nalewka pigwowa
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Ogólna obsługa pot-stil

Post autor: Airacobrator »

Do drugiej od góry dołożysz bufor stabilizujący I będzie ok.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

wlodek_100
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 12 paź 2018, 10:40
Krótko o sobie: MYŚLĘ, że jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wkrótce go poznam
Lokalizacja: WIELKOPOLSKA
Podziękował: 16 razy
Re: Ogólna obsługa pot-stil

Post autor: wlodek_100 »

Witaj @Jeki, ja już wybrałem - zamówiłem i CZEKAM. Zamówiłem u kolegi ZYGMUNTA opcję nr 3 z Twojego zestawienia. Nadal jednak duuuużo czytam. Liczę, ę nie będzie tak źle jak wróży kolega @rozrywek powyżej..... :scratch: Pozdrawiam Włodek

Autor tematu
psotnik2018
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 28 wrz 2018, 19:11
Re: Ogólna obsługa pot-stil

Post autor: psotnik2018 »

fajnie,fajnie, póki co to działam na tym co mam, nie jest źle, gruszkówka wyszła super, a teraz kolejne pytanko. Czy można jakoś zmodyfikować chłodzenie, czyli zamiast podłączyć do bieżącej wody, można by użyć pompki? Polecacie jakieś?Jaka musiałaby być moc?
Trochę szkoda wylewać czystej wody z kranu, skoro można zrobić obieg zamknięty z zimniejszą wodą niż z kranu. :idea:
Awatar użytkownika

rambom
20
Posty: 22
Rejestracja: środa, 27 mar 2019, 13:17
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wiśniówka
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Ogólna obsługa pot-stil

Post autor: rambom »

Podobno pompka od CO się nadaje (czesto chwalona na forum) - ja natomiast używam pompki akwariowej (do oczka wodnego) 25W, której wydajność wg. specyfikacji to 1400 l/h. W moim pot-stillu spisuje się znakomicie
Awatar użytkownika

absinth3
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 20 lut 2019, 20:21
Krótko o sobie: Hobbysta alkoholowy. Na długotrwały stres- uważam, że alkohol jest lepszy niż leki.
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Re: Ogólna obsługa pot-stil

Post autor: absinth3 »

Witam!
Pot-still: pierwszy przegon: dostateczny, muszę zrobić drugi. Do jakiego stężenia maksymalnego alkoholu mogę wypełnić kega?
Pozdrawiam
If music be the food of love
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i rektyfikacja metodą pot still”